Airin Blog - en to fr_FR translation catalogue (1042 entries)

en: 
    			This will disable the heavy menu and enable the pure CSS menu.
    			Pros: Disables JS scripts, which can be important for speed since the menu is at the top of the site.
    			Cons: Support for keyboard control will be disabled. The arrows (icons) of the menu control are disabled.
fr_FR: 
    Cela désactivera le menu lourd et activera le menu CSS pur.
    Avantages : Désactive les scripts JS, ce qui peut être important pour la vitesse puisque le menu est en haut du site.
    Inconvénients : La prise en charge du contrôle par clavier sera désactivée. Les flèches (icônes) du contrôle de menu sont désactivées.

en: 
    			This will disable the script that improves the appearance and usability of drop-down lists.
    			For example, in the widget (Categories) it adds a live search filter if the list is long.
    			This will not affect the menu.
    			Disable it if site loading speed is important to you and you do not use drop-down lists.
fr_FR: 
    Cela désactivera le script qui améliore l'apparence et la convivialité des listes déroulantes.
    Par exemple, dans le widget (Catégories), il ajoute un filtre de recherche en direct si la liste est longue.
    Cela n'affectera pas le menu.
    Désactivez-le si la vitesse de chargement du site est importante pour vous et que vous n'utilisez pas de listes déroulantes.

en: 
    			This will disable the script that moves the form for adding a comment under the comment, in which we clicked on the link (answer).
    			This happens without reloading the page and improves interaction with the comment form.
    			Disable it if this is not important to you.
fr_FR: 
    Cela désactivera le script qui déplace le formulaire pour ajouter un commentaire sous le commentaire dans lequel nous avons cliqué sur le lien (réponse).
    Cela se produit sans recharger la page et améliore l'interaction avec le formulaire de commentaire.
    Désactivez-le si cela n'est pas important pour vous.

en: 
     Important!
    
     You are deleting all settings for the current theme.
    
     This action is irreversible!
fr_FR: 
     Important!
    
     Vous supprimez tous les paramètres du thème actuel.
    
     Cette action est irréversible !

en: 
     Important!
    
     You change all colors of the current theme.
    
     This action is irreversible!
fr_FR: 
     Important!
    
     Vous changez toutes les couleurs du thème actuel.
    
     Cette action est irréversible !

en: "Thumbnails" column in the list of admin posts
fr_FR: Colonne "Vignettes" dans la liste des messages d'administrateur

en: %1$s have their own flexible settings. Disabling this setting can be useful if you want to control the design of %1$s yourself
fr_FR: %1$s disposent de leurs propres paramètres flexibles. La désactivation de ce paramètre peut être utile si vous souhaitez contrôler vous-même la conception de %1$s

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s installé et activé avec succès.

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s installé avec succès.

en: (Buttons, icons, lines and other design elements)
fr_FR: (Boutons, icônes, lignes et autres éléments de conception)

en: (For this to work, you need to activate social links in the "Social Links" section)
fr_FR: (Pour que cela fonctionne, vous devez activer les liens sociaux dans la rubrique "Liens sociaux")

en: (If disabled, the title is hidden only visually. The entered text will continue to be present for the main page in h1 tags)
fr_FR: (S'il est désactivé, le titre est masqué uniquement visuellement. Le texte saisi continuera à être présent pour la page principale dans les balises h1)

en: (Post blocks, as well as pagination, are configured in the "Categories" section)
fr_FR: (Les blocs de publication, ainsi que la pagination, sont configurés dans la section "Catégories")

en: (The color is selected based on the background of the content part)
fr_FR: (La couleur est sélectionnée en fonction de l'arrière-plan de la partie contenu)

en: (The function automatically fills the ALT tag for the image when you upload a file while in a text editor. Based on the title in the current post or page.)
fr_FR: (La fonction remplit automatiquement la balise ALT de l'image lorsque vous téléchargez un fichier dans un éditeur de texte. En fonction du titre de la publication ou de la page actuelle.)

en: 0 - 30 px (default 1 px)
fr_FR: 0 - 30 px (par défaut 1 px)

en: 0 - 30 px (default 2 px)
fr_FR: 0 - 30 px (par défaut 2 px)

en: 0.8 - 5 (default 1.5)
fr_FR: 0,8 - 5 (par défaut 1,5)

en: 5 - 100 px (default 18 px)
fr_FR: 5 à 100 px (par défaut 18 px)

en: 5 - 100 px (default 20 px)
fr_FR: 5 à 100 px (par défaut 20 px)

en: 5 - 100 px (default 22 px)
fr_FR: 5 à 100 px (22 px par défaut)

en: 5 - 100 px (default 24 px)
fr_FR: 5 à 100 px (par défaut 24 px)

en: 5 - 100 px (default 26 px)
fr_FR: 5 à 100 px (par défaut 26 px)

en: 5 - 100 px (default 32 px)
fr_FR: 5 à 100 px (32 px par défaut)

en: 5 - 50 px (default 14 px)
fr_FR: 5 à 50 px (par défaut 14 px)

en: 5 - 50 px (default 15 px)
fr_FR: 5 à 50 px (par défaut 15 px)

en: 5 - 50 px (default 16 px)
fr_FR: 5 à 50 px (par défaut 16 px)

en: 50 - 1000 (default 150 symbols)
fr_FR: 50 - 1 000 (150 symboles par défaut)

en: Above the heading on the page (BuddyPress)
fr_FR: Au-dessus du titre de la page (BuddyPress)

en: Above the heading on the page (bbPress)
fr_FR: Au-dessus du titre de la page (bbPress)

en: Above the list of products on the shopping cart page (WooCommerce)
fr_FR: Au-dessus de la liste des produits sur la page du panier (WooCommerce)

en: Above the order information on the page - Order accepted (WooCommerce)
fr_FR: Au dessus des informations de commande sur la page - Commande acceptée (WooCommerce)

en: Above the product grid (WooCommerce)
fr_FR: Au-dessus de la grille de produits (WooCommerce)

en: Account
fr_FR: Compte

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate %2$s
fr_FR: Activer %2$s

en: Activate - Automatic background color for block quotes
fr_FR: Activer - Couleur d'arrière-plan automatique

en: Activate - Meta tags in categories
fr_FR: Activer - Balises méta dans les catégories

en: Activate XL Mega menu
fr_FR: Activer le menu XL Mega

en: Activate author section
fr_FR: Activer la section auteur

en: Activate bottom menu
fr_FR: Activer le menu du bas

en: Activate fluently movement for blocks
fr_FR: Activer couramment le mouvement pour les blocs

en: Activate footer
fr_FR: Activer le pied de page

en: Activate meta tags in posts
fr_FR: Activer les balises méta dans les publications

en: Activate pagination in categories
fr_FR: Activer la pagination dans les catégories

en: Activate pagination on the homepage
fr_FR: Activer la pagination sur la page d'accueil

en: Activate related posts
fr_FR: Activer les publications associées

en: Activate sections with blocks on the main
fr_FR: Activer les sections avec des blocs sur le principal

en: Activate social links
fr_FR: Activer les liens sociaux

en: Activate top Search
fr_FR: Activer la recherche supérieure

en: Activate your names for user roles
fr_FR: Activez vos noms pour les rôles d'utilisateur

en: Active
fr_FR: Actif

en: Add a "Read more" button
fr_FR: Ajouter un bouton "Lire la suite"

en: Add a new image size and apply the default for the main image of posts and pages
fr_FR: Ajoutez une nouvelle taille d'image et appliquez la taille par défaut pour l'image principale des articles et des pages

en: Add an inscription (Out of stock) on the product page
fr_FR: Ajouter une inscription (Rupture de stock) sur la page produit

en: Add author latest posts to author section
fr_FR: Ajouter les derniers messages de l'auteur à la section auteur

en: Add background for icon
fr_FR: Ajouter un arrière-plan pour l'icône

en: Add block
fr_FR: Ajouter un bloc

en: Add breadcrumbs to product category pages
fr_FR: Ajouter un fil d'Ariane aux pages de catégories de produits

en: Add breadcrumbs to product pages
fr_FR: Ajouter du fil d'Ariane aux pages produits

en: Add custom value for H2 header
fr_FR: Ajouter une valeur personnalisée pour l'en-tête H2

en: Add custom value for H3 - H6 header
fr_FR: Ajouter une valeur personnalisée pour l'en-tête H3 - H6

en: Add decryption of meta tags in taxonomy
fr_FR: Ajouter le décryptage des balises méta dans la taxonomie

en: Add decryption of meta tags to meta boxs
fr_FR: Ajouter le décryptage des balises méta aux méta-boîtes

en: Add icon to quote block
fr_FR: Ajouter une icône au bloc de citation

en: Add label to header H2 counter
fr_FR: Ajouter une étiquette au compteur H2 de l'en-tête

en: Add label to header H3 - H6 counter
fr_FR: Ajouter une étiquette à l'en-tête Compteur H3 - H6

en: Add margin at the top and bottom of the site (PC version only)
fr_FR: Ajouter une marge en haut et en bas du site (version PC uniquement)

en: Add popular products to products page
fr_FR: Ajouter des produits populaires à la page des produits

en: Add post date to author section
fr_FR: Ajouter la date de publication à la section auteur

en: Add section
fr_FR: Ajouter une section

en: Add the inscription (Out of stock) to the product card in the product grid
fr_FR: Ajouter l'inscription (Rupture de stock) sur la fiche produit dans la grille produit

en: Add tooltips to meta boxs in categories
fr_FR: Ajouter des info-bulles aux méta-boîtes dans les catégories

en: Add tooltips to meta boxs in posts
fr_FR: Ajouter des info-bulles aux méta-boîtes dans les publications

en: Additional support for PRO subscriptions
fr_FR: Prise en charge supplémentaire pour les abonnements PRO

en: Additional theme extension
fr_FR: Extension de thème supplémentaire

en: Additional useful functionality in the admin panel
fr_FR: Fonctionnalité utile supplémentaire dans le panneau d'administration

en: Additional widgets for the front part
fr_FR: Widgets supplémentaires pour la partie avant

en: Advanced settings (Airin Blog)
fr_FR: Paramètres avancés (Airin Blog)

en: Affiliate program
fr_FR: Programme d'affiliation

en: After
fr_FR: Après

en: After Wide slider
fr_FR: Après le curseur large

en: After applying, all new uploaded images will be supplemented with the new size, which is apply by default for the main image of posts and pages.
fr_FR: Après avoir postulé, toutes les nouvelles images téléchargées seront complétées par la nouvelle taille, qui s'applique par défaut à l'image principale des articles et des pages.

en: After main menu
fr_FR: Après le menu principal

en: After the "Rrecent posts" section on the main page
fr_FR: Après la section "Messages récents" sur la page principale

en: After the information about the order on the page - Order accepted (WooCommerce)
fr_FR: Après les informations sur la commande sur la page - Commande acceptée (WooCommerce)

en: After the list of posts on the category page
fr_FR: Après la liste des articles sur la page de catégorie

en: After the list of products on the cart page (WooCommerce)
fr_FR: Après la liste des produits sur la page du panier (WooCommerce)

en: After the order details on the order page (WooCommerce)
fr_FR: Après de les détails la commande sur la page de commande (WooCommerce)

en: After the price on the product page (WooCommerce)
fr_FR: Après le prix sur la page produit (WooCommerce)

en: After the product grid (WooCommerce)
fr_FR: Après la grille produits (WooCommerce)

en: After the title inside the page
fr_FR: Après le titre à l'intérieur de la page

en: After the title on the page (BuddyPress)
fr_FR: Après le titre sur la page (BuddyPress)

en: After the title on the page (bbPress)
fr_FR: Après le titre sur la page (bbPress)

en: After the title on the product page (WooCommerce)
fr_FR: Après le titre sur la page produit (WooCommerce)

en: After top menu
fr_FR: Après le menu supérieur

en: Airin Blog - is a Multipurpose, responsive, fast, minimal magazine theme for blogs and article sites, news and media, with many settings for all occasions. Modern minimalism combined with versatility and adaptability. Lots of customization options that will provide endless options for creating a unique site. Flexible functionality - different sidebar orientation, flexible header with logo, 4 menu locations, main menu (mega menu), three pagination options, breadcrumbs, author block and related posts. Powerful Typography - Change font size and line height, choose fonts, add color typography for posts and pages. Clean code, no frameworks, full support for the WordPress visual customizer. Speed, adaptability and modularity. A minimum of scripts for modules to work. Decide for yourself which modules will work. SEO optimization with correct titles and markup. Adaptation for WooCommerce, Elementor, bbPress, Events Calendar, Jetpack, WPML. Watch full demos here - airinblog.web-zone.org
fr_FR: Airin Blog - est un thème de magazine polyvalent, réactif, rapide et minimal pour les blogs et les sites d'articles, d'actualités et de médias, avec de nombreux paramètres pour toutes les occasions. Minimalisme moderne combiné à la polyvalence et à l'adaptabilité. De nombreuses options de personnalisation qui offriront des options infinies pour créer un site unique. Fonctionnalité flexible - orientation différente de la barre latérale, en-tête flexible avec logo, 4 emplacements de menu, menu principal (méga menu), trois options de pagination, fil d'Ariane, bloc d'auteur et publications associées. Typographie puissante - Modifiez la taille de la police et la hauteur des lignes, choisissez les polices, ajoutez une typographie en couleur pour les articles et les pages. Code propre, pas de frameworks, prise en charge complète du personnalisateur visuel WordPress. Rapidité, adaptabilité et modularité. Un minimum de scripts pour que les modules fonctionnent. Décidez vous-même quels modules fonctionneront. Optimisation du référencement avec des titres et un balisage corrects. Adaptation pour WooCommerce, Elementor, bbPress, Events Calendar, Jetpack, WPML. Regardez les démos complètes ici - airinblog.web-zone.org

en: Align meta boxs to the center
fr_FR: Alignez les méta-boîtes au centre

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et activations ont été effectuées.

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations sont terminées.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Toutes les extensions ont été installées et activées avec succès. %1$s

en: All settings of the front part of the theme are located in the visual editor
fr_FR: Tous les paramètres de la partie avant du thème se trouvent dans l'éditeur visuel

en: All settings saved!
fr_FR: Tous les paramètres enregistrés !

en: All site
fr_FR: Tout le site

en: All these files take up a huge amount of space, while some of them are not used at all.
fr_FR: Tous ces fichiers occupent énormément d’espace, alors que certains d’entre eux ne sont pas du tout utilisés.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'installation de %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Animated blackout
fr_FR: Blackout animé

en: Animation for auto slider
fr_FR: Animation pour le glissière automatique

en: Animation for posts blocks in categories (on hover)
fr_FR: Animation pour les blocs de publications dans les catégories (en survol)

en: Animation of social links
fr_FR: Animation des liens sociaux

en: Applies for sections on the main page and category pages
fr_FR: S'applique aux sections de la page principale et des pages de catégorie

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply styles to %s
fr_FR: Appliquer des styles à %s

en: Arrow
fr_FR: Flèche

en: Arrow right and down
fr_FR: Flèche vers la droite et vers le bas

en: Arrow to down
fr_FR: Flèche vers le bas

en: Arrowhead
fr_FR: Pointe de flèche

en: At the beginning
fr_FR: Au début

en: At the bottom of the cart page (WooCommerce)
fr_FR: En bas de la page du panier (WooCommerce)

en: At the bottom of the dashboard tab in personal account (WooCommerce)
fr_FR: En bas de l'onglet du tableau de bord du compte personnel (WooCommerce)

en: At the bottom of the page - Order accepted (WooCommerce)
fr_FR: En bas de page - Commande acceptée (WooCommerce)

en: At the bottom of the product data on the product page (WooCommerce)
fr_FR: En bas des données produit sur la page produit (WooCommerce)

en: At the bottom of your personal account (WooCommerce)
fr_FR: En bas de votre compte personnel (WooCommerce)

en: At the end
fr_FR: À la fin

en: At the end of the order page (WooCommerce)
fr_FR: En fin de page de commande (WooCommerce)

en: At the end of the page
fr_FR: En fin de page

en: At the end of the page (BuddyPress)
fr_FR: En fin de page (BuddyPress)

en: At the end of the page (bbPress)
fr_FR: En fin de page (bbPress)

en: At the end of the post
fr_FR: À la fin du message

en: At the end of the product page (WooCommerce)
fr_FR: En fin de page produit (WooCommerce)

en: At the top of the product page (WooCommerce)
fr_FR: En haut de la page produit (WooCommerce)

en: Attention triangle
fr_FR: Triangle d'attention

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author photo
fr_FR: Photo d’auteur

en: Author posts title
fr_FR: Titre du message de l'auteur

en: Author section
fr_FR: Section auteur

en: Author:
fr_FR: Auteur:

en: Automatic addition of ALT to images from the title of the post
fr_FR: Ajouter automatiquement ALT aux images à partir du titre du message

en: Available version:
fr_FR: Version disponible :

en: Avatar URL (only external address), demo -
fr_FR: URL de l'avatar (uniquement adresse externe), démo -

en: Avatar for users
fr_FR: Avatar pour les utilisateurs

en: Average
fr_FR: Moyen

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Background color for dropdown menu links (on hover)
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des liens du menu déroulant (au survol)

en: Background color for posts (on hover)
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des publications (au survol)

en: Background color for posts blocks in categories
fr_FR: Couleur d'arrière-plan pour les blocs de publications dans les catégories

en: Background color for quote block
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du bloc de citation

en: Background color main menu, footer and widget titles
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des titres du menu principal, du pied de page et des widgets

en: Background color of H2 headings
fr_FR: Couleur de fond des titres H2

en: Background color of H3 - H6 headings
fr_FR: Couleur de fond des titres H3 - H6

en: Background color of icons and lines for H3 - H6 headings
fr_FR: Couleur de fond des icônes et des lignes des rubriques H3 - H6

en: Background color of icons and lines for block quotes
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des icônes et des lignes pour les guillemets

en: Background color of icons and lines of H2 headings
fr_FR: Couleur de fond des icônes et des lignes des titres H2

en: Background color of menu items of basic widgets
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des éléments de menu des widgets de base

en: Background color of sticky posts
fr_FR: Couleur d’arrière-plan des posts collants

en: Backlight picture
fr_FR: Image rétroéclairée

en: Basic settings
fr_FR: Paramètres de base

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before bottom menu
fr_FR: Avant le menu du bas

en: Before breadcrumbs
fr_FR: Avant le fil d’Ariane

en: Before closing HEAD tag
fr_FR: Avant de fermer la balise HEAD

en: Before content within a post
fr_FR: Avant le contenu d'un article

en: Before main menu
fr_FR: Avant le menu principal

en: Before meta data inside a post
fr_FR: Avant les métadonnées dans une publication

en: Before related products on product page (WooCommerce)
fr_FR: Avant les produits associés sur la page produit (WooCommerce)

en: Before searching for products (WooCommerce)
fr_FR: Avant de rechercher des produits (WooCommerce)

en: Before the "Comments" block inside the post
fr_FR: Avant le bloc "Comments" à l'intérieur du message

en: Before the "Grid five blocks" section on the main page
fr_FR: Avant la section "Grid five blocks" sur la page principale

en: Before the "Grid narrow blocks" section on the main page
fr_FR: Avant la section "Grid narrow blocks" sur la page principale

en: Before the "Grid three blocks" section on the main page
fr_FR: Avant la section "Grid three blocks" sur la page principale

en: Before the "Next post" block inside the post
fr_FR: Avant le bloc "Next post" à l'intérieur du message

en: Before the "Partial slider" section on the main page
fr_FR: Avant la section "Partial slider" sur la page principale

en: Before the "Related posts" block inside the post
fr_FR: Avant le bloc "Related posts" à l'intérieur du message

en: Before the "Rrecent posts" section on the main page
fr_FR: Avant la section "Rrecent posts" sur la page principale

en: Before the "Slider three blocks" section on the main page
fr_FR: Avant la section "Slider three blocks" sur la page principale

en: Before the "Slider two blocks" section on the main page
fr_FR: Avant la section "Slider two blocks" sur la page principale

en: Before the "Vertical columns" section on the main page
fr_FR: Avant la section "Vertical columns" sur la page principale

en: Before the author section inside the post
fr_FR: Avant la section auteur à l'intérieur du message

en: Before the big slider on the main page
fr_FR: Avant le gros curseur sur la page principale

en: Before the closing BODY tag
fr_FR: Avant la balise de fermeture BODY

en: Before the closing FOOTER tag
fr_FR: Avant la balise de fermeture FOOTER

en: Before the list of posts on the category page
fr_FR: Avant la liste des articles sur la page de catégorie

en: Before the main image inside the page
fr_FR: Avant l'image principale à l'intérieur de la page

en: Before the main image inside the post
fr_FR: Avant l'image principale à l'intérieur du message

en: Before the title inside the page
fr_FR: Avant le titre à l'intérieur de la page

en: Before the title inside the post
fr_FR: Avant le titre à l'intérieur du message

en: Before top menu
fr_FR: Avant le menu supérieur

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr_FR[0]: Commencer l’activation de l’extension
fr_FR[1]: Commencer l’activation des extensions

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Commencer l’installation de l’extension
fr_FR[1]: Commencer l’installation des extentions

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr_FR[0]: Commencer la mise à jour de l’extension
fr_FR[1]: Commencer la mise à jour des extensions

en: Bell
fr_FR: Cloche

en: Big
fr_FR: Grand

en: Big circle
fr_FR: Grand cercle

en: Big dash
fr_FR: Grand élan

en: Big dot
fr_FR: Gros point

en: Big slider
fr_FR: Grand curseur

en: Big square
fr_FR: Grand carrés

en: Black
fr_FR: Noir

en: Blackout tape
fr_FR: Ruban occultant

en: Block hierarchy
fr_FR: Hiérarchie des blocs

en: Block slope
fr_FR: Bloc de pente

en: Blocks
fr_FR: Blocs

en: Border left
fr_FR: Bordure de gauche

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom margin
fr_FR: Marge inférieure

en: Bottom menu text size (5 - 50 px, default 14 px)
fr_FR: Taille du texte du menu inférieur (5 à 50 px, 14 px par défaut)

en: Bottom part
fr_FR: Partie inférieure

en: Box
fr_FR: Boîte

en: Brace
fr_FR: Entretoise

en: Breadcrumb link text color
fr_FR: Couleur du texte du lien de fil d'Ariane

en: Breadcrumb link text color on hover
fr_FR: Couleur du texte du lien de fil d'Ariane au survol

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d’Ariane

en: Breadcrumbs background color
fr_FR: Fil d’Ariane fond couleur

en: Breadcrumbs text size
fr_FR: Taille du texte du fil d'Ariane

en: Bulb
fr_FR: Ampoule

en: Bulleted lists variation
fr_FR: Variation des listes à puces

en: Button (Show more)
fr_FR: Bouton (Afficher plus)

en: Button location
fr_FR: Emplacement du bouton

en: Button shape
fr_FR: Forme du bouton

en: Button size
fr_FR: Taille du bouton

en: Button variation
fr_FR: Variation des boutons

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: By date modified
fr_FR: Par date de modification

en: By number of comments
fr_FR: Par nombre de commentaires

en: By publication date
fr_FR: Par date de publication

en: By title
fr_FR: Par titre

en: Calm blocks
fr_FR: Blocs calmes

en: Can be useful if you want to control the styles of the BuddyPress plugin yourself
fr_FR: Peut être utile si vous souhaitez contrôler vous-même les styles du plugin BuddyPress

en: Can be useful if you want to control the styles of the bbPress plugin yourself
fr_FR: Peut être utile si vous souhaitez contrôler vous-même les styles du plugin bbPress

en: Cars
fr_FR: Voitures

en: Cart size in the top menu
fr_FR: Taille du panier dans le menu supérieur

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories settings
fr_FR: Paramètres des catégories

en: Categories:
fr_FR: Catégories:

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category filter in classic editor
fr_FR: Filtre de catégorie dans l'éditeur classique

en: Category section header on the sitemap
fr_FR: En-tête de la section Catégorie sur le plan du site

en: Category style
fr_FR: Style de catégorie

en: Category where the ticker comes from
fr_FR: Catégorie d'où vient le ticker

en: Center
fr_FR: Centre

en: Center align widget titles (all columns)
fr_FR: Centrer les titres des widgets (toutes les colonnes)

en: Center and bottom
fr_FR: Centre et bas

en: Centered
fr_FR: Centré

en: Change avatar (default) for users without an avatar
fr_FR: Changer l'avatar (par défaut) pour les utilisateurs sans avatar

en: Change label (Out of stock)
fr_FR: Changer d'étiquette (En rupture de stock)

en: Change role name - Blocked
fr_FR: Changer le nom du rôle - Blocked

en: Change role name - Keymaster
fr_FR: Changer le nom du rôle - Keymaster

en: Change role name - Moderator
fr_FR: Changer le nom du rôle - Moderator

en: Change role name - Participant
fr_FR: Changer le nom du rôle - Participant

en: Change role name - Spectator
fr_FR: Changer le nom du rôle - Spectator

en: Change the style of author section separators
fr_FR: Changer le style des séparateurs de section auteur

en: Changing the WordPress graphics engine (useful if large photos are not loading)
fr_FR: Changer le moteur graphique WordPress (utile si les grosses photos ne se chargent pas)

en: Changing the thickness of separators in the author section
fr_FR: Changer l'épaisseur des séparateurs dans la section auteur

en: Check mark
fr_FR: Coche

en: Choosing the location of the icon in the quote block
fr_FR: Choisir l'emplacement de l'icône dans le bloc de citation

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Classic blog
fr_FR: Blogue classique

en: Classic widget (Category)
fr_FR: Widget classique (Catégorie)

en: Classic widget (Meta)
fr_FR: Widget classique (méta)

en: Classic widget (Pages)
fr_FR: Widget classique (Pages)

en: Classic widget (Search)
fr_FR: Widget classique (Recherche)

en: Classic widget (Tag cloud)
fr_FR: Widget classique (nuage de tags)

en: Close search
fr_FR: Fermer la recherche

en: Cloud conversation
fr_FR: Conversation dans le cloud

en: Color inversion
fr_FR: Inversion des couleurs

en: Color inversion picture
fr_FR: Image d'inversion des couleurs

en: Color of links in dropdown menu
fr_FR: Couleur des liens dans le menu déroulant

en: Color of links in dropdown menu (on hover)
fr_FR: Couleur des liens dans le menu déroulant (au survol)

en: Color of section headings on the main page
fr_FR: Couleur des titres de section sur la page principale

en: Color scheme option
fr_FR: Option de jeu de couleurs

en: Color scheme: Dark (Green and Orange)
fr_FR: Palette de couleurs : foncé (vert et orange)

en: Color scheme: Dark (Red and Orange)
fr_FR: Palette de couleurs : foncé (rouge et orange)

en: Color scheme: Light (Blue)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (bleu)

en: Color scheme: Light (Dark blue and Light blue)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (bleu foncé et bleu clair)

en: Color scheme: Light (Dark grey and Red)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (gris foncé et rouge)

en: Color scheme: Light (Green and Orange)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (vert et orange)

en: Color scheme: Light (Heavenly and Light blue)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (bleu céleste et bleu clair)

en: Color scheme: Light (Light grey and Green)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (gris clair et vert)

en: Color scheme: Light (Light grey and Light red)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (gris clair et rouge clair)

en: Color scheme: Light (Orange and Gray)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (orange et gris)

en: Color scheme: Light (Turquoise)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (turquoise)

en: Color scheme: Light (Violet and Pink)
fr_FR: Palette de couleurs : clair (violet et rose)

en: Color schemes
fr_FR: Schémas de couleurs

en: Colored circle
fr_FR: Cercle coloré

en: Colored letters (EN)
fr_FR: Lettres colorées (EN)

en: Colored numbers
fr_FR: Chiffres colorés

en: Colored numbers (bold)
fr_FR: Chiffres colorés (gras)

en: Colored square
fr_FR: Carré coloré

en: Column "Views of posts" (counter) in the list of posts of the admin panel
fr_FR: Colonne "Vues des posts" (compteur) dans la liste des posts du panneau d'administration

en: Comment section
fr_FR: Section des commentaires

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments closed
fr_FR: Commentaires fermés

en: Common colors
fr_FR: Couleurs communes

en: Contrast blocks
fr_FR: Blocs de contraste

en: Created
fr_FR: Créé

en: Curtain on picture
fr_FR: Rideau sur photo

en: Customizes the Skeleton Styles stylesheet according to the template design. Turning it off can be useful if you want to control the stylesheet yourself (Skeleton Styles)
fr_FR: Personnalise la feuille de style Skeleton Styles en fonction de la conception du modèle. Le désactiver peut être utile si vous souhaitez contrôler vous-même la feuille de style (Styles squelettes)

en: Dark color scheme (Green and Orange)
fr_FR: Palette de couleurs sombres (vert et orange)

en: Dark color scheme (Red and Orange)
fr_FR: Palette de couleurs sombres (rouge et orange)

en: Darkened image
fr_FR: Image assombrie

en: Dash ( - )
fr_FR: Tiret ( - )

en: Dashed line
fr_FR: Ligne en tirets

en: Date + Month + Year
fr_FR: Date + Mois + Année

en: Date format
fr_FR: Format de date

en: Deepening
fr_FR: Approfondissement

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default - background color of the main menu
fr_FR: Par défaut - couleur d'arrière-plan du menu principal

en: Default - background not set
fr_FR: Par défaut : l'arrière-plan n'est pas défini

en: Default - color of the main menu
fr_FR: Par défaut - couleur du menu principal

en: Default - content text color
fr_FR: Par défaut : couleur du texte du contenu

en: Default - general color for links
fr_FR: Par défaut - couleur générale des liens

en: Default - general text color
fr_FR: Par défaut : couleur générale du texte

en: Default - main theme color
fr_FR: Par défaut - couleur du thème principal

en: Default - related elements for main theme color
fr_FR: Par défaut - éléments liés à la couleur du thème principal

en: Default - site body background color
fr_FR: Par défaut : couleur d’arrière-plan du corps du site

en: Default - text color of the main menu
fr_FR: Par défaut - couleur du texte du menu principal

en: Default - titles text general color
fr_FR: Par défaut - couleur générale du texte des titres

en: Defoult (Back and forward)
fr_FR: Par défaut (précédent et suivant)

en: Delete block
fr_FR: Supprimer le bloc

en: Design for category lists and archives in basic widgets
fr_FR: Conception de listes de catégories et d'archives dans les widgets de base

en: Design for lists of posts and pages in basic widgets
fr_FR: Conception de listes de publications et de pages dans les widgets de base

en: Design for menu lists in basic widgets
fr_FR: Conception de listes de menus dans les widgets de base

en: Design for posts blocks in categories
fr_FR: Conception de blocs de publication en catégories

en: Design for quote block
fr_FR: Conception du bloc de devis

en: Design for related posts
fr_FR: Conception pour les articles connexes

en: Design of widgets (side column)
fr_FR: Conception de widgets (colonne latérale)

en: Different settings
fr_FR: Différents paramètres

en: Dimming adjacent links
fr_FR: Réduire la lumière pour les liens adjacents

en: Direction movement
fr_FR: Mouvement directionnel

en: Disable breadcrumbs in bbPress
fr_FR: Désactiver le fil d'Ariane dans bbPress

en: Disable demo widgets
fr_FR: Désactiver les widgets de démonstration

en: Disable enhanced usability in comments
fr_FR: Désactiver la convivialité améliorée dans les commentaires

en: Disable improved dropdowns (select list)
fr_FR: Désactiver les listes déroulantes améliorées (liste de sélection)

en: Disable keyboard support in sliders
fr_FR: Désactiver la prise en charge du clavier dans les curseurs

en: Disable lightbox in product photos
fr_FR: Désactiver la lightbox dans les photos de produits

en: Disable related products on the products page
fr_FR: Désactiver les produits associés sur la page des produits

en: Disable sidebar on BuddyPress pages
fr_FR: Désactiver la barre latérale sur les pages BuddyPress

en: Disable sidebar on bbPress pages
fr_FR: Désactiver la barre latérale sur les pages bbPress

en: Disable slider in product photos
fr_FR: Désactiver le curseur dans les photos de produits

en: Disable sticker - Sale
fr_FR: Désactiver l'autocollant - Vente

en: Disable style support for BuddyPress
fr_FR: Désactiver la prise en charge des styles pour BuddyPress

en: Disable style support for bbPress
fr_FR: Désactiver la prise en charge des styles pour bbPress

en: Disable zoom in the main product photo
fr_FR: Désactiver le zoom sur la photo principale du produit

en: Disabling block editor (Gutenberg) in widgets
fr_FR: Désactivation de l'éditeur de blocs (Gutenberg) dans les widgets

en: Disabling the block editor (Gutenberg) in a text editor
fr_FR: Désactiver l'éditeur de blocs (Gutenberg) dans un éditeur de texte

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ignorer cet avertissement

en: Display categories on the sitemap
fr_FR: Afficher les catégories sur le plan du site

en: Display option (Ticker or Date)
fr_FR: Option d'affichage (Ticker ou Date)

en: Display weeks
fr_FR: Afficher les semaines

en: Display wide slider
fr_FR: Afficher le curseur large

en: Display year
fr_FR: Année d'affichage

en: Distributed
fr_FR: Distribué

en: Dividers in center
fr_FR: Diviseurs au centre

en: Dividers in width
fr_FR: Diviseurs en largeur

en: Dot ( . )
fr_FR: Point ( . )

en: Dotted frame
fr_FR: Cadre en pointillés

en: Dotted line
fr_FR: Ligne de points

en: Double border
fr_FR: Double bordure

en: Double line
fr_FR: Ligne Double

en: Drag the block with the cursor to change the position of the links
fr_FR: Faites glisser le bloc avec le curseur pour changer la position des liens

en: Drag to reposition blocks
fr_FR: Faites glisser pour repositionner les blocs

en: Drawing pin
fr_FR: Punaise

en: Drawing pin (vertical)
fr_FR: Punaise à dessin (verticale)

en: Dropdown menu background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du menu déroulant

en: Dynamic zoom
fr_FR: Zoom dynamique

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Embossed tick
fr_FR: Tique en relief

en: Enable auto start for Wide slider
fr_FR: Activer le démarrage automatique pour le curseur large

en: Enable breadcrumbs in categories
fr_FR: Activer le fil d'Ariane dans les catégories

en: Enable breadcrumbs in posts
fr_FR: Activer le fil d'Ariane dans les publications

en: Enable cart in main menu
fr_FR: Activer le panier dans le menu principal

en: Enable cart in top menu
fr_FR: Activer le panier dans le menu supérieur

en: Enable effect (live picture)
fr_FR: Activer l'effet (image en direct)

en: Enable navigation buttons for Wide slider
fr_FR: Activer les boutons de navigation pour le curseur large

en: Enable search on product category pages
fr_FR: Activer la recherche sur les pages de catégories de produits

en: Enable search on store page
fr_FR: Activer la recherche sur la page du magasin

en: Enable slider auto start
fr_FR: Activer le démarrage automatique du glissières

en: Enable slider navigation buttons
fr_FR: Activer les boutons de navigation du glissières

en: Enable styling support for The Events Calendar
fr_FR: Activer la prise en charge du style pour The Events Calendar

en: Enable the section with the latest posts on the main page
fr_FR: Activer la section avec les derniers articles sur la page principale

en: Enlargement picture
fr_FR: Photo d'agrandissement

en: Error 404
fr_FR: Erreur 404

en: Except main page
fr_FR: Sauf page principale

en: Exclamation mark
fr_FR: Point d'exclamation

en: Exclamation sheet
fr_FR: Feuille d'exclamation

en: External Source
fr_FR: Source externe

en: Fading away
fr_FR: Disparaissant

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: File
fr_FR: Fichier

en: First the graphical menu, then the lists
fr_FR: D'abord le menu graphique, puis les listes

en: First the list menu, then the graphic
fr_FR: D'abord le menu liste, puis le graphique

en: Five
fr_FR: Cinq

en: Five columns
fr_FR: Cinq colonnes

en: Fixed size logo
fr_FR: Logo de taille fixe

en: Flat
fr_FR: Plat

en: Folded corner
fr_FR: Coin plié

en: Folder
fr_FR: Dossier

en: Font for H2 headings
fr_FR: Police pour les titres H2

en: Font for H3 - H6 headings
fr_FR: Police pour les titres H3 - H6

en: Food
fr_FR: Nourriture

en: Footer 1
fr_FR: Pied de page 1

en: Footer 2
fr_FR: Pied de page 2

en: Footer 3
fr_FR: Pied de page 3

en: Footer 4
fr_FR: Pied de page 4

en: Footer Menu
fr_FR: Menu du pied de page

en: Footer background color
fr_FR: Fond du pied de page

en: Footer elements color
fr_FR: Couleur des éléments de pied de page

en: Footer link color
fr_FR: Couleur du lien du pied de page

en: Footer link color (on hover)
fr_FR: Couleur du lien de pied de page (au survol)

en: Footer text color
fr_FR: Couleur du texte du pied de page

en: Four
fr_FR: Quatre

en: Four columns
fr_FR: Quatre colonnes

en: Frame
fr_FR: Cadre

en: Frame around
fr_FR: Cadre autour

en: Frame around the link
fr_FR: Cadre autour du lien

en: Frames
fr_FR: Cadres

en: From WordPress settings
fr_FR: Depuis les paramètres WordPress

en: Full width
fr_FR: Pleine largeur

en: Full width "Read more" button
fr_FR: Bouton "Lire la suite" pleine largeur

en: Full width website
fr_FR: Site Web pleine largeur

en: General
fr_FR: Principal

en: General color for links
fr_FR: Couleur générale des liens

en: General heading font
fr_FR: Police de titre générale

en: General links color on hover
fr_FR: Couleur générale des liens au survol

en: General text color
fr_FR: Couleur du texte général

en: General text font
fr_FR: Police de texte générale

en: General typography
fr_FR: Typographie générale

en: Go to visual editor
fr_FR: Accédez à l'éditeur visuel

en: Gradient
fr_FR: Pente

en: Gradient 1 (fill)
fr_FR: Dégradé 1 (remplissage)

en: Gradient 2 (fill)
fr_FR: Dégradé 2 (remplissage)

en: Grid (fill)
fr_FR: Grille (remplir)

en: Grid image blocks
fr_FR: Blocs d'images en grille

en: Grid narrow big blocks
fr_FR: Grille de gros blocs étroits

en: Grid narrow blocks
fr_FR: Blocs étroits en grille

en: Grid narrow mid blocks
fr_FR: Blocs médians étroits en grille

en: Grid narrow small blocks
fr_FR: Grille de petits blocs étroits

en: Grid strings blocks
fr_FR: Blocs de chaînes de grille

en: H1 headings
fr_FR: Titres H1

en: H2 heading icon selection
fr_FR: Sélection de l'icône de titre H2

en: H2 heading icons text color
fr_FR: Couleur du texte des icônes de titre H2

en: H2 headings variation
fr_FR: Variation des rubriques H2

en: H3 - H6 heading icon selection
fr_FR: Sélection de l'icône de titre H3 - H6

en: H3 - H6 heading icons text color
fr_FR: Couleur du texte des icônes de titre H3 - H6

en: H3 - H6 headings variation
fr_FR: Variation des rubriques H3 - H6

en: Header H1 Font
fr_FR: Police d’en-tête H1

en: Header H1 row height (0.8 - 5, default 1.5)
fr_FR: Hauteur de ligne de l'en-tête H1 (0,8 - 5, par défaut 1,5)

en: Header H1 text size
fr_FR: Taille du texte de l'en-tête H1

en: Header area width with logo
fr_FR: Largeur de la zone d'en-tête avec logo

en: Header background
fr_FR: Arrière-plan du Header

en: Header image link
fr_FR: Lien vers l'image d'en-tête

en: Headers fill variation for Wide slider
fr_FR: Variation de remplissage des en-têtes pour le curseur large

en: Headings H2
fr_FR: Rubriques H2

en: Headings H3 - H6
fr_FR: Titres H3 - H6

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Height of main menu items
fr_FR: Hauteur des éléments du menu principal

en: Hide Details
fr_FR: Masquer les détails

en: Hide avatar in author section
fr_FR: Masquer l'avatar dans la section auteur

en: Hide description in author section
fr_FR: Masquer la description dans la section auteur

en: Home
fr_FR: Maison

en: Homepage Starting Settings
fr_FR: Paramètres initiaux de la page d'accueil

en: Horizontally
fr_FR: Horizontalement

en: Icon (sign)
fr_FR: Icône (signe)

en: Icon size for quote block
fr_FR: Taille de l'icône pour le bloc de citation

en: Icons color for quote block
fr_FR: Couleur des icônes pour le bloc de citation

en: Import ready-made demo versions of websites
fr_FR: Importez des versions de démonstration prêtes à l'emploi de sites Web

en: Important! These options only affect this themes settings (visual customizer settings). If you have a lot of valuable settings, please back up your database before using this feature.
fr_FR: Important! Ces options n'affectent que les paramètres de ce thème (paramètres de personnalisation visuelle). Si vous disposez de nombreux paramètres précieux, veuillez sauvegarder votre base de données avant d'utiliser cette fonctionnalité.

en: In a top bar
fr_FR: Dans un bar haut

en: In area of soc links (after)
fr_FR: Dans le domaine des liens sociaux (après)

en: In area of soc links (before)
fr_FR: Dans le domaine des liens sociaux (avant)

en: In frame
fr_FR: Dans le cadre

en: In random order
fr_FR: Dans un ordre aléatoire

en: Increase
fr_FR: Augmenter

en: Increasing contrast
fr_FR: Contraste croissant

en: Information materials for the Airin Blog theme
fr_FR: Matériel d'information pour le thème du Airin Blog

en: Inner color for marker - numbered lists
fr_FR: Couleur intérieure du marqueur - listes numérotées

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install %2$s
fr_FR: Installer %2$s

en: Install Plugins
fr_FR: Installer les extensions

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les extensions requises

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installé mais non activé

en: Installed version:
fr_FR: Version installée :

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation de l'extension : %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: It is important to know! These settings cannot delete or modify existing image files. Slicing of images occurs at the time of uploading a new image to the WordPress media library.
fr_FR: Il est important de le savoir ! Ces paramètres ne peuvent pas supprimer ou modifier les fichiers image existants. Le découpage des images se produit au moment du téléchargement d'une nouvelle image dans la médiathèque WordPress.

en: Just a block
fr_FR: Juste un bloc

en: Latest Posts
fr_FR: Derniers articles

en: Latest comments
fr_FR: Derniers commentaires

en: Latest entries of author
fr_FR: Dernières entrées de l'auteur

en: Latest posts
fr_FR: Derniers articles

en: Latest posts (Author)
fr_FR: Derniers articles (Auteur)

en: Latest posts (default)
fr_FR: Derniers messages (par défaut)

en: Latin numerals
fr_FR: Chiffres latins

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left and down
fr_FR: Gauche et bas

en: Left sidebar
fr_FR: Barre latérale à gauche

en: Less 1 min
fr_FR: Moins 1 minute

en: Lettering color (Out of stock)
fr_FR: Couleur du lettrage (En rupture de stock)

en: Light color scheme (Blue)
fr_FR: Jeu de couleurs claires (bleu)

en: Light color scheme (Dark blue and Light blue)
fr_FR: Palette de couleurs claires (bleu foncé et bleu clair)

en: Light color scheme (Dark grey and Red)
fr_FR: Palette de couleurs claires (gris foncé et rouge)

en: Light color scheme (Green and Orange)
fr_FR: Jeu de couleurs claires (vert et orange)

en: Light color scheme (Heavenly and Light blue)
fr_FR: Palette de couleurs claires (bleu céleste et bleu clair)

en: Light color scheme (Light grey and Green)
fr_FR: Palette de couleurs claires (gris clair et vert)

en: Light color scheme (Light grey and Light red)
fr_FR: Palette de couleurs claires (gris clair et rouge clair)

en: Light color scheme (Orange and Gray)
fr_FR: Palette de couleurs claires (orange et gris)

en: Light color scheme (Turquoise)
fr_FR: Jeu de couleurs claires (Turquoise)

en: Light color scheme (Violet and Pink)
fr_FR: Palette de couleurs claires (violet et rose)

en: Light shadow
fr_FR: Ombre légère

en: Light underlining
fr_FR: Soulignement léger

en: Lightweight menu
fr_FR: Menu léger

en: Line thickness
fr_FR: Épaisseur de la ligne

en: Linear arrow
fr_FR: Flèche linéaire

en: Link to social network (URL)
fr_FR: Lien vers le réseau social (URL)

en: Links color (outside)
fr_FR: Couleur des liens (extérieur)

en: Links in content
fr_FR: Liens dans le contenu

en: Lists
fr_FR: Listes

en: Lists, Quotes, Headings
fr_FR: Listes, citations, titres

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Location of the pagination section
fr_FR: Emplacement de la section pagination

en: Logo variation
fr_FR: Variation du logo

en: Logo without limits
fr_FR: Logo sans limites

en: Main
fr_FR: Principal

en: Main Menu
fr_FR: Menu principal

en: Main menu
fr_FR: Menu principal

en: Main menu background color (submenu)
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du menu principal (sous-menu)

en: Main menu background in full screen width
fr_FR: Arrière-plan du menu principal en pleine largeur d'écran

en: Main menu color (on hover)
fr_FR: Couleur du menu principal (au survol)

en: Main menu item font
fr_FR: Police des éléments du menu principal

en: Main menu items text size
fr_FR: Taille du texte des éléments du menu principal

en: Main menu items titles in uppercase
fr_FR: Titres des éléments du menu principal en majuscules

en: Main menu link color (submenu)
fr_FR: Couleur du lien du menu principal (sous-menu)

en: Main page
fr_FR: Page principale

en: Main post image
fr_FR: Image du message principal

en: Make main menu sticky when scrolling (only for desktop versions of pc)
fr_FR: Rendre le menu principal collant lors du défilement (uniquement pour les versions de bureau du PC)

en: Management and configuration instruction for Airin Blog theme
fr_FR: Instruction de gestion et de configuration pour le thème Airin Blog

en: Marker color - bulleted lists
fr_FR: Couleur du marqueur - listes à puces

en: Marker color - numbered lists
fr_FR: Couleur du marqueur - listes numérotées

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Meta tag design
fr_FR: Conception de balises méta

en: Meta tag size
fr_FR: Taille de la balise méta

en: Meta tags in categories
fr_FR: Balises méta dans les catégories

en: Meta tags in posts
fr_FR: Balises méta dans les publications

en: Minimum required version:
fr_FR: Version minimum requise :

en: Month + Date + Year
fr_FR: Mois + Date + Année

en: Month in letters
fr_FR: Mois en lettres

en: Most popular categories
fr_FR: Catégories populaires

en: Move social links in the header over the image
fr_FR: Déplacez les liens sociaux dans l'en-tête sur l'image

en: Multicolor scheme: Demo location of color
fr_FR: Schéma multicolore : emplacement de démonstration de la couleur

en: News
fr_FR: Actualités

en: Next post
fr_FR: Article suivant

en: Next posts
fr_FR: Articles suivant

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr_FR: Aucune mesure prise. L'extension %1$s était déjà active.

en: No image selected
fr_FR: Aucune image sélectionnée

en: No limits
fr_FR: Pas de limites

en: No photo
fr_FR: Aucun photo n'a été trouvée

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr_FR: Aucune extension n'est disponible pour être activée en ce moment.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr_FR: Aucune extension n’est disponible pour être installée pour le moment.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr_FR: Aucune extension n'est disponible pour être mise à jour en ce moment.

en: No plugins to install, update or activate.
fr_FR: Pas de plugins à installer, à mettre à jour ou à activer.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n'a été sélectionné pour être activé. Pas d'action prise.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n’a été sélectionnée pour être installée. Aucune mesure prise.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n’a été sélectionnée pour être mise à jour. Aucune mesure prise.

en: No products were found matching your selection.
fr_FR: Aucun produit ne correspond à votre sélection.

en: No sidebar (center)
fr_FR: Pas de barre latérale (au centre)

en: No sidebar (full width)
fr_FR: Aucune barre latérale (Pleine largeur)

en: No sorting
fr_FR: Pas de tri

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Not available
fr_FR: Non disponible

en: Not display
fr_FR: Ne pas afficher

en: Not display titles
fr_FR: Ne pas afficher les titres

en: Nothing found
fr_FR: Aucun résultat

en: Nothing found:
fr_FR: Rien n'a été trouvé:

en: Nothing matched your search terms. Try other keywords.
fr_FR: Rien ne correspond à vos termes de recherche. Essayez d'autres mots-clés.

en: Nothing was found at this location. Try one of the links below or use the search.
fr_FR: Rien n'a été trouvé à cet endroit. Essayez l'un des liens ci-dessous ou utilisez la recherche.

en: Number (size) of columns in categories
fr_FR: Nombre (taille) de colonnes dans les catégories

en: Number of author posts in the author section (max 50)
fr_FR: Nombre de messages d'auteur dans la section auteur (max 50)

en: Number of columns for related posts
fr_FR: Nombre de colonnes pour les articles associés

en: Number of columns in mega menu
fr_FR: Nombre de colonnes dans le méga menu

en: Number of comments
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Number of comments on a post
fr_FR: Nombre de commentaires sur une publication

en: Number of post views
fr_FR: Nombre de vues

en: Number of posts available
fr_FR: Nombre de postes disponibles

en: Number of posts available (max 50)
fr_FR: Nombre de postes disponibles (max 50)

en: Number of posts displayed
fr_FR: Nombre de publications affichées

en: Number of related posts (max 50)
fr_FR: Nombre de messages associés (max 50)

en: Number of slides in the wide slider (max 12)
fr_FR: Nombre de diapositives dans le curseur large (max 12)

en: Number of symbols in description
fr_FR: Nombre de symboles dans la description

en: Numeric lists variation
fr_FR: Variation des listes numériques

en: Numeric pagination
fr_FR: Pagination numérique

en: Off
fr_FR: Désactivér

en: Old comments
fr_FR: Anciens commentaires

en: One
fr_FR: Un

en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
fr_FR: Une réflexion sur &ldquo;%1$s&rdquo;

en: Only main page
fr_FR: Uniquement la page principale

en: Only pages
fr_FR: Pages uniquement

en: Only posts
fr_FR: Uniquement les publications

en: Open Features (by activating this, you confirm that you want to reset all settings for this theme and understand the risk of permanent data loss)
fr_FR: Fonctionnalités ouvertes (en l'activant, vous confirmez que vous souhaitez réinitialiser tous les paramètres de ce thème et comprenez le risque de perte permanente de données)

en: Open book
fr_FR: Livre ouvert

en: Open link in new tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Orientation for main menu items
fr_FR: Orientation des éléments du menu principal

en: Orientation of the logo and site name
fr_FR: Orientation du logo et nom du site

en: Overall header row height (0.8 - 5, default 1.5)
fr_FR: Hauteur globale de la ligne d'en-tête (0,8 - 5, par défaut 1,5)

en: Overall text size
fr_FR: Taille globale du texte

en: Page for adding codes
fr_FR: Page d'ajout de codes

en: Pages section header on the sitemap
fr_FR: En-tête de section Pages sur le plan du site

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Pagination section design
fr_FR: Conception des sections de pagination

en: Pagination section size
fr_FR: Taille de la section de pagination

en: Pagination variation
fr_FR: Variation de pagination

en: Paper clip
fr_FR: Clip papier

en: Paper clip (vertical)
fr_FR: Trombone (vertical)

en: Pencil
fr_FR: Crayon

en: Picture contrast
fr_FR: Contraste de l'image

en: Picture frame
fr_FR: Cadre de l'image

en: Picture variant
fr_FR: Variante d'image

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr_FR: Veuillez contacter l’administrateur du site pour obtenir de l’aide.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr_FR: Veuillez contacter le fournisseur de l'extension et demandez-lui de conditionner son extension selon les lignes directrices de WordPress.

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Extension activée avec succès.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: L’activation du plugin a échoué.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr_FR: L'extension n’est pas activée. Une version plus récente de %s est nécessaire pour ce thème. Veuillez mettre à jour l'extension.

en: Popular products
fr_FR: Produits populaires

en: Post author
fr_FR: Auteur de l'article

en: Post card description size (5 - 30 px)
fr_FR: Taille de la description de la carte postale (5 - 30 px)

en: Post card title size (5 - 50 px)
fr_FR: Taille du titre de la carte postale (5 - 50 px)

en: Post categories
fr_FR: Catégories de messages

en: Post creation date
fr_FR: Date de création du message

en: Post reading time
fr_FR: Temps de lecture

en: Post sorting
fr_FR: Tri des publications

en: Post tags
fr_FR: Balises de publication

en: Post title option
fr_FR: Option de titre du message

en: Post update date
fr_FR: Date de mise à jour

en: Posted by
fr_FR: Publié par

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Posts and pages
fr_FR: Articles et pages

en: Posts background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan des publications

en: Posts section header on the sitemap
fr_FR: En-tête de la section des publications sur le plan du site

en: Posts titles color on hover
fr_FR: Couleur des titres des publications au survol

en: Posts titles text color
fr_FR: Couleur du texte des titres des articles

en: Posts:
fr_FR: Articles:

en: Presentation page
fr_FR: Page de présentation

en: Preset options
fr_FR: Options prédéfinies

en: Preset settings
fr_FR: Paramètres prédéfinis

en: Previous post
fr_FR: Article précédent

en: Previous posts
fr_FR: Articles précédents

en: Primary theme color
fr_FR: Couleur du thème principal

en: Priority partition
fr_FR: Partition prioritaire

en: Product price color
fr_FR: Couleur du prix du produit

en: Proportion of width occupied by top menu
fr_FR: Proportion de largeur occupée par le menu supérieur

en: Publication date:
fr_FR: Date de publication:

en: Quote blocks
fr_FR: Blocs de devis

en: Range for fluently movement
fr_FR: Gamme pour un mouvement fluide

en: Rate this theme
fr_FR: Noter ce thème

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Reading time
fr_FR: Temps de lecture

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Start here</a>.
fr_FR: Prêt à publier votre premier poste? <a href="%1$s">Commencer ici</a> .

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Rectangular quotes
fr_FR: Citations rectangulaires

en: Reducing picture
fr_FR: Réduire l'image

en: Reduction
fr_FR: Réduction

en: Related elements for the main theme color
fr_FR: Éléments associés à la couleur du thème principal

en: Related posts
fr_FR: Articles similaires

en: Relieve the Top menu (replace with lightweight)
fr_FR: Soulager le menu supérieur (remplacer par léger)

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove "Up button"
fr_FR: Supprimer le "bouton Haut"

en: Remove URL field in comments (for posts and pages)
fr_FR: Supprimer le champ URL dans les commentaires (pour les articles et les pages)

en: Remove buttons (back and next) from numeric pagination
fr_FR: Supprimer les boutons (précédent et suivant) de la pagination numérique

en: Remove color in neighboring blocks
fr_FR: Supprimer la couleur des blocs voisins

en: Remove comment section (for pages)
fr_FR: Supprimer la section de commentaires (pour les pages)

en: Remove comment section (for posts)
fr_FR: Supprimer la section des commentaires (pour les articles)

en: Remove decryption in meta boxs
fr_FR: Supprimer le décryptage dans les méta-boîtes

en: Remove decryption in taxonomies
fr_FR: Supprimer le décryptage dans les taxonomies

en: Remove description from posts blocks in categories
fr_FR: Supprimer la description des blocs de publications dans les catégories

en: Remove hidden H2 tag from pagination
fr_FR: Supprimer la balise H2 masquée de la pagination

en: Remove image slicing for 1536 x 1536
fr_FR: Supprimer le découpage de l'image pour 1536 x 1536

en: Remove image slicing for 1920 x 1080
fr_FR: Supprimer le découpage d'image pour 1920 x 1080

en: Remove image slicing for 2048 x 2048
fr_FR: Supprimer le découpage d'image pour 2048 x 2048

en: Remove image slicing for 2560 x 2560, aka "scaled"
fr_FR: Supprimer le découpage de l'image pour 2 560 x 2 560, c'est-à-dire "à l'échelle"

en: Remove image slicing for 768 x 768, aka "medium_large"
fr_FR: Supprimer le découpage d'image pour 768 x 768, alias "medium_large"

en: Remove link from author name
fr_FR: Supprimer le lien du nom de l'auteur

en: Remove link underline
fr_FR: Supprimer le soulignement du lien

en: Remove main menu
fr_FR: Supprimer le menu principal

en: Remove meta tag icons
fr_FR: Supprimer les icônes de balises méta

en: Remove post titles
fr_FR: Supprimer les titres des articles

en: Remove prefix (site name) after SEO Title
fr_FR: Supprimer le préfixe (nom du site) après le titre SEO

en: Remove section (next entry)
fr_FR: Supprimer le bloc (entrée suivante)

en: Remove stub (No photo) in related posts
fr_FR: Supprimer le talon (Pas de photo) dans les articles associés

en: Remove the dividing line
fr_FR: Supprimer la ligne de démarcation

en: Remove the main (top) image in pages
fr_FR: Supprimer l'image principale (en haut) dans les pages

en: Remove the main (top) image in posts
fr_FR: Supprimer l'image principale (en haut) dans les messages

en: Remove the prefix "Category" on category pages
fr_FR: Supprimer le préfixe "Category" sur les pages de catégories

en: Remove the prefix (site description) after the SEO Title on the main page
fr_FR: Supprimez le préfixe (description du site) après le titre SEO sur la page principale

en: Remove the stub "No photo" from posts blocks in categories
fr_FR: Supprimez le stub "Pas de photo" des blocs de publications dans les catégories

en: Remove title from posts blocks in categories
fr_FR: Supprimer le titre des blocs de publications dans les catégories

en: Remove top menu
fr_FR: Supprimer le menu supérieur

en: Removing H2 tag from pagination is good for SEO, but worse for special programs (for the visually impaired)
fr_FR: Supprimer la balise H2 de la pagination est bon pour le référencement, mais pire pour les programmes spéciaux (pour les malvoyants)

en: Removing extra image sizes
fr_FR: Suppression des tailles d'image supplémentaires

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required Update not Available
fr_FR: Mise à jour requise non disponible

en: Requires Update
fr_FR: Nécessite une mise à jour

en: Reset settings
fr_FR: Réinitialiser les paramètres

en: Reset settings | Apply presets
fr_FR: Réinitialiser les paramètres | Appliquer les préréglages

en: Reset theme settings and Apply presets
fr_FR: Réinitialiser les paramètres du thème et appliquer les préréglages

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retourner à l'installateur de plugins requis

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: Rhombus
fr_FR: Rhombe

en: Right
fr_FR: À droite

en: Right arrow
fr_FR: Flèche droite

en: Right sidebar
fr_FR: Barre latérale de droite

en: Roll up block
fr_FR: Bloc enroulable

en: Round dots
fr_FR: Points ronds

en: Round frame
fr_FR: Cadre rond

en: Round quotes
fr_FR: Citations rondes

en: Rounded square frame
fr_FR: Cadre carré arrondi

en: Row height of H2 headings (0.8 - 5, default 1.5)
fr_FR: Hauteur de ligne des en-têtes H2 (0,8 - 5, par défaut 1,5)

en: Row height of H3 - H6 headings (0.8 - 5, default 1.5)
fr_FR: Hauteur de ligne des en-têtes H3 à H6 (0,8 à 5, 1,5 par défaut)

en: SEO settings
fr_FR: Paramètres SEO

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search button size
fr_FR: Taille du bouton de recherche

en: Search results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour: %s

en: Section (next entry)
fr_FR: Section (entrée suivante)

en: Section heading
fr_FR: Titre de section

en: Section option
fr_FR: Variation de section

en: Section with settings
fr_FR: Section avec paramètres

en: Sections with blocks on the main
fr_FR: Sections avec blocs sur le principal

en: Sections with blocks on the mega menu
fr_FR: Sections avec blocs sur le méga menu

en: Select Image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Select category
fr_FR: Choisir une catégorie

en: Select category 1
fr_FR: Sélectionnez la catégorie 1

en: Select category 2
fr_FR: Sélectionnez la catégorie 2

en: Select category 3
fr_FR: Sélectionnez la catégorie 3

en: Select category 4
fr_FR: Sélectionnez la catégorie 4

en: Select category 5
fr_FR: Sélectionnez la catégorie 5

en: Selecting a category to display in a wide slider
fr_FR: Sélection d'une catégorie à afficher dans un "wide slider"

en: Selecting an icon for the quote block
fr_FR: Sélection d'une icône pour le bloc de citation

en: Separator and header color in breadcrumbs
fr_FR: Couleur du séparateur et de l'en-tête dans le fil d'Ariane

en: Separator between breadcrumbs
fr_FR: Séparateur pour le fil d’Ariane

en: Separator between numbers
fr_FR: Séparateur entre les nombres

en: Separator variation for author section
fr_FR: Variation du séparateur pour la section auteur

en: Set ALT value for stub No photo
fr_FR: Définir la valeur ALT pour le stub Pas de photo

en: Set settings here
fr_FR: Définissez les paramètres ici

en: Set your SEO Description for the homepage
fr_FR: Définissez votre description SEO pour la page d'accueil

en: Set your SEO Title for the homepage
fr_FR: Définissez votre titre SEO pour la page d'accueil

en: Set your separator for SEO Title prefix
fr_FR: Définissez votre séparateur pour le préfixe du titre SEO

en: Settings basic widgets (post, page, category, menu)
fr_FR: Paramètres des widgets de base (article, page, catégorie, menu)

en: Sharp quotes
fr_FR: Citations pointues

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Show "Read more" button in the center
fr_FR: Afficher le bouton "Lire la suite" au centre

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: Show all pagination items (for numeric)
fr_FR: Afficher tous les éléments de pagination (pour les numériques)

en: Show link to home page
fr_FR: Afficher le lien vers la page d'accueil

en: Show more
fr_FR: Montre plus

en: Show pages on sitemap
fr_FR: Afficher les pages sur le plan du site

en: Show posts on sitemap
fr_FR: Afficher les articles sur le plan du site

en: Show slider full screen width
fr_FR: Afficher le glissière en plein écran

en: Show title for categories, archives and tags
fr_FR: Afficher le titre des catégories, des archives et des balises

en: Show title in breadcrumb for posts
fr_FR: Afficher le titre dans le fil d'Ariane pour les messages

en: Side border
fr_FR: Bordure latérale

en: Side column
fr_FR: Colonne latérale

en: Side column (BuddyPress)
fr_FR: Colonne latérale (BuddyPress)

en: Side column (WooCommerce)
fr_FR: Colonne latérale (WooCommerce)

en: Side column (bbPress)
fr_FR: Colonne latérale (bbPress)

en: Side shadow
fr_FR: Ombre latérale

en: Sidebar orientation on main page
fr_FR: Orientation de la barre latérale sur la page principale

en: Sidebar orientation on the entire site
fr_FR: Orientation de la barre latérale sur l'ensemble du site

en: Simple design
fr_FR: Conception simple

en: Simple headers
fr_FR: En-têtes simples

en: Site body background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du corps du site

en: Site description font
fr_FR: Police de description dans le site

en: Site description row height (0.8 - 5, default 1)
fr_FR: Hauteur de ligne de description du site (0,8 - 5, par défaut 1)

en: Site description size (5 - 50 px, default 16 px)
fr_FR: Taille de la description du site (5 à 50 px, 16 px par défaut)

en: Site header background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan de l’en-tête du site

en: Site map
fr_FR: Plan du site

en: Site not ready
fr_FR: Le site n'est pas prêt

en: Site title and description text color
fr_FR: Couleur du titre et du texte de description du site

en: Site title font
fr_FR: Police de caractères du titre du site

en: Site title row height (0.8 - 5, default 1.5)
fr_FR: Hauteur de la ligne du titre du site (0,8 - 5, par défaut 1,5)

en: Site title size (5 - 100 px, default 32 px)
fr_FR: Taille du titre du site (5 à 100 px, 32 px par défaut)

en: Size fixed
fr_FR: Taille fixe

en: Size of section headers on the main page
fr_FR: Taille des en-têtes de section sur la page principale

en: Skip to main content
fr_FR: Passer au contenu principal

en: Slash ( / )
fr_FR: Barre oblique ( / )

en: Slider move time
fr_FR: Temps de déplacement du glissière

en: Slight slope
fr_FR: Légère pente

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small circle
fr_FR: Cercle réduit

en: Small dash
fr_FR: Petit tiret

en: Small flag
fr_FR: Petit drapeau

en: Small square
fr_FR: Petit carrée

en: Smooth dimming
fr_FR: Gradation en douceur

en: Snowflake
fr_FR: Flocon de neige

en: Soaring
fr_FR: Envolée

en: Soaring blocks
fr_FR: Blocs volants

en: Social link
fr_FR: Lien des réseaux sociaux

en: Social link design (for icons no background)
fr_FR: Conception de liens sociaux (pour les icônes sans arrière-plan)

en: Social link design (for icons with background)
fr_FR: Conception de liens sociaux (pour les icônes avec arrière-plan)

en: Social link form
fr_FR: Formulaire de lien social

en: Social link size
fr_FR: Lien vers un réseau social

en: Social links
fr_FR: Liens sociaux

en: Social links fill color
fr_FR: Les liens sociaux remplissent la couleur

en: Solid frame
fr_FR: Cadre solide

en: Solid line
fr_FR: Ligne continue

en: Solid tick
fr_FR: Tique solide

en: Some functionality is provided in a separate plugin (as required by WordPress)
fr_FR: Certaines fonctionnalités sont fournies dans un plugin séparé (comme requis par WordPress)

en: Some styles work well with the background
fr_FR: Certains styles fonctionnent bien avec l'arrière-plan

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Une erreur s'est produite avec l'API du plugin.

en: Spaces
fr_FR: Espaces

en: Speaker
fr_FR: Intervenant

en: Specify 100% for center the title
fr_FR: Spécifiez 100 % pour centrer le titre

en: Specify the number of columns of popular products
fr_FR: Spécifiez le nombre de colonnes de produits populaires

en: Specify the number of columns of related products
fr_FR: Spécifiez le nombre de colonnes de produits associés

en: Specify the number of popular products
fr_FR: Précisez le nombre de produits populaires

en: Specify the number of related products
fr_FR: Précisez le nombre de produits associés

en: Specify your text for the link (Default - Home)
fr_FR: Spécifiez votre texte pour le lien (Par défaut - Home)

en: Speed Settings
fr_FR: Paramètres de vitesse

en: Square
fr_FR: Carré

en: Square dots
fr_FR: Points carrés

en: Square frame
fr_FR: Cadre carré

en: Square quotes
fr_FR: Citations carrées

en: Standard flipping
fr_FR: Retournement standard

en: Star
fr_FR: Étoile

en: Status
fr_FR: Statut

en: Sticker color - Sale
fr_FR: Couleur de l'autocollant - Vente

en: Style: Confident oasis
fr_FR: Style : Oasis de confiance

en: Style: Heavenly
fr_FR: Style : Céleste

en: Style: Hippopotamus
fr_FR: Style: Hippopotame

en: Style: Intrusive frames
fr_FR: Style : cadres intrusifs

en: Style: Minimalism
fr_FR: Style: Minimalisme

en: Style: Mixing colors
fr_FR: Style : Mélange de couleurs

en: Style: News book
fr_FR: Style : Livre d'actualités

en: Style: News time
fr_FR: Style : Heure des actualités

en: Style: Night magazine
fr_FR: Style : Magazine de nuit

en: Style: Photo maximalism
fr_FR: Style : Photo maximalisme

en: Style: Strict carrot
fr_FR: Style: Carotte stricte

en: Style: Through limitations
fr_FR: Style : À travers les limites

en: Style: Womens blog
fr_FR: Style : Blog pour femmes

en: Switch off
fr_FR: Éteindre

en: Tags
fr_FR: Mots clés

en: Tags:
fr_FR: Mots-clés:

en: Taxonomy for related posts
fr_FR: Taxonomie pour les articles connexes

en: Technical support
fr_FR: Support technique

en: Template orientation
fr_FR: Orientation du modèle

en: Test text
fr_FR: Texte d'essai

en: Text at the bottom of the footer
fr_FR: Texte en bas du pied de page

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text color for quote block
fr_FR: Couleur du texte pour le bloc de citation

en: Text color main menu and footer
fr_FR: Couleur du texte menu principal et pied de page

en: Text color of H1 headings
fr_FR: Couleur du texte des titres H1

en: Text color of H2 headings
fr_FR: Couleur du texte des titres H2

en: Text color of H3 - H6 headings
fr_FR: Couleur du texte des titres H3 - H6

en: Text color of menu items of basic widgets
fr_FR: Couleur du texte des éléments de menu des widgets de base

en: Text color of menu items of basic widgets (on hover)
fr_FR: Couleur du texte des éléments de menu des widgets de base (au survol)

en: Text for the main link in breadcrumbs
fr_FR: Texte du lien principal dans le fil d'Ariane

en: Text size
fr_FR: Taille du texte

en: Text size of H2 headings
fr_FR: Taille du texte des titres H2

en: Text size of H3 headings
fr_FR: Taille du texte des titres H3

en: Text size of H4 headings
fr_FR: Taille du texte des titres H4

en: Text size of H5 headings
fr_FR: Taille du texte des titres H5

en: Text size of H6 headings
fr_FR: Taille du texte des titres H6

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: L’extensions suivante doit être mise à jour vers sa dernière version afin d’assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions suivantes doivent être mises à jour vers leur dernière version afin d’assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.

en: The following plugin was activated successfully -
fr_FR: Le plugin suivant a été activé avec succès -

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
fr_FR[0]: L’extension suivante a été activée avec succès :
fr_FR[1]: Les extensions suivantes ont été activées avec succès :

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L’extension recommandée suivante est actuellement inactive :%1$s.
fr_FR[1]: Les extensions recommandées suivantes sont actuellement inactives :%1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L’extension requise suivante est actuellement inactive : %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions requises suivantes sont actuellement inactives : %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d’installation et d’activation commence… Ce processus peut prendre un certain temps sur certains serveurs, soyez patients.

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation démarre. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hôtes, alors soyez patient.

en: The maximum number of categories on the sitemap
fr_FR: Le nombre maximum de catégories sur le plan du site

en: The maximum number of pages on the sitemap
fr_FR: Le nombre maximum de pages sur le plan du site

en: The maximum number of posts on the sitemap
fr_FR: Le nombre maximum de publications sur le plan du site

en: The presented settings allow you to remove from the slicing the largest sizes that are not used in this theme.
fr_FR: Les paramètres présentés permettent de supprimer du découpage les plus grandes tailles qui ne sont pas utilisées dans ce thème.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr_FR: Le package de plugin distant se compose de plusieurs fichiers, mais les fichiers ne sont pas emballés dans un dossier.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_FR: Le package de plugin distant ne contient pas de dossier avec le slug souhaité et le renommage n'a pas fonctionné.

en: The selected image will be compressed to the optimal size 150 x 100 px
fr_FR: L'image sélectionnée sera compressée à la taille optimale 150 x 100 px

en: The size is registered by WordPress itself. Can be used by this theme when 1920 x 1080 is disabled and set to Full Screen.
fr_FR: La taille est créée par WordPress lui-même. Peut être utilisé par ce thème lorsque 1920 x 1080 est désactivé et défini sur Plein écran.

en: The size is registered by WordPress itself. Not used in this theme.
fr_FR: La taille est créée par WordPress lui-même. Non utilisé dans ce thème.

en: The size is registered by this theme. Used only when "Full width website" is set.
fr_FR: La taille est créée ce thème. Utilisé uniquement lorsque « Site Web pleine largeur » est défini.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: There are no posts in this category. Perhaps a search will help.
fr_FR: Il n'y a pas de posts dans cette catégorie. Peut-être qu'une recherche aidera.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr_FR: Il y a une ou plusieurs extensions requises ou recommandées à installer, mettre à jour ou activer.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Une mise à jour est disponible pour: %1$s.
fr_FR[1]: Des mises à jour sont disponibles pour : %1$s.

en: These settings register a new size for the main (top) image of posts and pages.
fr_FR: Ces paramètres créer une nouvelle taille pour l'image principale (en haut) des articles et des pages.

en: These widgets are displayed in the first column of the footer
fr_FR: Ces widgets sont affichés dans la première colonne du pied de page

en: These widgets are displayed in the fourth column of the footer
fr_FR: Ces widgets sont affichés dans la quatrième colonne du pied de page

en: These widgets are displayed in the right or left column, depending on the site settings
fr_FR: Ces widgets sont affichés dans la colonne de droite ou de gauche, selon les paramètres du site

en: These widgets are displayed in the second column of the footer
fr_FR: Ces widgets sont affichés dans la deuxième colonne du pied de page

en: These widgets are displayed in the sidebar on BuddyPress pages
fr_FR: Ces widgets sont affichés dans la barre latérale des pages BuddyPress

en: These widgets are displayed in the sidebar on WooCommerce pages
fr_FR: Ces widgets sont affichés dans la barre latérale des pages WooCommerce

en: These widgets are displayed in the sidebar on bbPress pages
fr_FR: Ces widgets sont affichés dans la barre latérale des pages bbPress

en: These widgets are displayed in the third column of the footer
fr_FR: Ces widgets sont affichés dans la troisième colonne du pied de page

en: Thick border
fr_FR: Bordure épaisse

en: Thin border
fr_FR: Une frontière mince

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr_FR: Ce plugin doit être mis à jour pour être compatible avec votre thème.

en: This removes the underlining of links in the content text
fr_FR: Cela supprime le soulignement des liens dans le texte du contenu

en: This setting will apply the selected color scheme, all your colors will be reassigned
fr_FR: Ce paramètre appliquera le jeu de couleurs sélectionné, toutes vos couleurs seront réaffectées

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème recommande l’extension suivante : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème recommande les extensions suivantes : %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite l’extension suivante : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème nécessite les extensions suivantes : %1$s.

en: This will disable the heavy script required to control the sliders with the keyboard
fr_FR: Cela désactivera le script lourd requis pour contrôler les curseurs avec le clavier

en: This will reset all theme settings to default, apply the chosen color scheme and activate some settings for the example
fr_FR: Cela réinitialisera tous les paramètres du thème par défaut, appliquera la palette de couleurs choisie et activera certains paramètres pour l'exemple

en: This works when you click on the image
fr_FR: Cela fonctionne lorsque vous cliquez sur l'image

en: Three
fr_FR: Trois

en: Three columns
fr_FR: Trois colonnes

en: Ticker
fr_FR: Téléscripteur

en: Ticker is taken from the title of the last entry in the selected category
fr_FR: Le ticker est tiré du titre de la dernière entrée dans la catégorie sélectionnée

en: Time between slides
fr_FR: Temps de pause entre les diapositives

en: Tint picture
fr_FR: Image teintée

en: Title and logo
fr_FR: Titre et logo

en: Title for column 1
fr_FR: Titre de la colonne 1

en: Title for column 2
fr_FR: Titre de la colonne 2

en: Title for column 3
fr_FR: Titre de la colonne 3

en: Title for column 4
fr_FR: Titre de la colonne 4

en: Title for column 5
fr_FR: Titre de la colonne 5

en: Title for section (Related posts)
fr_FR: Titre de la section (Articles associés)

en: Title for the latest posts section
fr_FR: Titre de la section des derniers articles

en: Title text size
fr_FR: Taille du texte du titre

en: Title text size for small cards
fr_FR: Taille du texte du titre pour les petites cartes

en: Titles text general color
fr_FR: Couleur générale du texte des titres

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Activer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Activer <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>

en: To display the sitemap, create a new page through the standard WordPress menu,
    			go to page edit mode and select the "Site Map" template on the right side, save the page.
fr_FR: Pour afficher le plan du site, créez une nouvelle page via le menu standard de WordPress,
    allez en mode édition de page et sélectionnez le modèle « Site Map » sur le côté droit, enregistrez la page.

en: To extend the theme, install the free plugin
fr_FR: Pour étendre le thème, installez le plugin gratuit

en: To restore the default settings, clear the field data and save
fr_FR: Pour restaurer les paramètres par défaut, effacez les données du champ et enregistrez

en: Together with the icon, the text is also aligned
fr_FR: Avec l'icône, le texte est également aligné

en: Toning neighboring blocks
fr_FR: Tonifier les blocs voisins

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top Menu
fr_FR: Menu du haut

en: Top bar
fr_FR: Barre du haut

en: Top image
fr_FR: Image du haut

en: Top margin
fr_FR: Marge supérieure

en: Top menu
fr_FR: Menu du haut

en: Top menu text size
fr_FR: Taille du texte du menu supérieur

en: Top menu text size (mobile)
fr_FR: Taille du texte du menu supérieur (mobile)

en: Top of footer
fr_FR: Haut du pied de page

en: Top of personal account (WooCommerce)
fr_FR: Haut du compte personnel (WooCommerce)

en: Top part
fr_FR: La partie supérieure

en: Top search
fr_FR: Recherche supérieure

en: Total heading size H2 (5 - 100 px, default 26 px)
fr_FR: Taille totale du titre H2 (5 - 100 px, par défaut 26 px)

en: Total heading size H3 (5 - 100 px, default 24 px)
fr_FR: Taille totale du titre H3 (5 - 100 px, 24 px par défaut)

en: Total heading size H4 (5 - 100 px, default 22 px)
fr_FR: Taille totale du titre H4 (5 - 100 px, 22 px par défaut)

en: Total heading size H5 (5 - 100 px, default 20 px)
fr_FR: Taille totale du titre H5 (5 - 100 px, 20 px par défaut)

en: Total heading size H6 (5 - 100 px, default 18 px)
fr_FR: Taille totale du titre H6 (5 - 100 px, 18 px par défaut)

en: Total heading size h1 (5 - 100 px, default 32 px)
fr_FR: Taille totale du titre h1 (5 - 100 px, par défaut 32 px)

en: Total line height of text
fr_FR: Hauteur totale de ligne du texte

en: Travel
fr_FR: Voyage

en: Try searching the monthly archives. %1$s
fr_FR: Essayez de rechercher dans les archives mensuelles. %1$s

en: Turn off icons
fr_FR: Désactiver les icônes

en: Turn off separators
fr_FR: Désactivez les séparateurs

en: Turn off styles
fr_FR: Désactiver les styles

en: Two
fr_FR: Deux

en: Two author widgets
fr_FR: Deux widgets d'auteur

en: Two columns
fr_FR: Deux colonnes

en: Two widgets for recent posts
fr_FR: Deux widgets pour les publications récentes

en: Under the heading on the order page (WooCommerce)
fr_FR: Sous le titre de la page de commande (WooCommerce)

en: Underline widget titles (all columns)
fr_FR: Souligner les titres des widgets (toutes les colonnes)

en: Underlined
fr_FR: Souligné

en: Unfortunately! This page cannot be found.
fr_FR: Malheureusement! Cette page est introuvable.

en: Up button
fr_FR: Bouton haut

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update %2$s
fr_FR: Mettre à jour %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
fr_FR: Mise à jour requise

en: Update recommended
fr_FR: Mise à jour recommandée

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Mise à jour de l’extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
fr_FR: Mise à jour de l'extension : %s

en: Upgrade message from the plugin author:
fr_FR: Message de mise à niveau de l’auteur de l’extension :

en: Upheaval
fr_FR: Bouleversement

en: Uppercase text
fr_FR: Texte en majuscule

en: Use social icon styles
fr_FR: Utiliser des styles d'icônes sociales

en: Useful links
fr_FR: Liens utiles

en: Various settings of the administrative part of the theme
fr_FR: Divers réglages de la partie administrative du thème

en: Vertical columns
fr_FR: Colonnes verticales

en: Vertical line ( | )
fr_FR: Ligne verticale ( | )

en: Very big
fr_FR: Très grand

en: Very small
fr_FR: Très petit

en: View demo
fr_FR: Voir la démo

en: View more information
fr_FR: Afficher plus d'informations

en: View your shopping cart
fr_FR: Voir votre panier

en: Views
fr_FR: Vues

en: Volumetric
fr_FR: Volumétrique

en: Volumetric arrow
fr_FR: Flèche volumétrique

en: Watch live sites demos
fr_FR: Regardez des démos de sites en direct

en: We cannot find what you are looking for. Try using search.
fr_FR: Nous ne trouvons pas ce que vous cherchez. Essayez d'utiliser la recherche.

en: Website background color
fr_FR: Couleur de fond du site Web

en: What does this give?
fr_FR: Qu'est-ce que cela donne ?

en: What meta tags to display
fr_FR: Quelles balises méta afficher

en: When uploading an image to the media library, WordPress cuts many sizes from one image.
fr_FR: Lors du téléchargement d’une image dans la médiathèque, WordPress coupe plusieurs tailles à partir d’une seule image.

en: Where does the main link lead in breadcrumbs
fr_FR: Où mène le lien principal dans le fil d'Ariane

en: Where to display meta tags for categories
fr_FR: Où afficher les balises méta pour les catégories

en: Where to display meta tags for tags
fr_FR: Où afficher les balises méta pour les balises

en: Where to display typography
fr_FR: Où afficher la typographie

en: Where to get the date
fr_FR: Où obtenir la date

en: Where to show the latest posts section
fr_FR: Où afficher la section des derniers messages

en: Which taxonomy to display
fr_FR: Quelle taxonomie afficher

en: White
fr_FR: Blanc

en: Wide slider background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du curseur large

en: Wide slider headings color
fr_FR: Couleur des titres du curseur large

en: Widget (Calendar)
fr_FR: Widget (Calendrier)

en: Widget (Categories)
fr_FR: Widget (Catégories)

en: Widget Menu
fr_FR: Menu des widgets

en: Widget example (Archives)
fr_FR: Exemple de widget (Archives)

en: Widget example (Categories)
fr_FR: Exemple de widget (Catégories)

en: Widget example (Pages)
fr_FR: Exemple de widget (Pages)

en: Widget example (Tag cloud)
fr_FR: Exemple de widget (nuage de tags)

en: Widget example (Text)
fr_FR: Exemple de widget (Texte)

en: Widget example (html)
fr_FR: Exemple de widget (html)

en: Widget header font (all columns)
fr_FR: Police d’en-tête du widget (toutes les colonnes)

en: Widget headers
fr_FR: En-têtes de widgets

en: Widget names in uppercase (all columns)
fr_FR: Noms des widgets en majuscules (toutes les colonnes)

en: Widget settings
fr_FR: Paramètres de widget

en: Widget title text size (all columns)
fr_FR: Taille du texte du titre du widget (toutes les colonnes)

en: Widget titles background size (side column)
fr_FR: Taille de l'arrière-plan des titres du widget (colonne latérale)

en: Widget with banner
fr_FR: Widget avec bannière

en: Widget with links
fr_FR: Widget avec liens

en: Widget with slider
fr_FR: Widget avec curseur

en: Widgets backgrounds (side column)
fr_FR: Arrière-plans des widgets (colonne latérale)

en: Widgets header fill color (side column)
fr_FR: Couleur de remplissage de l'en-tête des widgets (colonne latérale)

en: Widgets headers text color in footer
fr_FR: Couleur du texte des en-têtes des widgets dans le pied de page

en: Widgets title text color (side column)
fr_FR: Couleur du texte du titre des widgets (colonne latérale)

en: Width
fr_FR: Largeur

en: With arbitrary value
fr_FR: Avec une valeur arbitraire

en: With icon selection
fr_FR: Avec sélection d'icônes

en: With numbering
fr_FR: Avec numérotation

en: Without animation
fr_FR: Sans animation

en: Without background
fr_FR: Sans arrière-plan

en: Without settings (Defaults)
fr_FR: Sans paramètres (par défaut)

en: WordPress Repository
fr_FR: Dépôt WordPress

en: XL Mega menu
fr_FR: Menu XL Méga

en: Year + Month + Date
fr_FR: Année + Mois + Date

en: Your order
fr_FR: Votre commande

en: Zoom (with background)
fr_FR: Zoom (avec arrière-plan)

en: Zoom out (with background)
fr_FR: Zoom arrière (avec arrière-plan)

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr_FR: inconnu

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_FR[0]: %1$s commentaire sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_FR[1]: %1$s réactions sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: default
fr_FR: défaut

en: default - sets the overall color of the links
fr_FR: par défaut, définit la couleur globale des liens

en: max 50 000 (default 1500)
fr_FR: maximum 50 000 (par défaut 1 500)

en: max 50 000 (default 5000)
fr_FR: maximum 50 000 (par défaut 5 000)

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr_FR: et

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Tous <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>
