Airin Blog - en to id_ID translation catalogue (1022 entries)

en: 
    			This will disable the heavy menu and enable the pure CSS menu.
    			Pros: Disables JS scripts, which can be important for speed since the menu is at the top of the site.
    			Cons: Support for keyboard control will be disabled. The arrows (icons) of the menu control are disabled.
id_ID: 
    Ini akan menonaktifkan menu berat dan mengaktifkan menu CSS murni.
    Kelebihan: Menonaktifkan skrip JS, yang penting untuk kecepatan karena menunya ada di bagian atas situs.
    Kontra: Dukungan untuk kontrol keyboard akan dinonaktifkan. Panah (ikon) kontrol menu dinonaktifkan.

en: 
     Important!
    
     You are deleting all settings for the current theme.
    
     This action is irreversible!
id_ID: 
     Penting!
    
     Anda menghapus semua pengaturan untuk tema saat ini.
    
     Tindakan ini tidak dapat diubah!

en: 
     Important!
    
     You change all colors of the current theme.
    
     This action is irreversible!
id_ID: 
     Penting!
    
     Anda mengubah semua warna tema saat ini.
    
     Tindakan ini tidak dapat diubah!

en: "Thumbnails" column in the list of admin posts
id_ID: Kolom "Thumbnail" di daftar postingan admin

en: %1$s installed and activated successfully.
id_ID: %1$s berhasil diinstal dan diaktifkan.

en: %1$s installed successfully.
id_ID: %1$s berhasil dipasang.

en: (Buttons, icons, lines and other design elements)
id_ID: (Tombol, ikon, garis, dan elemen desain lainnya)

en: (For this to work, you need to activate social links in the "Social Links" section)
id_ID: (Agar ini berfungsi, Anda perlu mengaktifkan tautan sosial di bagian "Tautan Sosial")

en: (If disabled, the title is hidden only visually. The entered text will continue to be present for the main page in h1 tags)
id_ID: (Jika dinonaktifkan, judul hanya disembunyikan secara visual. Teks yang dimasukkan akan terus ditampilkan untuk halaman utama dalam tag h1)

en: (Post blocks, as well as pagination, are configured in the "Categories" section)
id_ID: (Blok posting, serta penomoran halaman, dikonfigurasi di bagian "Kategori")

en: (The color is selected based on the background of the content part)
id_ID: (Warna dipilih berdasarkan latar belakang bagian konten)

en: (The function automatically fills the ALT tag for the image when you upload a file while in a text editor. Based on the title in the current post or page.)
id_ID: (Fungsi ini secara otomatis mengisi tag ALT untuk gambar saat Anda mengunggah file saat berada di editor teks. Berdasarkan judul pada postingan atau halaman saat ini.)

en: 0 - 30 px (default 1 px)
id_ID: 0 - 30 piksel (default 1 piksel)

en: 0 - 30 px (default 2 px)
id_ID: 0 - 30 piksel (default 2 piksel)

en: 0.8 - 5 (default 1.5)
id_ID: 0,8 - 5 (standar 1,5)

en: 5 - 100 px (default 18 px)
id_ID: 5 - 100 piksel (default 18 piksel)

en: 5 - 100 px (default 20 px)
id_ID: 5 - 100 piksel (default 20 piksel)

en: 5 - 100 px (default 22 px)
id_ID: 5 - 100 piksel (default 22 piksel)

en: 5 - 100 px (default 24 px)
id_ID: 5 - 100 piksel (default 24 piksel)

en: 5 - 100 px (default 26 px)
id_ID: 5 - 100 piksel (default 26 piksel)

en: 5 - 100 px (default 32 px)
id_ID: 5 - 100 piksel (default 32 piksel)

en: 5 - 50 px (default 14 px)
id_ID: 5 - 50 piksel (default 14 piksel)

en: 5 - 50 px (default 15 px)
id_ID: 5 - 50 piksel (default 15 piksel)

en: 5 - 50 px (default 16 px)
id_ID: 5 - 50 piksel (default 16 piksel)

en: 50 - 1000 (default 150 symbols)
id_ID: 50 - 1000 (default 150 simbol)

en: Above the heading on the page (bbPress)
id_ID: Di atas judul halaman (bbPress)

en: Above the list of products on the shopping cart page (WooCommerce)
id_ID: Di atas daftar produk pada halaman keranjang belanja (WooCommerce)

en: Above the order information on the page - Order accepted (WooCommerce)
id_ID: Di atas informasi pesanan pada halaman - Pesanan diterima (WooCommerce)

en: Above the product grid (WooCommerce)
id_ID: Di atas kisi produk (WooCommerce)

en: Account
id_ID: Akun

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Activate %2$s
id_ID: Aktifkan %2$s

en: Activate - Automatic background color for block quotes
id_ID: Aktifkan - Warna latar belakang otomatis untuk kutipan blok

en: Activate - Meta tags in categories
id_ID: Aktifkan - Meta tag dalam kategori

en: Activate XL Mega menu
id_ID: Aktifkan menu XL Mega

en: Activate author section
id_ID: Aktifkan bagian penulis

en: Activate bottom menu
id_ID: Aktifkan menu bawah

en: Activate fluently movement of blocks
id_ID: Aktifkan pergerakan balok dengan lancar

en: Activate footer
id_ID: Aktifkan catatan kaki

en: Activate meta tags in posts
id_ID: Aktifkan meta tag pada postingan

en: Activate pagination in categories
id_ID: Aktifkan pagination dalam kategori

en: Activate pagination on the homepage
id_ID: Aktifkan pagination di beranda

en: Activate related posts
id_ID: Aktifkan postingan terkait

en: Activate sections with blocks on the main
id_ID: Aktifkan bagian dengan blok di bagian utama

en: Activate social links
id_ID: Aktifkan tautan sosial

en: Activate top Search
id_ID: Aktifkan Pencarian teratas

en: Activate your names for user roles
id_ID: Aktifkan nama Anda untuk peran pengguna

en: Active
id_ID: Aktif

en: Add a "Read more" button
id_ID: Tambahkan tombol "Baca selengkapnya"

en: Add a new image size and apply the default for the main image of posts and pages
id_ID: Tambahkan ukuran gambar baru dan terapkan default untuk gambar utama postingan dan halaman

en: Add an inscription (Out of stock) on the product page
id_ID: Tambahkan tulisan (Out of stock) pada halaman produk

en: Add author latest posts to author block
id_ID: Tambahkan postingan terbaru penulis ke blok penulis

en: Add background for icon
id_ID: Tambahkan latar belakang untuk ikon

en: Add block
id_ID: Tambahkan blok

en: Add breadcrumbs to product category pages
id_ID: Tambahkan remah roti ke halaman kategori produk

en: Add breadcrumbs to product pages
id_ID: Tambahkan remah roti ke halaman produk

en: Add custom value for H2 header
id_ID: Tambahkan nilai khusus untuk header H2

en: Add custom value for H3 - H6 header
id_ID: Tambahkan nilai khusus untuk header H3 - H6

en: Add decryption of meta tags in taxonomy
id_ID: Tambahkan dekripsi tag meta dalam taksonomi

en: Add decryption of meta tags to meta blocks
id_ID: Tambahkan dekripsi tag meta ke blok meta

en: Add icon to quote block
id_ID: Tambahkan ikon ke blok kutipan

en: Add label to header H2 counter
id_ID: Tambahkan label ke penghitung header H2

en: Add label to header H3 - H6 counter
id_ID: Tambahkan label ke header H3 - penghitung H6

en: Add margin at the top and bottom of the site (PC version only)
id_ID: Tambahkan margin di bagian atas dan bawah situs (hanya versi PC)

en: Add popular products to products page
id_ID: Tambahkan produk populer ke halaman produk

en: Add post date to author block
id_ID: Tambahkan tanggal posting ke blok penulis

en: Add section
id_ID: Tambahkan bagian

en: Add the inscription (Out of stock) to the product card in the product grid
id_ID: Tambahkan tulisan (Stok habis) pada kartu produk di kisi produk

en: Add tooltips to meta blocks in categories
id_ID: Tambahkan tooltips ke blok meta dalam kategori

en: Add tooltips to meta blocks in posts
id_ID: Tambahkan tooltips ke blok meta di postingan

en: Additional support for PRO subscriptions
id_ID: Dukungan tambahan untuk langganan PRO

en: Additional theme extension
id_ID: Ekstensi tema tambahan

en: Additional useful functionality in the admin panel
id_ID: Fungsionalitas tambahan yang berguna di panel admin

en: Additional widgets for the front part
id_ID: Widget tambahan untuk bagian depan

en: Advanced settings
id_ID: Pengaturan tingkat lanjut

en: After
id_ID: Setelah

en: After Wide slider
id_ID: Setelah penggeser Lebar

en: After applying, all new uploaded images will be supplemented with the new size, which is apply by default for the main image of posts and pages.
id_ID: Setelah diterapkan, semua gambar baru yang diunggah akan dilengkapi dengan ukuran baru, yang diterapkan secara default untuk gambar utama postingan dan halaman.

en: After main menu
id_ID: Setelah menu utama

en: After the "Rrecent posts" section on the main page
id_ID: Setelah bagian "Postingan terbaru" di halaman utama

en: After the information about the order on the page - Order accepted (WooCommerce)
id_ID: Setelah informasi tentang pesanan di halaman - Pesanan diterima (WooCommerce)

en: After the list of posts on the category page
id_ID: Setelah daftar postingan pada halaman kategori

en: After the list of products on the cart page (WooCommerce)
id_ID: Setelah daftar produk di halaman keranjang (WooCommerce)

en: After the order details on the order page (WooCommerce)
id_ID: Setelah detail pesanan di halaman pesanan (WooCommerce)

en: After the price on the product page (WooCommerce)
id_ID: Setelah harga di halaman produk (WooCommerce)

en: After the product grid (WooCommerce)
id_ID: Setelah jaringan produk (WooCommerce)

en: After the title inside the page
id_ID: Setelah judul di dalam halaman

en: After the title on the page (bbPress)
id_ID: Setelah judul di halaman (bbPress)

en: After the title on the product page (WooCommerce)
id_ID: Setelah judul pada halaman produk (WooCommerce)

en: After top menu
id_ID: Setelah menu teratas

en: Airin Blog - is a Multipurpose, responsive, fast, minimal magazine theme for blogs and article sites, news and media, with many settings for all occasions. Modern minimalism combined with versatility and adaptability. Lots of customization options that will provide endless options for creating a unique site. Flexible functionality - different sidebar orientation, flexible header with logo, 4 menu locations, main menu (mega menu), three pagination options, breadcrumbs, author block and related posts. Powerful Typography - Change font size and line height, choose fonts, add color typography for posts and pages. Clean code, no frameworks, full support for the WordPress visual customizer. Speed, adaptability and modularity. A minimum of scripts for modules to work. Decide for yourself which modules will work. SEO optimization with correct titles and markup. Adaptation for WooCommerce, Elementor, bbPress, Events Calendar, Jetpack, WPML. Watch full demos here - airinblog.web-zone.org
id_ID: Airin Blog - adalah tema majalah serbaguna, responsif, cepat, minimal untuk blog dan situs artikel, berita dan media, dengan banyak pengaturan untuk semua kesempatan. Minimalisme modern dipadukan dengan keserbagunaan dan kemampuan beradaptasi. Banyak sekali opsi penyesuaian yang akan memberikan opsi tanpa akhir untuk membuat situs unik. Fungsionalitas fleksibel - orientasi sidebar berbeda, header fleksibel dengan logo, 4 lokasi menu, menu utama (menu mega), tiga opsi pagination, remah roti, blok penulis, dan posting terkait. Tipografi yang Kuat - Ubah ukuran font dan tinggi garis, pilih font, tambahkan tipografi warna untuk postingan dan halaman. Kode bersih, tanpa kerangka kerja, dukungan penuh untuk penyesuai visual WordPress. Kecepatan, kemampuan beradaptasi, dan modularitas. Minimal skrip agar modul dapat berfungsi. Putuskan sendiri modul mana yang akan berfungsi. Optimasi SEO dengan judul dan markup yang benar. Adaptasi untuk WooCommerce, Elementor, bbPress, Events Calendar, Jetpack, WPML. Tonton demo selengkapnya di sini - airinblog.web-zone.org

en: Align meta blocks to the center
id_ID: Sejajarkan blok meta ke tengah

en: All installations and activations have been completed.
id_ID: Semua instalasi dan aktivasi telah selesai.

en: All installations have been completed.
id_ID: Semua instalasi telah selesai.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
id_ID: Semua plugin diinstal dan berhasil diaktifkan. %1$s

en: All settings of the front part of the theme are located in the visual editor
id_ID: Semua pengaturan bagian depan tema terletak di editor visual

en: All settings saved!
id_ID: Semua pengaturan disimpan!

en: All site
id_ID: Semua situs

en: All these files take up a huge amount of space, while some of them are not used at all.
id_ID: Semua file ini memakan banyak ruang, sementara beberapa di antaranya tidak digunakan sama sekali.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
id_ID: Terjadi kesalahan saat menginstal %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Animated blackout
id_ID: Pemadaman animasi

en: Animation for auto slider
id_ID: Animasi untuk penggeser otomatis

en: Animation for posts blocks in categories (on hover)
id_ID: Animasi untuk blok posting dalam kategori (saat diarahkan)

en: Animation of social links
id_ID: Animasi tautan sosial

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Arrow
id_ID: Panah

en: Arrow right and down
id_ID: Panah ke kanan dan ke bawah

en: Arrow to down
id_ID: Panah ke bawah

en: Arrowhead
id_ID: Mata panah

en: At the bottom of the cart page (WooCommerce)
id_ID: Di bagian bawah halaman keranjang (WooCommerce)

en: At the bottom of the dashboard tab in personal account (WooCommerce)
id_ID: Di bagian bawah tab dasbor di akun pribadi (WooCommerce)

en: At the bottom of the page - Order accepted (WooCommerce)
id_ID: Di bagian bawah halaman - Pesanan diterima (WooCommerce)

en: At the bottom of the product data on the product page (WooCommerce)
id_ID: Di bagian bawah data produk pada halaman produk (WooCommerce)

en: At the bottom of your personal account (WooCommerce)
id_ID: Di bagian bawah akun pribadi Anda (WooCommerce)

en: At the end of the order page (WooCommerce)
id_ID: Di akhir halaman pemesanan (WooCommerce)

en: At the end of the page
id_ID: Di akhir halaman

en: At the end of the page (bbPress)
id_ID: Di akhir halaman (bbPress)

en: At the end of the post
id_ID: Di akhir postingan

en: At the end of the product page (WooCommerce)
id_ID: Di akhir halaman produk (WooCommerce)

en: At the top of the product page (WooCommerce)
id_ID: Di bagian atas halaman produk (WooCommerce)

en: Attention triangle
id_ID: Segitiga perhatian

en: Author
id_ID: Penulis

en: Author block
id_ID: Blok penulis

en: Author photo
id_ID: Foto penulis

en: Author posts title
id_ID: Judul postingan penulis

en: Author:
id_ID: Pengarang:

en: Automatic addition of ALT to images from the title of the post
id_ID: Penambahan otomatis ALT pada gambar dari judul postingan

en: Available version:
id_ID: Versi yang tersedia:

en: Avatar URL (only external address), demo -
id_ID: URL Avatar (hanya alamat eksternal), demo -

en: Avatar for users
id_ID: Avatar untuk pengguna

en: Average
id_ID: Rata-rata

en: Background
id_ID: Latar Belakang

en: Background color for dropdown menu links (on hover)
id_ID: Warna latar belakang untuk tautan menu tarik-turun (saat diarahkan)

en: Background color for posts (on hover)
id_ID: Warna latar belakang untuk postingan (saat diarahkan)

en: Background color for posts blocks in categories
id_ID: Warna latar belakang untuk blok posting dalam kategori

en: Background color for quote block
id_ID: Warna latar belakang untuk blok kutipan

en: Background color main menu, footer and widget titles
id_ID: Warna latar belakang menu utama, judul footer dan widget

en: Background color of H2 headings
id_ID: Warna latar belakang judul H2

en: Background color of H3 - H6 headings
id_ID: Warna latar belakang judul H3 - H6

en: Background color of icons and lines for H3 - H6 headings
id_ID: Warna latar belakang ikon dan garis untuk judul H3 - H6

en: Background color of icons and lines for block quotes
id_ID: Warna latar belakang ikon dan garis untuk kutipan blok

en: Background color of icons and lines of H2 headings
id_ID: Warna latar belakang ikon dan garis judul H2

en: Background color of menu items of basic classic widgets
id_ID: Warna latar belakang item menu widget klasik dasar

en: Background color of sticky posts
id_ID: Warna latar belakang postingan tempel

en: Backlight picture
id_ID: Gambar lampu latar

en: Basic settings
id_ID: Pengaturan dasar

en: Before
id_ID: Sebelum

en: Before bottom menu
id_ID: Sebelum menu bawah

en: Before breadcrumbs
id_ID: Sebelum remah roti

en: Before closing HEAD tag
id_ID: Sebelum menutup tag HEAD

en: Before content within a post
id_ID: Sebelum konten dalam postingan

en: Before main menu
id_ID: Sebelum menu utama

en: Before meta data inside a post
id_ID: Sebelum meta data di dalam postingan

en: Before related products on product page (WooCommerce)
id_ID: Sebelum produk terkait di halaman produk (WooCommerce)

en: Before searching for products (WooCommerce)
id_ID: Sebelum mencari produk (WooCommerce)

en: Before the "Comments" block inside the post
id_ID: Sebelum blok "Komentar" di dalam postingan

en: Before the "Grid five blocks" section on the main page
id_ID: Sebelum bagian "Kotak lima blok" di halaman utama

en: Before the "Grid narrow blocks" section on the main page
id_ID: Sebelum bagian "Kotak blok sempit" di halaman utama

en: Before the "Grid three blocks" section on the main page
id_ID: Sebelum bagian "Kotak tiga blok" di halaman utama

en: Before the "Next post" block inside the post
id_ID: Sebelum blok "Postingan berikutnya" di dalam kiriman

en: Before the "Partial slider" section on the main page
id_ID: Sebelum bagian "Penggeser sebagian" di halaman utama

en: Before the "Related posts" block inside the post
id_ID: Sebelum blok "Postingan terkait" di dalam kiriman

en: Before the "Rrecent posts" section on the main page
id_ID: Sebelum bagian "Postingan terbaru" di halaman utama

en: Before the "Slider three blocks" section on the main page
id_ID: Sebelum bagian "Slider tiga blok" di halaman utama

en: Before the "Slider two blocks" section on the main page
id_ID: Sebelum bagian "Slider dua blok" di halaman utama

en: Before the "Vertical columns" section on the main page
id_ID: Sebelum bagian "Kolom vertikal" di halaman utama

en: Before the author section inside the post
id_ID: Sebelum bagian penulis di dalam postingan

en: Before the big slider on the main page
id_ID: Sebelum penggeser besar di halaman utama

en: Before the closing BODY tag
id_ID: Sebelum tag BODY penutup

en: Before the closing FOOTER tag
id_ID: Sebelum tag penutup FOOTER

en: Before the list of posts on the category page
id_ID: Sebelum daftar postingan di halaman kategori

en: Before the main image inside the page
id_ID: Sebelum gambar utama di dalam halaman

en: Before the main image inside the post
id_ID: Sebelum gambar utama di dalam postingan

en: Before the title inside the page
id_ID: Sebelum judul di dalam halaman

en: Before the title inside the post
id_ID: Sebelum judul di dalam postingan

en: Before top menu
id_ID: Sebelum menu teratas

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
id_ID[0]: Sedang aktivasi plugin

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
id_ID[0]: Sedang menginstall plugin

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
id_ID[0]: Sedang memperbaharui plugins

en: Bell
id_ID: Lonceng

en: Big
id_ID: Besar

en: Big circle
id_ID: Lingkaran besar

en: Big dash
id_ID: Dasbor besar

en: Big dot
id_ID: Titik besar

en: Big slider
id_ID: Penggeser besar

en: Big square
id_ID: Kotak besar

en: Black
id_ID: Hitam

en: Blackout tape
id_ID: Pita pemadaman listrik

en: Block hierarchy
id_ID: Blokir hierarki

en: Block slope
id_ID: Kemiringan blok

en: Blocks
id_ID: Blok

en: Border left
id_ID: Perbatasan kiri

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: Bottom margin
id_ID: Margin bawah

en: Bottom menu text size (5 - 50 px, default 14 px)
id_ID: Ukuran teks menu bawah (5 - 50 px, default 14 px)

en: Bottom part
id_ID: Bagian bawah

en: Box
id_ID: Kotak

en: Brace
id_ID: Penjepit

en: Breadcrumb link text color
id_ID: Warna teks tautan remah roti

en: Breadcrumb link text color on hover
id_ID: Warna teks tautan remah roti saat diarahkan

en: Breadcrumbs background color
id_ID: Warna latar belakang remah roti

en: Breadcrumbs text size
id_ID: Ukuran teks remah roti

en: Bulb
id_ID: Bohlam

en: Bulleted lists variation
id_ID: Variasi daftar berpoin

en: Button (Show more)
id_ID: Tombol (Tampilkan lebih banyak)

en: Button location
id_ID: Lokasi tombol

en: Button shape
id_ID: Bentuk tombol

en: Button size
id_ID: Ukuran tombol

en: Button variation
id_ID: Variasi tombol

en: Buttons
id_ID: Tombol

en: By date modified
id_ID: Berdasarkan tanggal diubah

en: By number of comments
id_ID: Berdasarkan jumlah komentar

en: By publication date
id_ID: Berdasarkan tanggal publikasi

en: By title
id_ID: Dengan judul

en: Calendar
id_ID: Kalender

en: Calm blocks
id_ID: Blok yang tenang

en: Can be useful if you want to control the styles of the bbPress plugin yourself
id_ID: Dapat berguna jika Anda ingin mengontrol sendiri gaya plugin bbPress

en: Cars
id_ID: Mobil

en: Cart size in the top menu
id_ID: Ukuran keranjang di menu atas

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Categories settings
id_ID: Pengaturan kategori

en: Categories:
id_ID: Kategori:

en: Category
id_ID: Kategori

en: Category filter in classic editor
id_ID: Filter kategori di editor klasik

en: Category section header on the sitemap
id_ID: Header bagian kategori di peta situs

en: Category style
id_ID: Gaya kategori

en: Category where the ticker comes from
id_ID: Kategori asal ticker

en: Center
id_ID: Tengah

en: Center align titles of all classic widgets
id_ID: Ratakan tengah judul semua widget klasik

en: Center and bottom
id_ID: Tengah dan bawah

en: Centered
id_ID: Berpusat

en: Change avatar (default) for users without an avatar
id_ID: Ubah avatar (default) untuk pengguna tanpa avatar

en: Change label (Out of stock)
id_ID: Ganti label (Stok habis)

en: Change role name - Blocked
id_ID: Ubah nama peran - Diblokir

en: Change role name - Keymaster
id_ID: Ubah nama peran - Keymaster

en: Change role name - Moderator
id_ID: Ubah nama peran - Moderator

en: Change role name - Participant
id_ID: Ubah nama peran - Peserta

en: Change role name - Spectator
id_ID: Ubah nama peran - Penonton

en: Change the style of author block separators
id_ID: Ubah gaya pemisah blok penulis

en: Changing the WordPress graphics engine (useful if large photos are not loading)
id_ID: Mengubah mesin grafis WordPress (berguna jika foto berukuran besar tidak dapat dimuat)

en: Changing the thickness of separators in the author block
id_ID: Mengubah ketebalan pemisah di blok penulis

en: Check mark
id_ID: Tanda cek

en: Choosing the location of the icon in the quote block
id_ID: Memilih lokasi ikon di blok kutipan

en: Circle
id_ID: Lingkaran

en: Classic blog
id_ID: Blog klasik

en: Classic widget titles background size
id_ID: Ukuran latar belakang judul widget klasik

en: Close search
id_ID: Tutup pencarian

en: Cloud conversation
id_ID: Percakapan awan

en: Codes (Hooks theme)
id_ID: Kode (tema Kait)

en: Color inversion
id_ID: Inversi warna

en: Color inversion picture
id_ID: Gambar inversi warna

en: Color of links in dropdown menu
id_ID: Warna tautan di menu tarik-turun

en: Color of links in dropdown menu (on hover)
id_ID: Warna tautan di menu tarik-turun (saat diarahkan)

en: Color of section headings on the main page
id_ID: Warna judul bagian di halaman utama

en: Color scheme option
id_ID: Pilihan skema warna

en: Color scheme: Dark (Green and Orange)
id_ID: Skema warna: Gelap (Hijau dan Oranye)

en: Color scheme: Dark (Red and Orange)
id_ID: Skema warna: Gelap (Merah dan Oranye)

en: Color scheme: Light (Blue)
id_ID: Skema warna: Terang (Biru)

en: Color scheme: Light (Dark blue and Light blue)
id_ID: Skema warna: Terang (Biru tua dan Biru muda)

en: Color scheme: Light (Dark grey and Red)
id_ID: Skema warna: Terang (Abu-abu tua dan Merah)

en: Color scheme: Light (Green and Orange)
id_ID: Skema warna: Terang (Hijau dan Oranye)

en: Color scheme: Light (Heavenly and Light blue)
id_ID: Skema warna: Terang (Surgawi dan Biru Muda)

en: Color scheme: Light (Light grey and Green)
id_ID: Skema warna: Terang (Abu-abu muda dan Hijau)

en: Color scheme: Light (Light grey and Light red)
id_ID: Skema warna: Terang (Abu-abu muda dan Merah muda)

en: Color scheme: Light (Orange and Gray)
id_ID: Skema warna: Terang (Oranye dan Abu-abu)

en: Color scheme: Light (Turquoise)
id_ID: Skema warna: Terang (Pirus)

en: Color scheme: Light (Violet and Pink)
id_ID: Skema warna: Terang (Ungu dan Merah Muda)

en: Color schemes
id_ID: Skema warna

en: Colored circle
id_ID: Lingkaran berwarna

en: Colored letters (EN)
id_ID: Huruf berwarna (EN)

en: Colored numbers
id_ID: Angka berwarna

en: Colored numbers (bold)
id_ID: Nomor berwarna (tebal)

en: Colored square
id_ID: Kotak berwarna

en: Column "Views of posts" (counter) in the list of posts of the admin panel
id_ID: Kolom "Tampilan postingan" (penghitung) pada daftar postingan di panel admin

en: Comment block
id_ID: Blok komentar

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Comments closed
id_ID: Komentar ditutup

en: Common colors
id_ID: Warna umum

en: Contact
id_ID: Kontak

en: Contrast blocks
id_ID: Blok kontras

en: Created
id_ID: Dibuat

en: Curtain on picture
id_ID: Tirai pada gambar

en: Customizes the Skeleton Styles stylesheet according to the template design. Turning it off can be useful if you want to control the stylesheet yourself (Skeleton Styles)
id_ID: Menyesuaikan lembar gaya Gaya Kerangka sesuai dengan desain templat. Mematikannya dapat berguna jika Anda ingin mengontrol sendiri stylesheet (Skeleton Styles)

en: Dark color scheme (Green and Orange)
id_ID: Skema warna gelap (Hijau dan Oranye)

en: Dark color scheme (Red and Orange)
id_ID: Skema warna gelap (Merah dan Oranye)

en: Darkened image
id_ID: Gambar yang gelap

en: Dash ( - )
id_ID: Berlari ( - )

en: Dashed line
id_ID: Garis putus-putus

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date + Month + Year
id_ID: Tanggal + Bulan + Tahun

en: Date format
id_ID: Format Tanggal

en: Deepening
id_ID: Pendalaman

en: Default - background color of the main menu
id_ID: Default - warna latar belakang menu utama

en: Default - background not set
id_ID: Default - latar belakang tidak disetel

en: Default - color of the main menu
id_ID: Default - warna menu utama

en: Default - content text color
id_ID: Default - warna teks konten

en: Default - general color for links
id_ID: Default - warna umum untuk tautan

en: Default - general text color
id_ID: Default - warna teks umum

en: Default - main theme color
id_ID: Default - warna tema utama

en: Default - related elements for main theme color
id_ID: Default - elemen terkait untuk warna tema utama

en: Default - site body background color
id_ID: Default - warna latar belakang badan situs

en: Default - text color of the main menu
id_ID: Default - warna teks menu utama

en: Default - titles text general color
id_ID: Default - judul teks dengan warna umum

en: Defoult (Back and forward)
id_ID: Defoult (Mundur dan maju)

en: Delete block
id_ID: Hapus blok

en: Design for category lists and archives in basic classic widgets
id_ID: Desain untuk daftar kategori dan arsip di widget klasik dasar

en: Design for lists of posts and pages in basic classic widgets
id_ID: Desain untuk daftar postingan dan halaman di widget klasik dasar

en: Design for menu lists in basic classic widgets
id_ID: Desain untuk daftar menu di widget klasik dasar

en: Design for posts blocks in categories
id_ID: Desain untuk blok posting dalam kategori

en: Design for quote block
id_ID: Desain untuk blok kutipan

en: Design for related posts
id_ID: Desain untuk postingan terkait

en: Different settings
id_ID: Pengaturan berbeda

en: Dimming adjacent links
id_ID: Meredupkan tautan yang berdekatan

en: Direction fluently movement of blocks
id_ID: Arah pergerakan balok dengan lancar

en: Disable breadcrumbs in bbPress
id_ID: Nonaktifkan remah roti di bbPress

en: Disable lightbox in product photos
id_ID: Nonaktifkan lightbox di foto produk

en: Disable related products on the products page
id_ID: Nonaktifkan produk terkait di halaman produk

en: Disable sidebar on bbPress pages
id_ID: Nonaktifkan sidebar di halaman bbPress

en: Disable slider in product photos
id_ID: Nonaktifkan slider di foto produk

en: Disable sticker - Sale
id_ID: Nonaktifkan stiker - Obral

en: Disable style support for bbPress
id_ID: Nonaktifkan dukungan gaya untuk bbPress

en: Disable zoom in the main product photo
id_ID: Nonaktifkan zoom pada foto produk utama

en: Disabling block editor (Gutenberg) in widgets
id_ID: Menonaktifkan editor blok (Gutenberg) di widget

en: Disabling the block editor (Gutenberg) in a text editor
id_ID: Menonaktifkan editor blok (Gutenberg) di editor teks

en: Dismiss this notice
id_ID: Singkirkan pemberitahuan ini

en: Display categories on the sitemap
id_ID: Tampilkan kategori di peta situs

en: Display option (Ticker or Date)
id_ID: Opsi tampilan (Ticker atau Tanggal)

en: Display weeks
id_ID: Tampilkan minggu

en: Display wide slider
id_ID: Tampilkan penggeser lebar

en: Display year
id_ID: Tampilan tahun

en: Distributed
id_ID: Terdistribusi

en: Dividers in center
id_ID: Pembagi di tengah

en: Dividers in width
id_ID: Pembagi lebarnya

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Dotted frame
id_ID: Bingkai bertitik

en: Dotted line
id_ID: Garis putus-putus

en: Double border
id_ID: Perbatasan ganda

en: Double line
id_ID: Garis ganda

en: Drag the block with the cursor to change the position of the links
id_ID: Seret blok dengan kursor untuk mengubah posisi tautan

en: Drag to reposition blocks
id_ID: Seret untuk mengubah posisi blok

en: Drawing pin
id_ID: Paku payung

en: Drawing pin (vertical)
id_ID: Pin gambar (vertikal)

en: Dropdown menu background color
id_ID: Warna latar belakang menu tarik-turun

en: Dynamic zoom
id_ID: Zoom dinamis

en: Embossed tick
id_ID: Centang timbul

en: Enable auto start for Wide slider
id_ID: Aktifkan mulai otomatis untuk penggeser Lebar

en: Enable breadcrumbs in categories
id_ID: Aktifkan remah roti dalam kategori

en: Enable breadcrumbs in posts
id_ID: Aktifkan remah roti di postingan

en: Enable cart in main menu
id_ID: Aktifkan keranjang di menu utama

en: Enable cart in top menu
id_ID: Aktifkan keranjang di menu atas

en: Enable effect (live picture)
id_ID: Aktifkan efek (gambar langsung)

en: Enable navigation buttons for Wide slider
id_ID: Aktifkan tombol navigasi untuk penggeser Lebar

en: Enable search on product category pages
id_ID: Aktifkan pencarian di halaman kategori produk

en: Enable search on store page
id_ID: Aktifkan pencarian di halaman toko

en: Enable slider auto start
id_ID: Aktifkan penggeser mulai otomatis

en: Enable slider navigation buttons
id_ID: Aktifkan tombol navigasi penggeser

en: Enable styling support for The Events Calendar
id_ID: Aktifkan dukungan gaya untuk Kalender Acara

en: Enable the block with the latest posts on the main page
id_ID: Aktifkan blok dengan postingan terbaru di halaman utama

en: Enlargement picture
id_ID: Gambar pembesaran

en: Error 404
id_ID: Kesalahan 404

en: Except main page
id_ID: Kecuali halaman utama

en: Exclamation mark
id_ID: Tanda seru

en: Exclamation sheet
id_ID: Lembaran seru

en: External Source
id_ID: Sumber Luar

en: Fading away
id_ID: Kepudaran

en: Favorites
id_ID: Favorit

en: File
id_ID: Berkas

en: First the graphical menu, then the lists
id_ID: Pertama menu grafis, lalu daftar

en: First the list menu, then the graphic
id_ID: Pertama menu daftar, lalu grafik

en: Five
id_ID: Lima

en: Five columns
id_ID: Lima kolom

en: Fixed size logo
id_ID: Logo ukuran tetap

en: Folded corner
id_ID: Sudut terlipat

en: Font for H2 headings
id_ID: Font untuk judul H2

en: Font for H3 - H6 headings
id_ID: Font untuk judul H3 - H6

en: Font: Bad-script and Caveat
id_ID: Font: Skrip buruk dan Peringatan

en: Font: Bitter
id_ID: Font: Pahit

en: Font: Comfortaa and Roboto
id_ID: Jenis huruf: Comfortaa dan Roboto

en: Font: Cuprum and Exo-2
id_ID: Jenis huruf: Cuprum dan Exo-2

en: Font: Fira-sans and Oswald
id_ID: Font: Fira-sans dan Oswald

en: Font: Neucha and Cuprum
id_ID: Jenis huruf: Neucha dan Cuprum

en: Font: Philosopher
id_ID: Font: Filsuf

en: Font: Play
id_ID: Font: Mainkan

en: Font: Roboto
id_ID: Jenis huruf: Roboto

en: Font: Underdog
id_ID: Font: Tidak diunggulkan

en: Food
id_ID: Makanan

en: Footer 1
id_ID: Catatan kaki 1

en: Footer 2
id_ID: Catatan kaki 2

en: Footer 3
id_ID: Catatan kaki 3

en: Footer 4
id_ID: Catatan kaki 4

en: Footer Menu
id_ID: Menu Footer

en: Footer background color
id_ID: Warna latar belakang footer

en: Footer elements color
id_ID: Warna elemen footer

en: Footer link color
id_ID: Warna tautan footer

en: Footer link color (on hover)
id_ID: Warna tautan footer (saat diarahkan)

en: Footer text color
id_ID: Warna teks catatan kaki

en: For all side columns
id_ID: Untuk semua kolom samping

en: For all side columns. Default - background color of the main menu
id_ID: Untuk semua kolom samping. Default - warna latar belakang menu utama

en: For all side columns. Default - text color of the main menu
id_ID: Untuk semua kolom samping. Default - warna teks menu utama

en: Four
id_ID: Empat

en: Four columns
id_ID: Empat kolom

en: Frame
id_ID: Bingkai

en: Frame around
id_ID: Bingkai di sekitar

en: Frame around the link
id_ID: Bingkai di sekitar tautan

en: Frames
id_ID: Bingkai

en: From WordPress settings
id_ID: Dari pengaturan WordPress

en: Full width "Read more" button
id_ID: Tombol "Baca selengkapnya" lebar penuh

en: Full width website
id_ID: Situs web lebar penuh

en: General
id_ID: Umum

en: General color for links
id_ID: Warna umum untuk tautan

en: General heading font
id_ID: Font judul umum

en: General links color on hover
id_ID: Tautan umum berwarna saat mengarahkan kursor

en: General text color
id_ID: Warna teks umum

en: General text font
id_ID: Fonta teks umum

en: General typography
id_ID: Tipografi umum

en: Go to visual editor
id_ID: Buka editor visual

en: Gradient
id_ID: Gradien

en: Gradient 1 (fill)
id_ID: Gradien 1 (isi)

en: Gradient 2 (fill)
id_ID: Gradien 2 (isi)

en: Grid (fill)
id_ID: Kisi (isi)

en: Grid five blocks
id_ID: Grid lima blok

en: Grid image blocks
id_ID: Blok gambar kisi

en: Grid narrow big blocks
id_ID: Kisi-kisi blok-blok besar yang sempit

en: Grid narrow blocks
id_ID: Kotak-kotak sempit

en: Grid narrow mid blocks
id_ID: Grid sempit di tengah blok

en: Grid narrow small blocks
id_ID: Kisi-kisi blok-blok kecil yang sempit

en: Grid strings blocks
id_ID: Blok string grid

en: Grid three blocks
id_ID: Kisi tiga blok

en: H1 headings
id_ID: Judul H1

en: H2 heading icon selection
id_ID: Pemilihan ikon judul H2

en: H2 heading icons text color
id_ID: Warna teks ikon judul H2

en: H2 headings variation
id_ID: Variasi judul H2

en: H3 - H6 heading icon selection
id_ID: H3 - Pemilihan ikon judul H6

en: H3 - H6 heading icons text color
id_ID: H3 - Warna teks ikon judul H6

en: H3 - H6 headings variation
id_ID: Variasi judul H3 - H6

en: Header H1 Font
id_ID: Font Tajuk H1

en: Header H1 row height (0.8 - 5, default 1.5)
id_ID: Tinggi baris header H1 (0,8 - 5, default 1,5)

en: Header H1 text size
id_ID: Ukuran teks tajuk H1

en: Header area width with logo
id_ID: Lebar area header dengan logo

en: Header background
id_ID: Latar Belakang Header

en: Header image link
id_ID: Tautan gambar tajuk

en: Headers fill variation for Wide slider
id_ID: Variasi isi header untuk penggeser Lebar

en: Headers font for all widgets
id_ID: Font header untuk semua widget

en: Headings H2
id_ID: Judul H2

en: Headings H3 - H6
id_ID: Judul H3 - H6

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Height of main menu items
id_ID: Ketinggian item menu utama

en: Hide Details
id_ID: Sembunyikan detail

en: Hide avatar in author block
id_ID: Sembunyikan avatar di blok penulis

en: Hide description in author block
id_ID: Sembunyikan deskripsi di blok penulis

en: Home
id_ID: Beranda

en: Homepage Starting Settings
id_ID: Pengaturan Awal Beranda

en: Horizontally
id_ID: Secara horizontal

en: Hue change
id_ID: Perubahan warna

en: Icon (sign)
id_ID: Ikon (tanda)

en: Icon size for quote block
id_ID: Ukuran ikon untuk blok kutipan

en: Icons color for quote block
id_ID: Warna ikon untuk blok kutipan

en: Import ready-made demo versions of websites
id_ID: Impor versi demo situs web yang sudah jadi

en: Important! These options only affect this themes settings (visual customizer settings). If you have a lot of valuable settings, please back up your database before using this feature.
id_ID: Penting! Opsi ini hanya memengaruhi pengaturan tema ini (pengaturan penyesuai visual). Jika Anda memiliki banyak pengaturan berharga, harap buat cadangan database Anda sebelum menggunakan fitur ini.

en: In a top bar
id_ID: Di bar atas

en: In area of soc links (after)
id_ID: Di area tautan sosial (setelah)

en: In area of soc links (before)
id_ID: Di area tautan sosial (sebelumnya)

en: In frame
id_ID: Di dalam bingkai

en: In random order
id_ID: Dalam urutan acak

en: Increase
id_ID: Meningkatkan

en: Increasing contrast
id_ID: Meningkatkan kontras

en: Information
id_ID: Informasi

en: Information materials for the Airin Blog theme
id_ID: Materi informasi tema Airin Blog

en: Inner color for marker - numbered lists
id_ID: Warna bagian dalam untuk penanda adalah daftar bernomor

en: Installed But Not Activated
id_ID: Sudah diinstal tapi Belum Aktif

en: Installed version:
id_ID: Versi terpasang:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
id_ID: Memasang plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: It is important to know! These settings cannot delete or modify existing image files. Slicing of images occurs at the time of uploading a new image to the WordPress media library.
id_ID: Penting untuk diketahui! Pengaturan ini tidak dapat menghapus atau mengubah file gambar yang ada. Pemotongan gambar terjadi pada saat mengunggah gambar baru ke perpustakaan media WordPress.

en: JS Menu
id_ID: Menu JS

en: Just a block
id_ID: Hanya satu blok

en: Latest Posts
id_ID: Pos Terbaru

en: Latest comments
id_ID: Komentar terbaru

en: Latest entries of author
id_ID: Entri terbaru dari penulis

en: Latest posts
id_ID: Postingan terbaru

en: Latest posts (Author)
id_ID: Posting terbaru (Penulis)

en: Latest posts (default)
id_ID: Postingan terbaru (default)

en: Latin numerals
id_ID: Angka Latin

en: Left
id_ID: Kiri

en: Left and down
id_ID: Kiri dan bawah

en: Left sidebar
id_ID: Liri Sidebar

en: Less 1 min
id_ID: Kurang 1 menit

en: Lettering color (Out of stock)
id_ID: Warna tulisan (Stok habis)

en: Light color scheme (Blue)
id_ID: Skema warna terang (Biru)

en: Light color scheme (Dark blue and Light blue)
id_ID: Skema warna terang (Biru tua dan Biru muda)

en: Light color scheme (Dark grey and Red)
id_ID: Skema warna terang (Abu-abu tua dan Merah)

en: Light color scheme (Green and Orange)
id_ID: Skema warna terang (Hijau dan Oranye)

en: Light color scheme (Heavenly and Light blue)
id_ID: Skema warna terang (Surgawi dan Biru Muda)

en: Light color scheme (Light grey and Green)
id_ID: Skema warna terang (Abu-abu muda dan Hijau)

en: Light color scheme (Light grey and Light red)
id_ID: Skema warna terang (Abu-abu muda dan Merah muda)

en: Light color scheme (Orange and Gray)
id_ID: Skema warna terang (Oranye dan Abu-abu)

en: Light color scheme (Turquoise)
id_ID: Skema warna terang (Pirus)

en: Light color scheme (Violet and Pink)
id_ID: Skema warna terang (Violet dan Pink)

en: Light shadow
id_ID: Bayangan terang

en: Light underlining
id_ID: Garis bawah ringan

en: Lightweight menu
id_ID: Menunya ringan

en: Line thickness
id_ID: Ketebalan garis

en: Linear arrow
id_ID: Panah linier

en: Link to social network (URL)
id_ID: Tautan ke jejaring sosial (URL)

en: Links color (outside)
id_ID: Warna tautan (luar)

en: Links in content
id_ID: Tautan dalam konten

en: Lists
id_ID: Daftar

en: Lists, block quotes, headings
id_ID: Daftar, blokir kutipan, judul

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Location of the pagination block
id_ID: Lokasi blok penomoran halaman

en: Logo variation
id_ID: Variasi logo

en: Logo without limits
id_ID: Logo tanpa batas

en: Main
id_ID: Utama

en: Main Menu
id_ID: Menu Utama

en: Main menu
id_ID: Menu utama

en: Main menu background color (submenu)
id_ID: Warna latar belakang menu utama (submenu)

en: Main menu background in full screen width
id_ID: Latar belakang menu utama dalam lebar layar penuh

en: Main menu color (on hover)
id_ID: Warna menu utama (saat diarahkan)

en: Main menu item font
id_ID: Font item menu utama

en: Main menu items text size
id_ID: Ukuran teks item menu utama

en: Main menu items titles in uppercase
id_ID: Judul item menu utama dalam huruf besar

en: Main menu link color (submenu)
id_ID: Warna tautan menu utama (submenu)

en: Main page
id_ID: Halaman Utama

en: Main post image
id_ID: Gambar postingan utama

en: Make main menu sticky when scrolling (only for desktop versions of pc)
id_ID: Membuat menu utama lengket saat menggulir (hanya untuk pc versi desktop)

en: Management and configuration instruction for Airin Blog theme
id_ID: Petunjuk manajemen dan konfigurasi untuk tema Airin Blog

en: Marker color - bulleted lists
id_ID: Warna penanda - daftar berpoin

en: Marker color - numbered lists
id_ID: Warna penanda - daftar bernomor

en: Medium
id_ID: Sedang

en: Meta tag design
id_ID: Desain tag meta

en: Meta tag size
id_ID: Ukuran tag meta

en: Meta tags in categories
id_ID: Tag meta dalam kategori

en: Meta tags in posts
id_ID: Tag meta di postingan

en: Mobile
id_ID: Seluler

en: Month + Date + Year
id_ID: Bulan + Tanggal + Tahun

en: Month in letters
id_ID: Bulan dalam surat

en: Most popular categories
id_ID: Kategori paling populer

en: Move social links in the header over the image
id_ID: Pindahkan tautan sosial di header ke atas gambar

en: Multicolor scheme: Demo location of color
id_ID: Skema multiwarna: Demo lokasi warna

en: News
id_ID: Berita

en: Next post
id_ID: Artikel selanjutnya

en: Next posts
id_ID: Postingan berikutnya

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
id_ID: Tidak ada tindakan yang diambil. Plugin %1$s sudah aktif.

en: No image selected
id_ID: Tidak ada gambar yang dipilih

en: No limits
id_ID: Tanpa batas

en: No photo
id_ID: Tidak ada foto

en: No plugins are available to be activated at this time.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diaktifkan saat ini.

en: No plugins are available to be installed at this time.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diinstal pada saat ini.

en: No plugins are available to be updated at this time.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diperbarui saat ini.

en: No plugins to install, update or activate.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diperbarui atau diaktifkan.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diaktifkan saat ini.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk  diinstall saat ini.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diperbarui saat ini.

en: No products were found matching your selection.
id_ID: Tidak ada produk yang sesuai dengan pilihan Anda.

en: No sidebar (center)
id_ID: Tidak ada sidebar (tengah)

en: No sidebar (full width)
id_ID: Tidak ada sidebar (lebar penuh)

en: No sorting
id_ID: Tidak ada penyortiran

en: Not Installed
id_ID: Tidak Diinstall

en: Not available
id_ID: Tidak tersedia

en: Not display
id_ID: Tidak ditampilkan

en: Not display titles
id_ID: Tidak menampilkan judul

en: Nothing found
id_ID: Tidak ditemukan

en: Nothing found:
id_ID: Tidak ada yang ditemukan:

en: Nothing matched your search terms. Try other keywords.
id_ID: Tidak ada yang cocok dengan istilah penelusuran Anda. Coba kata kunci lainnya.

en: Nothing was found at this location. Try one of the links below or use the search.
id_ID: Tidak ada yang ditemukan di lokasi ini. Coba salah satu tautan di bawah atau gunakan pencarian.

en: Number (size) of columns in categories
id_ID: Jumlah (ukuran) kolom dalam kategori

en: Number of author posts in the author block (max 50)
id_ID: Jumlah postingan penulis di blok penulis (maks 50)

en: Number of columns for related posts
id_ID: Jumlah kolom untuk postingan terkait

en: Number of columns in mega menu
id_ID: Jumlah kolom di menu mega

en: Number of comments
id_ID: Jumlah komentar

en: Number of comments on a post
id_ID: Jumlah komentar pada sebuah postingan

en: Number of post views
id_ID: Jumlah tampilan postingan

en: Number of posts available
id_ID: Jumlah postingan yang tersedia

en: Number of posts available (max 50)
id_ID: Jumlah postingan yang tersedia (maks 50)

en: Number of posts displayed
id_ID: Jumlah postingan yang ditampilkan

en: Number of related posts (max 50)
id_ID: Jumlah postingan terkait (maks 50)

en: Number of slides in the wide slider (max 12)
id_ID: Jumlah slide di penggeser lebar (maks 12)

en: Number of symbols in description
id_ID: Jumlah simbol dalam deskripsi

en: Numeric lists variation
id_ID: Variasi daftar numerik

en: Numeric pagination
id_ID: Penomoran halaman numerik

en: Off
id_ID: Mati

en: Old comments
id_ID: Komentar lama

en: One
id_ID: Satu

en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
id_ID: Satu komentar di &ldquo;%1$s&rdquo;

en: Only main page
id_ID: Hanya halaman utama

en: Only pages
id_ID: Hanya halaman

en: Only posts
id_ID: Hanya postingan

en: Open Features (by activating this, you confirm that you want to reset all settings for this theme and understand the risk of permanent data loss)
id_ID: Buka Fitur (dengan mengaktifkan ini, Anda mengonfirmasi bahwa Anda ingin mengatur ulang semua pengaturan untuk tema ini dan memahami risiko kehilangan data permanen)

en: Open book
id_ID: Buka buku

en: Open link in new tab
id_ID: Buka tautan di tab baru

en: Orientation for main menu items
id_ID: Orientasi untuk item menu utama

en: Orientation of the logo and site name
id_ID: Orientasi logo dan nama situs

en: Overall header row height (0.8 - 5, default 1.5)
id_ID: Tinggi baris header keseluruhan (0,8 - 5, default 1,5)

en: Overall text size
id_ID: Ukuran teks keseluruhan

en: Page
id_ID: Halaman

en: Page for adding codes
id_ID: Halaman untuk menambahkan kode

en: Pages
id_ID: Halaman

en: Pages section header on the sitemap
id_ID: Header bagian halaman di peta situs

en: Pages:
id_ID: Halaman:

en: Pagination
id_ID: Paginasi

en: Pagination block design
id_ID: Desain blok paginasi

en: Pagination block size
id_ID: Ukuran blok paginasi

en: Pagination variation
id_ID: Variasi paginasi

en: Paper clip
id_ID: Klip kertas

en: Paper clip (vertical)
id_ID: Klip kertas (vertikal)

en: Partial slider
id_ID: Penggeser sebagian

en: Pencil
id_ID: Pensil

en: Picture contrast
id_ID: Kontras gambar

en: Picture frame
id_ID: Bingkai gambar

en: Picture variant
id_ID: Varian gambar

en: Please contact the administrator of this site for help.
id_ID: Silakan hubungi administrator situs ini untuk bantuan.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
id_ID: Silahkan kontak penyedia plugin dan tanya mereka tentang plugin sesuai dengan aturan WordPress.

en: Plugin activated successfully.
id_ID: Plugin berhasil diaktifkan.

en: Plugin activation failed.
id_ID: Gagal mengaktifkan plugin.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
id_ID: Plugin tidak diaktifkan. Sebuah versi yang lebih tinggi dari %s diperlukan untuk tema ini. Silakan update plugin.

en: Popular products
id_ID: Produk populer

en: Post author
id_ID: Penulis pos

en: Post card description size (5 - 30 px)
id_ID: Ukuran deskripsi kartu pos (5 - 30 piksel)

en: Post card title size (5 - 50 px)
id_ID: Ukuran judul kartu pos (5 - 50 piksel)

en: Post categories
id_ID: Kategori postingan

en: Post creation date
id_ID: Tanggal pembuatan postingan

en: Post reading time
id_ID: Waktu pasca membaca

en: Post sorting
id_ID: Penyortiran pos

en: Post tags
id_ID: Tag posting

en: Post title option
id_ID: Opsi judul postingan

en: Post update date
id_ID: Tanggal posting pembaruan

en: Posted by
id_ID: Dikirim oleh

en: Posts
id_ID: Postingan

en: Posts and pages
id_ID: Posting dan halaman

en: Posts background color
id_ID: Warna latar belakang postingan

en: Posts section header on the sitemap
id_ID: Header bagian postingan di peta situs

en: Posts titles color on hover
id_ID: Judul postingan berwarna saat diarahkan

en: Posts titles text color
id_ID: Warna teks judul postingan

en: Posts:
id_ID: Posting:

en: Presentation page
id_ID: Halaman presentasi

en: Preset options
id_ID: Opsi prasetel

en: Preset settings
id_ID: Pengaturan prasetel

en: Previous post
id_ID: Tulisan sebelumnya

en: Previous posts
id_ID: Postingan sebelumnya

en: Primary theme color
id_ID: Warna tema utama

en: Priority partition
id_ID: Partisi prioritas

en: Pro page
id_ID: Halaman profesional

en: Product price color
id_ID: Warna harga produk

en: Proportion of width occupied by top menu
id_ID: Proporsi lebar yang ditempati oleh menu atas

en: Publication date:
id_ID: Tanggal penerbitan:

en: Quote blocks
id_ID: Blok kutipan

en: Range for fluently movement of blocks
id_ID: Rentang untuk pergerakan balok dengan lancar

en: Rate this theme
id_ID: Nilai tema ini

en: Read more
id_ID: Selengkapnya

en: Reading time
id_ID: Waktu membaca

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Start here</a>.
id_ID: Siap untuk mempublikasikan posting pertama Anda? <a href="%1$s">Mulai di sini</a> .

en: Recommended
id_ID: Direkomendasikan

en: Rectangular quotes
id_ID: Kutipan persegi panjang

en: Reducing picture
id_ID: Mengurangi gambar

en: Reduction
id_ID: Pengurangan

en: Related elements for the main theme color
id_ID: Elemen terkait untuk warna tema utama

en: Related posts
id_ID: Pos terkait

en: Relieve the menu (replace with lightweight)
id_ID: Meringankan menu (ganti dengan yang ringan)

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Remove "Up button"
id_ID: Hapus "Tombol Atas"

en: Remove URL field in comments (for posts and pages)
id_ID: Hapus bidang URL di komentar (untuk posting dan halaman)

en: Remove buttons (back and next) from numeric pagination
id_ID: Hapus tombol (kembali dan berikutnya) dari penomoran halaman numerik

en: Remove color in neighboring blocks
id_ID: Hapus warna di blok tetangga

en: Remove comment block (for pages)
id_ID: Hapus blok komentar (untuk halaman)

en: Remove comment block (for posts)
id_ID: Hapus blok komentar (untuk postingan)

en: Remove decryption in meta blocks
id_ID: Hapus dekripsi di blok meta

en: Remove decryption in taxonomies
id_ID: Hapus dekripsi dalam taksonomi

en: Remove description from posts blocks in categories
id_ID: Hapus deskripsi dari blok posting dalam kategori

en: Remove hidden H2 tag from pagination
id_ID: Hapus tag H2 tersembunyi dari pagination

en: Remove image slicing for 1536 x 1536
id_ID: Hapus pemotongan gambar untuk 1536 x 1536

en: Remove image slicing for 1920 x 1080
id_ID: Hapus pemotongan gambar untuk 1920 x 1080

en: Remove image slicing for 2048 x 2048
id_ID: Hapus pemotongan gambar untuk 2048 x 2048

en: Remove image slicing for 2560 x 2560, aka "scaled"
id_ID: Hapus pemotongan gambar untuk 2560 x 2560 alias "berskala"

en: Remove image slicing for 768 x 768, aka "medium_large"
id_ID: Hapus pemotongan gambar untuk 768 x 768, alias "medium_large"

en: Remove link from author name
id_ID: Hapus tautan dari nama penulis

en: Remove link underline
id_ID: Hapus tautan yang digarisbawahi

en: Remove main menu
id_ID: Hapus menu utama

en: Remove meta tag icons
id_ID: Hapus ikon tag meta

en: Remove post titles
id_ID: Hapus judul postingan

en: Remove prefix (site name) after SEO Title
id_ID: Hapus awalan (nama situs) setelah Judul SEO

en: Remove section (next entry)
id_ID: Hapus bagian (entri berikutnya)

en: Remove stub (No photo) in related posts
id_ID: Hapus rintisan (Tidak ada foto) di postingan terkait

en: Remove the dividing line
id_ID: Hapus garis pemisah

en: Remove the main (top) image in pages
id_ID: Hapus gambar utama (atas) di halaman

en: Remove the main (top) image in posts
id_ID: Hapus gambar utama (atas) di postingan

en: Remove the prefix "Category" on category pages
id_ID: Hapus awalan "Kategori" pada halaman kategori

en: Remove the prefix (site description) after the SEO Title on the main page
id_ID: Hapus awalan (deskripsi situs) setelah Judul SEO di halaman utama

en: Remove the stub "No photo" from posts blocks in categories
id_ID: Hapus rintisan "Tidak ada foto" dari blok posting dalam kategori

en: Remove title from posts blocks in categories
id_ID: Hapus judul dari blok posting dalam kategori

en: Remove top menu
id_ID: Hapus menu teratas

en: Removing H2 tag from pagination is good for SEO, but worse for special programs (for the visually impaired)
id_ID: Menghapus tag H2 dari penomoran halaman baik untuk SEO, tetapi lebih buruk untuk program khusus (untuk tunanetra)

en: Removing extra image sizes
id_ID: Menghapus ukuran gambar tambahan

en: Required
id_ID: Diperlukan

en: Required Update not Available
id_ID: Pembaruan yang diperlukan Tak Tersedia

en: Requires Update
id_ID: Membutuhkan Pembaruan

en: Reset settings
id_ID: Atur ulang pengaturan

en: Reset settings | Apply presets
id_ID: Setel ulang pengaturan | Terapkan preset

en: Reset theme settings and Apply presets
id_ID: Atur ulang pengaturan tema dan Terapkan preset

en: Return to Required Plugins Installer
id_ID: Kembali ke Installer Plugin yang Disarankan

en: Return to the Dashboard
id_ID: Kembali ke Dashboard

en: Rhombus
id_ID: Belah ketupat

en: Right
id_ID: Kanan

en: Right arrow
id_ID: Panah kanan

en: Right sidebar
id_ID: Left sidebar

en: Roll up block
id_ID: Gulung blok

en: Round dots
id_ID: Titik-titik bulat

en: Round frame
id_ID: Bingkai bulat

en: Round quotes
id_ID: Kutipan bulat

en: Rounded square frame
id_ID: Bingkai persegi bulat

en: Row height of H2 headings (0.8 - 5, default 1.5)
id_ID: Tinggi baris judul H2 (0,8 - 5, default 1,5)

en: Row height of H3 - H6 headings (0.8 - 5, default 1.5)
id_ID: Tinggi baris judul H3 - H6 (0,8 - 5, default 1,5)

en: SEO settings
id_ID: Pengaturan SEO

en: Search
id_ID: Cari

en: Search button size
id_ID: Ukuran tombol pencarian

en: Search results for: %s
id_ID: Hasil Pencarian: %s

en: Section (next entry)
id_ID: Bagian (entri berikutnya)

en: Section heading
id_ID: Judul bagian

en: Section option
id_ID: Opsi bagian

en: Section with settings
id_ID: Bagian dengan pengaturan

en: Sections with blocks on the main
id_ID: Bagian dengan blok di bagian utama

en: Sections with blocks on the mega menu
id_ID: Bagian dengan blok pada menu mega

en: Select Image
id_ID: Pilih Gambar

en: Select category
id_ID: Pilih Kategori

en: Select category 1
id_ID: Pilih kategori 1

en: Select category 2
id_ID: Pilih kategori 2

en: Select category 3
id_ID: Pilih Kategori 3

en: Select category 4
id_ID: Pilih kategori 4

en: Select category 5
id_ID: Pilih Kategori 5

en: Selecting a category to display in a wide slider
id_ID: Memilih kategori untuk ditampilkan dalam penggeser lebar

en: Selecting an icon for the quote block
id_ID: Memilih ikon untuk blok kutipan

en: Selecting the design of widget sections
id_ID: Memilih desain bagian widget

en: Separator and header color in breadcrumbs
id_ID: Pemisah dan warna header di remah roti

en: Separator between breadcrumbs
id_ID: Pemisah antar remah roti

en: Separator between numbers
id_ID: Pemisah antar angka

en: Separator variation for author block
id_ID: Variasi pemisah untuk blok penulis

en: Set ALT value for stub No photo
id_ID: Tetapkan nilai ALT untuk rintisan Tidak ada foto

en: Set settings here
id_ID: Tetapkan pengaturan di sini

en: Set your SEO Description for the homepage
id_ID: Tetapkan Deskripsi SEO Anda untuk beranda

en: Set your SEO Title for the homepage
id_ID: Tetapkan Judul SEO Anda untuk beranda

en: Set your separator for SEO Title prefix
id_ID: Tetapkan pemisah Anda untuk awalan Judul SEO

en: Sharp quotes
id_ID: Kutipan yang tajam

en: Shop
id_ID: Toko

en: Show "Read more" button in the center
id_ID: Tampilkan tombol "Baca selengkapnya" di tengah

en: Show Details
id_ID: Tampilkan Detail

en: Show all pagination items (for numeric)
id_ID: Tampilkan semua item penomoran halaman (untuk numerik)

en: Show link to home page
id_ID: Tampilkan tautan ke halaman beranda

en: Show more
id_ID: Selengkapnya

en: Show pages on sitemap
id_ID: Tampilkan halaman di peta situs

en: Show posts on sitemap
id_ID: Tampilkan postingan di peta situs

en: Show slider full screen width
id_ID: Tampilkan penggeser dengan lebar layar penuh

en: Show title for categories, archives and tags
id_ID: Tampilkan judul untuk kategori, arsip, dan tag

en: Show title in breadcrumb for posts
id_ID: Tampilkan judul di remah roti untuk postingan

en: Side border
id_ID: Perbatasan samping

en: Side column
id_ID: Kolom samping

en: Side column (WooCommerce)
id_ID: Kolom samping (WooCommerce)

en: Side column (bbPress)
id_ID: Kolom samping (bbPress)

en: Side column, except WooCommerce
id_ID: Kolom samping, kecuali WooCommerce

en: Side column, except WooCommerce. Default - color not set.
id_ID: Kolom samping, kecuali WooCommerce. Default - warna tidak disetel.

en: Side shadow
id_ID: Bayangan samping

en: Sidebar orientation on main page
id_ID: Orientasi sidebar di halaman utama

en: Sidebar orientation on the entire site
id_ID: Orientasi sidebar di seluruh situs

en: Simple
id_ID: Sederhana

en: Simple design
id_ID: Desain sederhana

en: Simple headers
id_ID: Header sederhana

en: Site body background color
id_ID: Warna latar belakang badan situs

en: Site description font
id_ID: Font deskripsi situs

en: Site description row height (0.8 - 5, default 1)
id_ID: Tinggi baris deskripsi situs (0,8 - 5, default 1)

en: Site description size (5 - 50 px, default 16 px)
id_ID: Ukuran deskripsi situs (5 - 50 piksel, default 16 piksel)

en: Site header background color
id_ID: Warna latar belakang tajuk situs

en: Site map
id_ID: Peta situs

en: Site not ready
id_ID: Situs belum siap

en: Site title and description text color
id_ID: Judul situs dan warna teks deskripsi

en: Site title font
id_ID: Font judul situs

en: Site title row height (0.8 - 5, default 1.5)
id_ID: Tinggi baris judul situs (0,8 - 5, default 1,5)

en: Site title size (5 - 100 px, default 32 px)
id_ID: Ukuran judul situs (5 - 100 piksel, default 32 piksel)

en: Six
id_ID: Enam

en: Size fixed
id_ID: Ukuran tetap

en: Size of section headers on the main page
id_ID: Ukuran header bagian di halaman utama

en: Skip to main content
id_ID: Lompat ke konten utama

en: Slash ( / )
id_ID: Garis miring ( / )

en: Slider move time
id_ID: Waktu pergerakan penggeser

en: Slider three blocks
id_ID: Slider tiga blok

en: Slider two blocks
id_ID: Geser dua blok

en: Slight slope
id_ID: Sedikit kemiringan

en: Small
id_ID: Kecil

en: Small circle
id_ID: Lingkaran kecil

en: Small dash
id_ID: Tanda hubung kecil

en: Small flag
id_ID: Bendera kecil

en: Small square
id_ID: Kotak kecil

en: Smooth dimming
id_ID: Peredupan halus

en: Snowflake
id_ID: Kepingan salju

en: Soaring
id_ID: Melonjak

en: Soaring blocks
id_ID: Blok melonjak

en: Social link
id_ID: Jaringan sosial

en: Social link design (for icons no background)
id_ID: Desain tautan sosial (untuk ikon tanpa latar belakang)

en: Social link design (for icons with background)
id_ID: Desain tautan sosial (untuk ikon dengan latar belakang)

en: Social link form
id_ID: Formulir tautan sosial

en: Social link size
id_ID: Ukuran tautan sosial

en: Social links
id_ID: Tautan sosial

en: Social links fill color
id_ID: Tautan sosial mengisi warna

en: Solid frame
id_ID: Bingkai kokoh

en: Solid line
id_ID: Garis utuh

en: Solid tick
id_ID: Centang padat

en: Some functionality is provided in a separate plugin (as required by WordPress)
id_ID: Beberapa fungsi disediakan dalam plugin terpisah (seperti yang disyaratkan oleh WordPress)

en: Some styles work well with the background
id_ID: Beberapa gaya cocok dengan latar belakang

en: Something went wrong with the plugin API.
id_ID: Terjadi kesalahan dengan plugin API.

en: Source
id_ID: Sumber

en: Specify 100% for center the title
id_ID: Tentukan 100% fatau pusatkan judul

en: Specify the number of columns of popular products
id_ID: Tentukan jumlah kolom produk populer

en: Specify the number of columns of related products
id_ID: Tentukan jumlah kolom produk terkait

en: Specify the number of popular products
id_ID: Tentukan jumlah produk populer

en: Specify the number of related products
id_ID: Tentukan jumlah produk terkait

en: Specify your text for the link (Default - Home)
id_ID: Tentukan teks Anda untuk tautan (Default - Beranda)

en: Square
id_ID: Kuadrat

en: Square dots
id_ID: Titik-titik persegi

en: Square frame
id_ID: Bingkai persegi

en: Square quotes
id_ID: Kutipan persegi

en: Standard flipping
id_ID: Membalik standar

en: Star
id_ID: Bintang

en: Sticker color - Sale
id_ID: Warna stiker - Obral

en: Style: Confident oasis
id_ID: Gaya: Oasis percaya diri

en: Style: Heavenly
id_ID: Gaya: Surgawi

en: Style: Hippopotamus
id_ID: Gaya: Kuda nil

en: Style: Intrusive frames
id_ID: Gaya: Bingkai yang mengganggu

en: Style: Minimalism
id_ID: Gaya: Minimalis

en: Style: Mixing colors
id_ID: Gaya: Mencampur warna

en: Style: News book
id_ID: Gaya: Buku berita

en: Style: News time
id_ID: Gaya: Waktu berita

en: Style: Night magazine
id_ID: Gaya: Majalah malam

en: Style: Photo maximalism
id_ID: Gaya: Foto maksimalisme

en: Style: Strict carrot
id_ID: Gaya: Wortel ketat

en: Style: Through limitations
id_ID: Gaya: Melalui keterbatasan

en: Style: Womens blog
id_ID: Gaya: Blog wanita

en: Support
id_ID: Dukungan

en: Switch off
id_ID: Mematikan

en: Tag cloud
id_ID: Tandai awan

en: Tags
id_ID: Tag

en: Taxonomy for related posts
id_ID: Taksonomi untuk posting terkait

en: Technical support
id_ID: Dukungan teknis

en: Template orientation
id_ID: Orientasi templat

en: Test text
id_ID: Teks tes

en: Text at the bottom of the footer
id_ID: Teks di bagian bawah footer

en: Text color
id_ID: Warna teks

en: Text color for quote block
id_ID: Warna teks untuk blok kutipan

en: Text color main menu and footer
id_ID: Menu utama dan footer warna teks

en: Text color of H1 headings
id_ID: Warna teks judul H1

en: Text color of H2 headings
id_ID: Warna teks judul H2

en: Text color of H3 - H6 headings
id_ID: Warna teks judul H3 - H6

en: Text color of menu items of basic classic widgets
id_ID: Warna teks item menu widget klasik dasar

en: Text color of menu items of basic classic widgets (on hover)
id_ID: Warna teks item menu widget klasik dasar (saat diarahkan)

en: Text for the main link in breadcrumbs
id_ID: Teks untuk tautan utama di remah roti

en: Text size
id_ID: Ukuran teks

en: Text size of H2 headings
id_ID: Ukuran teks judul H2

en: Text size of H3 headings
id_ID: Ukuran teks judul H3

en: Text size of H4 headings
id_ID: Ukuran teks judul H4

en: Text size of H5 headings
id_ID: Ukuran teks judul H5

en: Text size of H6 headings
id_ID: Ukuran teks judul H6

en: The following plugin was activated successfully -
id_ID: Plugin berikut berhasil diaktifkan -

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
id_ID[0]: Plugin yang telah berhasil diaktifkan:

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
id_ID: Proses pemasangan dan aktivasi sudah dimulai. Proses ini mungkin memakan waktu lama di beberapa penyedia, jadi mohon bersabar.

en: The installation of %1$s failed.
id_ID: Pemasangan %1$s gagal.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
id_ID: Proses instalasi dimulai. Proses ini mungkin memakan waktu beberapa saat di beberapa host, jadi harap bersabar.

en: The maximum number of categories on the sitemap
id_ID: Jumlah maksimum kategori pada peta situs

en: The maximum number of pages on the sitemap
id_ID: Jumlah maksimum halaman di peta situs

en: The maximum number of posts on the sitemap
id_ID: Jumlah maksimum postingan di peta situs

en: The presented settings allow you to remove from the slicing the largest sizes that are not used in this theme.
id_ID: Pengaturan yang disajikan memungkinkan Anda menghapus ukuran terbesar dari pemotongan yang tidak digunakan dalam tema ini.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
id_ID: Paket plugin terdiri dari lebih dari satu file, namun file-file tersebut tidak dikemas dalam folder.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
id_ID: Paket plugin jarak jauh tidak berisi folder dengan slug yang diinginkan dan penggantian nama tidak bekerja.

en: The selected image will be compressed to the optimal size 150 x 100 px
id_ID: Gambar yang dipilih akan dikompresi ke ukuran optimal 150 x 100 px

en: The size is registered by WordPress itself. Can be used by this theme when 1920 x 1080 is disabled and set to Full Screen.
id_ID: Ukurannya didaftarkan oleh WordPress itu sendiri. Dapat digunakan oleh tema ini ketika 1920 x 1080 dinonaktifkan dan diatur ke Layar Penuh.

en: The size is registered by WordPress itself. Not used in this theme.
id_ID: Ukurannya didaftarkan oleh WordPress itu sendiri. Tidak digunakan dalam tema ini.

en: The size is registered by this theme. Used only when "Full width website" is set.
id_ID: Ukurannya didaftarkan oleh tema ini. Hanya digunakan bila "Situs web lebar penuh" disetel.

en: Theme
id_ID: Tema

en: There are no posts in this category. Perhaps a search will help.
id_ID: Tidak ada postingan dalam kategori ini. Mungkin pencarian akan membantu.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
id_ID: Ada satu atau lebih diperlukan atau yang disarankan plugin untuk diinstal, diperbarui atau diaktifkan.

en: These settings register a new size for the main (top) image of posts and pages.
id_ID: Pengaturan ini mendaftarkan ukuran baru untuk gambar utama (atas) postingan dan halaman.

en: These widgets are displayed in the first column of the footer
id_ID: Widget ini ditampilkan di kolom pertama footer

en: These widgets are displayed in the fourth column of the footer
id_ID: Widget ini ditampilkan di kolom keempat footer

en: These widgets are displayed in the right or left column, depending on the site settings
id_ID: Widget ini ditampilkan di kolom kanan atau kiri, tergantung pengaturan situs

en: These widgets are displayed in the second column of the footer
id_ID: Widget ini ditampilkan di kolom kedua footer

en: These widgets are displayed in the sidebar on WooCommerce pages
id_ID: Widget ini ditampilkan di sidebar pada halaman WooCommerce

en: These widgets are displayed in the sidebar on bbPress pages
id_ID: Widget ini ditampilkan di sidebar halaman bbPress

en: These widgets are displayed in the third column of the footer
id_ID: Widget ini ditampilkan di kolom ketiga footer

en: Thick border
id_ID: Perbatasan tebal

en: Thin border
id_ID: Perbatasan tipis

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
id_ID: Plugin ini perlu diperbarui agar kompatibel dengan tema Anda.

en: This removes the underlining of links in the content text
id_ID: Ini menghilangkan garis bawah tautan dalam teks konten

en: This setting will apply the selected color scheme, all your colors will be reassigned
id_ID: Pengaturan ini akan menerapkan skema warna yang dipilih, semua warna Anda akan ditetapkan ulang

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
id_ID[0]: Tema ini merekomendasikan plugin berikut ini: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
id_ID[0]: Tema ini membutuhkan plugin berikut ini: %1$s.

en: This will reset all theme settings to default, apply the chosen color scheme and activate some settings for the example
id_ID: Ini akan mengatur ulang semua pengaturan tema ke default, menerapkan skema warna yang dipilih dan mengaktifkan beberapa pengaturan misalnya

en: This works when you click on the image
id_ID: Ini berfungsi ketika Anda mengklik gambar

en: Three
id_ID: Tiga

en: Three columns
id_ID: Tiga kolom

en: Ticker
id_ID: Jantung

en: Ticker is taken from the title of the last entry in the selected category
id_ID: Ticker diambil dari judul entri terakhir pada kategori yang dipilih

en: Time between slides
id_ID: Waktu antar slide

en: Tint picture
id_ID: Gambar warna

en: Title and logo
id_ID: Judul dan logo

en: Title for block (Related posts)
id_ID: Judul untuk blok (Postingan terkait)

en: Title for column 1
id_ID: Judul untuk kolom 1

en: Title for column 2
id_ID: Judul untuk kolom 2

en: Title for column 3
id_ID: Judul untuk kolom 3

en: Title for column 4
id_ID: Judul untuk kolom 4

en: Title for column 5
id_ID: Judul untuk kolom 5

en: Title for text
id_ID: Judul untuk teks

en: Title for the latest posts block
id_ID: Judul untuk blok postingan terbaru

en: Title text size
id_ID: Ukuran teks judul

en: Title text size for small cards
id_ID: Ukuran teks judul untuk kartu kecil

en: Titles background color for classic widgets
id_ID: Warna latar belakang judul untuk widget klasik

en: Titles of all classic widgets in uppercase
id_ID: Judul semua widget klasik dalam huruf besar

en: Titles text color for classic widgets
id_ID: Warna teks judul untuk widget klasik

en: Titles text general color
id_ID: Judul teks warna umum

en: Titles text size of all classic widgets
id_ID: Ukuran teks judul semua widget klasik

en: To display the sitemap, create a new page through the standard WordPress menu,
    			go to page edit mode and select the "Site Map" template on the right side, save the page.
id_ID: Untuk menampilkan peta situs, buat halaman baru melalui menu standar WordPress,
    masuk ke mode edit halaman dan pilih template "Peta Situs" di sisi kanan, simpan halaman.

en: To extend the theme, install the free plugin
id_ID: Untuk memperluas tema, instal plugin gratis

en: To restore the default settings, clear the field data and save
id_ID: Untuk mengembalikan pengaturan default, hapus data lapangan dan simpan

en: Together with the icon, the text is also aligned
id_ID: Bersamaan dengan ikon, teksnya juga disejajarkan

en: Toning neighboring blocks
id_ID: Mengencangkan blok tetangga

en: Top
id_ID: Atas

en: Top Menu
id_ID: Menu Teratas

en: Top bar
id_ID: Bar atas

en: Top image
id_ID: Gambar atas

en: Top margin
id_ID: Batas atas

en: Top menu
id_ID: Menu teratas

en: Top menu text size
id_ID: Ukuran teks menu atas

en: Top menu text size (mobile)
id_ID: Ukuran teks menu atas (seluler)

en: Top of footer
id_ID: Bagian atas catatan kaki

en: Top of personal account (WooCommerce)
id_ID: Akun pribadi bagian atas (WooCommerce)

en: Top part
id_ID: Bagian atas

en: Top search
id_ID: Pencarian teratas

en: Total heading size H2 (5 - 100 px, default 26 px)
id_ID: Total ukuran judul H2 (5 - 100 piksel, default 26 piksel)

en: Total heading size H3 (5 - 100 px, default 24 px)
id_ID: Total ukuran judul H3 (5 - 100 piksel, default 24 piksel)

en: Total heading size H4 (5 - 100 px, default 22 px)
id_ID: Total ukuran judul H4 (5 - 100 piksel, default 22 piksel)

en: Total heading size H5 (5 - 100 px, default 20 px)
id_ID: Total ukuran judul H5 (5 - 100 piksel, default 20 piksel)

en: Total heading size H6 (5 - 100 px, default 18 px)
id_ID: Total ukuran judul H6 (5 - 100 piksel, default 18 piksel)

en: Total heading size h1 (5 - 100 px, default 32 px)
id_ID: Total ukuran judul h1 (5 - 100 piksel, default 32 piksel)

en: Total line height of text
id_ID: Total tinggi baris teks

en: Travel
id_ID: Perjalanan

en: Triangle
id_ID: Segi tiga

en: Try searching the monthly archives. %1$s
id_ID: Coba cari di arsip bulanan. %1$s

en: Turn off icons
id_ID: Matikan ikon

en: Turn off separators
id_ID: Matikan pemisah

en: Turn off styles
id_ID: Matikan gaya

en: Two
id_ID: Kedua

en: Two author widgets
id_ID: Dua widget penulis

en: Two columns
id_ID: Dua kolom

en: Two widgets for recent posts
id_ID: Dua widget untuk posting terbaru

en: Type
id_ID: Tipe

en: Under the heading on the order page (WooCommerce)
id_ID: Di bawah judul pada halaman pesanan (WooCommerce)

en: Underline titles of all classic widgets
id_ID: Garis bawahi judul semua widget klasik

en: Underlined
id_ID: Digarisbawahi

en: Unfortunately! This page cannot be found.
id_ID: Sayangnya! Halaman ini tidak dapat ditemukan.

en: Up button
id_ID: Tombol atas

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Update %2$s
id_ID: Perbarui %2$s

en: Update Required
id_ID: Diperlukan Pembaruan

en: Update recommended
id_ID: Update direkomendasikan

en: Updated
id_ID: Diperbarui

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
id_ID: Memperbarui Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
id_ID: Memperbarui Plugin: %s

en: Upheaval
id_ID: Pergolakan

en: Uppercase text
id_ID: Teks huruf besar

en: Use social icon styles
id_ID: Gunakan gaya ikon sosial

en: Useful links
id_ID: Tautan yang bermanfaat

en: Various settings of the administrative part of the theme
id_ID: Berbagai pengaturan bagian administratif tema

en: Version
id_ID: Versi

en: Vertical
id_ID: Vertikal

en: Vertical columns
id_ID: Kolom vertikal

en: Vertical line ( | )
id_ID: Garis vertikal ( | )

en: Very big
id_ID: Sangat besar

en: Very small
id_ID: Sangat kecil

en: View demo
id_ID: Lihat demo

en: View more information
id_ID: Lihat informasi lebih lanjut

en: View your shopping cart
id_ID: Lihat keranjang belanja

en: Views
id_ID: Dilihat

en: Volumetric
id_ID: Volumetrik

en: Volumetric arrow
id_ID: Panah volumetrik

en: Watch live sites demos
id_ID: Tonton demo situs langsung

en: We cannot find what you are looking for. Try using search.
id_ID: Kami tidak dapat menemukan apa yang Anda cari. Coba gunakan pencarian.

en: Website background color
id_ID: Warna latar belakang situs web

en: What does this give?
id_ID: Apa manfaatnya?

en: What meta tags to display
id_ID: Tag meta apa yang akan ditampilkan

en: When uploading an image to the media library, WordPress cuts many sizes from one image.
id_ID: Saat mengunggah gambar ke perpustakaan media, WordPress memotong banyak ukuran dari satu gambar.

en: Where does the main link lead in breadcrumbs
id_ID: Di mana tautan utama mengarah ke remah roti

en: Where to display meta tags for categories
id_ID: Tempat menampilkan meta tag untuk kategori

en: Where to display meta tags for tags
id_ID: Tempat menampilkan tag meta untuk tag

en: Where to display typography
id_ID: Tempat menampilkan tipografi

en: Where to get the date
id_ID: Di mana mendapatkan tanggalnya

en: Which taxonomy to display
id_ID: Taksonomi mana yang akan ditampilkan

en: White
id_ID: Putih

en: Wide slider
id_ID: Penggeser lebar

en: Wide slider background color
id_ID: Warna latar belakang penggeser lebar

en: Wide slider headings color
id_ID: Warna judul penggeser lebar

en: Widget Menu
id_ID: Menu Widget

en: Widget settings
id_ID: Pengaturan widget

en: Widget with banner
id_ID: Widget dengan spanduk

en: Widget with links
id_ID: Widget dengan tautan

en: Widget with slider
id_ID: Widget dengan penggeser

en: Widgets headers text color in footer
id_ID: Warna teks header widget di footer

en: Widgets sections backgrounds
id_ID: Latar belakang bagian widget

en: Width
id_ID: Lebar

en: With arbitrary value
id_ID: Dengan nilai sewenang-wenang

en: With icon selection
id_ID: Dengan pemilihan ikon

en: With numbering
id_ID: Dengan penomoran

en: Without animation
id_ID: Tanpa animasi

en: Without background
id_ID: Tanpa latar belakang

en: Without settings (Defaults)
id_ID: Tanpa pengaturan (Default)

en: Works for blocks on the main page and category pages
id_ID: Berfungsi untuk blok di halaman utama dan halaman kategori

en: XL Mega menu
id_ID: Menu XL Mega

en: Year + Month + Date
id_ID: Tahun + Bulan + Tanggal

en: Your order
id_ID: Pesanan Anda

en: Zoom (with background)
id_ID: Zoom (dengan latar belakang)

en: Zoom out (with background)
id_ID: Perkecil (dengan latar belakang)

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
id_ID: tidak diketahui

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
id_ID[0]: %1$s komentar &ldquo;%2$s&rdquo;

en: default
id_ID: bawaan

en: default - sets the overall color of the links
id_ID: default - mengatur warna keseluruhan tautan

en: max 50 000 (default 1500)
id_ID: maks 50.000 (default 1500)

en: max 50 000 (default 5000)
id_ID: maks 50.000 (default 5000)

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
id_ID: dan

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Semua Plugin <span class="count">(%s)</span>
