Airin Blog - en to tr_TR translation catalogue (1106 entries)

en: 
    			This will disable the heavy menu and enable the pure CSS menu.
    			Pros: Disables JS scripts, which can be important for speed since the menu is at the top of the site.
    			Cons: Support for keyboard control will be disabled. The arrows (icons) of the menu control are disabled.
tr_TR: 
    Bu, ağır menüyü devre dışı bırakacak ve saf CSS menüsünü etkinleştirecektir.
    Artıları: Menünün sitenin en üstünde olması nedeniyle hız açısından önemli olabilecek JS komut dosyalarını devre dışı bırakır.
    Eksileri: Klavye kontrolü desteği devre dışı bırakılacak. Menü kontrolünün okları (simgeleri) devre dışı bırakılır.

en: 
    			This will disable the script that improves the appearance and usability of drop-down lists.
    			For example, in the widget (Categories) it adds a live search filter if the list is long.
    			This will not affect the menu.
    			Disable it if site loading speed is important to you and you do not use drop-down lists.
tr_TR: 
    Bu, açılır listelerin görünümünü ve kullanılabilirliğini geliştiren komut dosyasını devre dışı bırakacaktır.
    Örneğin, widget'ta (Kategoriler), liste uzunsa bir canlı arama filtresi ekler.
    Bu menüyü etkilemeyecektir.
    Site yükleme hızı sizin için önemliyse ve açılır listeleri kullanmıyorsanız bunu devre dışı bırakın.

en: 
    			This will disable the script that moves the form for adding a comment under the comment, in which we clicked on the link (answer).
    			This happens without reloading the page and improves interaction with the comment form.
    			Disable it if this is not important to you.
tr_TR: 
    Bu, bağlantıya (cevap) tıkladığımız yorumun altına yorum ekleme formunu taşıyan komut dosyasını devre dışı bırakacaktır.
    Bu, sayfayı yeniden yüklemeden gerçekleşir ve yorum formuyla etkileşimi geliştirir.
    Bu sizin için önemli değilse devre dışı bırakın.

en: 
     Important!
    
     You are deleting all settings for the current theme.
    
     This action is irreversible!
tr_TR: 
     Önemli!
    
     Geçerli temanın tüm ayarlarını siliyorsunuz.
    
     Bu eylemin geri dönüşü yoktur!

en: 
     Important!
    
     You change all colors of the current theme.
    
     This action is irreversible!
tr_TR: 
     Önemli!
    
     Geçerli temanın tüm renklerini değiştirirsiniz.
    
     Bu eylemin geri dönüşü yoktur!

en: %1$s have their own flexible settings. Disabling this setting can be useful if you want to control the design of %1$s yourself
tr_TR: %1$s kendi esnek ayarlarına sahiptir. %1$s'in tasarımını kendiniz kontrol etmek istiyorsanız bu ayarı devre dışı bırakmak yararlı olabilir

en: %1$s installed and activated successfully.
tr_TR: %1$s kuruldu ve başarıyla etkinleştirildi.

en: %1$s installed successfully.
tr_TR: %1$s başarıyla yüklendi.

en: %s sizes
tr_TR: %s boyut

en: (Buttons, icons, lines and other design elements)
tr_TR: (Düğmeler, simgeler, çizgiler ve diğer tasarım öğeleri)

en: (Comparison of Versions)
tr_TR: (Versiyonların Karşılaştırılması)

en: (For this to work, you need to activate social links in the "Social Links" section)
tr_TR: (Bunun çalışması için "Sosyal Bağlantılar" bölümündeki sosyal bağlantıları etkinleştirmeniz gerekir)

en: (If disabled, the title is hidden only visually. The entered text will continue to be present for the main page in h1 tags)
tr_TR: (Devre dışı bırakılırsa başlık yalnızca görsel olarak gizlenir. Girilen metin, h1 etiketleri içerisinde ana sayfada yer almaya devam eder)

en: (Post blocks, as well as pagination, are configured in the "Categories" section)
tr_TR: (Yazı blokları ve sayfalandırma "Kategoriler" bölümünde yapılandırılır)

en: (The color is selected based on the background of the content part)
tr_TR: (Renk, içerik bölümünün arka planına göre seçilir)

en: (The function automatically fills the ALT tag for the image when you upload a file while in a text editor. Based on the title in the current post or page.)
tr_TR: (Metin düzenleyicideyken bir dosya yüklediğinizde, işlev görselin ALT etiketini otomatik olarak doldurur. Geçerli yazı veya sayfadaki başlığa göre.)

en: 150 symbols
tr_TR: 150 sembol

en: A graphical mega menu with its own builder is available in the premium version
tr_TR: Premium versiyonda kendi oluşturucusuna sahip grafiksel bir mega menü mevcuttur

en: Ability to change %s graphics engine (useful if large photos are not loading)
tr_TR: %s grafik motorunu değiştirme yeteneği (büyük fotoğraflar yüklenmiyorsa kullanışlıdır)

en: Above the heading on the page
tr_TR: Sayfadaki başlığın üstünde

en: Above the list of products on the shopping cart page
tr_TR: Alışveriş sepeti sayfasındaki ürün listesinin üstünde

en: Above the order information on the page - Order accepted
tr_TR: Sayfadaki sipariş bilgilerinin üstünde - Sipariş kabul edildi

en: Above the product grid
tr_TR: Ürün ızgarasının üstünde

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate %2$s
tr_TR: Etkinleştir %2$s

en: Activate - Automatic background color for block quotes
tr_TR: Etkinleştir - Blok alıntılar için otomatik arka plan rengi

en: Activate - Meta tags in categories
tr_TR: Etkinleştir - Kategorilerdeki meta etiketler

en: Activate author section
tr_TR: Yazar bölümünü etkinleştir

en: Activate bottom menu
tr_TR: Alt menüyü etkinleştir

en: Activate fluently movement for blocks
tr_TR: Bloklar için akıcı hareketi etkinleştirin

en: Activate footer
tr_TR: Altbilgiyi etkinleştir

en: Activate meta tags in posts
tr_TR: Gönderilerdeki meta etiketleri etkinleştirin

en: Activate pagination in categories
tr_TR: Kategorilerde sayfalandırmayı etkinleştir

en: Activate pagination on the homepage
tr_TR: Ana sayfada sayfalandırmayı etkinleştirin

en: Activate related posts
tr_TR: İlgili gönderileri etkinleştir

en: Activate sections with blocks on the main
tr_TR: Ana bloklarla bölümleri etkinleştirin

en: Activate social links
tr_TR: Sosyal bağlantıları etkinleştirin

en: Activate the menu location for this to work
tr_TR: Bunun işe yaraması için menü konumunu etkinleştirin

en: Activate top Search
tr_TR: En iyi Aramayı etkinleştir

en: Activate your names for user roles
tr_TR: Kullanıcı rolleri için adlarınızı etkinleştirin

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add a "Read more" button
tr_TR: "Daha fazlasını oku" düğmesi ekleyin

en: Add a new image size and apply the default for the main image of posts and pages
tr_TR: Yeni bir görsel boyutu ekleyin ve gönderilerin ve sayfaların ana görseli için varsayılanı uygulayın

en: Add an inscription (Out of stock) on the product page
tr_TR: Ürün sayfasına bir yazı (Stokta yok) ekleyin

en: Add author latest posts to author section
tr_TR: Yazarın son gönderilerini yazar bölümüne ekle

en: Add background for icon
tr_TR: Simge için arka plan ekle

en: Add block
tr_TR: Blok ekle

en: Add breadcrumbs to product category pages
tr_TR: Ürün kategorisi sayfalarına içerik kırıntıları ekleyin

en: Add breadcrumbs to product pages
tr_TR: Ürün sayfalarına içerik kırıntıları ekleyin

en: Add custom value for H2 header
tr_TR: H2 başlığı için özel değer ekleyin

en: Add custom value for H3 - H6 header
tr_TR: H3 - H6 başlığı için özel değer ekleyin

en: Add decryption of meta tags in taxonomy
tr_TR: Taksonomiye meta etiketlerin şifresinin çözülmesini ekleyin

en: Add decryption of meta tags to meta boxs
tr_TR: Meta kutulara meta etiketlerin şifresinin çözülmesini ekleyin

en: Add icon to quote block
tr_TR: Alıntı bloğuna simge ekleyin

en: Add label to header H2 counter
tr_TR: Başlık H2 sayacına etiket ekleyin

en: Add label to header H3 - H6 counter
tr_TR: Başlık H3 - H6 sayacına etiket ekleyin

en: Add margin at the top and bottom of the site (PC version only)
tr_TR: Sitenin üstüne ve altına kenar boşluğu ekleyin (yalnızca PC sürümü)

en: Add popular products to products page
tr_TR: Popüler ürünleri ürünler sayfasına ekleyin

en: Add post date to author section
tr_TR: Yazar bölümüne gönderi tarihi ekleme

en: Add section
tr_TR: Bölüm Ekle

en: Add the inscription (Out of stock) to the product card in the product grid
tr_TR: Ürün tablosundaki ürün kartına (Stokta yok) yazısını ekleyin

en: Add tooltips to meta boxs in categories
tr_TR: Kategorilerdeki meta kutulara araç ipuçları ekleme

en: Add tooltips to meta boxs in posts
tr_TR: Gönderilerdeki meta kutulara araç ipuçları ekleyin

en: Add-Ons
tr_TR: Eklentiler

en: Additional functionality for the %s
tr_TR: %s için ek işlevler

en: Additional support for %s subscriptions
tr_TR: %s abonelik için ek destek

en: Additional useful functionality in the admin panel
tr_TR: Yönetici panelindeki ek kullanışlı işlevler

en: Additional widgets
tr_TR: Ek widgets

en: Additional widgets for the front part
tr_TR: Ön kısım için ek widget'lar

en: Advanced settings (%s)
tr_TR: Gelişmiş ayarlar (%s)

en: Affiliate program
tr_TR: Ortaklık Programı

en: After
tr_TR: Sonra

en: After Wide slider
tr_TR: Geniş kaydırıcıdan sonra

en: After activating the plugin, the widgets will appear in the section - "Appearance" - "Widgets"
tr_TR: Eklentiyi etkinleştirdikten sonra widget'lar - "Görünüm" - "Widget'lar" bölümünde görünecektir.

en: After activating the plugin, these options will appear in the section - "Appearance" - "%s" - in the new tab "Extended"
tr_TR: Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, bu seçenekler yeni "Genişletilmiş" sekmesindeki "Görünüm" - "%s" bölümünde görünecektir

en: After applying, all new uploaded images will be supplemented with the new size, which is apply by default for the main image of posts and pages.
tr_TR: Uygulamanın ardından, yüklenen tüm yeni görsellere, gönderilerin ve sayfaların ana görseli için varsayılan olarak uygulanan yeni boyut eklenecektir.

en: After main menu
tr_TR: Ana menüden sonra

en: After the "Rrecent posts" section on the main page
tr_TR: Ana sayfadaki "Son gönderiler" bölümünden sonra

en: After the information about the order on the page - Order accepted
tr_TR: Sayfadaki siparişle ilgili bilgilerden sonra - Sipariş kabul edildi

en: After the list of posts on the category page
tr_TR: Kategori sayfasındaki gönderiler listesinden sonra

en: After the list of products on the cart page
tr_TR: Sepet sayfasındaki ürün listesinden sonra

en: After the order details on the order page
tr_TR: Sipariş sayfasında sipariş detaylarının ardından

en: After the price on the product page
tr_TR: Ürün sayfasındaki fiyattan sonra

en: After the product grid
tr_TR: Ürün ızgarasından sonra

en: After the title inside the page
tr_TR: Sayfanın içindeki başlıktan sonra

en: After the title on the page
tr_TR: Sayfadaki başlıktan sonra

en: After the title on the product page
tr_TR: Ürün sayfasındaki başlıktan sonra

en: After top menu
tr_TR: Üst menüden sonra

en: Airin Blog - is a Multipurpose, responsive, fast, minimal magazine theme for blogs and article sites, news and media, with many settings for all occasions. Modern minimalism combined with versatility and adaptability. Lots of customization options that will provide endless options for creating a unique site. Flexible functionality - different sidebar orientation, flexible header with logo, 4 menu locations, main menu (mega menu), three pagination options, breadcrumbs, author block and related posts. Powerful Typography - Change font size and line height, choose fonts, add color typography for posts and pages. Clean code, no frameworks, full support for the WordPress visual customizer. Speed, adaptability and modularity. A minimum of scripts for modules to work. Decide for yourself which modules will work. SEO optimization with correct titles and markup. Adaptation for WooCommerce, Elementor, bbPress, Events Calendar, Jetpack, WPML. Watch full demos here - web-zone.org/airin-blog
tr_TR: Airin Blog - tüm durumlar için birçok ayara sahip, bloglar ve makale siteleri, haberler ve medya için çok amaçlı, duyarlı, hızlı, minimal bir dergi temasıdır. Modern minimalizm çok yönlülük ve uyarlanabilirlik ile birleşti. Benzersiz bir site oluşturmak için sonsuz seçenekler sağlayacak çok sayıda özelleştirme seçeneği. Esnek işlevsellik - farklı kenar çubuğu yönlendirmesi, logolu esnek başlık, 4 menü konumu, ana menü (mega menü), üç sayfalama seçeneği, içerik kırıntıları, yazar bloğu ve ilgili gönderiler. Güçlü Tipografi - Yazı tipi boyutunu ve satır yüksekliğini değiştirin, yazı tiplerini seçin, gönderiler ve sayfalar için renkli tipografi ekleyin. Temiz kod, çerçeve yok, WordPress görsel özelleştirici için tam destek. Hız, uyarlanabilirlik ve modülerlik. Modüllerin çalışması için minimum komut dosyası. Hangi modüllerin çalışacağına kendiniz karar verin. Doğru başlıklar ve işaretlemeyle SEO optimizasyonu. WooCommerce, Elementor, bbPress, Events Calendar, Jetpack, WPML için uyarlama. Demoların tamamını buradan izleyin - web-zone.org/airin-blog

en: Align meta boxs to the center
tr_TR: Meta kutularını merkeze hizalayın

en: All categories
tr_TR: Tüm Kategoriler

en: All installations and activations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar ve etkinleştirmeler tamamlandı.

en: All installations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar tamamlandı.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
tr_TR: Tüm eklentiler başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi. %1$s

en: All settings of the front part of the theme are located in the visual editor
tr_TR: Temanın ön kısmının tüm ayarları görsel düzenleyicide bulunur

en: All settings saved!
tr_TR: Tüm ayarlar kaydedildi!

en: All site
tr_TR: Tüm site

en: All these files take up a huge amount of space, while some of them are not used at all.
tr_TR: Tüm bu dosyalar çok fazla yer kaplarken, bazıları hiç kullanılmıyor.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
tr_TR: Yüklenirken bir hata oluştu %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Animated blackout
tr_TR: Animasyonlu karartma

en: Animation for auto slider
tr_TR: Otomatik kaydırıcı için animasyon

en: Animation for posts blocks in categories (on hover)
tr_TR: Kategorilerdeki gönderi blokları için animasyon (fareyle üzerine gelindiğinde)

en: Animation of social links
tr_TR: Sosyal bağlantıların animasyonu

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: Applies for sections on the main page and category pages
tr_TR: Ana sayfadaki ve kategori sayfalarındaki bölümler için geçerlidir

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply styles to %s
tr_TR: Stilleri %s'a uygula

en: Archives
tr_TR: Arşivler

en: Arrow
tr_TR: Ok

en: Arrow right and down
tr_TR: Sağa ve aşağıya ok

en: Arrow to down
tr_TR: Aşağı ok

en: Arrowhead
tr_TR: Ok ucu

en: At the beginning
tr_TR: Başlangıçta

en: At the bottom of personal account
tr_TR: Kişisel hesabın alt kısmında

en: At the bottom of the cart page
tr_TR: Sepet sayfasının en altında

en: At the bottom of the dashboard tab in personal account
tr_TR: Kişisel hesaptaki pano sekmesinin alt kısmında

en: At the bottom of the page - Order accepted
tr_TR: Sayfanın alt kısmında - Sipariş kabul edildi

en: At the bottom of the product data on the product page
tr_TR: Ürün sayfasındaki ürün verilerinin alt kısmında

en: At the end
tr_TR: Bitiş zamanı

en: At the end of the order page
tr_TR: Sipariş sayfasının sonunda

en: At the end of the page
tr_TR: Sayfanın sonunda

en: At the end of the post
tr_TR: Yazının sonunda

en: At the end of the product page
tr_TR: Ürün sayfasının sonunda

en: At the top of the product page
tr_TR: Ürün sayfasının en üstünde

en: Attention triangle
tr_TR: Dikkat üçgeni

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Author photo
tr_TR: Sayfanın içeriğini temsil eden bir benzersiz görüntü URL'si. Web sitesi logo, yazar fotoğraf veya birden çok sayfaya yayılmış diğer görüntü gibi genel bir görüntü kullanma. Görüntü 120x120px en az boyutu olmalıdır. Görüntüleri 120x120px yeniden boyutlandırılabilir ve kare kesilmiş daha büyük, en uzun boyutu temel alan. Resimleri daha az 1 MB boyutunda olmalıdır

en: Author posts title
tr_TR: Yazar gönderi başlığı

en: Author section
tr_TR: Yazar bölümü

en: Author:
tr_TR: Yazar:

en: Automatic addition of ALT to images from the title of the post
tr_TR: Gönderinin başlığındaki görsellere otomatik olarak ALT eklenmesi

en: Available features
tr_TR: Mevcut özellikler

en: Available version:
tr_TR: Mevcut sürüm:

en: Avatar URL (only external address), demo -
tr_TR: Avatar URL'si (yalnızca harici adres), demo -

en: Avatar for users
tr_TR: Kullanıcılar için avatar

en: Average
tr_TR: Ortalama

en: Background
tr_TR: Arkaplan

en: Background color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Background color for dropdown menu links (on hover)
tr_TR: Açılır menü bağlantıları için arka plan rengi (üzerine gelindiğinde)

en: Background color for posts (on hover)
tr_TR: Gönderiler için arka plan rengi (fareyle üzerine gelindiğinde)

en: Background color for posts blocks in categories
tr_TR: Kategorilerdeki gönderi blokları için arka plan rengi

en: Background color for quote block
tr_TR: Alıntı bloğunun arka plan rengi

en: Background color main menu (on hover)
tr_TR: Arka plan rengi ana menü (üzerine gelindiğinde)

en: Background color main menu, footer and widget titles
tr_TR: Arka plan rengi ana menü, alt bilgi ve widget başlıkları

en: Background color of H2 headings
tr_TR: H2 başlıklarının arka plan rengi

en: Background color of H3 - H6 headings
tr_TR: H3 - H6 başlıklarının arka plan rengi

en: Background color of icons and lines for H3 - H6 headings
tr_TR: H3 - H6 başlıkları için simgelerin ve çizgilerin arka plan rengi

en: Background color of icons and lines for block quotes
tr_TR: Blok tırnak işaretleri için simgelerin ve çizgilerin arka plan rengi

en: Background color of icons and lines of H2 headings
tr_TR: Simgelerin arka plan rengi ve H2 başlık çizgileri

en: Background color of menu items of basic widgets
tr_TR: Temel widget'ların menü öğelerinin arka plan rengi

en: Background color of sticky posts
tr_TR: Yapışkan gönderilerin arka plan rengi

en: Backlight picture
tr_TR: Arka ışık resmi

en: Basic settings
tr_TR: Basit Ayarlar

en: Before
tr_TR: Önce

en: Before bottom menu
tr_TR: Alt menüden önce

en: Before breadcrumbs
tr_TR: Ekmek kırıntılarından önce

en: Before content within a post
tr_TR: Bir gönderi içindeki içerikten önce

en: Before main menu
tr_TR: Ana menüden önce

en: Before meta data inside a post
tr_TR: Bir gönderinin içindeki meta verilerden önce

en: Before related products on product page
tr_TR: Ürün sayfasındaki ilgili ürünlerden önce

en: Before searching for products
tr_TR: Ürün aramadan önce

en: Before the "%s" section on the main page
tr_TR: Ana sayfada "%s" bölümünden önce

en: Before the "Comments" block inside the post
tr_TR: Gönderinin içindeki "Yorumlar" bloğundan önce

en: Before the "Next post" block inside the post
tr_TR: Gönderinin içindeki "Sonraki gönderi" bloğundan önce

en: Before the "Related posts" block inside the post
tr_TR: Gönderinin içindeki "İlgili gönderiler" bloğundan önce

en: Before the "Rrecent posts" section on the main page
tr_TR: Ana sayfadaki "Son gönderiler" bölümünden önce

en: Before the author section inside the post
tr_TR: Gönderinin içindeki yazar bölümünden önce

en: Before the closing %s tag
tr_TR: %s etiketini kapatmadan önce

en: Before the list of posts on the category page
tr_TR: Kategori sayfasındaki gönderiler listesinden önce

en: Before the main image inside the page
tr_TR: Sayfanın içindeki ana görselden önce

en: Before the main image inside the post
tr_TR: Yazının içindeki ana görselden önce

en: Before the title inside the page
tr_TR: Sayfanın içindeki başlıktan önce

en: Before the title inside the post
tr_TR: Yazının içindeki başlıktan önce

en: Before top menu
tr_TR: Üst menüden önce

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
tr_TR[0]: Etkinleştirici eklentiyi başlat
tr_TR[1]: Eklentileri etkinleştirmeye başla

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi yüklemeye başla
tr_TR[1]: Eklentileri yüklemeye başla

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
tr_TR[0]: Güncelleme eklentisine başla
tr_TR[1]: Eklentileri güncellemeye başla

en: Bell
tr_TR: Çan

en: Big
tr_TR: Büyük

en: Big circle
tr_TR: Büyük daire

en: Big dash
tr_TR: Büyük çizgi

en: Big dot
tr_TR: Büyük nokta

en: Big square
tr_TR: Büyük meydan

en: Black
tr_TR: Siyah

en: Blackout tape
tr_TR: Karartma bandı

en: Block hierarchy
tr_TR: Blok hiyerarşisi

en: Block slope
tr_TR: Blok eğimi

en: Blocks
tr_TR: Bloklar

en: Border left
tr_TR: Sol Border

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Bottom margin
tr_TR: Alt kenar boşluğu

en: Bottom menu text size
tr_TR: Alt menü metin boyutu

en: Bottom part
tr_TR: Alt kısım

en: Box
tr_TR: Kutu

en: Brace
tr_TR: Destek

en: Breadcrumb link text color
tr_TR: İçerik haritası bağlantı metni rengi

en: Breadcrumb link text color on hover
tr_TR: Fareyle üzerine gelindiğinde içerik haritası bağlantı metni rengi

en: Breadcrumbs background color
tr_TR: Ekmek kırıntıları arka plan rengi

en: Breadcrumbs text size
tr_TR: İçerik kırıntıları metin boyutu

en: Bulb
tr_TR: Ampul

en: Bulleted lists variation
tr_TR: Madde işaretli liste varyasyonu

en: Button (Show more)
tr_TR: Düğme (Daha fazlasını göster)

en: Button location
tr_TR: Düğme konumu

en: Button opacity
tr_TR: Düğme opaklığı

en: Button shape
tr_TR: Düğme şekli

en: Button size
tr_TR: Buton boyutu

en: Button variation
tr_TR: Düğme varyasyonu

en: Buttons
tr_TR: Düğmeler

en: Buy
tr_TR: Satın Al

en: By date modified
tr_TR: Değiştirilme tarihine göre

en: By number of comments
tr_TR: Yorum sayısına göre

en: By publication date
tr_TR: Yayınlanma tarihine göre

en: By title
tr_TR: Ba&#351;l&#305;k ismine g&#246;re

en: Calendar
tr_TR: Takvim

en: Calm blocks
tr_TR: Sakin bloklar

en: Can be useful if you want to control the styles of the BuddyPress plugin yourself
tr_TR: BuddyPress eklentisinin stillerini kendiniz kontrol etmek istiyorsanız faydalı olabilir

en: Can be useful if you want to control the styles of the bbPress plugin yourself
tr_TR: BbPress eklentisinin stillerini kendiniz kontrol etmek istiyorsanız faydalı olabilir

en: Cars
tr_TR: Araçlar

en: Cart size in the top menu
tr_TR: Üst menüdeki sepet boyutu

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories settings
tr_TR: Kategoriler ayarları

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category filter in classic post editor
tr_TR: Klasik gönderi düzenleyicideki kategori filtresi

en: Category image
tr_TR: Kategori Resmi

en: Category section header on the sitemap
tr_TR: Site haritasındaki kategori bölümü başlığı

en: Category style
tr_TR: Kategori stili

en: Category where the ticker comes from
tr_TR: İşaretin geldiği kategori

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Center align widget titles (all columns)
tr_TR: Widget başlıklarını ortaya hizala (tüm sütunlar)

en: Center and bottom
tr_TR: Orta ve alt

en: Centered
tr_TR: Ortalanmış

en: Change avatar (default) for users without an avatar
tr_TR: Avatarı olmayan kullanıcılar için avatarı değiştir (varsayılan)

en: Change label (Out of stock)
tr_TR: Etiketi değiştir (Stokta yok)

en: Change role name
tr_TR: Rol adını değiştir

en: Change the style of author section separators
tr_TR: Yazar bölümü ayırıcılarının stilini değiştirme

en: Changing the thickness of separators in the author section
tr_TR: Yazar bölümündeki ayırıcıların kalınlığını değiştirme

en: Check mark
tr_TR: Onay işareti

en: Choose which images to use for the entire site
tr_TR: Sitenin tamamı için hangi görsellerin kullanılacağını seçin

en: Choosing the location of the icon in the quote block
tr_TR: Alıntı bloğundaki simgenin konumunu seçme

en: Circle
tr_TR: Daire

en: Classic blog
tr_TR: Klasik blog

en: Classic widget
tr_TR: Klasik widget

en: Close search
tr_TR: Aramayı kapat

en: Cloud conversation
tr_TR: Bulut konuşması

en: Codes (Hooks theme)
tr_TR: Kodlar (Kancalar teması)

en: Color inversion
tr_TR: Rengi ters çevirme

en: Color inversion picture
tr_TR: Rengi ters çeviren resim

en: Color of links in dropdown menu
tr_TR: Açılır menüdeki bağlantıların rengi

en: Color of links in dropdown menu (on hover)
tr_TR: Açılır menüdeki bağlantıların rengi (üzerine gelindiğinde)

en: Color of section headings on the main page
tr_TR: Ana sayfadaki bölüm başlıklarının rengi

en: Color scheme option
tr_TR: Renk şeması seçeneği

en: Color scheme: Dark (Green and Orange)
tr_TR: Renk şeması: Koyu (Yeşil ve Turuncu)

en: Color scheme: Dark (Red and Orange)
tr_TR: Renk şeması: Koyu (Kırmızı ve Turuncu)

en: Color scheme: Light (Blue)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Mavi)

en: Color scheme: Light (Dark blue and Light blue)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Koyu mavi ve Açık mavi)

en: Color scheme: Light (Dark grey and Red)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Koyu gri ve Kırmızı)

en: Color scheme: Light (Green and Orange)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Yeşil ve Turuncu)

en: Color scheme: Light (Heavenly and Light blue)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Göksel ve Açık mavi)

en: Color scheme: Light (Light grey and Green)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Açık gri ve Yeşil)

en: Color scheme: Light (Light grey and Light red)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Açık gri ve Açık kırmızı)

en: Color scheme: Light (Orange and Gray)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Turuncu ve Gri)

en: Color scheme: Light (Turquoise)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Turkuaz)

en: Color scheme: Light (Violet and Pink)
tr_TR: Renk şeması: Açık (Mor ve Pembe)

en: Color schemes
tr_TR: Renk şemaları

en: Colored circle
tr_TR: Renkli daire

en: Colored letters (EN)
tr_TR: Renkli harfler (EN)

en: Colored numbers
tr_TR: Renkli sayılar

en: Colored numbers (bold)
tr_TR: Renkli sayılar (koyu)

en: Colored square
tr_TR: Renkli kare

en: Column "Thumbnails" in the list of posts of the admin panel
tr_TR: Yönetici panelinin gönderileri listesindeki "Küçük Resimler" sütunu

en: Column "Views" (counter) in the list of posts and pages of the admin panel
tr_TR: Yönetici panelinin gönderileri ve sayfaları listesindeki "Görünümler" sütunu (sayaç)

en: Column titles color
tr_TR: Sütun başlıklarının rengi

en: Comment section
tr_TR: Yorum bölümü

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comments closed
tr_TR: Yoruma Kapalı

en: Common colors
tr_TR: Ortak renkler

en: Congratulations! You have activated the theme %s
tr_TR: Tebrikler! %s temasını etkinleştirdiniz

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: Contacts can be found in this section
tr_TR: İletişim bilgileri bu bölümde bulunabilir

en: Contrast blocks
tr_TR: Kontrast blokları

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Curtain on picture
tr_TR: Resimdeki perde

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom site width
tr_TR: Özel site genişliği

en: Customizes the Skeleton Styles stylesheet according to the template design. Turning it off can be useful if you want to control the stylesheet yourself (Skeleton Styles)
tr_TR: İskelet Stilleri stil sayfasını şablon tasarımına göre özelleştirir. Stil sayfasını kendiniz kontrol etmek istiyorsanız bunu kapatmak yararlı olabilir (İskelet Stilleri)

en: Dark color scheme (Green and Orange)
tr_TR: Koyu renk şeması (Yeşil ve Turuncu)

en: Dark color scheme (Red and Orange)
tr_TR: Koyu renk şeması (Kırmızı ve Turuncu)

en: Darkened image
tr_TR: Koyulaştırılmış görüntü

en: Dashed line
tr_TR: Kesik çizgi

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date format
tr_TR: Tarih Formatı

en: Deepening
tr_TR: Derinleşme

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default (Back and forward)
tr_TR: Varsayılan (Geri ve ileri)

en: Default - background color of the main menu
tr_TR: Varsayılan - ana menünün arka plan rengi

en: Default - background not set
tr_TR: Varsayılan - arka plan ayarlanmadı

en: Default - color of the main menu
tr_TR: Varsayılan - ana menünün rengi

en: Default - content text color
tr_TR: Varsayılan - içerik metni rengi

en: Default - general color for links
tr_TR: Varsayılan - bağlantılar için genel renk

en: Default - general text color
tr_TR: Varsayılan - genel metin rengi

en: Default - main theme color
tr_TR: Varsayılan - ana tema rengi

en: Default - related elements for main theme color
tr_TR: Varsayılan - ana tema rengiyle ilgili öğeler

en: Default - site body background color
tr_TR: Varsayılan - site gövdesi arka plan rengi

en: Default - text color of the main menu
tr_TR: Varsayılan - ana menünün metin rengi

en: Default - titles text general color
tr_TR: Varsayılan - başlık metninin genel rengi

en: Define home page
tr_TR: Ana sayfayı tanımlayın

en: Delete block
tr_TR: Bloğu Sil

en: Design for category lists and archives in basic widgets
tr_TR: Temel widget'larda kategori listeleri ve arşivler için tasarım

en: Design for lists of posts and pages in basic widgets
tr_TR: Temel widget'lardaki gönderi ve sayfa listeleri için tasarım

en: Design for menu lists in basic widgets
tr_TR: Temel widget'lardaki menü listeleri için tasarım

en: Design for posts blocks in categories
tr_TR: Kategorilerdeki gönderi blokları için tasarım

en: Design for quote block
tr_TR: Teklif bloğu için tasarım

en: Design for related posts
tr_TR: İlgili gönderiler için tasarım

en: Design of widgets (side column)
tr_TR: Widget'ların tasarımı (yan sütun)

en: Different settings
tr_TR: Farklı ayarlar

en: Dimming adjacent links
tr_TR: Bitişik bağlantıların karartılması

en: Direction movement
tr_TR: Yön hareketi

en: Disable breadcrumbs in bbPress
tr_TR: BbPress'te kırıntıları devre dışı bırakın

en: Disable demo widgets
tr_TR: Demo widget'larını devre dışı bırak

en: Disable enhanced block styles (Gutenberg)
tr_TR: Gelişmiş blok stillerini devre dışı bırakın (Gutenberg)

en: Disable enhanced usability in comments
tr_TR: Yorumlarda gelişmiş kullanılabilirliği devre dışı bırakın

en: Disable improved dropdowns (select list)
tr_TR: Geliştirilmiş açılır menüleri devre dışı bırakın (listeyi seçin)

en: Disable keyboard support in sliders
tr_TR: Kaydırıcılarda klavye desteğini devre dışı bırakın

en: Disable lightbox in product photos
tr_TR: Ürün fotoğraflarında ışık kutusunu devre dışı bırakın

en: Disable related products on the products page
tr_TR: Ürünler sayfasında ilgili ürünleri devre dışı bırakın

en: Disable sidebar on BuddyPress pages
tr_TR: BuddyPress sayfalarında kenar çubuğunu devre dışı bırakın

en: Disable sidebar on bbPress pages
tr_TR: BbPress sayfalarında kenar çubuğunu devre dışı bırakın

en: Disable slider in product photos
tr_TR: Ürün fotoğraflarında kaydırıcıyı devre dışı bırakın

en: Disable sticker - Sale
tr_TR: Etiketi devre dışı bırak - İndirim

en: Disable style support for BuddyPress
tr_TR: BuddyPress için stil desteğini devre dışı bırakın

en: Disable style support for bbPress
tr_TR: BbPress için stil desteğini devre dışı bırakın

en: Disable zoom in the main product photo
tr_TR: Ana ürün fotoğrafında yakınlaştırmayı devre dışı bırakın

en: Dismiss this notice
tr_TR: Bu uyarıyı kapat

en: Display categories on the sitemap
tr_TR: Kategorileri site haritasında göster

en: Display option (Ticker or Date)
tr_TR: Görüntüleme seçeneği (Ticker veya Tarih)

en: Display weeks
tr_TR: Haftaları görüntüle

en: Display wide slider
tr_TR: Geniş kaydırıcıyı görüntüle

en: Display year
tr_TR: Görüntüleme yılı

en: Distributed
tr_TR: Dağıtılmış

en: Dividers in center
tr_TR: Ortadaki bölücüler

en: Dividers in width
tr_TR: Genişlik bölücüler

en: Dot
tr_TR: Nokta

en: Dotted frame
tr_TR: Noktalı çerçeve

en: Dotted line
tr_TR: Noktalı çizgi

en: Double border
tr_TR: Çift kenarlık

en: Double line
tr_TR: Çift çizgi

en: Drag the block with the cursor to change the position of the links
tr_TR: Bağlantıların konumunu değiştirmek için bloğu imleçle sürükleyin

en: Drag to reposition blocks
tr_TR: Blokları yeniden konumlandırmak için sürükleyin

en: Drawing pin
tr_TR: Raptiye

en: Drawing pin (vertical)
tr_TR: Çizim pimi (dikey)

en: Dropdown menu background color
tr_TR: Açılır menü arka plan rengi

en: Dynamic zoom
tr_TR: Dinamik yakınlaştırma

en: Edit %s
tr_TR: Düzenle %s

en: Embossed tick
tr_TR: Kabartmalı onay işareti

en: Enable auto start for Wide slider
tr_TR: Geniş kaydırıcı için otomatik başlatmayı etkinleştir

en: Enable breadcrumbs in categories
tr_TR: Kategorilerde içerik kırıntılarını etkinleştirin

en: Enable breadcrumbs in posts
tr_TR: Gönderilerde içerik kırıntılarını etkinleştirin

en: Enable cart in main menu
tr_TR: Ana menüde sepeti etkinleştir

en: Enable cart in top menu
tr_TR: Üst menüde sepeti etkinleştir

en: Enable effect (live picture)
tr_TR: Efekti etkinleştir (canlı resim)

en: Enable navigation buttons for Wide slider
tr_TR: Geniş kaydırıcı için gezinme düğmelerini etkinleştirin

en: Enable search on product category pages
tr_TR: Ürün kategorisi sayfalarında aramayı etkinleştirin

en: Enable search on store page
tr_TR: Mağaza sayfasında aramayı etkinleştir

en: Enable slider auto start
tr_TR: Kaydırıcının otomatik başlatılmasını etkinleştir

en: Enable slider navigation buttons
tr_TR: Kaydırıcı gezinme düğmelerini etkinleştir

en: Enable styling support for %s
tr_TR: %s için stil desteğini etkinleştirin

en: Enable the section with the latest posts on the main page
tr_TR: Ana sayfadaki en son gönderilerin bulunduğu bölümü etkinleştirin

en: Enlargement picture
tr_TR: Büyütme resmi

en: Error
tr_TR: Hata

en: Except main page
tr_TR: Ana sayfa hariç

en: Exclamation mark
tr_TR: Ünlem işareti

en: Exclamation sheet
tr_TR: Ünlem sayfası

en: Expanded plugins adapting
tr_TR: Genişletilmiş eklentiler uyarlanıyor

en: Expert settings of the administrative part of the theme
tr_TR: Temanın idari kısmının uzman ayarları

en: External Source
tr_TR: Dış kaynak

en: Fading away
tr_TR: Sesin yok olması

en: Favorites
tr_TR: Favoriler

en: File
tr_TR: Dosya

en: First the graphical menu, then the lists
tr_TR: Önce grafik menü, ardından listeler

en: First the list menu, then the graphic
tr_TR: Önce liste menüsü, ardından grafik

en: Five
tr_TR: Beş

en: Five columns
tr_TR: Beş sütun

en: Fixed size logo
tr_TR: Sabit boyutlu logo

en: Flat
tr_TR: Düz

en: Flexible heading customization with logo
tr_TR: Logoyla esnek başlık özelleştirmesi

en: Flexible sidebar orientation
tr_TR: Esnek kenar çubuğu yönlendirmesi

en: Folded corner
tr_TR: Katlanmış köşe

en: Folder
tr_TR: Klasör

en: Font for H2 headings
tr_TR: H2 başlıkları için yazı tipi

en: Font for H3 - H6 headings
tr_TR: H3 - H6 başlıkları için yazı tipi

en: Food
tr_TR: Yemek

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Footer Menu
tr_TR: Altbilgi Menüsü

en: Footer background color
tr_TR: Altbilgi arka plan rengi

en: Footer elements color
tr_TR: Altbilgi öğelerinin rengi

en: Footer link color
tr_TR: Altbilgi bağlantı rengi

en: Footer link color (on hover)
tr_TR: Altbilgi bağlantı rengi (fareyle üzerine gelindiğinde)

en: Footer text color
tr_TR: Altbilgi metin rengi

en: Four
tr_TR: Dört

en: Four columns
tr_TR: Dört sütun

en: Four menu locations
tr_TR: Dört menü konumu

en: Frame
tr_TR: Çerçeve

en: Frame around
tr_TR: Etrafını çerçevele

en: Frame around the link
tr_TR: Bağlantının etrafındaki çerçeve

en: Frames
tr_TR: Çerçeveler

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: From %1$s in %2$s
tr_TR: %2$s ona %1$s itibaren

en: From %s settings
tr_TR: %s ayarlarından

en: Full demo versions of sites
tr_TR: Sitelerin tam demo sürümleri

en: Full width
tr_TR: Tam genişlik

en: Full width "Read more" button
tr_TR: Tam genişlikte "Daha fazlasını oku" düğmesi

en: Full-width footer background
tr_TR: Tam genişlikte altbilgi arka planı

en: Full-width main menu background
tr_TR: Tam genişlikte ana menü arka planı

en: Function (button) for clearing the counter of post and page views
tr_TR: Gönderi ve sayfa görüntüleme sayacını temizleme işlevi (düğme)

en: General
tr_TR: Genel

en: General color for links
tr_TR: Bağlantılar için genel renk

en: General heading font
tr_TR: Genel başlık yazı tipi

en: General links color on hover
tr_TR: Fareyle üzerine gelindiğinde genel bağlantıların rengi

en: General text color
tr_TR: Genel metin rengi

en: General text font
tr_TR: Genel metin yazı tipi

en: General typography
tr_TR: Genel tipografi

en: Get even more windows to insert codes in the premium version
tr_TR: Premium sürümde kod eklemek için daha da fazla pencere edinin

en: Get flexible color settings for %s in the premium version
tr_TR: Premium sürümde %s için esnek renk ayarları edinin

en: Get more colors with the premium version
tr_TR: Premium sürümle daha fazla renk elde edin

en: Gradient
tr_TR: Eğim

en: Gradient 1 (fill)
tr_TR: Gradyan 1 (doldur)

en: Gradient 2 (fill)
tr_TR: Gradyan 2 (doldur)

en: Grid (fill)
tr_TR: Izgara (doldur)

en: H1 headings
tr_TR: H1 başlıkları

en: H2 heading icon selection
tr_TR: H2 başlık simgesi seçimi

en: H2 heading icons text color
tr_TR: H2 başlık simgeleri metin rengi

en: H2 headings variation
tr_TR: H2 başlıkları varyasyonu

en: H3 - H6 heading icon selection
tr_TR: H3 - H6 başlık simgesi seçimi

en: H3 - H6 heading icons text color
tr_TR: H3 - H6 başlık simgeleri metin rengi

en: H3 - H6 headings variation
tr_TR: H3 - H6 başlıkları varyasyonu

en: Header H1 Font
tr_TR: Başlık H1 Yazı Tipi

en: Header area width with logo
tr_TR: Logolu başlık alanı genişliği

en: Header background
tr_TR: Başlık arka planı

en: Header image link
tr_TR: Başlık resmi bağlantısı

en: Headers fill variation for Wide slider
tr_TR: Geniş kaydırıcı için başlıklar dolgu varyasyonu

en: Headings H2
tr_TR: Başlıklar H2

en: Headings H3 - H6
tr_TR: Başlıklar H3 - H6

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Height of main menu items
tr_TR: Ana menü öğelerinin yüksekliği

en: Hello!
tr_TR: Merhaba!

en: Hide Details
tr_TR: Detayları Gizle

en: Hide avatar in author section
tr_TR: Yazar bölümünde avatarı gizle

en: Hide description in author section
tr_TR: Yazar bölümünde açıklamayı gizle

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: Home page builder
tr_TR: Ana sayfa oluşturucu

en: Horizontal items with image
tr_TR: Resimli yatay öğeler

en: Horizontal items without images
tr_TR: Görüntüsü olmayan yatay öğeler

en: Horizontally
tr_TR: Yatay

en: How to change the sidebar orientation for a separate page or post
tr_TR: Ayrı bir sayfa veya gönderi için kenar çubuğu yönlendirmesi nasıl değiştirilir

en: How to customize the %s
tr_TR: %s nasıl özelleştirilir

en: How to increase website loading speed with %s
tr_TR: %s ile web sitesi yükleme hızı nasıl artırılır

en: How to reset theme settings
tr_TR: Tema ayarları nasıl sıfırlanır

en: Hue change
tr_TR: Ton değişikliği

en: I also remind you that I have a premium version, which contains even more functionality
tr_TR: Ayrıca daha fazla işlevsellik içeren premium bir sürümüm olduğunu da hatırlatırım

en: I would be very grateful if you would report any errors or poor quality translations.
tr_TR: Herhangi bir hata veya düşük kaliteli çeviri görürseniz bana bildirirseniz çok mutlu olurum.

en: Icon (sign)
tr_TR: Simge (işaret)

en: Icon size for quote block
tr_TR: Alıntı bloğu için simge boyutu

en: Icons color for quote block
tr_TR: Alıntı bloğu için simgeler rengi

en: Image layout
tr_TR: Görsel düzeni

en: Images format
tr_TR: Görüntü formatı

en: Import full demo
tr_TR: Demonun tamamını içe aktar

en: Import in one click full demo versions of sites
tr_TR: Sitelerin tam demo sürümlerini tek tıklamayla içe aktarın

en: Import ready-made demo versions of websites
tr_TR: Web sitelerinin hazır demo sürümlerini içe aktarın

en: Import settings
tr_TR: Ayarları içe aktar

en: Important! All settings of the current theme will be deleted! They will be completely replaced by the settings of the selected theme!
tr_TR: Önemli! Geçerli temanın tüm ayarları silinecek! Bunların yerini tamamen seçilen temanın ayarları alacak!

en: Important! These options only affect this themes settings (visual customizer settings). If you have a lot of valuable settings, please back up your database before using this feature.
tr_TR: Önemli! Bu seçenekler yalnızca bu temanın ayarlarını (görsel özelleştirici ayarları) etkiler. Çok sayıda değerli ayarınız varsa, lütfen bu özelliği kullanmadan önce veritabanınızı yedekleyin.

en: In a top bar
tr_TR: Üst çubukta

en: In area of soc links (after)
tr_TR: Sosyal bağlantılar alanında (sonra)

en: In area of soc links (before)
tr_TR: Sosyal bağlantılar alanında (önce)

en: In frame
tr_TR: Çerçevede

en: In random order
tr_TR: Rastgele sırayla

en: In this section, there can be a flexible builder that will allow you to quickly and easily customize a cool homepage
tr_TR: Bu bölümde harika bir ana sayfayı hızlı ve kolay bir şekilde özelleştirmenize olanak sağlayacak esnek bir oluşturucu bulunabilir

en: Increase
tr_TR: Artış

en: Increasing contrast
tr_TR: Artan kontrast

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Information materials
tr_TR: Bilgi materyalleri

en: Information materials for the %s
tr_TR: %s için bilgi materyalleri

en: Inner color for marker - numbered lists
tr_TR: İşaretçi için iç renk - numaralı listeler

en: Install
tr_TR: Yükle

en: Install %2$s
tr_TR: Yükle %2$s

en: Install Plugins
tr_TR: Eklentileri Yükle

en: Install Required Plugins
tr_TR: Gerekli Eklentileri yükleyin

en: Installed But Not Activated
tr_TR: Yüklü Ama Aktif Değil

en: Installed version:
tr_TR: Kurulu sürümü:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: Eklenti Yükleme %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
tr_TR: Eklenti Yükleniyor: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: Eklentiyi Kurma ve Etkinleştirme %1$s (%2$d/%3$d)

en: It is important to know! These settings cannot delete or modify existing image files. Slicing of images occurs at the time of uploading a new image to the %s media library.
tr_TR: Bilmek önemlidir! Bu ayarlar mevcut görüntü dosyalarını silemez veya değiştiremez. Görüntülerin dilimlenmesi, %s medya kitaplığına yeni bir görüntü yüklenirken gerçekleşir.

en: Items (string) with category image
tr_TR: Kategori resmi olan öğeler (dize)

en: Items of this menu are customized in the - "Panel %s" - "Appearance" - "Menus" section.
tr_TR: Bu menünün öğeleri, "Panel %s" - "Görünüm" - "Menüler" bölümünden özelleştirilir.

en: JS Menu
tr_TR: JS Menüsü

en: Just a block
tr_TR: Sadece bir blok

en: Latest Posts
tr_TR: Son Gönderiler

en: Latest comments
tr_TR: Son Yorumlar

en: Latest entries of author
tr_TR: Yazarın son girişleri

en: Latest posts
tr_TR: Son Gönderiler

en: Latest posts (Author)
tr_TR: Son gönderiler (Yazar)

en: Latest posts (default)
tr_TR: Son gönderiler (varsayılan)

en: Latin numerals
tr_TR: Latin rakamları

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left and down
tr_TR: Sol ve aşağı

en: Left sidebar
tr_TR: Sol Kenar Çubuğu

en: Less 1 min
tr_TR: 1 dakikadan az

en: Lettering color (Out of stock)
tr_TR: Yazı rengi (Stokta yok)

en: Light color scheme (Blue)
tr_TR: Açık renk şeması (Mavi)

en: Light color scheme (Dark blue and Light blue)
tr_TR: Açık renk şeması (Koyu mavi ve Açık mavi)

en: Light color scheme (Dark grey and Red)
tr_TR: Açık renk şeması (Koyu gri ve Kırmızı)

en: Light color scheme (Green and Orange)
tr_TR: Açık renk şeması (Yeşil ve Turuncu)

en: Light color scheme (Heavenly and Light blue)
tr_TR: Açık renk şeması (Göksel ve Açık mavi)

en: Light color scheme (Light grey and Green)
tr_TR: Açık renk şeması (Açık gri ve Yeşil)

en: Light color scheme (Light grey and Light red)
tr_TR: Açık renk şeması (Açık gri ve Açık kırmızı)

en: Light color scheme (Orange and Gray)
tr_TR: Açık renk şeması (Turuncu ve Gri)

en: Light color scheme (Turquoise)
tr_TR: Açık renk şeması (Turkuaz)

en: Light color scheme (Violet and Pink)
tr_TR: Açık renk şeması (Mor ve Pembe)

en: Light shadow
tr_TR: Işık gölgesi

en: Light underlining
tr_TR: Hafif alt çizgi

en: Lightweight menu
tr_TR: Hafif menü

en: Line height for %s headings
tr_TR: %s başlık için satır yüksekliği

en: Line height of the site description text
tr_TR: Site açıklama metninin satır yüksekliği

en: Line thickness
tr_TR: Çizgi Kalınlığı

en: Linear arrow
tr_TR: Doğrusal ok

en: Link to social network (URL)
tr_TR: Sosyal ağa bağlantı (URL)

en: Links color
tr_TR: Linklerin Rengi

en: Links color (outside)
tr_TR: Bağlantıların rengi (dış)

en: Links in content
tr_TR: İçerikteki bağlantılar

en: Links size
tr_TR: Bağlantıların boyutu

en: Links size (drop-down menu)
tr_TR: Bağlantı boyutu (açılır menü)

en: List of updates for the %s
tr_TR: %s için güncelleme listesi

en: Lists
tr_TR: Listeler

en: Lists, Quotes, Headings
tr_TR: Listeler, Alıntılar, Başlıklar

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Location of the pagination section
tr_TR: Sayfalandırma bölümünün konumu

en: Logo variation
tr_TR: Logo varyasyonu

en: Logo without limits
tr_TR: Sınırsız logo

en: Lots of hooks (windows for codes)
tr_TR: Çok sayıda kanca (kodlar için pencereler)

en: MENU
tr_TR: MENÜ

en: Main
tr_TR: Ana

en: Main Menu
tr_TR: Ana Menü

en: Main menu
tr_TR: Ana menü

en: Main menu item font
tr_TR: Ana menü öğesi yazı tipi

en: Main menu items text size
tr_TR: Ana menü öğelerinin metin boyutu

en: Main menu items titles in uppercase
tr_TR: Ana menü öğelerinin başlıkları büyük harflerle yazılmıştır

en: Main page
tr_TR: Ana Sayfa

en: Main post image
tr_TR: Ana gönderi görüntüsü

en: Make main menu sticky when scrolling (only for desktop versions of pc)
tr_TR: Kaydırırken ana menüyü yapışkan hale getirin (yalnızca bilgisayarın masaüstü sürümleri için)

en: Management and configuration instructions for the %s
tr_TR: %s için yönetim ve yapılandırma talimatları

en: Marker color - bulleted lists
tr_TR: İşaretçi rengi - madde işaretli listeler

en: Marker color - numbered lists
tr_TR: İşaretleyici rengi - numaralı listeler

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Mega menu (graphic) with constructor
tr_TR: Mega menü (grafik) yapıcı ile

en: Mega menu (lists)
tr_TR: Mega menü (listeler)

en: Menu Locations
tr_TR: Menü konumları

en: Menu item name
tr_TR: Menü öğesi adı

en: Menu variants
tr_TR: Menü çeşitleri

en: Meta tag design
tr_TR: Meta etiket tasarımı

en: Meta tag size
tr_TR: Meta etiket boyutu

en: Meta tags in categories
tr_TR: Kategorilerdeki meta etiketler

en: Meta tags in posts
tr_TR: Gönderilerdeki meta etiketler

en: Minimum required version:
tr_TR: Minimum gerekli sürüm:

en: Mobile
tr_TR: Mobil

en: Modularity and flexibility
tr_TR: Modülerlik ve esneklik

en: Month
tr_TR: Ay

en: Month in letters
tr_TR: Harflerle ay

en: More fonts are available in the premium version
tr_TR: Premium sürümde daha fazla yazı tipi mevcut

en: More fonts to choose from
tr_TR: Aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla yazı tipi

en: Most popular categories
tr_TR: En popüler kategoriler

en: Move social links in the header over the image
tr_TR: Başlıktaki sosyal bağlantıları görselin üzerine taşıyın

en: Multicolor scheme: Demo location of color
tr_TR: Çok renkli şema: Rengin demo konumu

en: New Posts
tr_TR: Yeni Yazılar

en: News
tr_TR: Haberler

en: Next post
tr_TR: Sonraki yazı

en: Next posts
tr_TR: Sonraki yazılar

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
tr_TR: Hiçbir işlem yapılmadı. %1$s eklentisi zaten etkin.

en: No image selected
tr_TR: Resim seçilmedi

en: No limits
tr_TR: Sınırsız

en: No photo
tr_TR: Fotoğraf yok

en: No plugins are available to be activated at this time.
tr_TR: Şu anda etkinleştirilecek eklentiler yok.

en: No plugins are available to be installed at this time.
tr_TR: Şu anda kurulacak herhangi bir eklenti yok.

en: No plugins are available to be updated at this time.
tr_TR: Şu anda güncellenecek hiçbir eklenti yok.

en: No plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için hiçbir eklenti yok.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
tr_TR: Etkinleştirilecek eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
tr_TR: Kurulacak herhangi bir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
tr_TR: Güncellenecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No products were found matching your selection.
tr_TR: Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

en: No sidebar (center)
tr_TR: Kenar çubuğu yok (ortada)

en: No sidebar (full width)
tr_TR: Kenar çubuğu yok (tam genişlik)

en: No sorting
tr_TR: Sıralama yok

en: Not Installed
tr_TR: Yüklü değil

en: Not available
tr_TR: Mevcut değil

en: Not display
tr_TR: Görünüm

en: Not display titles
tr_TR: Başlıkları gösterme

en: Nothing found
tr_TR: Hiçbirşey Bulunamadı

en: Nothing found:
tr_TR: Hiçbirşey Bulunamadı:

en: Nothing matched your search terms. Try other keywords.
tr_TR: Hiçbir şey arama terimlerinizle eşleşmedi. Diğer anahtar kelimeleri deneyin.

en: Nothing was found at this location. Try one of the links below or use the search.
tr_TR: Bu konumda hiçbir şey bulunamadı. Aşağıdaki bağlantılardan birini deneyin veya aramayı kullanın.

en: Now you can follow the theme updates on the page
tr_TR: Artık tema güncellemelerini sayfadan takip edebilirsiniz

en: Number (size) of columns in categories
tr_TR: Kategorilerdeki sütunların sayısı (boyutu)

en: Number of author posts in the author section
tr_TR: Yazar bölümündeki yazar gönderilerinin sayısı

en: Number of columns for related posts
tr_TR: İlgili gönderiler için sütun sayısı

en: Number of columns in %s
tr_TR: %s içindeki sütun sayısı

en: Number of comments
tr_TR: Yorum sayısı

en: Number of comments on a post
tr_TR: Bir yayına yapılan yorumların sayısı

en: Number of post views
tr_TR: Gönderi görüntüleme sayısı

en: Number of posts available
tr_TR: Mevcut gönderi sayısı

en: Number of posts displayed
tr_TR: Görüntülenen yayın sayısı

en: Number of posts displayed (In each column)
tr_TR: Görüntülenen gönderi sayısı (Her sütunda)

en: Number of related posts
tr_TR: İlgili yazıların sayısı

en: Number of slides in the wide slider
tr_TR: Geniş kaydırıcıdaki slayt sayısı

en: Number of symbols in description
tr_TR: Açıklamadaki sembol sayısı

en: Numeric lists variation
tr_TR: Sayısal liste varyasyonu

en: Numeric pagination
tr_TR: Sayısal sayfalama

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Old comments
tr_TR: Eski yorumlar

en: On this page you can insert counters, banners, or any other content that will be displayed on the front of the site
tr_TR: Bu sayfaya, sitenin ön kısmında görüntülenecek sayaçları, bannerları veya diğer içerikleri ekleyebilirsiniz

en: One
tr_TR: Bir

en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
tr_TR: Bir fikir &ldquo;%1$s&rdquo;

en: Only main page
tr_TR: Sadece ana sayfa

en: Only pages
tr_TR: Yalnızca sayfalar

en: Only posts
tr_TR: Yalnızca gönderiler

en: Open
tr_TR: Açık

en: Open Features (by activating this, you confirm that you want to reset all settings for this theme and understand the risk of permanent data loss)
tr_TR: Açık Özellikler (bunu etkinleştirerek, bu temanın tüm ayarlarını sıfırlamak istediğinizi ve kalıcı veri kaybı riskini anladığınızı onaylamış olursunuz)

en: Open book
tr_TR: Açık kitap

en: Open link in new tab
tr_TR: Bağlantıyı yeni sekmede aç

en: Open settings
tr_TR: Ayarları aç

en: Option to disable block editor (%s) in text editor
tr_TR: Metin düzenleyicide blok düzenleyiciyi (%s) devre dışı bırakma seçeneği

en: Option to disable block editor (%s) in widgets
tr_TR: Widget'larda blok düzenleyiciyi (%s) devre dışı bırakma seçeneği

en: Or if you decide to use a child theme.
tr_TR: Veya bir çocuk teması kullanmaya karar verirseniz.

en: Orientation for main menu items
tr_TR: Ana menü öğelerinin yönü

en: Orientation of the logo and site name
tr_TR: Logonun ve site adının yönü

en: Overall text size
tr_TR: Genel metin boyutu

en: Overall titles line height
tr_TR: Genel başlık satır yüksekliği

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page for adding codes
tr_TR: Kod ekleme sayfası

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Pages section header on the sitemap
tr_TR: Site haritasındaki Sayfalar bölümü başlığı

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Pagination
tr_TR: Sayfalandırma

en: Pagination section design
tr_TR: Sayfalandırma bölümü tasarımı

en: Pagination section size
tr_TR: Sayfalandırma bölümü boyutu

en: Pagination variation
tr_TR: Sayfalandırma varyasyonu

en: Paper clip
tr_TR: Ataç

en: Paper clip (vertical)
tr_TR: Ataş (dikey)

en: Pencil
tr_TR: Kalem

en: Picture contrast
tr_TR: Resim kontrastı

en: Picture frame
tr_TR: Çerçeve

en: Picture variant
tr_TR: Resim çeşidi

en: Please contact the administrator of this site for help.
tr_TR: Lütfen yardım için bu sitenin yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
tr_TR: Lütfen eklenti sağlayıcısına başvurun ve eklentilerini WordPress yönergelerine göre paketlemelerini isteyin.

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Plugin activated successfully.
tr_TR: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: Plugin activation failed.
tr_TR: Eklenti etkinleştirmesi başarısız oldu.

en: Plugin for inserting your own functions
tr_TR: Kendi işlevlerinizi eklemek için eklenti

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
tr_TR: Eklenti etkinleştirilmedi. Bu tema için %s daha yüksek bir sürümü gerekiyor. Lütfen eklentiyi güncelleyin.

en: Plugins adapting
tr_TR: Eklentiler uyarlanıyor

en: Popular products
tr_TR: Popüler ürünler

en: Post author
tr_TR: Yazar

en: Post card description size
tr_TR: Kartpostal açıklama boyutu

en: Post card title size
tr_TR: Kartpostal başlık boyutu

en: Post categories
tr_TR: Gönderi kategorileri

en: Post creation date
tr_TR: Gönderinin oluşturulma tarihi

en: Post reading time
tr_TR: Okuma sonrası zamanı

en: Post sorting
tr_TR: Sıralama sonrası

en: Post tags
tr_TR: Gönderi etiketleri

en: Post title option
tr_TR: Yazı başlığı seçeneği

en: Post titles size
tr_TR: Gönderi başlığı boyutu

en: Post update date
tr_TR: Yayın güncelleme tarihi

en: Posted by
tr_TR: Gönderen

en: Posts
tr_TR: Yazılar

en: Posts and pages
tr_TR: Gönderiler ve sayfalar

en: Posts background color
tr_TR: Gönderilerin arka plan rengi

en: Posts background color (on hover)
tr_TR: Gönderilerin arka plan rengi (üzerine gelindiğinde)

en: Posts section header on the sitemap
tr_TR: Site haritasındaki Yayınlar bölümü başlığı

en: Posts titles color on hover
tr_TR: Fareyle üzerine gelindiğinde yazı başlıklarının rengi

en: Posts titles text color
tr_TR: Yazı başlıklarının metin rengi

en: Posts titles text color (on hover)
tr_TR: Gönderi başlıkları metin rengi (üzerine gelindiğinde)

en: Posts:
tr_TR: Yayınlar:

en: Powerful color settings
tr_TR: Güçlü renk ayarları

en: Powerful typography
tr_TR: Güçlü tipografi

en: Pre-Packaged
tr_TR: Ön Paketlenmiş

en: Presentation page
tr_TR: Sunum sayfası

en: Preset options
tr_TR: Ön ayar seçenekleri

en: Preset settings
tr_TR: Ön ayar ayarları

en: Presets | Reset settings | Import
tr_TR: Ön ayarlar | Ayarları sıfırla | İçe aktarmak

en: Previous post
tr_TR: Önceki Yazı

en: Previous posts
tr_TR: Önceki yazılar

en: Pricing
tr_TR: Fiyatlandırma

en: Primary theme color
tr_TR: Birincil tema rengi

en: Priority partition
tr_TR: Öncelikli bölüm

en: Pro page
tr_TR: Profesyonel sayfa

en: Product price color
tr_TR: Ürün fiyatı rengi

en: Proportion of width occupied by top menu
tr_TR: Üst menünün kapladığı genişlik oranı

en: Publication date:
tr_TR: Yayın tarihi:

en: Quick Links
tr_TR: Hızlı Linkler

en: Quote blocks
tr_TR: Alıntı blokları

en: Range for fluently movement
tr_TR: Akıcı hareket aralığı

en: Rate this theme
tr_TR: Bu temayı oyla

en: Read More
tr_TR: Devamını Oku

en: Read more
tr_TR: Devamını Oku

en: Reading time
tr_TR: Okuma zamanı

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Start here</a>.
tr_TR: İlk paylaşımını yapmak için hazır mısın? <a href="%1$s">Buradan başlayın</a> .

en: Ready-made color schemes
tr_TR: Hazır renk şemaları

en: Recommended
tr_TR: Tavsiye edilen

en: Rectangular quotes
tr_TR: Dikdörtgen tırnaklar

en: Reducing picture
tr_TR: Resmin küçültülmesi

en: Reduction
tr_TR: İndirgeme

en: Related elements for the main theme color
tr_TR: Ana tema rengiyle ilgili öğeler

en: Related posts
tr_TR: İlgili yazılar

en: Relieve the Top menu (replace with lightweight)
tr_TR: Üst menüyü rahatlatın (hafif menüyle değiştirin)

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove "Up button"
tr_TR: "Yukarı düğmesini" kaldır

en: Remove URL field in comments (for posts and pages)
tr_TR: Yorumlardaki URL alanını kaldırın (yayınlar ve sayfalar için)

en: Remove buttons (back and next) from numeric pagination
tr_TR: Sayısal sayfalandırmadaki düğmeleri (geri ve ileri) kaldırın

en: Remove color in neighboring blocks
tr_TR: Komşu bloklardaki rengi kaldır

en: Remove comment section (for pages)
tr_TR: Yorum bölümünü kaldır (sayfalar için)

en: Remove comment section (for posts)
tr_TR: Yorum bölümünü kaldır (yayınlar için)

en: Remove decryption in meta boxs
tr_TR: Meta kutularındaki şifre çözmeyi kaldırın

en: Remove decryption in taxonomies
tr_TR: Taksonomilerdeki şifre çözmeyi kaldırın

en: Remove description from posts blocks in categories
tr_TR: Kategorilerdeki gönderi bloklarından açıklamayı kaldır

en: Remove hidden H2 tag from pagination
tr_TR: Gizli H2 etiketini sayfalandırmadan kaldır

en: Remove image slicing for %s
tr_TR: %s için görüntü dilimlemesini kaldırın

en: Remove link from author name
tr_TR: Bağlantıyı yazar adından kaldır

en: Remove link underline
tr_TR: Bağlantının altını kaldır

en: Remove main menu
tr_TR: Ana menüyü kaldır

en: Remove meta tag icons
tr_TR: Meta etiket simgelerini kaldır

en: Remove post titles
tr_TR: Gönderi başlıklarını kaldır

en: Remove prefix (site name) after SEO Title
tr_TR: SEO Başlığından sonra öneki (site adı) kaldırın

en: Remove section (next entry)
tr_TR: Bölümü kaldır (sonraki giriş)

en: Remove stub (No photo) in related posts
tr_TR: İlgili yayınlardaki saplamayı (Fotoğraf yok) kaldırın

en: Remove the dividing line
tr_TR: Bölme çizgisini kaldırın

en: Remove the main (top) image in pages
tr_TR: Sayfalardaki ana (üstteki) resmi kaldırın

en: Remove the main (top) image in posts
tr_TR: Gönderilerdeki ana (üstteki) görseli kaldırın

en: Remove the prefix "Category" on category pages
tr_TR: Kategori sayfalarındaki "Kategori" önekini kaldırın

en: Remove the prefix (site description) after the SEO Title on the main page
tr_TR: Ana sayfadaki SEO Başlığından sonraki öneki (site açıklaması) kaldırın

en: Remove the stub "No photo" from posts blocks in categories
tr_TR: Kategorilerdeki gönderi bloklarından "Fotoğraf yok" saplamasını kaldırın

en: Remove title from posts blocks in categories
tr_TR: Kategorilerdeki gönderi bloklarından başlığı kaldır

en: Remove top menu
tr_TR: Üst menüyü kaldır

en: Removing H2 tag from pagination is good for SEO, but worse for special programs (for the visually impaired)
tr_TR: H2 etiketinin sayfalandırmadan kaldırılması SEO açısından iyidir, ancak özel programlar için daha kötüdür (görme engelliler için)

en: Removing extra image sizes
tr_TR: Ekstra görüntü boyutlarını kaldırma

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Required Update not Available
tr_TR: Gerekli Güncelleme Kullanılmıyor

en: Requires Update
tr_TR: Güncelleme Gerektirir

en: Reset settings
tr_TR: Ayarları sıfırla

en: Reset settings and Apply presets
tr_TR: Ayarları sıfırla ve Ön ayarları uygula

en: Reset theme settings and activate presets
tr_TR: Tema ayarlarını sıfırlayın ve ön ayarları etkinleştirin

en: Return to Required Plugins Installer
tr_TR: Gerekli Eklentiler Yükleyicisine Geri Dön

en: Return to the Dashboard
tr_TR: Gösterge Tablosuna Geri Dön

en: Rhombus
tr_TR: Eşkenar dörtgen

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right arrow
tr_TR: Sağ ok

en: Right sidebar
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu

en: Roll up block
tr_TR: Yuvarlama bloğu

en: Round dots
tr_TR: Yuvarlak noktalar

en: Round frame
tr_TR: Yuvarlak çerçeve

en: Round quotes
tr_TR: Yuvarlak tırnaklar

en: Rounded square frame
tr_TR: Yuvarlak kare çerçeve

en: Scroll ticker endlessly
tr_TR: Titreşimi sonsuza kadar kaydır

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search button size
tr_TR: Arama düğmesi boyutu

en: Search results for: %s
tr_TR: %s için arama sonuçları

en: Section (next entry)
tr_TR: Bölüm (sonraki giriş)

en: Section heading
tr_TR: Bölüm Başlığı

en: Section image
tr_TR: Bölüm görseli

en: Section option
tr_TR: Bölüm seçeneği

en: Section with settings
tr_TR: Ayarların bulunduğu bölüm

en: Sections
tr_TR: Bölümler

en: Sections background color
tr_TR: Bölümlerin arka plan rengi

en: Sections with blocks on the main
tr_TR: Ana bloklu bölümler

en: Select Image
tr_TR: Resim Seç

en: Select category
tr_TR: Kategori seç

en: Select category for column
tr_TR: Sütun için kategori seçin

en: Select theme (where to get the settings)
tr_TR: Temayı seçin (ayarların nereden alınacağı)

en: Selecting a category to display in a wide slider
tr_TR: Geniş kaydırıcıda görüntülenecek bir kategori seçme

en: Selecting an icon for the quote block
tr_TR: Teklif bloğu için bir simge seçme

en: Separate sidebars for %1$s and %2$s
tr_TR: %1$s ve %2$s için ayrı kenar çubukları

en: Separator and header color in breadcrumbs
tr_TR: İçerik kırıntılarında ayırıcı ve başlık rengi

en: Separator between breadcrumbs
tr_TR: Ekmek kırıntıları arasındaki ayırıcı

en: Separator between numbers
tr_TR: Sayılar arasındaki ayırıcı

en: Separator variation for author section
tr_TR: Yazar bölümü için ayırıcı varyasyonu

en: Set ALT value for stub No photo
tr_TR: Saplama için ALT değerini ayarlayın Fotoğraf yok

en: Set settings here
tr_TR: Ayarları burada yapın

en: Set your SEO Description for the homepage
tr_TR: Ana sayfa için SEO Açıklamanızı ayarlayın

en: Set your SEO Title for the homepage
tr_TR: Ana sayfa için SEO Başlığınızı ayarlayın

en: Set your separator for SEO Title prefix
tr_TR: SEO Başlığı öneki için ayırıcınızı ayarlayın

en: Settings basic widgets (post, page, category, menu)
tr_TR: Ayarlar temel widget'lar (yazı, sayfa, kategori, menü)

en: Settings copy
tr_TR: Ayarları kopyala

en: Sharp quotes
tr_TR: Keskin tırnaklar

en: Shop
tr_TR: Mağaza

en: Show "Read more" button in the center
tr_TR: Ortada "Daha fazlasını oku" düğmesini göster

en: Show Details
tr_TR: Detayları göster

en: Show all pagination items (for numeric)
tr_TR: Tüm sayfalandırma öğelerini göster (sayısal için)

en: Show link to home page
tr_TR: Ana sayfanın bağlantısını göster

en: Show more
tr_TR: Daha fazla göster

en: Show pages on sitemap
tr_TR: Sayfaları site haritasında göster

en: Show posts on sitemap
tr_TR: Yayınları site haritasında göster

en: Show slider full screen width
tr_TR: Kaydırıcıyı tam ekran genişliğinde göster

en: Show title for categories, archives and tags
tr_TR: Kategoriler, arşivler ve etiketler için başlığı göster

en: Show title in breadcrumb for posts
tr_TR: Gönderilerin başlıklarını içerik kırıntısında göster

en: Side border
tr_TR: Yan kenarlık

en: Side column
tr_TR: Yan sütun

en: Side column (BuddyPress)
tr_TR: Yan sütun (BuddyPress)

en: Side column (WooCommerce)
tr_TR: Yan sütun (WooCommerce)

en: Side column (bbPress)
tr_TR: Yan sütun (bbPress)

en: Side shadow
tr_TR: Yan gölge

en: Sidebar orientation on main page
tr_TR: Ana sayfada kenar çubuğu yönlendirmesi

en: Sidebar orientation on the entire site
tr_TR: Sitenin tamamında kenar çubuğu yönlendirmesi

en: Simple
tr_TR: Basit

en: Simple design
tr_TR: Basit tasarım

en: Simple headers
tr_TR: Basit başlıklar

en: Site Map
tr_TR: Site Haritası

en: Site body background color
tr_TR: Site gövdesi arka plan rengi

en: Site description font
tr_TR: Site açıklaması yazı tipi

en: Site description text size
tr_TR: Site açıklaması metin boyutu

en: Site header background color
tr_TR: Site başlığı arka plan rengi

en: Site map
tr_TR: Site haritası

en: Site not ready
tr_TR: Site hazır değil

en: Site title and description text color
tr_TR: Site başlığı ve açıklama metni rengi

en: Site title font
tr_TR: Site başlığı yazı tipi

en: Site title line height
tr_TR: Site başlık satırı yüksekliği

en: Site title size
tr_TR: Site başlığı boyutu

en: Site width
tr_TR: Site genişliği

en: Six
tr_TR: Altı

en: Size fixed
tr_TR: Boyut sabit

en: Size of section headers on the main page
tr_TR: Ana sayfadaki bölüm başlıklarının boyutu

en: Skip to main content
tr_TR: Ana içeriğe geç

en: Slash
tr_TR: Yırtmaç

en: Slider move time
tr_TR: Kaydırıcının hareket süresi

en: Slight slope
tr_TR: Hafif eğim

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Small circle
tr_TR: Küçük daire

en: Small dash
tr_TR: Küçük çizgi

en: Small flag
tr_TR: Küçük bayrak

en: Small square
tr_TR: Küçük kare

en: Smooth dimming
tr_TR: Pürüzsüz karartma

en: Snowflake
tr_TR: Kar tanesi

en: Soaring
tr_TR: Yükselen

en: Soaring blocks
tr_TR: Yükselen bloklar

en: Social link
tr_TR: Sosyal link

en: Social link builder in the site header
tr_TR: Site başlığındaki sosyal bağlantı oluşturucu

en: Social link design (for icons no background)
tr_TR: Sosyal bağlantı tasarımı (arka plan olmayan simgeler için)

en: Social link design (for icons with background)
tr_TR: Sosyal bağlantı tasarımı (arka planlı simgeler için)

en: Social link form
tr_TR: Sosyal bağlantı formu

en: Social link size
tr_TR: Sosyal bağlantı boyutu

en: Social links
tr_TR: Sosyal bağlantılar

en: Social links fill color
tr_TR: Sosyal bağlantılar rengi dolduruyor

en: Solid frame
tr_TR: Sağlam çerçeve

en: Solid line
tr_TR: Düz çizgi

en: Solid tick
tr_TR: Kesintisiz onay

en: Some functionality is provided in a separate plugin (as required by %s)
tr_TR: Bazı işlevler ayrı bir eklentide sağlanmaktadır (%s'ın gerektirdiği şekilde)

en: Some styles work well with the background
tr_TR: Bazı stiller arka planla iyi çalışır

en: Something went wrong with the plugin API.
tr_TR: Eklenti API'sında bir sorun oluştu.

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Spaces
tr_TR: Boşluklar

en: Speaker
tr_TR: Konuşmacı

en: Specify 100% for center the title
tr_TR: 100'ü belirtin% fveya başlığı ortalayın

en: Specify the number of columns of popular products
tr_TR: Popüler ürünlerin sütun sayısını belirtin

en: Specify the number of columns of related products
tr_TR: İlgili ürünlerin sütun sayısını belirtin

en: Specify the number of popular products
tr_TR: Popüler ürünlerin sayısını belirtin

en: Specify the number of related products
tr_TR: İlgili ürünlerin sayısını belirtin

en: Specify your text for the link (Default - Home)
tr_TR: Bağlantı için metninizi belirtin (Varsayılan - Ana Sayfa)

en: Speed Settings
tr_TR: Hız Ayarları

en: Square
tr_TR: Kare

en: Square dots
tr_TR: Kare noktalar

en: Square frame
tr_TR: Kare çerçeve

en: Square quotes
tr_TR: Kare tırnaklar

en: Standard flipping
tr_TR: Standart çevirme

en: Star
tr_TR: Yıldız

en: Status
tr_TR: Durum

en: Sticker color - Sale
tr_TR: Etiket rengi - İndirimli

en: Style: Confident oasis
tr_TR: Tarz: Kendine güvenen vaha

en: Style: Heavenly
tr_TR: Stil: Göksel

en: Style: Hippopotamus
tr_TR: Tarz: Su aygırı

en: Style: Intrusive frames
tr_TR: Stil: Müdahaleci çerçeveler

en: Style: Minimalism
tr_TR: Tarz: Minimalizm

en: Style: Mixing colors
tr_TR: Stil: Renkleri karıştırma

en: Style: News book
tr_TR: Tarz: Haber kitabı

en: Style: News time
tr_TR: Tarz: Haber zamanı

en: Style: Night magazine
tr_TR: Tarz: Gece dergisi

en: Style: Photo maximalism
tr_TR: Tarz: Fotoğraf maksimalizmi

en: Style: Strict carrot
tr_TR: Stil: Katı havuç

en: Style: Through limitations
tr_TR: Stil: Sınırlamalar sayesinde

en: Style: Womens blog
tr_TR: Stil: Kadın blogu

en: Support technical
tr_TR: Teknik destek

en: Switch off
tr_TR: Kapatmak

en: Tag cloud
tr_TR: Etiket Bulutu

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Taxonomy for related posts
tr_TR: İlgili gönderiler için sınıflandırma

en: Technical support
tr_TR: Teknik Destek

en: Template orientation
tr_TR: Şablon yönü

en: Test text
tr_TR: Test metni

en: Text at the bottom of the footer
tr_TR: Altbilginin altındaki metin

en: Text color
tr_TR: Metin rengi

en: Text color for quote block
tr_TR: Alıntı bloğu için metin rengi

en: Text color main menu (on hover)
tr_TR: Metin rengi ana menü (üzerine gelindiğinde)

en: Text color main menu, footer and widget titles
tr_TR: Metin rengi ana menü, alt bilgi ve widget başlıkları

en: Text color of H1 headings
tr_TR: H1 başlıklarının metin rengi

en: Text color of H2 headings
tr_TR: H2 başlıklarının metin rengi

en: Text color of H3 - H6 headings
tr_TR: H3 - H6 başlıklarının metin rengi

en: Text color of menu items of basic widgets
tr_TR: Temel widget'ların menü öğelerinin metin rengi

en: Text color of menu items of basic widgets (on hover)
tr_TR: Temel widget'ların menü öğelerinin metin rengi (üzerindeyken)

en: Text for the main link in breadcrumbs
tr_TR: İçerik kırıntılarındaki ana bağlantı metni

en: Text size
tr_TR: Metin Büyüklüğü

en: Text size of %s headings
tr_TR: %s başlığın metin boyutu

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
tr_TR[0]: Aşağıdaki eklentinin bu temayla en yüksek uyumluluğu sağlamak için en son sürümüne güncellenmesi gerekiyor: %1$s.
tr_TR[1]: Aşağıdaki eklentinin bu temayla en yüksek uyumluluğu sağlamak için en son sürümüne güncellenmesi gerekiyor: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully -
tr_TR: Aşağıdaki eklenti başarıyla etkinleştirildi -

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
tr_TR[0]: Aşağıdaki eklenti başarıyla etkinleştirildi:
tr_TR[1]: Aşağıdaki eklentiler başarıyla etkinleştirildi:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Aşağıdaki önerilen eklenti şu anda etkin değil:%1$s.
tr_TR[1]: Aşağıdaki önerilen eklentiler şu anda etkin değil: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Aşağıdaki zorunlu eklenti şu anda etkin değil:%1$s.
tr_TR[1]: Aşağıdaki gerekli eklentiler şu anda etkin değil: %1$s.

en: The import section is not available! The import section is available when there are suitable themes to import
tr_TR: İçe aktarma bölümü mevcut değil! İçe aktarılacak uygun temalar olduğunda içe aktarma bölümü kullanılabilir

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Kurulum ve etkinleştirme işlemi başlıyor. Bu işlem bazı konut sunucuları üzerinde biraz zaman alabilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun.

en: The installation of %1$s failed.
tr_TR: %1$s kurulumu başarısız oldu.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Kurulum işlemi başlıyor. Bu işlem bazı konut sunucuları üzerinde biraz zaman alabilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun.

en: The main menu must be enabled for the %s to be displayed
tr_TR: %s öğesinin görüntülenmesi için ana menünün etkinleştirilmesi gerekir

en: The maximum number of categories on the sitemap
tr_TR: Site haritasındaki maksimum kategori sayısı

en: The maximum number of pages on the sitemap
tr_TR: Site haritasındaki maksimum sayfa sayısı

en: The maximum number of posts on the sitemap
tr_TR: Site haritasındaki maksimum gönderi sayısı

en: The presented settings allow you to remove from the slicing the largest sizes that are not used in this theme.
tr_TR: Sunulan ayarlar, bu temada kullanılmayan en büyük boyutları dilimlemeden kaldırmanıza olanak tanır.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
tr_TR: Uzaktan eklenti paketi birden fazla dosyadan oluşur, ancak dosyalar bir klasöre paketlenmez.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
tr_TR: Uzaktaki eklenti paketi istenen sümüklü bir klasörü içermiyor ve yeniden adlandırma çalışmadı.

en: The selected image will be compressed to the optimal size 150 x 100 px
tr_TR: Seçilen görüntü en uygun boyut olan 150 x 100 piksele sıkıştırılacaktır

en: The size is registered by %s itself. Can be used by this theme when 1920 x 1080 is disabled and set to Full Screen.
tr_TR: Boyut, %s'ın kendisi tarafından kaydedilir. 1920 x 1080 devre dışı bırakıldığında ve Tam Ekran olarak ayarlandığında bu tema tarafından kullanılabilir.

en: The size is registered by %s itself. Not used in this theme.
tr_TR: Boyut, %s'ın kendisi tarafından kaydedilir. Bu temada kullanılmamaktadır.

en: The size is registered by this theme. Used only when "Full width website" is set.
tr_TR: Boyut bu temaya göre kaydedilir. Yalnızca "Tam genişlikte web sitesi" ayarlandığında kullanılır.

en: The size of these styles is quite large, but the benefit is negligible. 
    			Disable if you do not see any difference in the design of block widgets or in the page editor using blocks (Gutenberg)
tr_TR: Bu stillerin boyutu oldukça büyüktür, ancak faydası ihmal edilebilir düzeydedir.
    Blok widget'larının tasarımında veya blokları kullanan sayfa düzenleyicide herhangi bir fark görmüyorsanız devre dışı bırakın (Gutenberg)

en: The theme creates multiple thumbnail sizes in a single 16x9 format and uses optimal sizes in the right places. This has a good effect on loading speed and proper display in a unified style.
tr_TR: Tema, tek bir 16x9 formatında birden fazla küçük resim boyutu oluşturur ve en uygun boyutları doğru yerlerde kullanır. Bunun, yükleme hızı ve birleşik tarzda düzgün görüntü üzerinde iyi bir etkisi vardır.

en: Theme
tr_TR: Tema

en: There are no posts in this category. Perhaps a search will help.
tr_TR: Bu kategoride gönderi yok. Belki bir arama yardımcı olacaktır.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için gereken bir veya daha fazla gerekli veya önerilen eklenti vardır.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: %1$s için bir güncelleme var.
tr_TR[1]: %1$s için bir güncelleme var.

en: These are not bugs, these are features
tr_TR: Bunlar hata değil, bunlar özellik

en: These settings register a new size for the main (top) image of posts and pages.
tr_TR: Bu ayarlar, gönderilerin ve sayfaların ana (üst) görseli için yeni bir boyut kaydeder.

en: These widgets are displayed in the %s column of the footer
tr_TR: Bu widget'lar altbilginin %s sütununda görüntülenir

en: These widgets are displayed in the right or left column, depending on the site settings
tr_TR: Bu widget'lar site ayarlarına bağlı olarak sağ veya sol sütunda görüntülenir

en: These widgets are displayed in the sidebar on BuddyPress pages
tr_TR: Bu widget'lar BuddyPress sayfalarındaki kenar çubuğunda görüntülenir

en: These widgets are displayed in the sidebar on WooCommerce pages
tr_TR: Bu widget'lar WooCommerce sayfalarının kenar çubuğunda görüntülenir

en: These widgets are displayed in the sidebar on bbPress pages
tr_TR: Bu widget'lar bbPress sayfalarının kenar çubuğunda görüntülenir

en: Thick border
tr_TR: Kalın kenarlık

en: Thin border
tr_TR: İnce kenarlık

en: This allows you to transfer settings between themes in one click.
tr_TR: Bu, tek tıklamayla temalar arasında ayarları aktarmanıza olanak tanır.

en: This can be useful, for example, if you applied a lot of customizations in the free version and then bought the premium version.
tr_TR: Bu, örneğin ücretsiz sürümde çok sayıda özelleştirme uygulayıp ardından premium sürümü satın aldıysanız yararlı olabilir.

en: This imports the customizations (visual customizer) from the selected theme into the current theme.
tr_TR: Bu, özelleştirmeleri (görsel özelleştirici) seçilen temadan geçerli temaya aktarır.

en: This is the most customizable theme out of the customizable themes
tr_TR: Bu, özelleştirilebilir temalar arasında en özelleştirilebilir temadır

en: This is theme developer %s. I improving and maintaining the theme on my own.
tr_TR: Ben %s temasının geliştiricisiyim. Temanın güncellemelerini ve bakımını kendim yapıyorum.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
tr_TR: Bu eklentinin temanızla uyumlu olması için güncellenmesi gerekiyor.

en: This removes the underlining of links in the content text
tr_TR: Bu, içerik metnindeki bağlantıların altının çizilmesini kaldırır

en: This section has been created for your convenience. All settings are safe and cannot disrupt the site. To further increase the speed of the site, go to the help page.
tr_TR: Bu bölüm sizin kolaylığınız için oluşturulmuştur. Tüm ayarlar güvenlidir ve siteyi bozamaz. Sitenin hızını daha da artırmak için yardım sayfasına gidin.

en: This setting will apply the selected color scheme, all your colors will be reassigned
tr_TR: Bu ayar seçilen renk şemasını uygulayacak ve tüm renkleriniz yeniden atanacak

en: This setting will completely disable the main menu, including the %s
tr_TR: Bu ayar, %s dahil olmak üzere ana menüyü tamamen devre dışı bırakacaktır

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: Bu tema aşağıdaki eklentiyi önermektedir:%1$s.
tr_TR[1]: Bu tema aşağıdaki eklentileri önerir: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: Bu tema aşağıdaki eklentiyi gerektirir:%1$s.
tr_TR[1]: Bu tema aşağıdaki eklentileri gerektirir: %1$s.

en: This will disable the heavy script required to control the sliders with the keyboard
tr_TR: Bu, kaydırıcıları klavyeyle kontrol etmek için gereken ağır komut dosyasını devre dışı bırakır

en: This will reset all theme settings to default, apply the chosen color scheme and activate some settings for the example
tr_TR: Bu, tüm tema ayarlarını varsayılana sıfırlayacak, seçilen renk şemasını uygulayacak ve örnek için bazı ayarları etkinleştirecektir

en: This works when you click on the image
tr_TR: Bu, resme tıkladığınızda çalışır

en: Three
tr_TR: Dört

en: Three columns
tr_TR: Üç sütun

en: Three pagination options
tr_TR: Üç sayfalama seçeneği

en: Ticker
tr_TR: Şerit

en: Ticker display variations
tr_TR: Kayan yazı ekranı varyasyonları

en: Ticker is taken from the title of the last entry in the selected category
tr_TR: Ticker seçilen kategorideki son girişin başlığından alınır

en: Ticker link
tr_TR: Kayan yazı bağlantısı

en: Ticker name
tr_TR: Kayan yazı adı

en: Ticker speed
tr_TR: Titreşim hızı

en: Time between slides
tr_TR: Slaytlar arasındaki süre

en: Tint picture
tr_TR: Renk tonu resmi

en: Title and logo
tr_TR: Başlık ve logo

en: Title for column
tr_TR: Sütun başlığı

en: Title for section (Related posts)
tr_TR: Bölümün başlığı (İlgili gönderiler)

en: Title for the latest posts section
tr_TR: En son gönderiler bölümünün başlığı

en: Title text size
tr_TR: Başlık metin boyutu

en: Title text size for small cards
tr_TR: Küçük kartlar için başlık metni boyutu

en: Titles text general color
tr_TR: Başlık metni genel rengi

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Etkinleştir  <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Etkinleştir  <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Yükle <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Yükle <span class="count">(%s)</span>

en: To change old pictures, use the thumbnail regeneration plugin.
tr_TR: Eski resimleri değiştirmek için küçük resim yenileme eklentisini kullanın.

en: To display the sitemap, create a new page through the standard WordPress menu,
    			go to page edit mode and select the "Site Map" template on the right side, save the page.
tr_TR: Site haritasını görüntülemek için standart WordPress menüsünden yeni bir sayfa oluşturun,
    sayfa düzenleme moduna geçin ve sağ taraftaki "Site Haritası" şablonunu seçin, sayfayı kaydedin.

en: To extend the theme, install the free plugin
tr_TR: Temayı genişletmek için ücretsiz eklentiyi yükleyin

en: To restore the default settings, clear the field data and save
tr_TR: Varsayılan ayarları geri yüklemek için saha verilerini temizleyin ve kaydedin

en: Together with the icon, the text is also aligned
tr_TR: Simgeyle birlikte metin de hizalanır

en: Toning neighboring blocks
tr_TR: Komşu blokların tonlanması

en: Top
tr_TR: Üst

en: Top Menu
tr_TR: Üst Menü

en: Top bar
tr_TR: Üst çubuk

en: Top image
tr_TR: Üst resim

en: Top margin
tr_TR: Üst kenar boşluğu

en: Top menu
tr_TR: Üst Menü

en: Top menu text size
tr_TR: Üst menü metin boyutu

en: Top menu text size (mobile)
tr_TR: Üst menü metin boyutu (mobil)

en: Top of footer
tr_TR: Altbilginin üst kısmı

en: Top of personal account
tr_TR: Kişisel hesabın üstü

en: Top part
tr_TR: Üst kısmı

en: Top search
tr_TR: En iyi arama

en: Total heading size
tr_TR: Toplam başlık boyutu

en: Total line height of text
tr_TR: Metnin toplam satır yüksekliği

en: Total time to scroll through all messages in seconds
tr_TR: Tüm mesajları kaydırmak için toplam süre (saniye cinsinden)

en: Travel
tr_TR: Seyahat

en: Triangle
tr_TR: Üçgen

en: Try searching the monthly archives. %1$s
tr_TR: Aylık arşivlerde arama yapmayı deneyin. %1$s

en: Turn off icons
tr_TR: Simgeleri kapat

en: Turn off separators
tr_TR: Ayırıcıları kapat

en: Turn off styles
tr_TR: Stilleri kapat

en: Two
tr_TR: İki

en: Two author widgets
tr_TR: İki yazar widget'ı

en: Two columns
tr_TR: İki sütun

en: Two widgets for recent posts
tr_TR: Son gönderiler için iki widget

en: Type
tr_TR: Tip

en: Under the heading on the order page
tr_TR: Sipariş sayfasındaki başlığın altında

en: Underline widget titles (all columns)
tr_TR: Widget başlıklarının altını çizin (tüm sütunlar)

en: Underlined
tr_TR: Altçizgi

en: Unfortunately! This page cannot be found.
tr_TR: Maalesef! Bu sayfa bulunamıyor.

en: Up button
tr_TR: Yukarı düğmesi

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update %2$s
tr_TR: Güncelle %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Güncelleme Uygun <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Güncelleme Uygun <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
tr_TR: Güncelleştirme gerekli

en: Update recommended
tr_TR: Güncelleme önerilir

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: Eklenti Güncelleniyor %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
tr_TR: Eklenti Güncelleniyor: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
tr_TR: Eklenti yazarından mesajı yeni sürüme geçir:

en: Upheaval
tr_TR: Karışıklık

en: Uppercase text
tr_TR: Büyük harfli metin

en: Use social icon styles
tr_TR: Sosyal simge stillerini kullanın

en: Useful links
tr_TR: Kullanışlı bağlantılar

en: Version
tr_TR: Versiyon

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Vertical items with button
tr_TR: Düğmeli dikey öğeler

en: Vertical items with image
tr_TR: Resimli dikey öğeler

en: Vertical line
tr_TR: Dikey çizgi

en: Very big
tr_TR: Çok büyük

en: Very small
tr_TR: Çok küçük

en: View more information
tr_TR: Daha fazla bilgi

en: View price
tr_TR: Fiyatı görüntüle

en: View your shopping cart
tr_TR: Alışveriş sepetinizi görüntüleyin

en: Views
tr_TR: Görüntülenme

en: Visual Customizer Quick Links
tr_TR: Görsel Özelleştirici Hızlı Bağlantıları

en: Visual customizer support (%s)
tr_TR: Görsel özelleştirici desteği (%s)

en: Volumetric
tr_TR: Volumetrik

en: Volumetric arrow
tr_TR: Hacimsel ok

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Watch live sites demos
tr_TR: Canlı site demolarını izleyin

en: We cannot find what you are looking for. Try using search.
tr_TR: Aradığınızı bulamıyoruz. Aramayı kullanmayı deneyin.

en: Website background color
tr_TR: Web sitesi arka plan rengi

en: What does this give?
tr_TR: Bu ne veriyor?

en: What meta tags to display
tr_TR: Hangi meta etiketlerin görüntüleneceği

en: When uploading an image to the media library, %s cuts many sizes from one image.
tr_TR: Medya kitaplığına bir görsel yüklerken, %s tek bir görselden birçok boyutu keser.

en: Where does the main link lead in breadcrumbs
tr_TR: Ana bağlantı kırıntılarda nereye gidiyor

en: Where to display meta tags for categories
tr_TR: Kategoriler için meta etiketler nerede görüntülenir

en: Where to display meta tags for tags
tr_TR: Etiketler için meta etiketler nerede görüntülenir

en: Where to display typography
tr_TR: Tipografi nerede görüntülenir

en: Where to get the date
tr_TR: Tarih nereden alınır

en: Where to show the latest posts section
tr_TR: En son gönderiler bölümü nerede gösterilir

en: Which taxonomy to display
tr_TR: Hangi sınıflandırmanın gösterileceği

en: White
tr_TR: Beyaz

en: Why do you need a child theme
tr_TR: Neden bir çocuk temasına ihtiyacınız var

en: Wide slider
tr_TR: Geniş kaydırıcı

en: Wide slider background color
tr_TR: Geniş kaydırıcı arka plan rengi

en: Wide slider headings color
tr_TR: Geniş kaydırıcı başlıkları rengi

en: Widget
tr_TR: Bileşen

en: Widget Locations
tr_TR: Widget Konumları

en: Widget Menu
tr_TR: Widget Menüsü

en: Widget example
tr_TR: Widget örneği

en: Widget header font (all columns)
tr_TR: Widget başlığı yazı tipi (tüm sütunlar)

en: Widget headers
tr_TR: Widget başlıkları

en: Widget names in uppercase (all columns)
tr_TR: Widget adları büyük harfle yazılmıştır (tüm sütunlar)

en: Widget settings
tr_TR: Bileşen Ayarları

en: Widget title text size (all columns)
tr_TR: Widget başlığı metin boyutu (tüm sütunlar)

en: Widget titles background size (side column)
tr_TR: Widget başlıklarının arka plan boyutu (yan sütun)

en: Widget with banner
tr_TR: Banner içeren widget

en: Widget with links
tr_TR: Bağlantıları içeren widget

en: Widget with slider
tr_TR: Kaydırıcılı widget

en: Widgets backgrounds (side column)
tr_TR: Widget arka planları (yan sütun)

en: Widgets header fill color (side column)
tr_TR: Widget başlık dolgu rengi (yan sütun)

en: Widgets headers text color in footer
tr_TR: Widget başlıklarının alt bilgideki metin rengi

en: Widgets title text color (side column)
tr_TR: Widget başlık metni rengi (yan sütun)

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: With arbitrary value
tr_TR: Keyfi değere sahip

en: With icon selection
tr_TR: Simge seçimi ile

en: With numbering
tr_TR: Numaralandırma ile

en: Without animation
tr_TR: Animasyon olmadan

en: Without background
tr_TR: Arka plan olmadan

en: Without settings (Defaults)
tr_TR: Ayarlar olmadan (Varsayılanlar)

en: WordPress Repository
tr_TR: WordPress Deposu

en: Year
tr_TR: Yıl

en: You can change this setting to control the size of the images yourself.
tr_TR: Görüntülerin boyutunu kendiniz kontrol etmek için bu ayarı değiştirebilirsiniz.

en: Your order
tr_TR: Siparişiniz

en: Zoom (with background)
tr_TR: Yakınlaştır (arka planlı)

en: Zoom out (with background)
tr_TR: Uzaklaştır (arka planla birlikte)

en: aka "%s"
tr_TR: diğer adıyla "%s"

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
tr_TR: bilinmeyen

en: big
tr_TR: büyük

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr_TR[0]: %1$s üzerinde &ldquo;%2$s&rdquo; düşündü
tr_TR[1]: %1$s üzerine düşünceler &ldquo;%2$s&rdquo;

en: default
tr_TR: varsayılan

en: default - sets the overall color of the links
tr_TR: varsayılan - bağlantıların genel rengini ayarlar

en: drop-down menu and mega menu
tr_TR: açılır menü ve mega menü

en: graphic
tr_TR: grafik

en: lists
tr_TR: listeler

en: mid
tr_TR: orta

en: min
tr_TR: dakika

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
tr_TR: ve

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Hepsi <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Hepsi <span class="count">(%s)</span>

en: small
tr_TR: küçük
