Airin Blog - en to ja_JP translation catalogue (1100 entries)

en: 
    			This will disable the heavy menu and enable the pure CSS menu.
    			Pros: Disables JS scripts, which can be important for speed since the menu is at the top of the site.
    			Cons: Support for keyboard control will be disabled. The arrows (icons) of the menu control are disabled.
ja_JP: 
    これにより、重いメニューが無効になり、純粋な CSS メニューが有効になります。
    利点: メニューがサイトの上部にあるため、速度にとって重要な JS スクリプトが無効になります。
    欠点: キーボード コントロールのサポートが無効になります。メニュー コントロールの矢印 (アイコン) が無効になります。

en: 
    			This will disable the script that improves the appearance and usability of drop-down lists.
    			For example, in the widget (Categories) it adds a live search filter if the list is long.
    			This will not affect the menu.
    			Disable it if site loading speed is important to you and you do not use drop-down lists.
ja_JP: 
    これにより、ドロップダウン リストの外観と使いやすさを向上させるスクリプトが無効になります。
    たとえば、ウィジェット (カテゴリ) では、リストが長い場合にライブ検索フィルターが追加されます。
    これはメニューには影響しません。
    サイトの読み込み速度が重要で、ドロップダウン リストを使用しない場合は、これを無効にします。

en: 
    			This will disable the script that moves the form for adding a comment under the comment, in which we clicked on the link (answer).
    			This happens without reloading the page and improves interaction with the comment form.
    			Disable it if this is not important to you.
ja_JP: 
    これにより、リンク (回答) をクリックしたコメントの下にコメントを追加するためのフォームを移動するスクリプトが無効になります。
    これはページを再読み込みせずに実行され、コメント フォームとのやり取りが改善されます。
    これが重要でない場合は無効にしてください。

en: 
     Important!
    
     You are deleting all settings for the current theme.
    
     This action is irreversible!
ja_JP: 
    重要!
    
    現在のテーマのすべての設定を削除します。
    
    この操作は元に戻せません。

en: 
     Important!
    
     You change all colors of the current theme.
    
     This action is irreversible!
ja_JP: 
    重要!
    
    現在のテーマのすべての色を変更します。
    
    この操作は元に戻せません。

en: "Thumbnails" column in the list of admin posts
ja_JP: 管理者投稿リストの「サムネイル」列

en: %1$s have their own flexible settings. Disabling this setting can be useful if you want to control the design of %1$s yourself
ja_JP: %1$s には独自の柔軟な設定があります。この設定を無効にすると、%1$s のデザインを自分で制御する場合に便利です

en: %1$s installed and activated successfully.
ja_JP: %1$sのインストールと有効化が成功しました.

en: %1$s installed successfully.
ja_JP: %1$sのインストールが完了しました。

en: (Buttons, icons, lines and other design elements)
ja_JP: （ボタン、アイコン、線、その他のデザイン要素）

en: (For this to work, you need to activate social links in the "Social Links" section)
ja_JP: (これを機能させるには、「ソーシャル リンク」セクションでソーシャル リンクを有効にする必要があります)

en: (If disabled, the title is hidden only visually. The entered text will continue to be present for the main page in h1 tags)
ja_JP: (無効にすると、タイトルは視覚的にのみ非表示になります。入力したテキストはメインページの h1 タグに引き続き表示されます)

en: (Post blocks, as well as pagination, are configured in the "Categories" section)
ja_JP: (投稿ブロックとページネーションは「カテゴリー」セクションで設定されます)

en: (The color is selected based on the background of the content part)
ja_JP: （コンテンツ部分の背景に合わせて色を選択）

en: (The function automatically fills the ALT tag for the image when you upload a file while in a text editor. Based on the title in the current post or page.)
ja_JP: (この機能は、テキスト エディターでファイルをアップロードするときに、現在の投稿またはページのタイトルに基づいて、画像の ALT タグを自動的に入力します。)

en: 0 - 30 px (default 1 px)
ja_JP: 0 - 30 ピクセル (デフォルト 1 ピクセル)

en: 0 - 30 px (default 2 px)
ja_JP: 0 - 30 ピクセル (デフォルト 2 ピクセル)

en: 0.8 - 5 (default 1.5)
ja_JP: 0.8 - 5 (デフォルト 1.5)

en: 5 - 100 px (default 18 px)
ja_JP: 5 - 100 ピクセル (デフォルト 18 ピクセル)

en: 5 - 100 px (default 20 px)
ja_JP: 5 - 100 ピクセル (デフォルト 20 ピクセル)

en: 5 - 100 px (default 22 px)
ja_JP: 5 - 100 ピクセル (デフォルト 22 ピクセル)

en: 5 - 100 px (default 24 px)
ja_JP: 5 - 100 ピクセル (デフォルト 24 ピクセル)

en: 5 - 100 px (default 26 px)
ja_JP: 5 - 100 ピクセル (デフォルト 26 ピクセル)

en: 5 - 100 px (default 32 px)
ja_JP: 5 - 100 ピクセル (デフォルト 32 ピクセル)

en: 5 - 50 px (default 14 px)
ja_JP: 5 - 50 ピクセル (デフォルト 14 ピクセル)

en: 5 - 50 px (default 15 px)
ja_JP: 5 - 50 ピクセル (デフォルト 15 ピクセル)

en: 5 - 50 px (default 16 px)
ja_JP: 5 - 50 ピクセル (デフォルト 16 ピクセル)

en: 50 - 1000 (default 150 symbols)
ja_JP: 50 - 1000 (デフォルト 150 シンボル)

en: Above the heading on the page (BuddyPress)
ja_JP: ページの見出しの上（BuddyPress）

en: Above the heading on the page (bbPress)
ja_JP: ページの見出しの上 (bbPress)

en: Above the list of products on the shopping cart page (WooCommerce)
ja_JP: ショッピングカートページの商品リストの上（WooCommerce）

en: Above the order information on the page - Order accepted (WooCommerce)
ja_JP: ページの注文情報の上 - 注文が承認されました (WooCommerce)

en: Above the product grid (WooCommerce)
ja_JP: 商品グリッドの上（WooCommerce）

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate %2$s
ja_JP: 有効化 %2$s

en: Activate - Automatic background color for block quotes
ja_JP: 有効化 - 引用ブロックの背景色を自動設定

en: Activate - Meta tags in categories
ja_JP: 有効化 - カテゴリ内のメタタグ

en: Activate XL Mega menu
ja_JP: XLメガメニューを有効にする

en: Activate author section
ja_JP: 著者セクションを有効にする

en: Activate bottom menu
ja_JP: 下部メニューをアクティブにする

en: Activate fluently movement for blocks
ja_JP: ブロックの動きをスムーズにアクティブ化

en: Activate footer
ja_JP: フッターを有効にする

en: Activate meta tags in posts
ja_JP: 投稿内のメタタグを有効にする

en: Activate pagination in categories
ja_JP: カテゴリーのページネーションを有効にする

en: Activate pagination on the homepage
ja_JP: ホームページでページネーションを有効にする

en: Activate related posts
ja_JP: 関連投稿を有効にする

en: Activate sections with blocks on the main
ja_JP: メインのブロックでセクションをアクティブ化する

en: Activate social links
ja_JP: ソーシャルリンクを有効にする

en: Activate top Search
ja_JP: トップ検索を有効にする

en: Activate your names for user roles
ja_JP: ユーザーロールの名前を有効にする

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add a "Read more" button
ja_JP: 「続きを読む」ボタンを追加する

en: Add a new image size and apply the default for the main image of posts and pages
ja_JP: 新しい画像サイズを追加し、投稿やページのメイン画像にデフォルトを適用します

en: Add an inscription (Out of stock) on the product page
ja_JP: 商品ページに「在庫切れ」の文字を追加する

en: Add author latest posts to author section
ja_JP: 著者の最新投稿を著者セクションに追加する

en: Add background for icon
ja_JP: アイコンの背景を追加

en: Add block
ja_JP: ブロックを追加

en: Add breadcrumbs to product category pages
ja_JP: 商品カテゴリページにパンくずリストを追加する

en: Add breadcrumbs to product pages
ja_JP: 商品ページにパンくずリストを追加する

en: Add custom value for H2 header
ja_JP: H2ヘッダーにカスタム値を追加する

en: Add custom value for H3 - H6 header
ja_JP: H3 - H6 ヘッダーにカスタム値を追加する

en: Add decryption of meta tags in taxonomy
ja_JP: 分類法のメタタグの復号化を追加

en: Add decryption of meta tags to meta boxs
ja_JP: メタボックスにメタタグの復号化を追加する

en: Add icon to quote block
ja_JP: 引用ブロックにアイコンを追加

en: Add label to header H2 counter
ja_JP: ヘッダーH2カウンターにラベルを追加する

en: Add label to header H3 - H6 counter
ja_JP: ヘッダーH3 - H6カウンターにラベルを追加

en: Add margin at the top and bottom of the site (PC version only)
ja_JP: サイトの上部と下部に余白を追加する（PC版のみ）

en: Add popular products to products page
ja_JP: 人気商品を商品ページに追加

en: Add post date to author section
ja_JP: 投稿者セクションに投稿日を追加する

en: Add section
ja_JP: セクションを追加

en: Add the inscription (Out of stock) to the product card in the product grid
ja_JP: 商品グリッドの商品カードに「在庫切れ」という文字を追加します

en: Add tooltips to meta boxs in categories
ja_JP: カテゴリのメタボックスにツールチップを追加する

en: Add tooltips to meta boxs in posts
ja_JP: 投稿のメタボックスにツールチップを追加する

en: Additional support for PRO subscriptions
ja_JP: PROサブスクリプションの追加サポート

en: Additional theme extension
ja_JP: 追加のテーマ拡張

en: Additional useful functionality in the admin panel
ja_JP: 管理パネルの追加の便利な機能

en: Additional widgets for the front part
ja_JP: フロント部分の追加ウィジェット

en: Advanced settings (%s)
ja_JP: 詳細設定 (%s)

en: Affiliate program
ja_JP: アフィリエイトプログラム

en: After
ja_JP: 後

en: After Wide slider
ja_JP: ワイドスライダー後

en: After applying, all new uploaded images will be supplemented with the new size, which is apply by default for the main image of posts and pages.
ja_JP: 適用後、新しくアップロードされたすべての画像に新しいサイズが追加されます。これは、投稿やページのメイン画像にデフォルトで適用されます。

en: After main menu
ja_JP: メインメニューの後

en: After the "Rrecent posts" section on the main page
ja_JP: メインページの「最近の投稿」セクションの後

en: After the information about the order on the page - Order accepted (WooCommerce)
ja_JP: 注文に関する情報がページ上に表示された後 - 注文が承認されました (WooCommerce)

en: After the list of posts on the category page
ja_JP: カテゴリーページの投稿リストの後

en: After the list of products on the cart page (WooCommerce)
ja_JP: カートページの商品リストの後（WooCommerce）

en: After the order details on the order page (WooCommerce)
ja_JP: 注文ページの注文詳細後（WooCommerce）

en: After the price on the product page (WooCommerce)
ja_JP: 商品ページの価格の後（WooCommerce）

en: After the product grid (WooCommerce)
ja_JP: 製品グリッドの後（WooCommerce）

en: After the title inside the page
ja_JP: ページ内のタイトルの後

en: After the title on the page (BuddyPress)
ja_JP: ページのタイトルの後（BuddyPress）

en: After the title on the page (bbPress)
ja_JP: ページのタイトルの後（bbPress）

en: After the title on the product page (WooCommerce)
ja_JP: 商品ページのタイトルの後（WooCommerce）

en: After top menu
ja_JP: トップメニューの後

en: Airin Blog - is a Multipurpose, responsive, fast, minimal magazine theme for blogs and article sites, news and media, with many settings for all occasions. Modern minimalism combined with versatility and adaptability. Lots of customization options that will provide endless options for creating a unique site. Flexible functionality - different sidebar orientation, flexible header with logo, 4 menu locations, main menu (mega menu), three pagination options, breadcrumbs, author block and related posts. Powerful Typography - Change font size and line height, choose fonts, add color typography for posts and pages. Clean code, no frameworks, full support for the WordPress visual customizer. Speed, adaptability and modularity. A minimum of scripts for modules to work. Decide for yourself which modules will work. SEO optimization with correct titles and markup. Adaptation for WooCommerce, Elementor, bbPress, Events Calendar, Jetpack, WPML. Watch full demos here - web-zone.org/airin-blog
ja_JP: Airin Blog は、ブログや記事サイト、ニュースやメディア向けの多目的、レスポンシブ、高速、ミニマルなマガジンテーマで、あらゆる場面に対応する多くの設定を備えています。 多用途性と適応性を兼ね備えたモダンなミニマリズム。 ユニークなサイトを作成するための無限のオプションを提供する多くのカスタマイズオプション。 柔軟な機能 - さまざまなサイドバーの向き、ロゴ付きの柔軟なヘッダー、4 つのメニュー位置、メインメニュー (メガメニュー)、3 つのページネーションオプション、パンくずリスト、著者ブロック、関連投稿。 強力なタイポグラフィ - フォントサイズと行の高さを変更し、フォントを選択し、投稿やページにカラータイポグラフィを追加します。 クリーンなコード、フレームワークなし、WordPress ビジュアルカスタマイザーの完全なサポート。 スピード、適応性、モジュール性。 モジュールが機能するためのスクリプトは最小限。 どのモジュールが機能するかは自分で決めてください。 正しいタイトルとマークアップによる SEO 最適化。 WooCommerce、Elementor、bbPress、Events Calendar、Jetpack、WPML への適応。 完全なデモは、こちらでご覧ください - web-zone.org/airin-blog

en: Align meta boxs to the center
ja_JP: メタボックスを中央に揃える

en: All installations and activations have been completed.
ja_JP: すべてのインストールと有効化が完了しました。

en: All installations have been completed.
ja_JP: すべてのインストールが完了しました。

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ja_JP: すべてのプラグインのインストール・有効化が完了しました: %1$s

en: All settings of the front part of the theme are located in the visual editor
ja_JP: テーマのフロント部分のすべての設定はビジュアルエディタにあります

en: All settings saved!
ja_JP: すべての設定が保存されました!

en: All site
ja_JP: すべてのサイト

en: All these files take up a huge amount of space, while some of them are not used at all.
ja_JP: これらのファイルはすべて膨大なスペースを占有しますが、その一部はまったく使用されません。

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ja_JP: インストール中にエラーが発生しました. %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Animated blackout
ja_JP: アニメーションブラックアウト

en: Animation for auto slider
ja_JP: 自動スライダーのアニメーション

en: Animation for posts blocks in categories (on hover)
ja_JP: カテゴリ内の投稿ブロックのアニメーション（ホバー時）

en: Animation of social links
ja_JP: ソーシャルリンクのアニメーション

en: Applies for sections on the main page and category pages
ja_JP: メインページとカテゴリページのセクションに適用されます

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apply styles to %s
ja_JP: %s にスタイルを適用

en: Arrow
ja_JP: 矢印

en: Arrow right and down
ja_JP: 右下矢印

en: Arrow to down
ja_JP: 下矢印

en: Arrowhead
ja_JP: 矢じり

en: At the beginning
ja_JP: 初めに

en: At the bottom of the cart page (WooCommerce)
ja_JP: カートページの下部（WooCommerce）

en: At the bottom of the dashboard tab in personal account (WooCommerce)
ja_JP: 個人アカウントのダッシュボードタブの下部（WooCommerce）

en: At the bottom of the page - Order accepted (WooCommerce)
ja_JP: ページの下部 - 注文受付完了 (WooCommerce)

en: At the bottom of the product data on the product page (WooCommerce)
ja_JP: 商品ページの商品データの下部（WooCommerce）

en: At the bottom of your personal account (WooCommerce)
ja_JP: 個人アカウント（WooCommerce）の下部

en: At the end
ja_JP: 最後に

en: At the end of the order page (WooCommerce)
ja_JP: 注文ページの最後に（WooCommerce）

en: At the end of the page
ja_JP: ページの最後に

en: At the end of the page (BuddyPress)
ja_JP: ページの最後に（BuddyPress）

en: At the end of the page (bbPress)
ja_JP: ページの最後に（bbPress）

en: At the end of the post
ja_JP: 投稿の最後に

en: At the end of the product page (WooCommerce)
ja_JP: 商品ページの最後に（WooCommerce）

en: At the top of the product page (WooCommerce)
ja_JP: 商品ページの上部（WooCommerce）

en: Attention triangle
ja_JP: 注意三角形

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Author photo
ja_JP: 投稿者写真

en: Author posts title
ja_JP: 著者投稿タイトル

en: Author section
ja_JP: 著者セクション

en: Author:
ja_JP: 投稿者：

en: Automatic addition of ALT to images from the title of the post
ja_JP: 投稿のタイトルから画像にALTを自動追加

en: Available version:
ja_JP: 利用可能なバージョン:

en: Avatar URL (only external address), demo -
ja_JP: アバターURL（外部アドレスのみ）、デモ -

en: Avatar for users
ja_JP: ユーザー用アバター

en: Average
ja_JP: 平均

en: Background
ja_JP: 背景

en: Background color for dropdown menu links (on hover)
ja_JP: ドロップダウン メニュー リンクの背景色 (ホバー時)

en: Background color for posts (on hover)
ja_JP: 投稿の背景色（ホバー時）

en: Background color for posts blocks in categories
ja_JP: カテゴリ内の投稿ブロックの背景色

en: Background color for quote block
ja_JP: 引用ブロックの背景色

en: Background color main menu, footer and widget titles
ja_JP: メインメニュー、フッター、ウィジェットタイトルの背景色

en: Background color of H2 headings
ja_JP: H2見出しの背景色

en: Background color of H3 - H6 headings
ja_JP: H3 - H6 見出しの背景色

en: Background color of icons and lines for H3 - H6 headings
ja_JP: H3 - H6 見出しのアイコンと線の背景色

en: Background color of icons and lines for block quotes
ja_JP: ブロック引用のアイコンと線の背景色

en: Background color of icons and lines of H2 headings
ja_JP: H2見出しのアイコンと行の背景色

en: Background color of menu items of basic widgets
ja_JP: 基本ウィジェットのメニュー項目の背景色

en: Background color of sticky posts
ja_JP: 固定投稿の背景色

en: Backlight picture
ja_JP: 逆光写真

en: Basic settings
ja_JP: 基本設定

en: Before
ja_JP: 前

en: Before bottom menu
ja_JP: 下部メニューの前

en: Before breadcrumbs
ja_JP: パンくずの前に

en: Before closing HEAD tag
ja_JP: HEADタグを閉じる前

en: Before content within a post
ja_JP: 投稿内のコンテンツの前

en: Before main menu
ja_JP: メインメニューの前

en: Before meta data inside a post
ja_JP: 投稿内のメタデータの前

en: Before related products on product page (WooCommerce)
ja_JP: 商品ページに関連商品が表示される前（WooCommerce）

en: Before searching for products (WooCommerce)
ja_JP: 商品を検索する前に（WooCommerce）

en: Before the "Comments" block inside the post
ja_JP: 投稿内の「コメント」ブロックの前

en: Before the "Grid five blocks" section on the main page
ja_JP: メインページの「グリッド5ブロック」セクションの前

en: Before the "Grid narrow blocks" section on the main page
ja_JP: メインページの「グリッドナローブロック」セクションの前

en: Before the "Grid three blocks" section on the main page
ja_JP: メインページの「3つのブロックをグリッドする」セクションの前

en: Before the "Next post" block inside the post
ja_JP: 投稿内の「次の投稿」ブロックの前

en: Before the "Partial slider" section on the main page
ja_JP: メインページの「部分スライダー」セクションの前

en: Before the "Related posts" block inside the post
ja_JP: 投稿内の「関連投稿」ブロックの前

en: Before the "Rrecent posts" section on the main page
ja_JP: メインページの「最近の投稿」セクションの前

en: Before the "Slider three blocks" section on the main page
ja_JP: メインページの「スライダー3ブロック」セクションの前

en: Before the "Slider two blocks" section on the main page
ja_JP: メインページの「スライダー2ブロック」セクションの前

en: Before the "Vertical columns" section on the main page
ja_JP: メインページの「垂直列」セクションの前

en: Before the author section inside the post
ja_JP: 投稿内の著者セクションの前

en: Before the big slider on the main page
ja_JP: メインページの大きなスライダーの前に

en: Before the closing BODY tag
ja_JP: BODY終了タグの前

en: Before the closing FOOTER tag
ja_JP: 終了FOOTERタグの前

en: Before the list of posts on the category page
ja_JP: カテゴリーページの投稿一覧の前に

en: Before the main image inside the page
ja_JP: ページ内のメイン画像の前

en: Before the main image inside the post
ja_JP: 投稿内のメイン画像の前

en: Before the title inside the page
ja_JP: ページ内のタイトルの前

en: Before the title inside the post
ja_JP: 投稿内のタイトルの前

en: Before top menu
ja_JP: トップメニューの前

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ja_JP[0]: プラグインの有効化を開始

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ja_JP[0]: プラグインのインストールを開始

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
ja_JP[0]: プラグインの更新を開始する

en: Bell
ja_JP: 鐘

en: Big
ja_JP: 大

en: Big circle
ja_JP: 大きな円

en: Big dash
ja_JP: ビッグダッシュ

en: Big dot
ja_JP: 大きな点

en: Big slider
ja_JP: 大きなスライダー

en: Big square
ja_JP: 大きな広場

en: Black
ja_JP: 黒

en: Blackout tape
ja_JP: 遮光テープ

en: Block hierarchy
ja_JP: ブロック階層

en: Block slope
ja_JP: ブロックスロープ

en: Blocks
ja_JP: ブロック

en: Border left
ja_JP: 境界線左

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Bottom margin
ja_JP: 下部マージン

en: Bottom menu text size (5 - 50 px, default 14 px)
ja_JP: 下部メニューのテキストサイズ (5 - 50 ピクセル、デフォルト 14 ピクセル)

en: Bottom part
ja_JP: 下部

en: Box
ja_JP: ボックス

en: Brace
ja_JP: ブレース

en: Breadcrumb link text color
ja_JP: パンくずリンクのテキストの色

en: Breadcrumb link text color on hover
ja_JP: ホバー時のパンくずリンクのテキストの色

en: Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

en: Breadcrumbs background color
ja_JP: パンくずの背景色

en: Breadcrumbs text size
ja_JP: パンくずテキストサイズ

en: Bulb
ja_JP: 電球

en: Bulleted lists variation
ja_JP: 箇条書きリストのバリエーション

en: Button (Show more)
ja_JP: ボタン (さらに表示)

en: Button location
ja_JP: ボタンの位置

en: Button shape
ja_JP: ボタンの形状

en: Button size
ja_JP: ボタンサイズ

en: Button variation
ja_JP: ボタンのバリエーション

en: Buttons
ja_JP: ボタン

en: By date modified
ja_JP: 更新日順

en: By number of comments
ja_JP: コメント数順

en: By publication date
ja_JP: 発行日順

en: By title
ja_JP: タイトル順

en: Calm blocks
ja_JP: 落ち着いたブロック

en: Can be useful if you want to control the styles of the BuddyPress plugin yourself
ja_JP: BuddyPressプラグインのスタイルを自分で制御したい場合に便利です

en: Can be useful if you want to control the styles of the bbPress plugin yourself
ja_JP: bbPressプラグインのスタイルを自分で制御したい場合に便利です

en: Cars
ja_JP: 車

en: Cart size in the top menu
ja_JP: トップメニューのカートのサイズ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Categories settings
ja_JP: カテゴリー設定

en: Categories:
ja_JP: カテゴリー:

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Category filter in classic editor
ja_JP: クラシックエディターのカテゴリフィルター

en: Category section header on the sitemap
ja_JP: サイトマップのカテゴリセクションヘッダー

en: Category style
ja_JP: カテゴリスタイル

en: Category where the ticker comes from
ja_JP: ティッカーの由来となるカテゴリー

en: Center
ja_JP: 中央

en: Center align widget titles (all columns)
ja_JP: ウィジェットのタイトルを中央揃えにする（すべての列）

en: Center and bottom
ja_JP: 中央と下部

en: Centered
ja_JP: 中央揃え

en: Change avatar (default) for users without an avatar
ja_JP: アバターを持たないユーザーのアバターを変更する（デフォルト）

en: Change label (Out of stock)
ja_JP: ラベルを変更（在庫切れ）

en: Change role name - Blocked
ja_JP: ロール名の変更 - ブロック

en: Change role name - Keymaster
ja_JP: ロール名の変更 - Keymaster

en: Change role name - Moderator
ja_JP: 役割名の変更 - モデレーター

en: Change role name - Participant
ja_JP: 役割名の変更 - 参加者

en: Change role name - Spectator
ja_JP: 役割名の変更 - 観客

en: Change the style of author section separators
ja_JP: 著者セクションの区切りのスタイルを変更する

en: Changing the WordPress graphics engine (useful if large photos are not loading)
ja_JP: WordPress グラフィック エンジンの変更 (大きな写真が読み込まれない場合に便利です)

en: Changing the thickness of separators in the author section
ja_JP: 著者セクションの区切り線の太さを変更する

en: Check mark
ja_JP: チェックマーク

en: Choosing the location of the icon in the quote block
ja_JP: 引用ブロック内のアイコンの位置を選択する

en: Circle
ja_JP: 円形

en: Classic blog
ja_JP: クラシックブログ

en: Classic widget (Category)
ja_JP: クラシックウィジェット（カテゴリ）

en: Classic widget (Meta)
ja_JP: クラシックウィジェット（メタ）

en: Classic widget (Pages)
ja_JP: クラシックウィジェット（ページ）

en: Classic widget (Search)
ja_JP: クラシックウィジェット（検索）

en: Classic widget (Tag cloud)
ja_JP: クラシックウィジェット（タグクラウド）

en: Close search
ja_JP: 検索を閉じる

en: Cloud conversation
ja_JP: クラウド会話

en: Codes (Hooks theme)
ja_JP: コード (フックテーマ)

en: Color inversion
ja_JP: 色反転

en: Color inversion picture
ja_JP: 色反転画像

en: Color of links in dropdown menu
ja_JP: ドロップダウンメニューのリンクの色

en: Color of links in dropdown menu (on hover)
ja_JP: ドロップダウン メニューのリンクの色 (ホバー時)

en: Color of section headings on the main page
ja_JP: メインページのセクション見出しの色

en: Color scheme option
ja_JP: カラースキームオプション

en: Color scheme: Dark (Green and Orange)
ja_JP: 配色: ダーク (緑とオレンジ)

en: Color scheme: Dark (Red and Orange)
ja_JP: 配色: ダーク (赤とオレンジ)

en: Color scheme: Light (Blue)
ja_JP: 配色: ライト(青)

en: Color scheme: Light (Dark blue and Light blue)
ja_JP: 配色: ライト (ダークブルーとライトブルー)

en: Color scheme: Light (Dark grey and Red)
ja_JP: 配色: ライト (ダークグレーと赤)

en: Color scheme: Light (Green and Orange)
ja_JP: 配色: ライト (緑とオレンジ)

en: Color scheme: Light (Heavenly and Light blue)
ja_JP: 配色: ライト（天空と水色）

en: Color scheme: Light (Light grey and Green)
ja_JP: 配色: ライト (ライトグレーとグリーン)

en: Color scheme: Light (Light grey and Light red)
ja_JP: 配色: ライト (ライトグレーとライトレッド)

en: Color scheme: Light (Orange and Gray)
ja_JP: 配色: ライト (オレンジとグレー)

en: Color scheme: Light (Turquoise)
ja_JP: 配色: ライト (ターコイズ)

en: Color scheme: Light (Violet and Pink)
ja_JP: 配色: ライト (紫とピンク)

en: Color schemes
ja_JP: カラースキーム

en: Colored circle
ja_JP: 色付きの円

en: Colored letters (EN)
ja_JP: 色付き文字（EN）

en: Colored numbers
ja_JP: 色付きの数字

en: Colored numbers (bold)
ja_JP: 色付きの数字（太字）

en: Colored square
ja_JP: 色付きの四角

en: Column "Views of posts" (counter) in the list of posts of the admin panel
ja_JP: 管理パネルの投稿リストの「投稿の閲覧数」（カウンター）列

en: Comment section
ja_JP: コメント欄

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Comments closed
ja_JP: コメントは閉じました

en: Common colors
ja_JP: 一般的な色

en: Contact
ja_JP: お問い合わせ

en: Contrast blocks
ja_JP: コントラストブロック

en: Created
ja_JP: 作成日

en: Curtain on picture
ja_JP: 写真のカーテン

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Customizes the Skeleton Styles stylesheet according to the template design. Turning it off can be useful if you want to control the stylesheet yourself (Skeleton Styles)
ja_JP: テンプレートのデザインに応じて、スケルトン スタイル スタイルシートをカスタマイズします。スタイルシートを自分で制御したい場合は、これをオフにすると便利です (スケルトン スタイル)

en: Dark color scheme (Green and Orange)
ja_JP: ダークカラースキーム（緑とオレンジ）

en: Dark color scheme (Red and Orange)
ja_JP: ダークカラースキーム（赤とオレンジ）

en: Darkened image
ja_JP: 暗くなった画像

en: Dash ( - )
ja_JP: ダッシュ（ - ）

en: Dashed line
ja_JP: 破線

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date + Month + Year
ja_JP: 日 + 月 + 年

en: Date format
ja_JP: 日付フォーマット

en: Deepening
ja_JP: 深まる

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default (Back and forward)
ja_JP: デフォルト（戻ると進む）

en: Default - background color of the main menu
ja_JP: デフォルト - メインメニューの背景色

en: Default - background not set
ja_JP: デフォルト - 背景は設定されていません

en: Default - color of the main menu
ja_JP: デフォルト - メインメニューの色

en: Default - content text color
ja_JP: デフォルト - コンテンツのテキストの色

en: Default - general color for links
ja_JP: デフォルト - リンクの一般的な色

en: Default - general text color
ja_JP: デフォルト - 一般的なテキストの色

en: Default - main theme color
ja_JP: デフォルト - メインテーマカラー

en: Default - related elements for main theme color
ja_JP: デフォルト - メインテーマカラーに関連する要素

en: Default - site body background color
ja_JP: デフォルト - サイト本体の背景色

en: Default - text color of the main menu
ja_JP: デフォルト - メインメニューのテキストの色

en: Default - titles text general color
ja_JP: デフォルト - タイトルテキストの一般的な色

en: Delete block
ja_JP: ブロックを削除

en: Design for category lists and archives in basic widgets
ja_JP: 基本ウィジェットのカテゴリリストとアーカイブのデザイン

en: Design for lists of posts and pages in basic widgets
ja_JP: 基本ウィジェットの投稿とページのリストのデザイン

en: Design for menu lists in basic widgets
ja_JP: 基本ウィジェットのメニューリストのデザイン

en: Design for posts blocks in categories
ja_JP: カテゴリー内の投稿ブロックのデザイン

en: Design for quote block
ja_JP: 引用ブロックのデザイン

en: Design for related posts
ja_JP: 関連記事のデザイン

en: Design of widgets (side column)
ja_JP: ウィジェットのデザイン（サイドカラム）

en: Different settings
ja_JP: 異なる設定

en: Dimming adjacent links
ja_JP: 隣接リンクを暗くする

en: Direction movement
ja_JP: 方向移動

en: Disable breadcrumbs in bbPress
ja_JP: bbPressでパンくずリストを無効にする

en: Disable demo widgets
ja_JP: デモウィジェットを無効にする

en: Disable enhanced block styles (Gutenberg)
ja_JP: 拡張ブロックスタイルを無効にする（Gutenberg）

en: Disable enhanced usability in comments
ja_JP: コメントの拡張ユーザビリティを無効にする

en: Disable improved dropdowns (select list)
ja_JP: 改良されたドロップダウンを無効にする（選択リスト）

en: Disable keyboard support in sliders
ja_JP: スライダーのキーボードサポートを無効にする

en: Disable lightbox in product photos
ja_JP: 商品写真のライトボックスを無効にする

en: Disable related products on the products page
ja_JP: 製品ページで関連製品を無効にする

en: Disable sidebar on BuddyPress pages
ja_JP: BuddyPress ページのサイドバーを無効にする

en: Disable sidebar on bbPress pages
ja_JP: bbPressページのサイドバーを無効にする

en: Disable slider in product photos
ja_JP: 商品写真のスライダーを無効にする

en: Disable sticker - Sale
ja_JP: ステッカーを無効にする - セール

en: Disable style support for BuddyPress
ja_JP: BuddyPressのスタイルサポートを無効にする

en: Disable style support for bbPress
ja_JP: bbPressのスタイルサポートを無効にする

en: Disable zoom in the main product photo
ja_JP: メインの商品写真のズームを無効にする

en: Disabling block editor (Gutenberg) in widgets
ja_JP: ウィジェットでブロックエディター（Gutenberg）を無効にする

en: Disabling the block editor (Gutenberg) in a text editor
ja_JP: テキストエディタでブロックエディタ（Gutenberg）を無効にする

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を却下する

en: Display categories on the sitemap
ja_JP: サイトマップにカテゴリを表示する

en: Display option (Ticker or Date)
ja_JP: 表示オプション（ティッカーまたは日付）

en: Display weeks
ja_JP: 週を表示

en: Display wide slider
ja_JP: ワイドスライダーを表示

en: Display year
ja_JP: 表示年

en: Distributed
ja_JP: 分散

en: Dividers in center
ja_JP: 中央の仕切り

en: Dividers in width
ja_JP: 仕切りの幅

en: Dot ( . )
ja_JP: ドット ( . )

en: Dotted frame
ja_JP: 点線枠

en: Dotted line
ja_JP: 点線

en: Double border
ja_JP: 二重枠

en: Double line
ja_JP: 二重線

en: Drag the block with the cursor to change the position of the links
ja_JP: カーソルでブロックをドラッグしてリンクの位置を変更します

en: Drag to reposition blocks
ja_JP: ブロックの位置を変更するにはドラッグします

en: Drawing pin
ja_JP: 押しピン

en: Drawing pin (vertical)
ja_JP: 画鋲（縦）

en: Dropdown menu background color
ja_JP: ドロップダウンメニューの背景色

en: Dynamic zoom
ja_JP: ダイナミックズーム

en: Edit %s
ja_JP: %sを編集

en: Embossed tick
ja_JP: エンボス加工のチェック

en: Enable auto start for Wide slider
ja_JP: ワイドスライダーの自動開始を有効にする

en: Enable breadcrumbs in categories
ja_JP: カテゴリでパンくずリストを有効にする

en: Enable breadcrumbs in posts
ja_JP: 投稿にパンくずリストを有効にする

en: Enable cart in main menu
ja_JP: メインメニューでカートを有効にする

en: Enable cart in top menu
ja_JP: トップメニューでカートを有効にする

en: Enable effect (live picture)
ja_JP: エフェクトを有効にする（ライブ画像）

en: Enable navigation buttons for Wide slider
ja_JP: ワイドスライダーのナビゲーションボタンを有効にする

en: Enable search on product category pages
ja_JP: 製品カテゴリページで検索を有効にする

en: Enable search on store page
ja_JP: ストアページで検索を有効にする

en: Enable slider auto start
ja_JP: スライダーの自動開始を有効にする

en: Enable slider navigation buttons
ja_JP: スライダーナビゲーションボタンを有効にする

en: Enable styling support for The Events Calendar
ja_JP: イベントカレンダーのスタイルサポートを有効にする

en: Enable the section with the latest posts on the main page
ja_JP: メインページで最新の投稿のセクションを有効にする

en: Enlargement picture
ja_JP: 拡大画像

en: Error 404
ja_JP: 404 お探しのページは見つかりませんでした

en: Except main page
ja_JP: メインページ以外

en: Exclamation mark
ja_JP: エクスクラメーション・マーク

en: Exclamation sheet
ja_JP: 感嘆シート

en: External Source
ja_JP: 外部ソース

en: Fading away
ja_JP: 色褪せ

en: Favorites
ja_JP: お気に入り

en: File
ja_JP: ファイル

en: First the graphical menu, then the lists
ja_JP: まずグラフィカルメニュー、次にリスト

en: First the list menu, then the graphic
ja_JP: まずリストメニュー、次にグラフィック

en: Five
ja_JP: 5

en: Five columns
ja_JP: 5 つの列

en: Fixed size logo
ja_JP: 固定サイズのロゴ

en: Flat
ja_JP: フラット

en: Folded corner
ja_JP: 折り角

en: Folder
ja_JP: フォルダ

en: Font for H2 headings
ja_JP: H2見出しのフォント

en: Font for H3 - H6 headings
ja_JP: H3 - H6 見出しのフォント

en: Font: Bad-script and Caveat
ja_JP: フォント: 不適切なスクリプトと警告

en: Font: Bellota
ja_JP: フォント: Bellota

en: Font: Bitter
ja_JP: フォント: ビター

en: Font: Charis-sil
ja_JP: フォント: Charis-sil

en: Font: Comfortaa and Roboto
ja_JP: フォント: Comfortaa と Roboto

en: Font: Cuprum and Exo-2
ja_JP: フォント: Cuprum および Exo-2

en: Font: Fira-sans and Oswald
ja_JP: フォント: Fira-sans と Oswald

en: Font: Jost
ja_JP: フォント: Jost

en: Font: Neucha and Cuprum
ja_JP: フォント: Neucha と Cuprum

en: Font: Philosopher
ja_JP: フォント: Philosopher

en: Font: Play
ja_JP: フォント: 再生

en: Font: Roboto
ja_JP: フォント: Roboto

en: Font: Underdog
ja_JP: フォント: アンダードッグ

en: Food
ja_JP: 食べ物

en: Footer 1
ja_JP: フッター1

en: Footer 2
ja_JP: フッター2

en: Footer 3
ja_JP: フッター3

en: Footer 4
ja_JP: フッター 4

en: Footer Menu
ja_JP: フッターメニュー

en: Footer background color
ja_JP: フッター背景色

en: Footer elements color
ja_JP: フッター要素の色

en: Footer link color
ja_JP: フッターリンクの色

en: Footer link color (on hover)
ja_JP: フッターリンクの色（ホバー時）

en: Footer text color
ja_JP: フッターテキストの色

en: Four
ja_JP: 4

en: Four columns
ja_JP: 4カラム

en: Frame
ja_JP: フレーム

en: Frame around
ja_JP: フレームを囲む

en: Frame around the link
ja_JP: リンクを囲むフレーム

en: Frames
ja_JP: フレーム

en: From WordPress settings
ja_JP: WordPressの設定から

en: Full width
ja_JP: 全幅

en: Full width "Read more" button
ja_JP: 全幅の「続きを読む」ボタン

en: Full width website
ja_JP: フル幅のウェブサイト

en: General
ja_JP: 一般

en: General color for links
ja_JP: リンクの一般的な色

en: General heading font
ja_JP: 一般的な見出しフォント

en: General links color on hover
ja_JP: ホバー時の一般的なリンクの色

en: General text color
ja_JP: 一般的なテキストの色

en: General text font
ja_JP: 一般的なテキストフォント

en: General typography
ja_JP: 一般的なタイポグラフィ

en: Get more colors with the premium version
ja_JP: プレミアムバージョンでさらに多くの色を入手できます

en: Go to visual editor
ja_JP: ビジュアルエディタに移動

en: Gradient
ja_JP: グラデーション

en: Gradient 1 (fill)
ja_JP: グラデーション1（塗りつぶし）

en: Gradient 2 (fill)
ja_JP: グラデーション2（塗りつぶし）

en: Grid (fill)
ja_JP: グリッド（塗りつぶし）

en: Grid five blocks
ja_JP: グリッド5ブロック

en: Grid image blocks
ja_JP: グリッド画像ブロック

en: Grid narrow big blocks
ja_JP: グリッドの狭い大きなブロック

en: Grid narrow blocks
ja_JP: グリッドの狭いブロック

en: Grid narrow mid blocks
ja_JP: グリッドナローミッドブロック

en: Grid narrow small blocks
ja_JP: グリッドの狭い小さなブロック

en: Grid strings blocks
ja_JP: グリッドストリングブロック

en: Grid three blocks
ja_JP: グリッド3ブロック

en: H1 headings
ja_JP: H1の見出し

en: H2 heading icon selection
ja_JP: H2 見出しアイコンの選択

en: H2 heading icons text color
ja_JP: H2 見出しアイコンのテキストの色

en: H2 headings variation
ja_JP: H2 見出しのバリエーション

en: H3 - H6 heading icon selection
ja_JP: H3 - H6 見出しアイコンの選択

en: H3 - H6 heading icons text color
ja_JP: H3 - H6 見出しアイコンのテキストの色

en: H3 - H6 headings variation
ja_JP: H3 - H6 見出しのバリエーション

en: Header H1 Font
ja_JP: ヘッダー H1 フォント

en: Header H1 row height (0.8 - 5, default 1.5)
ja_JP: ヘッダー H1 行の高さ (0.8 - 5、デフォルト 1.5)

en: Header H1 text size
ja_JP: ヘッダー H1 テキストサイズ

en: Header area width with logo
ja_JP: ロゴ付きヘッダー領域の幅

en: Header background
ja_JP: ヘッダーの背景

en: Header image link
ja_JP: ヘッダー画像リンク

en: Headers fill variation for Wide slider
ja_JP: ワイドスライダーのヘッダー塗りつぶしバリエーション

en: Headings H2
ja_JP: 見出し H2

en: Headings H3 - H6
ja_JP: 見出し H3 - H6

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Height of main menu items
ja_JP: メインメニュー項目の高さ

en: Hide Details
ja_JP: 詳細を非表示

en: Hide avatar in author section
ja_JP: 著者セクションでアバターを非表示にする

en: Hide description in author section
ja_JP: 著者セクションの説明を非表示にする

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Homepage Starting Settings
ja_JP: ホームページの開始設定

en: Horizontally
ja_JP: 水平方向

en: Hue change
ja_JP: 色相の変化

en: Icon (sign)
ja_JP: アイコン（記号）

en: Icon size for quote block
ja_JP: 引用ブロックのアイコンサイズ

en: Icons color for quote block
ja_JP: 引用ブロックのアイコンの色

en: Import ready-made demo versions of websites
ja_JP: 既製のウェブサイトのデモ版をインポートする

en: Important! These options only affect this themes settings (visual customizer settings). If you have a lot of valuable settings, please back up your database before using this feature.
ja_JP: 重要! これらのオプションは、このテーマの設定 (ビジュアル カスタマイザー設定) にのみ影響します。重要な設定が多数ある場合は、この機能を使用する前にデータベースをバックアップしてください。

en: In a top bar
ja_JP: トップバーで

en: In area of soc links (after)
ja_JP: socリンクの領域（後）

en: In area of soc links (before)
ja_JP: Socリンクの領域（以前）

en: In frame
ja_JP: フレーム内の

en: In random order
ja_JP: ランダムな順序

en: In this section, there can be a flexible builder that will allow you to quickly and easily customize a cool homepage
ja_JP: このセクションでは、クールなホームページを素早く簡単にカスタマイズできる柔軟なビルダーがあります

en: Increase
ja_JP: 予算増加

en: Increasing contrast
ja_JP: コントラストを上げる

en: Information
ja_JP: インフォメーション

en: Information materials for the %s
ja_JP: %s の情報資料

en: Inner color for marker - numbered lists
ja_JP: マーカーの内側の色 - 番号付きリスト

en: Install
ja_JP: インストール

en: Install %2$s
ja_JP: %2$s をインストール

en: Install Plugins
ja_JP: プラグインをインストール

en: Install Required Plugins
ja_JP: 必要なプラグインをインストールする

en: Installed But Not Activated
ja_JP: インストール済みですが有効化されていません

en: Installed version:
ja_JP: インストールされたバージョン:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja_JP: プラグイン %1$s をインストールしています(%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
ja_JP: プラグインインストール中: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja_JP: プラグイン%1$s (%2$d/%3$d)のインストールと有効化

en: It is important to know! These settings cannot delete or modify existing image files. Slicing of images occurs at the time of uploading a new image to the WordPress media library.
ja_JP: 知っておくことが重要です。これらの設定では、既存の画像ファイルを削除または変更することはできません。画像のスライスは、WordPress メディア ライブラリに新しい画像をアップロードするときに行われます。

en: JS Menu
ja_JP: JS メニュー

en: Just a block
ja_JP: ただのブロック

en: Latest Posts
ja_JP: 最新の投稿

en: Latest comments
ja_JP: 最新のコメント

en: Latest entries of author
ja_JP: 著者の最新エントリー

en: Latest posts
ja_JP: 最新の投稿

en: Latest posts (Author)
ja_JP: 最新の投稿 (著者)

en: Latest posts (default)
ja_JP: 最新の投稿（デフォルト）

en: Latin numerals
ja_JP: ラテン数字

en: Left
ja_JP: 左

en: Left and down
ja_JP: 左下

en: Left sidebar
ja_JP: 左サイドバー

en: Less 1 min
ja_JP: 1分未満

en: Lettering color (Out of stock)
ja_JP: 文字色（在庫切れ）

en: Light color scheme (Blue)
ja_JP: ライトカラースキーム（青）

en: Light color scheme (Dark blue and Light blue)
ja_JP: 明るい配色（濃い青と薄い青）

en: Light color scheme (Dark grey and Red)
ja_JP: 明るい配色（ダークグレーと赤）

en: Light color scheme (Green and Orange)
ja_JP: 明るい配色（緑とオレンジ）

en: Light color scheme (Heavenly and Light blue)
ja_JP: 明るい配色（天空と水色）

en: Light color scheme (Light grey and Green)
ja_JP: 明るい配色（ライトグレーとグリーン）

en: Light color scheme (Light grey and Light red)
ja_JP: 明るい配色（ライトグレーとライトレッド）

en: Light color scheme (Orange and Gray)
ja_JP: 明るい配色（オレンジとグレー）

en: Light color scheme (Turquoise)
ja_JP: 明るい配色（ターコイズ）

en: Light color scheme (Violet and Pink)
ja_JP: 明るい配色（紫とピンク）

en: Light shadow
ja_JP: Ombre claire

en: Light underlining
ja_JP: 薄い下線

en: Lightweight menu
ja_JP: 軽量メニュー

en: Line thickness
ja_JP: 線の太さ

en: Linear arrow
ja_JP: 直線矢印

en: Link to social network (URL)
ja_JP: ソーシャルネットワークへのリンク (URL)

en: Links color (outside)
ja_JP: リンクの色（外側）

en: Links in content
ja_JP: コンテンツ内のリンク

en: List of updates for the %s
ja_JP: %s の更新リスト

en: Lists
ja_JP: リスト

en: Lists, Quotes, Headings
ja_JP: リスト、引用、見出し

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Location of the pagination section
ja_JP: ページネーションセクションの場所

en: Logo variation
ja_JP: ロゴバリエーション

en: Logo without limits
ja_JP: 制限のないロゴ

en: MENU
ja_JP: メニュー

en: Main
ja_JP: メイン

en: Main Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Main menu
ja_JP: メインメニュー

en: Main menu background color (submenu)
ja_JP: メインメニューの背景色（サブメニュー）

en: Main menu background in full screen width
ja_JP: メインメニューの背景を全画面幅で表示

en: Main menu color (on hover)
ja_JP: メインメニューの色（ホバー時）

en: Main menu item font
ja_JP: メインメニュー項目のフォント

en: Main menu items text size
ja_JP: メインメニュー項目のテキストサイズ

en: Main menu items titles in uppercase
ja_JP: メインメニュー項目のタイトルは大文字

en: Main menu link color (submenu)
ja_JP: メインメニューリンクの色（サブメニュー）

en: Main page
ja_JP: メインページ

en: Main post image
ja_JP: メイン投稿画像

en: Make main menu sticky when scrolling (only for desktop versions of pc)
ja_JP: スクロール時にメインメニューを固定する（PC のデスクトップ バージョンのみ）

en: Management and configuration instructions for the %s
ja_JP: %s の管理および構成手順

en: Marker color - bulleted lists
ja_JP: マーカーの色 - 箇条書きリスト

en: Marker color - numbered lists
ja_JP: マーカーの色 - 番号付きリスト

en: Medium
ja_JP: 中

en: Meta tag design
ja_JP: メタタグのデザイン

en: Meta tag size
ja_JP: メタタグのサイズ

en: Meta tags in categories
ja_JP: カテゴリ内のメタタグ

en: Meta tags in posts
ja_JP: 投稿内のメタタグ

en: Minimum required version:
ja_JP: 必要最小限のバージョン:

en: Mobile
ja_JP: 携帯電話

en: Month + Date + Year
ja_JP: 月 + 日 + 年

en: Month in letters
ja_JP: 文字で表す月

en: Most popular categories
ja_JP: 最も人気のあるカテゴリー

en: Move social links in the header over the image
ja_JP: ヘッダーのソーシャルリンクを画像の上に移動する

en: Multicolor scheme: Demo location of color
ja_JP: マルチカラースキーム: 色のデモの場所

en: New Posts
ja_JP: 新しい記事を追加しました

en: News
ja_JP: ニュース

en: Next post
ja_JP: 次の投稿

en: Next posts
ja_JP: 次の記事

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ja_JP: 操作を実行しませんでした。プラグイン %1$s はすでに有効化されています。

en: No image selected
ja_JP: 画像が選択されていません

en: No limits
ja_JP: 制限なし

en: No photo
ja_JP: 写真がない

en: No plugins are available to be activated at this time.
ja_JP: この時点で有効化できるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be installed at this time.
ja_JP: この時点でインストールできるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be updated at this time.
ja_JP: この時点でアップデートできるプラグインはありません。

en: No plugins to install, update or activate.
ja_JP: インストール、更新、またはアクティブ化するプラグインはありません。

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ja_JP: 有効化するプラグインが選択されていません。何も実行しませんでした。

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ja_JP: インストールするプラグインが選択されていません。何も実行しませんでした。

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ja_JP: アップデートするプラグインが選択されていません。何も実行しませんでした。

en: No products were found matching your selection.
ja_JP: 選択に一致する商品は見つかりませんでした。

en: No sidebar (center)
ja_JP: サイドバーなし（中央）

en: No sidebar (full width)
ja_JP: サイドバーなし（全幅）

en: No sorting
ja_JP: 回答の並べ替え

en: Not Installed
ja_JP: インストールされていません

en: Not available
ja_JP: 利用不可

en: Not display
ja_JP: 表示しない

en: Not display titles
ja_JP: タイトルを表示しない

en: Nothing found
ja_JP: 何も見つかりません

en: Nothing found:
ja_JP: 何も見つかりません：

en: Nothing matched your search terms. Try other keywords.
ja_JP: 検索条件に一致するものはありませんでした。他のキーワードを試してください。

en: Nothing was found at this location. Try one of the links below or use the search.
ja_JP: この場所では何も見つかりませんでした。以下のリンクのいずれかを試すか、検索を使用してください。

en: Now you can follow the theme updates on the page
ja_JP: テーマの更新をページでフォローできるようになりました

en: Number (size) of columns in categories
ja_JP: カテゴリ内の列の数（サイズ）

en: Number of author posts in the author section (max 50)
ja_JP: 著者セクションの著者投稿数（最大 50 件）

en: Number of columns for related posts
ja_JP: 関連投稿の列数

en: Number of columns in mega menu
ja_JP: メガメニューの列数

en: Number of comments
ja_JP: コメントの数

en: Number of comments on a post
ja_JP: 投稿に対するコメント数

en: Number of post views
ja_JP: 投稿の閲覧数

en: Number of posts available
ja_JP: 利用可能なポストの数

en: Number of posts available (max 50)
ja_JP: 利用可能な投稿数（最大 50 件）

en: Number of posts displayed
ja_JP: 表示される投稿数

en: Number of related posts (max 50)
ja_JP: 関連投稿数（最大50件）

en: Number of slides in the wide slider (max 12)
ja_JP: ワイドスライダーのスライド数（最大 12）

en: Number of symbols in description
ja_JP: 説明内の記号の数

en: Numeric lists variation
ja_JP: 数値リストのバリエーション

en: Numeric pagination
ja_JP: 数値によるページ区切り

en: Off
ja_JP: オフ

en: Old comments
ja_JP: 古いコメント

en: One
ja_JP: 1つ

en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%1$s&rdquo;へのご意見

en: Only main page
ja_JP: メインページのみ

en: Only pages
ja_JP: ページのみ

en: Only posts
ja_JP: 投稿のみ

en: Open Features (by activating this, you confirm that you want to reset all settings for this theme and understand the risk of permanent data loss)
ja_JP: 機能を開く（これを有効にすると、このテーマのすべての設定をリセットし、永久的なデータ損失のリスクを理解していることを確認します）

en: Open book
ja_JP: 開いた本

en: Open link in new tab
ja_JP: リンクを新しいタブで開く

en: Orientation for main menu items
ja_JP: メインメニュー項目の方向

en: Orientation of the logo and site name
ja_JP: ロゴとサイト名の向き

en: Overall header row height (0.8 - 5, default 1.5)
ja_JP: ヘッダー行全体の高さ (0.8 - 5、デフォルト 1.5)

en: Overall text size
ja_JP: 全体のテキストサイズ

en: Page
ja_JP: ページ

en: Page for adding codes
ja_JP: コード追加ページ

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pages section header on the sitemap
ja_JP: サイトマップのページセクションヘッダー

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Pagination
ja_JP: ページネーション

en: Pagination section design
ja_JP: ページネーションセクションのデザイン

en: Pagination section size
ja_JP: ページネーションセクションのサイズ

en: Pagination variation
ja_JP: ページネーションのバリエーション

en: Paper clip
ja_JP: ペーパークリップ

en: Paper clip (vertical)
ja_JP: ペーパークリップ（縦）

en: Par.
ja_JP: パー。

en: Partial slider
ja_JP: 部分スライダー

en: Pencil
ja_JP: 鉛筆

en: Picture contrast
ja_JP: 画像のコントラスト

en: Picture frame
ja_JP: 額縁

en: Picture variant
ja_JP: 画像バリエーション

en: Please contact the administrator of this site for help.
ja_JP: このサイトの管理者に連絡してください。

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ja_JP: プラグインプロバイダに連絡し、WordPressのガイドラインに従ってプラグインをパッケージ化するよう依頼してください。

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugin activated successfully.
ja_JP: プラグインが正常に有効化されました。

en: Plugin activation failed.
ja_JP: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ja_JP: プラグインが有効化されていません。 このテーマには %s の上位バージョンが必要です。 プラグインを更新してください。

en: Polaroid
ja_JP: ポラロイド スタイル オプション

en: Popular products
ja_JP: 人気商品

en: Post author
ja_JP: 投稿者

en: Post card description size (5 - 30 px)
ja_JP: ポストカードの説明サイズ (5 - 30 ピクセル)

en: Post card title size (5 - 50 px)
ja_JP: ポストカードのタイトルサイズ (5 - 50 ピクセル)

en: Post categories
ja_JP: 投稿カテゴリ

en: Post creation date
ja_JP: 投稿作成日

en: Post reading time
ja_JP: 投稿の閲覧時間

en: Post sorting
ja_JP: 投稿の並べ替え

en: Post tags
ja_JP: 投稿タグ

en: Post title option
ja_JP: 投稿タイトルオプション

en: Post update date
ja_JP: 投稿更新日

en: Posted by
ja_JP: 投稿元

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts and pages
ja_JP: 投稿とページ

en: Posts background color
ja_JP: 投稿の背景色

en: Posts section header on the sitemap
ja_JP: サイトマップの投稿セクションのヘッダー

en: Posts titles color on hover
ja_JP: 投稿タイトルのホバー時の色

en: Posts titles text color
ja_JP: 投稿タイトルのテキストの色

en: Posts:
ja_JP: 投稿：

en: Pre-Packaged
ja_JP: プリパッケージ済み

en: Preset options
ja_JP: プリセットオプション

en: Preset settings
ja_JP: プリセット設定

en: Previous post
ja_JP: 前の記事

en: Previous posts
ja_JP: 前の投稿

en: Primary theme color
ja_JP: 主なテーマカラー

en: Priority partition
ja_JP: 優先パーティション

en: Pro page
ja_JP: プロページ

en: Product price color
ja_JP: 製品価格 色

en: Proportion of width occupied by top menu
ja_JP: トップメニューが占める幅の割合

en: Publication date:
ja_JP: 発行日:

en: Quote blocks
ja_JP: 引用ブロック

en: Range for fluently movement
ja_JP: スムーズに移動できる範囲

en: Rate this theme
ja_JP: このテーマを評価

en: Read More
ja_JP: 続きを読む

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Reading time
ja_JP: 読了時間

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Start here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか?<a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Rectangular quotes
ja_JP: 長方形の引用符

en: Reducing picture
ja_JP: 画像を縮小する

en: Reduction
ja_JP: 削減

en: Related elements for the main theme color
ja_JP: メインテーマカラーに関連する要素

en: Related posts
ja_JP: 関連記事

en: Relieve the Top menu (replace with lightweight)
ja_JP: トップメニューの軽減（軽量化）

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove "Up button"
ja_JP: 「上ボタン」を削除

en: Remove URL field in comments (for posts and pages)
ja_JP: コメントの URL フィールドを削除する (投稿とページ)

en: Remove buttons (back and next) from numeric pagination
ja_JP: 数値ページ番号からボタン（戻ると次へ）を削除する

en: Remove color in neighboring blocks
ja_JP: 隣接するブロックの色を削除する

en: Remove comment section (for pages)
ja_JP: コメントセクションを削除する（ページ用）

en: Remove comment section (for posts)
ja_JP: コメントセクションを削除する（投稿用）

en: Remove decryption in meta boxs
ja_JP: メタボックスの復号化を削除する

en: Remove decryption in taxonomies
ja_JP: 分類法の復号化を削除する

en: Remove description from posts blocks in categories
ja_JP: カテゴリ内の投稿ブロックから説明を削除する

en: Remove hidden H2 tag from pagination
ja_JP: ページネーションから非表示の H2 タグを削除する

en: Remove image slicing for 1536 x 1536
ja_JP: 1536 x 1536 の画像スライスを削除

en: Remove image slicing for 1920 x 1080
ja_JP: 1920 x 1080 の画像スライスを削除

en: Remove image slicing for 2048 x 2048
ja_JP: 2048 x 2048 の画像スライスを削除

en: Remove image slicing for 2560 x 2560, aka "scaled"
ja_JP: 2560 x 2560 の画像スライスを削除します (「スケール」とも呼ばれます)

en: Remove image slicing for 768 x 768, aka "medium_large"
ja_JP: 768 x 768（別名「medium_large」）の画像スライスを削除します

en: Remove link from author name
ja_JP: 著者名からリンクを削除

en: Remove link underline
ja_JP: リンクの下線を削除

en: Remove main menu
ja_JP: メインメニューを削除

en: Remove meta tag icons
ja_JP: メタタグアイコンを削除する

en: Remove post titles
ja_JP: 投稿タイトルを削除する

en: Remove prefix (site name) after SEO Title
ja_JP: SEOタイトルの後のプレフィックス（サイト名）を削除する

en: Remove section (next entry)
ja_JP: セクションを削除 (次のエントリ)

en: Remove stub (No photo) in related posts
ja_JP: 関連記事のスタブ（写真なし）を削除する

en: Remove the dividing line
ja_JP: 境界線を削除する

en: Remove the main (top) image in pages
ja_JP: ページ内のメイン（トップ）画像を削除する

en: Remove the main (top) image in posts
ja_JP: 投稿のメイン（トップ）画像を削除する

en: Remove the prefix "Category" on category pages
ja_JP: カテゴリページの接頭辞「カテゴリ」を削除します

en: Remove the prefix (site description) after the SEO Title on the main page
ja_JP: メインページのSEOタイトルの後のプレフィックス（サイトの説明）を削除します

en: Remove the stub "No photo" from posts blocks in categories
ja_JP: カテゴリ内の投稿ブロックから「写真なし」のスタブを削除します

en: Remove title from posts blocks in categories
ja_JP: カテゴリ内の投稿ブロックからタイトルを削除する

en: Remove top menu
ja_JP: トップメニューを削除

en: Removing H2 tag from pagination is good for SEO, but worse for special programs (for the visually impaired)
ja_JP: ページネーションから H2 タグを削除すると SEO には良いが、特別なプログラム (視覚障害者向け) には悪影響がある

en: Removing extra image sizes
ja_JP: 余分な画像サイズを削除する

en: Required
ja_JP: 必須

en: Required Update not Available
ja_JP: 必要な更新が利用できません

en: Requires Update
ja_JP: 更新が必要

en: Reset settings
ja_JP: 設定をリセット

en: Reset settings | Apply presets
ja_JP: 設定をリセット | プリセットを適用

en: Reset theme settings and Apply presets
ja_JP: テーマ設定をリセットしてプリセットを適用する

en: Return to Required Plugins Installer
ja_JP: 必要なプラグインインストーラに戻る

en: Return to the Dashboard
ja_JP: ダッシュボードへ戻る

en: Rhombus
ja_JP: ひし形

en: Right
ja_JP: 右

en: Right arrow
ja_JP: 右矢印

en: Right sidebar
ja_JP: 右サイドバー

en: Roll up block
ja_JP: ロールアップブロック

en: Round dots
ja_JP: 丸い点

en: Round frame
ja_JP: 丸型フレーム

en: Round quotes
ja_JP: 丸い引用符

en: Rounded square frame
ja_JP: 丸みを帯びた四角いフレーム

en: Row height of H2 headings (0.8 - 5, default 1.5)
ja_JP: H2 見出しの行の高さ (0.8 - 5、デフォルト 1.5)

en: Row height of H3 - H6 headings (0.8 - 5, default 1.5)
ja_JP: H3 - H6 見出しの行の高さ (0.8 - 5、デフォルト 1.5)

en: SEO settings
ja_JP: SEO設定

en: Scroll ticker endlessly
ja_JP: ティッカーを無限にスクロールする

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search button size
ja_JP: 検索ボタンのサイズ

en: Search results for: %s
ja_JP: %s の検索結果

en: Section (next entry)
ja_JP: セクション（次のエントリ）

en: Section heading
ja_JP: セクション見出し

en: Section option
ja_JP: セクションオプション

en: Section with settings
ja_JP: 設定のあるセクション

en: Sections with blocks on the main
ja_JP: メインにブロックがあるセクション

en: Sections with blocks on the mega menu
ja_JP: メガメニュー上のブロックのあるセクション

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Select category
ja_JP: カテゴリーを選択

en: Select category 1
ja_JP: カテゴリー1を選択

en: Select category 2
ja_JP: カテゴリ 2 を選択

en: Select category 3
ja_JP: カテゴリー3を選択

en: Select category 4
ja_JP: カテゴリー4を選択

en: Select category 5
ja_JP: カテゴリー5を選択

en: Selecting a category to display in a wide slider
ja_JP: ワイドスライダーに表示するカテゴリを選択する

en: Selecting an icon for the quote block
ja_JP: 引用ブロックのアイコンを選択する

en: Separator and header color in breadcrumbs
ja_JP: パンくずリストの区切りとヘッダーの色

en: Separator between breadcrumbs
ja_JP: パンくずリストの区切り記号

en: Separator between numbers
ja_JP: 数字間の区切り文字

en: Separator variation for author section
ja_JP: 著者セクションの区切り文字のバリエーション

en: Set ALT value for stub No photo
ja_JP: スタブのALT値を設定する 写真なし

en: Set settings here
ja_JP: ここで設定する

en: Set your SEO Description for the homepage
ja_JP: ホームページのSEO説明を設定する

en: Set your SEO Title for the homepage
ja_JP: ホームページのSEOタイトルを設定する

en: Set your separator for SEO Title prefix
ja_JP: SEOタイトルプレフィックスのセパレーターを設定する

en: Settings basic widgets (post, page, category, menu)
ja_JP: 基本ウィジェットの設定（投稿、ページ、カテゴリ、メニュー）

en: Sharp quotes
ja_JP: 鋭い引用

en: Shop
ja_JP: ショップ

en: Show "Read more" button in the center
ja_JP: 中央に「続きを読む」ボタンを表示する

en: Show Details
ja_JP: 詳細を表示

en: Show all pagination items (for numeric)
ja_JP: すべてのページ区切り項目を表示（数値用）

en: Show link to home page
ja_JP: ホームページへのリンクを表示

en: Show more
ja_JP: さらに表示

en: Show pages on sitemap
ja_JP: サイトマップにページを表示

en: Show posts on sitemap
ja_JP: サイトマップに投稿を表示する

en: Show slider full screen width
ja_JP: スライダーを全画面幅で表示

en: Show title for categories, archives and tags
ja_JP: カテゴリ、アーカイブ、タグのタイトルを表示する

en: Show title in breadcrumb for posts
ja_JP: 投稿のパンくずリストにタイトルを表示する

en: Side border
ja_JP: サイドボーダー

en: Side column
ja_JP: サイドコラム

en: Side column (BuddyPress)
ja_JP: サイドカラム（BuddyPress）

en: Side column (WooCommerce)
ja_JP: サイドカラム（WooCommerce）

en: Side column (bbPress)
ja_JP: サイドコラム（bbPress）

en: Side shadow
ja_JP: サイドシャドウ

en: Sidebar orientation on main page
ja_JP: メインページのサイドバーの向き

en: Sidebar orientation on the entire site
ja_JP: サイト全体のサイドバーの向き

en: Simple
ja_JP: シンプル

en: Simple design
ja_JP: シンプルなデザイン

en: Simple headers
ja_JP: シンプルなヘッダー

en: Site Map
ja_JP: サイトマップ

en: Site body background color
ja_JP: サイト本体の背景色

en: Site description font
ja_JP: サイト説明フォント

en: Site description row height (0.8 - 5, default 1)
ja_JP: サイトの説明行の高さ (0.8 - 5、デフォルト 1)

en: Site description size (5 - 50 px, default 16 px)
ja_JP: サイトの説明サイズ (5 - 50 ピクセル、デフォルト 16 ピクセル)

en: Site header background color
ja_JP: サイトヘッダーの背景色

en: Site map
ja_JP: サイトマップ

en: Site not ready
ja_JP: サイトはまだ準備ができていません

en: Site title and description text color
ja_JP: サイトのタイトルと説明のテキストの色

en: Site title font
ja_JP: サイトタイトルのフォント

en: Site title row height (0.8 - 5, default 1.5)
ja_JP: サイトタイトル行の高さ (0.8 - 5、デフォルト 1.5)

en: Site title size (5 - 100 px, default 32 px)
ja_JP: サイトタイトルのサイズ（5～100ピクセル、デフォルトは32ピクセル）

en: Six
ja_JP: 6

en: Size fixed
ja_JP: サイズ固定

en: Size of section headers on the main page
ja_JP: メインページのセクションヘッダーのサイズ

en: Skip to main content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Slash ( / )
ja_JP: スラッシュ ( / )

en: Slider move time
ja_JP: スライダー移動時間

en: Slider three blocks
ja_JP: スライダー3ブロック

en: Slider two blocks
ja_JP: スライダー2ブロック

en: Slight slope
ja_JP: わずかな傾斜

en: Small
ja_JP: 小

en: Small circle
ja_JP: 小さな円

en: Small dash
ja_JP: 小さなダッシュ

en: Small flag
ja_JP: 小さな旗

en: Small square
ja_JP: 小さな広場

en: Smooth dimming
ja_JP: スムーズな調光

en: Snowflake
ja_JP: スノーフレーク

en: Soaring
ja_JP: 舞い上がる

en: Soaring blocks
ja_JP: そびえ立つブロック

en: Social link
ja_JP: ソーシャルリンク

en: Social link design (for icons no background)
ja_JP: ソーシャル リンク デザイン (背景なしのアイコン用)

en: Social link design (for icons with background)
ja_JP: ソーシャルリンクデザイン（背景付きアイコン用）

en: Social link form
ja_JP: ソーシャルリンクフォーム

en: Social link size
ja_JP: ソーシャルリンクのサイズ

en: Social links
ja_JP: SNSリンク

en: Social links fill color
ja_JP: ソーシャルリンクの塗りつぶし色

en: Solid frame
ja_JP: 頑丈なフレーム

en: Solid line
ja_JP: 実線

en: Solid tick
ja_JP: チェックマーク

en: Some functionality is provided in a separate plugin (as required by WordPress)
ja_JP: 一部の機能は別のプラグインで提供されます（WordPressの要件による）

en: Some styles work well with the background
ja_JP: いくつかのスタイルは背景とよく合います

en: Something went wrong with the plugin API.
ja_JP: プラグインAPIで問題が発生しました。

en: Source
ja_JP: ソース

en: Spaces
ja_JP: スペース

en: Speaker
ja_JP: スピーカー

en: Specify 100% for center the title
ja_JP: 100% fを指定するか、タイトルを中央に配置する

en: Specify the number of columns of popular products
ja_JP: 人気商品の列数を指定する

en: Specify the number of columns of related products
ja_JP: 関連商品の列数を指定する

en: Specify the number of popular products
ja_JP: 人気商品の数を指定する

en: Specify the number of related products
ja_JP: 関連商品の数を指定する

en: Specify your text for the link (Default - Home)
ja_JP: リンクのテキストを指定します（デフォルト - ホーム）

en: Speed Settings
ja_JP: 速度設定

en: Square
ja_JP: 正方形

en: Square dots
ja_JP: 四角い点

en: Square frame
ja_JP: スクエアフレーム

en: Square quotes
ja_JP: スクエア引用符

en: Standard flipping
ja_JP: 標準的な反転

en: Star
ja_JP: 星

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Sticker color - Sale
ja_JP: ステッカーカラー - セール

en: Style: Confident oasis
ja_JP: スタイル: 自信に満ちたオアシス

en: Style: Heavenly
ja_JP: スタイル: 天国

en: Style: Hippopotamus
ja_JP: スタイル: カバ

en: Style: Intrusive frames
ja_JP: スタイル: 侵入型フレーム

en: Style: Minimalism
ja_JP: スタイル: ミニマリズム

en: Style: Mixing colors
ja_JP: スタイル: 色を混ぜる

en: Style: News book
ja_JP: スタイル: ニュースブック

en: Style: News time
ja_JP: スタイル: ニュースタイム

en: Style: Night magazine
ja_JP: スタイル: ナイトマガジン

en: Style: Photo maximalism
ja_JP: スタイル: 写真マキシマリズム

en: Style: Strict carrot
ja_JP: スタイル: 厳格なニンジン

en: Style: Through limitations
ja_JP: スタイル: 制限を乗り越えて

en: Style: Womens blog
ja_JP: スタイル: 女性ブログ

en: Support technical
ja_JP: サポート技術

en: Switch off
ja_JP: スイッチを切る

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tags:
ja_JP: タグ:

en: Taxonomy for related posts
ja_JP: 関連投稿の分類

en: Technical support
ja_JP: 技術サポート

en: Template orientation
ja_JP: テンプレートの方向

en: Test text
ja_JP: テストテキスト

en: Text at the bottom of the footer
ja_JP: フッター下部のテキスト

en: Text color
ja_JP: テキストの色

en: Text color for quote block
ja_JP: 引用ブロックのテキスト色

en: Text color main menu and footer
ja_JP: メインメニューとフッターのテキストの色

en: Text color of H1 headings
ja_JP: H1見出しのテキスト色

en: Text color of H2 headings
ja_JP: H2見出しのテキスト色

en: Text color of H3 - H6 headings
ja_JP: H3 - H6 見出しのテキスト色

en: Text color of menu items of basic widgets
ja_JP: 基本ウィジェットのメニュー項目のテキスト色

en: Text color of menu items of basic widgets (on hover)
ja_JP: 基本ウィジェットのメニュー項目のテキスト色（ホバー時）

en: Text for the main link in breadcrumbs
ja_JP: パンくずリストのメインリンクのテキスト

en: Text size
ja_JP: テキストサイズ

en: Text size of H2 headings
ja_JP: H2見出しのテキストサイズ

en: Text size of H3 headings
ja_JP: H3見出しのテキストサイズ

en: Text size of H4 headings
ja_JP: H4見出しのテキストサイズ

en: Text size of H5 headings
ja_JP: H5見出しのテキストサイズ

en: Text size of H6 headings
ja_JP: H6見出しのテキストサイズ

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ja_JP[0]: 以下のプラグインを最新バージョンに更新する：%1$s。

en: The following plugin was activated successfully -
ja_JP: 次のプラグインが正常に有効化されました -

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
ja_JP[0]: 以下のプラグインが正常に有効化しました:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ja_JP[0]: 以下のテーマ推奨プラグインは、現在有効化されていません：%1$s。

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ja_JP[0]: 次の推奨プラグインは現在有効になっていません:  %1$s。

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja_JP: インストールと有効化プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: The installation of %1$s failed.
ja_JP: %1$s のインストールに失敗しました。

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja_JP: インストールを開始しました.このプロセスは一部のホストでは時間がかかることがあります.しばらくお待ちください.

en: The maximum number of categories on the sitemap
ja_JP: サイトマップ上のカテゴリの最大数

en: The maximum number of pages on the sitemap
ja_JP: サイトマップ上の最大ページ数

en: The maximum number of posts on the sitemap
ja_JP: サイトマップ上の投稿の最大数

en: The presented settings allow you to remove from the slicing the largest sizes that are not used in this theme.
ja_JP: 提示された設定を使用すると、このテーマで使用されていない最大サイズをスライスから削除できます。

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ja_JP: リモートプラグインパッケージは複数のファイルで構成されていますが、ファイルはフォルダにパッケージ化されていません。

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ja_JP: リモートプラグインパッケージに目的のスラッグを含むフォルダが含まれていないため、名前の変更が機能しませんでした。

en: The selected image will be compressed to the optimal size 150 x 100 px
ja_JP: 選択した画像は最適なサイズ150 x 100ピクセルに圧縮されます

en: The size is registered by WordPress itself. Can be used by this theme when 1920 x 1080 is disabled and set to Full Screen.
ja_JP: サイズはWordPress自体に登録されます。1920 x 1080を無効にしてフルスクリーンに設定すると、このテーマで使用できます。

en: The size is registered by WordPress itself. Not used in this theme.
ja_JP: サイズはWordPress自体によって登録されます。このテーマでは使用されません。

en: The size is registered by this theme. Used only when "Full width website" is set.
ja_JP: このテーマで登録したサイズです。「フル幅ウェブサイト」設定時のみ使用します。

en: The size of these styles is quite large, but the benefit is negligible. 
    			Disable if you do not see any difference in the design of block widgets or in the page editor using blocks (Gutenberg)
ja_JP: これらのスタイルのサイズはかなり大きいですが、メリットはごくわずかです。
    ブロックウィジェットのデザインやブロックを使用したページエディター（Gutenberg）に違いが見られない場合は無効にしてください。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: There are no posts in this category. Perhaps a search will help.
ja_JP: このカテゴリには投稿がありません。検索すると役に立つかもしれません。

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ja_JP: インストール、更新、またはアクティブ化するために、1つまたは複数の必須プラグインまたは推奨プラグインがあります。

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: 利用可能なアップデートがあります : %1$s.

en: These settings register a new size for the main (top) image of posts and pages.
ja_JP: これらの設定は、投稿やページのメイン（上部）画像の新しいサイズを登録します。

en: These widgets are displayed in the first column of the footer
ja_JP: これらのウィジェットはフッターの最初の列に表示されます

en: These widgets are displayed in the fourth column of the footer
ja_JP: これらのウィジェットはフッターの4列目に表示されます

en: These widgets are displayed in the right or left column, depending on the site settings
ja_JP: これらのウィジェットは、サイトの設定に応じて右または左の列に表示されます

en: These widgets are displayed in the second column of the footer
ja_JP: これらのウィジェットはフッターの2列目に表示されます

en: These widgets are displayed in the sidebar on BuddyPress pages
ja_JP: これらのウィジェットはBuddyPressページのサイドバーに表示されます

en: These widgets are displayed in the sidebar on WooCommerce pages
ja_JP: これらのウィジェットはWooCommerceページのサイドバーに表示されます

en: These widgets are displayed in the sidebar on bbPress pages
ja_JP: これらのウィジェットはbbPressページのサイドバーに表示されます

en: These widgets are displayed in the third column of the footer
ja_JP: これらのウィジェットはフッターの3列目に表示されます

en: Thick border
ja_JP: 太い枠線

en: Thin border
ja_JP: 細い枠線

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ja_JP: このプラグインは、あなたのテーマと互換性があるように更新する必要があります。

en: This removes the underlining of links in the content text
ja_JP: これにより、コンテンツテキスト内のリンクの下線が削除されます

en: This setting will apply the selected color scheme, all your colors will be reassigned
ja_JP: この設定は選択した配色を適用し、すべての色が再割り当てされます

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: 利用中のテーマは以下のプラグインを推奨しています： %1$s。

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: このテーマは、次のプラグインを必要とします: %1$s。

en: This will disable the heavy script required to control the sliders with the keyboard
ja_JP: これにより、キーボードでスライダーを制御するために必要な重いスクリプトが無効になります

en: This will reset all theme settings to default, apply the chosen color scheme and activate some settings for the example
ja_JP: これにより、すべてのテーマ設定がデフォルトにリセットされ、選択した配色が適用され、例のいくつかの設定が有効になります

en: This works when you click on the image
ja_JP: 画像をクリックすると機能します

en: Three
ja_JP: 3

en: Three columns
ja_JP: 3カラム

en: Ticker
ja_JP: ティッカー

en: Ticker display variations
ja_JP: ティッカー表示のバリエーション

en: Ticker is taken from the title of the last entry in the selected category
ja_JP: ティッカーは、選択したカテゴリの最後のエントリのタイトルから取得されます

en: Ticker link
ja_JP: ティッカーリンク

en: Ticker name
ja_JP: ティッカー名

en: Ticker speed
ja_JP: ティッカー速度

en: Time between slides
ja_JP: スライドの切り替え時間

en: Tint picture
ja_JP: 色合い画像

en: Title and logo
ja_JP: タイトルとロゴ

en: Title for column 1
ja_JP: 列 1 のタイトル

en: Title for column 2
ja_JP: 列2のタイトル

en: Title for column 3
ja_JP: 列3のタイトル

en: Title for column 4
ja_JP: 列4のタイトル

en: Title for column 5
ja_JP: 列 5 のタイトル

en: Title for section (Related posts)
ja_JP: セクションのタイトル（関連記事）

en: Title for the latest posts section
ja_JP: 最新投稿セクションのタイトル

en: Title text size
ja_JP: タイトルのテキストサイズ

en: Title text size for small cards
ja_JP: 小さいカードのタイトルテキストサイズ

en: Titles text general color
ja_JP: タイトルテキストの一般的な色

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: <span class=“count”>(%s)</span>を有効にするには

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: <span class=“count”>(%s)</span>をインストールする には

en: To display the sitemap, create a new page through the standard WordPress menu,
    			go to page edit mode and select the "Site Map" template on the right side, save the page.
ja_JP: サイトマップを表示するには、標準の WordPress メニューから新しいページを作成し、ページ編集モードに移動して右側の「サイトマップ」テンプレートを選択し、ページを保存します。

en: To extend the theme, install the free plugin
ja_JP: テーマを拡張するには、無料のプラグインをインストールしてください

en: To restore the default settings, clear the field data and save
ja_JP: デフォルト設定を復元するには、フィールドデータをクリアして保存します

en: Together with the icon, the text is also aligned
ja_JP: アイコンと一緒にテキストも揃えます

en: Toning neighboring blocks
ja_JP: 隣接ブロックのトーン調整

en: Top
ja_JP: 上

en: Top Menu
ja_JP: トップメニュー

en: Top bar
ja_JP: トップバー

en: Top image
ja_JP: トップ画像

en: Top margin
ja_JP: 上部マージン

en: Top menu
ja_JP: トップメニュー

en: Top menu text size
ja_JP: トップメニューのテキストサイズ

en: Top menu text size (mobile)
ja_JP: トップメニューのテキストサイズ（モバイル）

en: Top of footer
ja_JP: フッターの上部

en: Top of personal account (WooCommerce)
ja_JP: 個人アカウントのトップ (WooCommerce)

en: Top part
ja_JP: 上部

en: Top search
ja_JP: トップ検索

en: Total heading size H2 (5 - 100 px, default 26 px)
ja_JP: 見出しの合計サイズ H2 (5 - 100 ピクセル、デフォルト 26 ピクセル)

en: Total heading size H3 (5 - 100 px, default 24 px)
ja_JP: 見出しの合計サイズ H3 (5 - 100 ピクセル、デフォルト 24 ピクセル)

en: Total heading size H4 (5 - 100 px, default 22 px)
ja_JP: 見出しの合計サイズ H4 (5 - 100 ピクセル、デフォルト 22 ピクセル)

en: Total heading size H5 (5 - 100 px, default 20 px)
ja_JP: 見出しの合計サイズ H5 (5 - 100 ピクセル、デフォルト 20 ピクセル)

en: Total heading size H6 (5 - 100 px, default 18 px)
ja_JP: 見出しの合計サイズ H6 (5 - 100 ピクセル、デフォルト 18 ピクセル)

en: Total heading size h1 (5 - 100 px, default 32 px)
ja_JP: 見出しの合計サイズ h1 (5 - 100 ピクセル、デフォルト 32 ピクセル)

en: Total line height of text
ja_JP: テキストの合計行の高さ

en: Total time to scroll through all messages in seconds (max 10 000)
ja_JP: すべてのメッセージをスクロールするのにかかる合計時間（秒単位）（最大 10,000）

en: Travel
ja_JP: 旅行

en: Triangle
ja_JP: 三角

en: Try searching the monthly archives. %1$s
ja_JP: 月別アーカイブを検索してみてください。%1$s

en: Turn off icons
ja_JP: アイコンをオフにする

en: Turn off separators
ja_JP: セパレーターをオフにする

en: Turn off styles
ja_JP: スタイルをオフにする

en: Two
ja_JP: 2

en: Two author widgets
ja_JP: 2つの著者ウィジェット

en: Two columns
ja_JP: 2カラム

en: Two widgets for recent posts
ja_JP: 最近の投稿用の2つのウィジェット

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Under the heading on the order page (WooCommerce)
ja_JP: 注文ページの見出しの下（WooCommerce）

en: Underline widget titles (all columns)
ja_JP: ウィジェットのタイトルに下線を付ける（すべての列）

en: Underlined
ja_JP: 下線付き

en: Unfortunately! This page cannot be found.
ja_JP: 残念ながらこのページは見つかりません。

en: Up button
ja_JP: 上ボタン

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update %2$s
ja_JP: アップデート %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 利用可能な<span class="count">(%s)</span>を更新

en: Update Required
ja_JP: プラグインの更新が必要

en: Update recommended
ja_JP: 推奨アップデート

en: Updated
ja_JP: 更新しました

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja_JP: プラグインの更新 %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
ja_JP: プラグインを更新中: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
ja_JP: プラグイン作者からの更新メッセージ:

en: Upheaval
ja_JP: 激動

en: Uppercase text
ja_JP: 大文字のテキスト

en: Use social icon styles
ja_JP: ソーシャルアイコンスタイルを使用する

en: Useful links
ja_JP: 便利なリンク

en: Various settings of the administrative part of the theme
ja_JP: テーマの管理部分のさまざまな設定

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Vertical columns
ja_JP: 垂直列

en: Vertical line ( | )
ja_JP: 縦線（|）

en: Very big
ja_JP: とても大きい

en: Very small
ja_JP: 非常に少ない

en: View demo
ja_JP: デモを表示

en: View more information
ja_JP: 詳細情報を表示

en: View your shopping cart
ja_JP: カートを見る

en: Views
ja_JP: 閲覧数

en: Volumetric
ja_JP: 容積測定

en: Volumetric arrow
ja_JP: 体積矢印

en: Watch live sites demos
ja_JP: ライブサイトのデモを見る

en: We cannot find what you are looking for. Try using search.
ja_JP: 探しているものが見つかりません。検索してみてください。

en: Website background color
ja_JP: ウェブサイトの背景色

en: What does this give?
ja_JP: これは何をもたらすのでしょうか?

en: What meta tags to display
ja_JP: 表示するメタタグ

en: When uploading an image to the media library, WordPress cuts many sizes from one image.
ja_JP: 画像をメディアライブラリにアップロードすると、WordPress は 1 つの画像からさまざまなサイズを切り取ります。

en: Where does the main link lead in breadcrumbs
ja_JP: パンくずリストのメインリンクはどこにつながるのか

en: Where to display meta tags for categories
ja_JP: カテゴリのメタタグを表示する場所

en: Where to display meta tags for tags
ja_JP: タグのメタタグを表示する場所

en: Where to display typography
ja_JP: タイポグラフィを表示する場所

en: Where to get the date
ja_JP: 日付を取得する場所

en: Where to show the latest posts section
ja_JP: 最新投稿セクションを表示する場所

en: Which taxonomy to display
ja_JP: 表示する分類

en: White
ja_JP: 白

en: Wide slider
ja_JP: ワイドスライダー

en: Wide slider background color
ja_JP: ワイドスライダーの背景色

en: Wide slider headings color
ja_JP: ワイドスライダーの見出しの色

en: Widget (Calendar)
ja_JP: ウィジェット（カレンダー）

en: Widget (Categories)
ja_JP: ウィジェット（カテゴリ）

en: Widget Menu
ja_JP: ウィジェットメニュー

en: Widget example (Archives)
ja_JP: ウィジェットの例 (アーカイブ)

en: Widget example (Categories)
ja_JP: ウィジェットの例 (カテゴリ)

en: Widget example (Pages)
ja_JP: ウィジェットの例 (ページ)

en: Widget example (Tag cloud)
ja_JP: ウィジェットの例（タグクラウド）

en: Widget example (Text)
ja_JP: ウィジェットの例 (テキスト)

en: Widget example (html)
ja_JP: ウィジェットの例 (html)

en: Widget header font (all columns)
ja_JP: ウィジェットのヘッダーフォント（全列）

en: Widget headers
ja_JP: ウィジェットヘッダー

en: Widget names in uppercase (all columns)
ja_JP: ウィジェット名を大文字にする（すべての列）

en: Widget settings
ja_JP: ウィジェット設定

en: Widget title text size (all columns)
ja_JP: ウィジェットタイトルのテキストサイズ（全列）

en: Widget titles background size (side column)
ja_JP: ウィジェットタイトルの背景サイズ（サイドカラム）

en: Widget with banner
ja_JP: バナー付きウィジェット

en: Widget with links
ja_JP: リンク付きウィジェット

en: Widget with slider
ja_JP: スライダー付きウィジェット

en: Widgets backgrounds (side column)
ja_JP: ウィジェットの背景（サイドカラム）

en: Widgets header fill color (side column)
ja_JP: ウィジェット ヘッダーの塗りつぶし色 (サイド列)

en: Widgets headers text color in footer
ja_JP: ウィジェットのヘッダーのフッターのテキストの色

en: Widgets title text color (side column)
ja_JP: ウィジェットのタイトルテキストの色（サイドカラム）

en: Width
ja_JP: 幅

en: With arbitrary value
ja_JP: 任意の値

en: With icon selection
ja_JP: アイコン選択あり

en: With numbering
ja_JP: 番号付き

en: Without animation
ja_JP: アニメーションなし

en: Without background
ja_JP: 背景なし

en: Without settings (Defaults)
ja_JP: 設定なし（デフォルト）

en: WordPress Repository
ja_JP: WordPress レポジトリ

en: XL Mega menu
ja_JP: XLメガメニュー

en: Year + Month + Date
ja_JP: 年 + 月 + 日

en: Your order
ja_JP: ご注文

en: Zoom (with background)
ja_JP: ズーム（背景あり）

en: Zoom out (with background)
ja_JP: ズームアウト（背景あり）

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
ja_JP: 不明

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」に%1$s件のコメントがあります

en: default
ja_JP: デフォルト

en: default - sets the overall color of the links
ja_JP: デフォルト - リンクの全体的な色を設定します

en: max 50 000 (default 1500)
ja_JP: 最大 50 000 (デフォルト 1500)

en: max 50 000 (default 5000)
ja_JP: 最大 50 000 (デフォルト 5000)

en: min
ja_JP: 分

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
ja_JP: と

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>
