Airin Blog - en to ar_EG translation catalogue (1133 entries)

en: 
    			This will disable the heavy menu and enable the pure CSS menu.
    			Pros: Disables JS scripts, which can be important for speed since the menu is at the top of the site.
    			Cons: Support for keyboard control will be disabled. The arrows (icons) of the menu control are disabled.
ar_EG: 
    سيؤدي هذا إلى تعطيل القائمة الثقيلة وتمكين قائمة CSS النقية.
    الإيجابيات: تعطيل نصوص JS، والتي يمكن أن تكون مهمة للسرعة نظرًا لأن القائمة موجودة في أعلى الموقع.
    السلبيات: سيتم تعطيل دعم التحكم بلوحة المفاتيح. تم تعطيل الأسهم (الرموز) الخاصة بعنصر التحكم في القائمة.

en: 
    			This will disable the script that improves the appearance and usability of drop-down lists.
    			For example, in the widget (Categories) it adds a live search filter if the list is long.
    			This will not affect the menu.
    			Disable it if site loading speed is important to you and you do not use drop-down lists.
ar_EG: 
    سيؤدي هذا إلى تعطيل البرنامج النصي الذي يعمل على تحسين مظهر القوائم المنسدلة وسهولة استخدامها.
    على سبيل المثال، في عنصر واجهة المستخدم (الفئات)، يتم إضافة مرشح بحث مباشر إذا كانت القائمة طويلة.
    وهذا لن يؤثر على القائمة.
    قم بتعطيله إذا كانت سرعة تحميل الموقع مهمة بالنسبة لك ولا تستخدم القوائم المنسدلة.

en: 
    			This will disable the script that moves the form for adding a comment under the comment, in which we clicked on the link (answer).
    			This happens without reloading the page and improves interaction with the comment form.
    			Disable it if this is not important to you.
ar_EG: 
    سيؤدي هذا إلى تعطيل البرنامج النصي الذي يحرك النموذج الخاص بإضافة تعليق أسفل التعليق، والذي نقرنا فيه على الرابط (الإجابة).
    يحدث هذا دون إعادة تحميل الصفحة ويحسن التفاعل مع نموذج التعليق.
    قم بتعطيله إذا لم يكن هذا مهمًا بالنسبة لك.

en: 
     Important!
    
     You are deleting all settings for the current theme.
    
     This action is irreversible!
ar_EG: 
     مهم!
    
     أنت تقوم بحذف كافة الإعدادات للموضوع الحالي.
    
     هذا الإجراء لا رجعة فيه!

en: 
     Important!
    
     You change all colors of the current theme.
    
     This action is irreversible!
ar_EG: 
     مهم!
    
     يمكنك تغيير كافة الألوان للموضوع الحالي.
    
     هذا الإجراء لا رجعة فيه!

en: "Thumbnails" column in the list of admin posts
ar_EG: عمود "الصور المصغرة" في قائمة منشورات المشرف

en: %1$s have their own flexible settings. Disabling this setting can be useful if you want to control the design of %1$s yourself
ar_EG: %1$s لديهم إعدادات مرنة خاصة بهم. يمكن أن يكون تعطيل هذا الإعداد مفيدًا إذا كنت تريد التحكم في تصميم %1$s بنفسك

en: %1$s installed and activated successfully.
ar_EG: %1$s تم التثبيت و التفعيل بنجاح .

en: %1$s installed successfully.
ar_EG: %1$s تم التثبيت بنجاح.

en: %s sizes
ar_EG: %s الأحجام

en: (Buttons, icons, lines and other design elements)
ar_EG: (الأزرار والأيقونات والخطوط وعناصر التصميم الأخرى)

en: (Comparison of Versions)
ar_EG: (مقارنة الإصدارات)

en: (For this to work, you need to activate social links in the "Social Links" section)
ar_EG: (لكي ينجح هذا الأمر، تحتاج إلى تفعيل الروابط الاجتماعية في قسم "الروابط الاجتماعية")

en: (If disabled, the title is hidden only visually. The entered text will continue to be present for the main page in h1 tags)
ar_EG: (في حالة التعطيل، يتم إخفاء العنوان بشكل مرئي فقط. وسيظل النص المُدخل موجودًا في الصفحة الرئيسية في علامات h1)

en: (Post blocks, as well as pagination, are configured in the "Categories" section)
ar_EG: (يتم تكوين كتل النشر، بالإضافة إلى ترقيم الصفحات، في قسم "الفئات")

en: (The color is selected based on the background of the content part)
ar_EG: (يتم تحديد اللون بناءً على خلفية جزء المحتوى)

en: (The function automatically fills the ALT tag for the image when you upload a file while in a text editor. Based on the title in the current post or page.)
ar_EG: (تقوم الوظيفة تلقائيًا بملء علامة ALT الخاصة بالصورة عندما تقوم بتحميل ملف أثناء وجودك في محرر النصوص. بناءً على العنوان الموجود في المنشور أو الصفحة الحالية.)

en: 0 - 30 px (default 1 px)
ar_EG: 0 - 30 بكسل (الافتراضي 1 بكسل)

en: 0 - 30 px (default 2 px)
ar_EG: 0 - 30 بكسل (الافتراضي 2 بكسل)

en: 0.8 - 5 (default 1.5)
ar_EG: 0.8 - 5 (الافتراضي 1.5)

en: 5 - 100 px (default 18 px)
ar_EG: 5 - 100 بكسل (الافتراضي 18 بكسل)

en: 5 - 100 px (default 20 px)
ar_EG: 5 - 100 بكسل (الافتراضي 20 بكسل)

en: 5 - 100 px (default 22 px)
ar_EG: 5 - 100 بكسل (الافتراضي 22 بكسل)

en: 5 - 100 px (default 24 px)
ar_EG: 5 - 100 بكسل (الافتراضي 24 بكسل)

en: 5 - 100 px (default 26 px)
ar_EG: 5 - 100 بكسل (الافتراضي 26 بكسل)

en: 5 - 100 px (default 32 px)
ar_EG: 5 - 100 بكسل (الافتراضي 32 بكسل)

en: 5 - 50 px (default 14 px)
ar_EG: 5 - 50 بكسل (الافتراضي 14 بكسل)

en: 5 - 50 px (default 15 px)
ar_EG: 5 - 50 بكسل (الافتراضي 15 بكسل)

en: 5 - 50 px (default 16 px)
ar_EG: 5 - 50 بكسل (الافتراضي 16 بكسل)

en: 50 - 1000 (default 150 symbols)
ar_EG: 50 - 1000 (150 رمزًا افتراضيًا)

en: Above the heading on the page (BuddyPress)
ar_EG: فوق عنوان الصفحة (BuddyPress)

en: Above the heading on the page (bbPress)
ar_EG: أعلى عنوان الصفحة (bbPress)

en: Above the list of products on the shopping cart page (WooCommerce)
ar_EG: أعلى قائمة المنتجات في صفحة سلة التسوق (WooCommerce)

en: Above the order information on the page - Order accepted (WooCommerce)
ar_EG: أعلى معلومات الطلب في الصفحة - تم قبول الطلب (WooCommerce)

en: Above the product grid (WooCommerce)
ar_EG: فوق شبكة المنتج (WooCommerce)

en: Account
ar_EG: الحساب

en: Activate
ar_EG: تفعيل

en: Activate %2$s
ar_EG: تفعيل %2$s

en: Activate - Automatic background color for block quotes
ar_EG: التنشيط - لون الخلفية التلقائي لعلامات الاقتباس

en: Activate - Meta tags in categories
ar_EG: التنشيط - العلامات الوصفية في الفئات

en: Activate XL Mega menu
ar_EG: تفعيل قائمة XL ميجا

en: Activate author section
ar_EG: تفعيل قسم المؤلف

en: Activate bottom menu
ar_EG: تفعيل القائمة السفلية

en: Activate fluently movement for blocks
ar_EG: تفعيل الحركة بطلاقة للكتل

en: Activate footer
ar_EG: تفعيل الفوتر

en: Activate meta tags in posts
ar_EG: تفعيل العلامات الوصفية في المشاركات

en: Activate pagination in categories
ar_EG: تفعيل ترقيم الصفحات في الفئات

en: Activate pagination on the homepage
ar_EG: تفعيل ترقيم الصفحات على الصفحة الرئيسية

en: Activate related posts
ar_EG: تفعيل المشاركات ذات الصلة

en: Activate sections with blocks on the main
ar_EG: تفعيل الأقسام مع الكتل على الرئيسية

en: Activate social links
ar_EG: تفعيل الروابط الاجتماعية

en: Activate top Search
ar_EG: تفعيل البحث العلوي

en: Activate your names for user roles
ar_EG: قم بتنشيط أسماءك لأدوار المستخدم

en: Active
ar_EG: نشط

en: Add a "Read more" button
ar_EG: أضف زر "اقرأ المزيد"

en: Add a new image size and apply the default for the main image of posts and pages
ar_EG: أضف حجمًا جديدًا للصورة وقم بتطبيق الحجم الافتراضي على الصورة الرئيسية للمقالات والصفحات

en: Add an inscription (Out of stock) on the product page
ar_EG: إضافة نقش (نفذ من المخزون) على صفحة المنتج

en: Add author latest posts to author section
ar_EG: إضافة أحدث مشاركات المؤلف إلى قسم المؤلف

en: Add background for icon
ar_EG: إضافة خلفية للأيقونة

en: Add block
ar_EG: إضافة بلوك

en: Add breadcrumbs to product category pages
ar_EG: إضافة مسارات التنقل إلى صفحات فئة المنتج

en: Add breadcrumbs to product pages
ar_EG: إضافة مسارات التنقل إلى صفحات المنتج

en: Add custom value for H2 header
ar_EG: أضف قيمة مخصصة لرأس H2

en: Add custom value for H3 - H6 header
ar_EG: أضف قيمة مخصصة لرأس H3 - H6

en: Add decryption of meta tags in taxonomy
ar_EG: إضافة فك تشفير العلامات الوصفية في التصنيف

en: Add decryption of meta tags to meta boxs
ar_EG: إضافة فك تشفير العلامات الوصفية إلى صناديق التعريف

en: Add icon to quote block
ar_EG: إضافة أيقونة إلى كتلة الاقتباس

en: Add label to header H2 counter
ar_EG: أضف تسمية إلى عداد الرأس H2

en: Add label to header H3 - H6 counter
ar_EG: أضف تسمية إلى عداد الرأس H3 - H6

en: Add margin at the top and bottom of the site (PC version only)
ar_EG: إضافة هامش في أعلى وأسفل الموقع (إصدار الكمبيوتر الشخصي فقط)

en: Add popular products to products page
ar_EG: إضافة المنتجات الشعبية إلى صفحة المنتجات

en: Add post date to author section
ar_EG: أضف تاريخ النشر إلى قسم المؤلف

en: Add section
ar_EG: اضافة قسم

en: Add the inscription (Out of stock) to the product card in the product grid
ar_EG: أضف النقش (نفاد المخزون) إلى بطاقة المنتج في شبكة المنتج

en: Add tooltips to meta boxs in categories
ar_EG: أضف تلميحات الأدوات إلى مربعات التعريف في الفئات

en: Add tooltips to meta boxs in posts
ar_EG: أضف تلميحات الأدوات إلى مربعات التعريف في المشاركات

en: Additional functionality for the %s
ar_EG: وظائف إضافية لـ %s

en: Additional support for %s subscriptions
ar_EG: دعم إضافي لاشتراكات %s

en: Additional useful functionality in the admin panel
ar_EG: وظائف إضافية مفيدة في لوحة الإدارة

en: Additional widgets
ar_EG: الحاجيات الإضافية

en: Additional widgets for the front part
ar_EG: أدوات إضافية للجزء الأمامي

en: Advanced settings (%s)
ar_EG: الإعدادات المتقدمة (%s)

en: Affiliate program
ar_EG: ‫برنامج التسويق بالعمولة

en: After
ar_EG: بعد

en: After Wide slider
ar_EG: بعد شريط التمرير الواسع

en: After applying, all new uploaded images will be supplemented with the new size, which is apply by default for the main image of posts and pages.
ar_EG: بعد التقديم، سيتم استكمال جميع الصور الجديدة التي تم تحميلها بالحجم الجديد، والذي يتم تطبيقه افتراضيًا على الصورة الرئيسية للمقالات والصفحات.

en: After main menu
ar_EG: بعد القائمة الرئيسية

en: After the "Rrecent posts" section on the main page
ar_EG: بعد قسم "المشاركات الأخيرة" في الصفحة الرئيسية

en: After the information about the order on the page - Order accepted (WooCommerce)
ar_EG: بعد ظهور معلومات الطلب في الصفحة - تم قبول الطلب (WooCommerce)

en: After the list of posts on the category page
ar_EG: بعد قائمة المشاركات في صفحة الفئة

en: After the list of products on the cart page (WooCommerce)
ar_EG: بعد قائمة المنتجات في صفحة سلة التسوق (WooCommerce)

en: After the order details on the order page (WooCommerce)
ar_EG: بعد تفاصيل الطلب في صفحة الطلب (WooCommerce)

en: After the price on the product page (WooCommerce)
ar_EG: بعد السعر على صفحة المنتج (WooCommerce)

en: After the product grid (WooCommerce)
ar_EG: بعد شبكة المنتج (WooCommerce)

en: After the title inside the page
ar_EG: بعد العنوان داخل الصفحة

en: After the title on the page (BuddyPress)
ar_EG: بعد العنوان على صفحة (BuddyPress)

en: After the title on the page (bbPress)
ar_EG: بعد العنوان على الصفحة (bbPress)

en: After the title on the product page (WooCommerce)
ar_EG: بعد العنوان في صفحة المنتج (WooCommerce)

en: After top menu
ar_EG: بعد القائمة العلوية

en: Airin Blog - is a Multipurpose, responsive, fast, minimal magazine theme for blogs and article sites, news and media, with many settings for all occasions. Modern minimalism combined with versatility and adaptability. Lots of customization options that will provide endless options for creating a unique site. Flexible functionality - different sidebar orientation, flexible header with logo, 4 menu locations, main menu (mega menu), three pagination options, breadcrumbs, author block and related posts. Powerful Typography - Change font size and line height, choose fonts, add color typography for posts and pages. Clean code, no frameworks, full support for the WordPress visual customizer. Speed, adaptability and modularity. A minimum of scripts for modules to work. Decide for yourself which modules will work. SEO optimization with correct titles and markup. Adaptation for WooCommerce, Elementor, bbPress, Events Calendar, Jetpack, WPML. Watch full demos here - web-zone.org/airin-blog
ar_EG: Airin Blog - هو موضوع مجلة متعدد الأغراض وسريع الاستجابة للمدونات والمقالات ومواقع الأخبار والوسائط، مع العديد من الإعدادات لجميع المناسبات. بساطتها الحديثة جنبا إلى جنب مع التنوع والقدرة على التكيف. الكثير من خيارات التخصيص التي ستوفر خيارات لا حصر لها لإنشاء موقع ويب فريد. وظائف مرنة - اتجاه مختلف للشريط الجانبي، ورأس مرن مع شعار، و4 مواضع قائمة، وقائمة رئيسية (قائمة ضخمة)، وثلاثة خيارات لترقيم الصفحات، ومسارات التنقل، وكتلة المؤلف والمشاركات ذات الصلة. طباعة قوية - قم بتغيير حجم الخط وارتفاع الخط، واختيار الخطوط، وإضافة الطباعة الملونة إلى المشاركات والصفحات. تعليمات برمجية نظيفة، بدون أطر عمل، دعم كامل لأدوات التخصيص المرئية في WordPress. السرعة والقدرة على التكيف والنمطية. الحد الأدنى من البرامج النصية وحدات للعمل. قرر بنفسك الوحدات التي ستعمل. تحسين محركات البحث (SEO) بالعناوين والعلامات الصحيحة. التكيف مع WooCommerce، Elementor، bbPress، Event Calendar، Jetpack، WPML. شاهد العروض التوضيحية الكاملة هنا - web-zone.org/airin-blog

en: Align meta boxs to the center
ar_EG: قم بمحاذاة مربعات التعريف إلى المركز

en: All installations and activations have been completed.
ar_EG: جميع التنزيلات والتفعيل اكتملت.

en: All installations have been completed.
ar_EG: تم اكتمال جميع عمليات التثبيت.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ar_EG: جميع الاضافات تم تفعيلها بنجاح . %1$s

en: All settings of the front part of the theme are located in the visual editor
ar_EG: توجد جميع إعدادات الجزء الأمامي من السمة في المحرر المرئي

en: All settings saved!
ar_EG: تم حفظ كافة الإعدادات!

en: All site
ar_EG: كل الموقع

en: All these files take up a huge amount of space, while some of them are not used at all.
ar_EG: تشغل جميع هذه الملفات مساحة كبيرة، بينما لا يتم استخدام بعضها على الإطلاق.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ar_EG: حدث خطأ أثناء عملية التثبيت %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Animated blackout
ar_EG: التعتيم المتحركة

en: Animation for auto slider
ar_EG: الرسوم المتحركة للتمرير التلقائي

en: Animation for posts blocks in categories (on hover)
ar_EG: الرسوم المتحركة لكتل المنشورات في الفئات (عند التمرير)

en: Animation of social links
ar_EG: الرسوم المتحركة من الروابط الاجتماعية

en: Applies for sections on the main page and category pages
ar_EG: ينطبق على الأقسام الموجودة في الصفحة الرئيسية وصفحات الفئات

en: Apply
ar_EG: تطبيق

en: Apply styles to %s
ar_EG: تطبيق الأنماط على %s

en: Arrow
ar_EG: سهم

en: Arrow right and down
ar_EG: السهم لليمين وللأسفل

en: Arrow to down
ar_EG: السهم إلى الأسفل

en: Arrowhead
ar_EG: رأس السهم

en: At the beginning
ar_EG: في البداية

en: At the bottom of the cart page (WooCommerce)
ar_EG: في أسفل صفحة سلة التسوق (WooCommerce)

en: At the bottom of the dashboard tab in personal account (WooCommerce)
ar_EG: في أسفل علامة تبويب لوحة التحكم في الحساب الشخصي (WooCommerce)

en: At the bottom of the page - Order accepted (WooCommerce)
ar_EG: في أسفل الصفحة - تم قبول الطلب (WooCommerce)

en: At the bottom of the product data on the product page (WooCommerce)
ar_EG: في أسفل بيانات المنتج في صفحة المنتج (WooCommerce)

en: At the bottom of your personal account (WooCommerce)
ar_EG: في أسفل حسابك الشخصي (WooCommerce)

en: At the end
ar_EG: في النهاية

en: At the end of the order page (WooCommerce)
ar_EG: في نهاية صفحة الطلب (WooCommerce)

en: At the end of the page
ar_EG: في نهاية الصفحة

en: At the end of the page (BuddyPress)
ar_EG: في نهاية الصفحة (BuddyPress)

en: At the end of the page (bbPress)
ar_EG: في نهاية الصفحة (bbPress)

en: At the end of the post
ar_EG: في نهاية المنشور

en: At the end of the product page (WooCommerce)
ar_EG: في نهاية صفحة المنتج (WooCommerce)

en: At the top of the product page (WooCommerce)
ar_EG: في أعلى صفحة المنتج (WooCommerce)

en: Attention triangle
ar_EG: مثلث الانتباه

en: Author
ar_EG: الكاتب

en: Author photo
ar_EG: صورة المؤلف

en: Author posts title
ar_EG: عنوان مشاركات المؤلف

en: Author section
ar_EG: قسم المؤلف

en: Author:
ar_EG: الكاتب:

en: Automatic addition of ALT to images from the title of the post
ar_EG: إضافة ALT تلقائيًا إلى الصور من عنوان المنشور

en: Available features
ar_EG: الميزات المتاحة

en: Available version:
ar_EG: الإصدار المتوفر:

en: Avatar URL (only external address), demo -
ar_EG: عنوان URL للصورة الرمزية (العنوان الخارجي فقط)، العرض التوضيحي -

en: Avatar for users
ar_EG: الصورة الرمزية للمستخدمين

en: Average
ar_EG: متوسط

en: Background
ar_EG: الخلفية

en: Background color for dropdown menu links (on hover)
ar_EG: لون الخلفية لروابط القائمة المنسدلة (عند التمرير)

en: Background color for posts (on hover)
ar_EG: لون الخلفية للمشاركات (عند التمرير)

en: Background color for posts blocks in categories
ar_EG: لون الخلفية لكتل المشاركات في الفئات

en: Background color for quote block
ar_EG: لون الخلفية لكتلة الاقتباس

en: Background color main menu, footer and widget titles
ar_EG: لون الخلفية للقائمة الرئيسية والتذييل وعناوين عناصر واجهة المستخدم

en: Background color of H2 headings
ar_EG: لون الخلفية لعناوين H2

en: Background color of H3 - H6 headings
ar_EG: لون خلفية العناوين H3 - H6

en: Background color of icons and lines for H3 - H6 headings
ar_EG: لون خلفية الأيقونات والخطوط للعناوين H3 - H6

en: Background color of icons and lines for block quotes
ar_EG: لون خلفية الرموز والخطوط لعلامات الاقتباس

en: Background color of icons and lines of H2 headings
ar_EG: لون خلفية الأيقونات وخطوط عناوين H2

en: Background color of menu items of basic widgets
ar_EG: لون خلفية عناصر القائمة للعناصر الأساسية

en: Background color of sticky posts
ar_EG: لون خلفية المشاركات اللاصقة

en: Backlight picture
ar_EG: صورة الإضاءة الخلفية

en: Basic settings
ar_EG: الإعدادات الأساسية

en: Before
ar_EG: قبل

en: Before bottom menu
ar_EG: قبل القائمة السفلية

en: Before breadcrumbs
ar_EG: قبل فتات الخبز

en: Before closing HEAD tag
ar_EG: قبل إغلاق علامة الرأس

en: Before content within a post
ar_EG: قبل المحتوى داخل المنشور

en: Before main menu
ar_EG: قبل القائمة الرئيسية

en: Before meta data inside a post
ar_EG: قبل البيانات التعريفية داخل المنشور

en: Before related products on product page (WooCommerce)
ar_EG: قبل المنتجات ذات الصلة في صفحة المنتج (WooCommerce)

en: Before searching for products (WooCommerce)
ar_EG: قبل البحث عن المنتجات (WooCommerce)

en: Before the "%s" section on the main page
ar_EG: قبل القسم "%s" في الصفحة الرئيسية

en: Before the "Comments" block inside the post
ar_EG: قبل كتلة "التعليقات" داخل المنشور

en: Before the "Next post" block inside the post
ar_EG: قبل كتلة "المنشور التالي" داخل المنشور

en: Before the "Related posts" block inside the post
ar_EG: قبل كتلة "المشاركات ذات الصلة" داخل المنشور

en: Before the "Rrecent posts" section on the main page
ar_EG: قبل قسم "المشاركات الأخيرة" في الصفحة الرئيسية

en: Before the author section inside the post
ar_EG: قبل قسم المؤلف داخل المنشور

en: Before the closing BODY tag
ar_EG: قبل علامة إغلاق الجسم

en: Before the closing FOOTER tag
ar_EG: قبل علامة FOOTER للإغلاق

en: Before the list of posts on the category page
ar_EG: قبل قائمة المشاركات في صفحة الفئة

en: Before the main image inside the page
ar_EG: قبل الصورة الرئيسية داخل الصفحة

en: Before the main image inside the post
ar_EG: قبل الصورة الرئيسية داخل المنشور

en: Before the title inside the page
ar_EG: قبل العنوان داخل الصفحة

en: Before the title inside the post
ar_EG: قبل العنوان داخل المنشور

en: Before top menu
ar_EG: قبل القائمة العلوية

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ar_EG[0]: البدء بتفعيل الإضافة
ar_EG[1]: البدء بتفعيل الإضافة
ar_EG[2]: البدء بتفعيل الإضافة
ar_EG[3]: البدء بتفعيل الإضافة
ar_EG[4]: البدء بتفعيل الإضافة
ar_EG[5]: البدء بتفعيل الإضافة

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ar_EG[0]: بدأ تنصيب الاضافة
ar_EG[1]: بدأ تنصيب الاضافة
ar_EG[2]: بدأ تنصيب الاضافة
ar_EG[3]: بدأ تنصيب الاضافة
ar_EG[4]: بدأ تنصيب الاضافة
ar_EG[5]: بدأ تنصيب الاضافة

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
ar_EG[0]: البدء بتحديث الإضافة
ar_EG[1]: البدء بتحديث الإضافة
ar_EG[2]: البدء بتحديث الإضافة
ar_EG[3]: البدء بتحديث الإضافة
ar_EG[4]: البدء بتحديث الإضافة
ar_EG[5]: البدء بتحديث الإضافة

en: Bell
ar_EG: جرس

en: Big
ar_EG: كبير

en: Big circle
ar_EG: دائرة كبيرة

en: Big dash
ar_EG: اندفاعة كبيرة

en: Big dot
ar_EG: نقطة كبيرة

en: Big square
ar_EG: ساحة كبيرة

en: Black
ar_EG: أسود

en: Blackout tape
ar_EG: شريط التعتيم

en: Block hierarchy
ar_EG: كتلة التسلسل الهرمي

en: Block slope
ar_EG: منحدر الكتلة

en: Blocks
ar_EG: كتل

en: Border left
ar_EG: غادر الحدود

en: Bottom
ar_EG: اسفل

en: Bottom margin
ar_EG: الهامش السفلي

en: Bottom menu text size (5 - 50 px, default 14 px)
ar_EG: حجم نص القائمة السفلية (5 - 50 بكسل، الافتراضي 14 بكسل)

en: Bottom part
ar_EG: الجزء السفلي

en: Box
ar_EG: صندوق

en: Brace
ar_EG: دعامة

en: Breadcrumb link text color
ar_EG: لون نص رابط التنقل

en: Breadcrumb link text color on hover
ar_EG: لون نص رابط التنقل التفصيلي عند التمرير

en: Breadcrumbs
ar_EG: مسار التنقل

en: Breadcrumbs background color
ar_EG: لون الخلفية فتات الخبز

en: Breadcrumbs text size
ar_EG: حجم النص في مسارات التنقل

en: Bulb
ar_EG: لمبه

en: Bulleted lists variation
ar_EG: اختلاف القوائم النقطية

en: Button (Show more)
ar_EG: الزر (إظهار المزيد)

en: Button location
ar_EG: موقع الزر

en: Button shape
ar_EG: شكل الزر

en: Button size
ar_EG: حجم الزر

en: Button variation
ar_EG: اختلاف الزر

en: Buttons
ar_EG: أزرار

en: Buy
ar_EG: شراء

en: By date modified
ar_EG: حسب تاريخ التعديل

en: By number of comments
ar_EG: حسب عدد التعليقات

en: By publication date
ar_EG: حسب تاريخ النشر

en: By title
ar_EG: بالموضوع

en: Calm blocks
ar_EG: كتل هادئة

en: Can be useful if you want to control the styles of the BuddyPress plugin yourself
ar_EG: يمكن أن يكون مفيدًا إذا كنت تريد التحكم في أنماط المكون الإضافي BuddyPress بنفسك

en: Can be useful if you want to control the styles of the bbPress plugin yourself
ar_EG: يمكن أن يكون مفيدًا إذا كنت تريد التحكم في أنماط المكون الإضافي bbPress بنفسك

en: Cars
ar_EG: السيارات

en: Cart size in the top menu
ar_EG: حجم سلة التسوق في القائمة العلوية

en: Categories
ar_EG: التصنيفات

en: Categories settings
ar_EG: إعدادات الأقسام

en: Categories:
ar_EG: التصنيفات:

en: Category
ar_EG: التصنيف

en: Category filter in classic editor
ar_EG: مرشح الفئة في المحرر الكلاسيكي

en: Category section header on the sitemap
ar_EG: رأس قسم الفئة على خريطة الموقع

en: Category style
ar_EG: نمط الفئة

en: Category where the ticker comes from
ar_EG: الفئة التي يأتي منها المؤشر

en: Center
ar_EG: وسط

en: Center align widget titles (all columns)
ar_EG: عناوين عناصر واجهة المستخدم لمحاذاة الوسط (جميع الأعمدة)

en: Center and bottom
ar_EG: المركز والأسفل

en: Centered
ar_EG: توسيط

en: Change avatar (default) for users without an avatar
ar_EG: تغيير الصورة الرمزية (الافتراضية) للمستخدمين الذين ليس لديهم صورة رمزية

en: Change label (Out of stock)
ar_EG: تغيير التسمية (نفاد المخزون)

en: Change role name - Blocked
ar_EG: تغيير اسم الدور - محظور

en: Change role name - Keymaster
ar_EG: تغيير اسم الدور - Keymaster

en: Change role name - Moderator
ar_EG: تغيير اسم الدور - المشرف

en: Change role name - Participant
ar_EG: تغيير اسم الدور - مشارك

en: Change role name - Spectator
ar_EG: تغيير اسم الدور - المتفرج

en: Change the style of author section separators
ar_EG: تغيير نمط فواصل قسم المؤلف

en: Changing the %s graphics engine (useful if large photos are not loading)
ar_EG: تغيير محرك الرسومات %s (مفيد في حالة عدم تحميل الصور الكبيرة)

en: Changing the thickness of separators in the author section
ar_EG: تغيير سمك الفواصل في قسم المؤلف

en: Check mark
ar_EG: علامة الاختيار

en: Choose which images to use for the entire site
ar_EG: اختر الصور التي تريد استخدامها للموقع بأكمله

en: Choosing the location of the icon in the quote block
ar_EG: اختيار موقع الرمز في كتلة الاقتباس

en: Circle
ar_EG: دائرة

en: Classic blog
ar_EG: مدونة كلاسيكية

en: Classic widget (Category)
ar_EG: القطعة الكلاسيكية (الفئة)

en: Classic widget (Meta)
ar_EG: القطعة الكلاسيكية (ميتا)

en: Classic widget (Pages)
ar_EG: القطعة الكلاسيكية (الصفحات)

en: Classic widget (Search)
ar_EG: القطعة الكلاسيكية (بحث)

en: Classic widget (Tag cloud)
ar_EG: القطعة الكلاسيكية (سحابة العلامات)

en: Close search
ar_EG: إغلاق البحث

en: Cloud conversation
ar_EG: محادثة السحابة

en: Codes (Hooks theme)
ar_EG: الرموز (موضوع الخطافات)

en: Color inversion
ar_EG: عكس اللون

en: Color inversion picture
ar_EG: صورة انعكاس اللون

en: Color of links in dropdown menu
ar_EG: لون الروابط في القائمة المنسدلة

en: Color of links in dropdown menu (on hover)
ar_EG: لون الروابط في القائمة المنسدلة (عند التمرير)

en: Color of section headings on the main page
ar_EG: لون عناوين الأقسام في الصفحة الرئيسية

en: Color scheme option
ar_EG: خيار نظام الألوان

en: Color scheme: Dark (Green and Orange)
ar_EG: نظام الألوان: داكن (أخضر وبرتقالي)

en: Color scheme: Dark (Red and Orange)
ar_EG: نظام الألوان: داكن (أحمر وبرتقالي)

en: Color scheme: Light (Blue)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (أزرق)

en: Color scheme: Light (Dark blue and Light blue)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (أزرق غامق وأزرق فاتح)

en: Color scheme: Light (Dark grey and Red)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (رمادي غامق وأحمر)

en: Color scheme: Light (Green and Orange)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (أخضر وبرتقالي)

en: Color scheme: Light (Heavenly and Light blue)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (سماوي وأزرق فاتح)

en: Color scheme: Light (Light grey and Green)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (رمادي فاتح وأخضر)

en: Color scheme: Light (Light grey and Light red)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (رمادي فاتح وأحمر فاتح)

en: Color scheme: Light (Orange and Gray)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (برتقالي ورمادي)

en: Color scheme: Light (Turquoise)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (فيروزي)

en: Color scheme: Light (Violet and Pink)
ar_EG: نظام الألوان: فاتح (بنفسجي ووردي)

en: Color schemes
ar_EG: الدرجات اللونية

en: Colored circle
ar_EG: دائرة ملونة

en: Colored letters (EN)
ar_EG: الحروف الملونة (EN)

en: Colored numbers
ar_EG: أرقام ملونة

en: Colored numbers (bold)
ar_EG: أرقام ملونة (غامقة)

en: Colored square
ar_EG: مربع ملون

en: Column "Views of posts" (counter) in the list of posts of the admin panel
ar_EG: عمود "مشاهدات المشاركات" (العداد) في قائمة مشاركات لوحة الإدارة

en: Comment section
ar_EG: قسم التعليق

en: Comments
ar_EG: التعليقات

en: Comments closed
ar_EG: التعليقات مغلقة

en: Common colors
ar_EG: الألوان المشتركة

en: Contact
ar_EG: اتصال

en: Contrast blocks
ar_EG: كتل التباين

en: Created
ar_EG: تم الإنشاء

en: Curtain on picture
ar_EG: الستار على الصورة

en: Custom
ar_EG: مخصص

en: Custom site width
ar_EG: عرض الموقع المخصص

en: Customizes the Skeleton Styles stylesheet according to the template design. Turning it off can be useful if you want to control the stylesheet yourself (Skeleton Styles)
ar_EG: يقوم بتخصيص ورقة أنماط Skeleton Styles وفقًا لتصميم القالب. يمكن أن يكون إيقاف تشغيله مفيدًا إذا كنت تريد التحكم في ورقة الأنماط بنفسك (أنماط الهيكل العظمي)

en: Dark color scheme (Green and Orange)
ar_EG: نظام الألوان الداكنة (الأخضر والبرتقالي)

en: Dark color scheme (Red and Orange)
ar_EG: نظام الألوان الداكنة (الأحمر والبرتقالي)

en: Darkened image
ar_EG: صورة مظلمة

en: Dash ( - )
ar_EG: اندفاع ( - )

en: Dashed line
ar_EG: خط متقطع

en: Date
ar_EG: التاريخ

en: Date + Month + Year
ar_EG: التاريخ + الشهر + السنة

en: Date format
ar_EG: صيغة التاريخ

en: Deepening
ar_EG: تعميق

en: Default
ar_EG: افتراضي

en: Default (Back and forward)
ar_EG: الافتراضي (للخلف وللأمام)

en: Default - background color of the main menu
ar_EG: الافتراضي - لون خلفية القائمة الرئيسية

en: Default - background not set
ar_EG: الافتراضي - لم يتم تعيين الخلفية

en: Default - color of the main menu
ar_EG: الافتراضي - لون القائمة الرئيسية

en: Default - content text color
ar_EG: الافتراضي - لون نص المحتوى

en: Default - general color for links
ar_EG: الافتراضي - اللون العام للروابط

en: Default - general text color
ar_EG: الافتراضي - لون النص العام

en: Default - main theme color
ar_EG: الافتراضي - لون الموضوع الرئيسي

en: Default - related elements for main theme color
ar_EG: الافتراضي - العناصر ذات الصلة بلون السمة الرئيسية

en: Default - site body background color
ar_EG: الافتراضي - لون خلفية نص الموقع

en: Default - text color of the main menu
ar_EG: الافتراضي - لون نص القائمة الرئيسية

en: Default - titles text general color
ar_EG: الافتراضي - لون نص العناوين العام

en: Define home page
ar_EG: تحديد الصفحة الرئيسية

en: Delete block
ar_EG: حذف الكتلة

en: Design for category lists and archives in basic widgets
ar_EG: تصميم قوائم الفئات والمحفوظات في الأدوات الأساسية

en: Design for lists of posts and pages in basic widgets
ar_EG: تصميم قوائم المنشورات والصفحات في الأدوات الأساسية

en: Design for menu lists in basic widgets
ar_EG: تصميم لقوائم القائمة في الحاجيات الأساسية

en: Design for posts blocks in categories
ar_EG: تصميم لكتل المشاركات في الفئات

en: Design for quote block
ar_EG: تصميم لكتلة الاقتباس

en: Design for related posts
ar_EG: تصميم للمشاركات ذات الصلة

en: Design of widgets (side column)
ar_EG: تصميم الحاجيات (العمود الجانبي)

en: Different settings
ar_EG: إعدادات مختلفة

en: Dimming adjacent links
ar_EG: يعتم الروابط المجاورة

en: Direction movement
ar_EG: حركة الاتجاه

en: Disable breadcrumbs in bbPress
ar_EG: تعطيل فتات الخبز في bbPress

en: Disable demo widgets
ar_EG: تعطيل الحاجيات التجريبية

en: Disable enhanced block styles (Gutenberg)
ar_EG: تعطيل أنماط الكتلة المحسنة (جوتنبرج)

en: Disable enhanced usability in comments
ar_EG: تعطيل سهولة الاستخدام المحسنة في التعليقات

en: Disable improved dropdowns (select list)
ar_EG: تعطيل القوائم المنسدلة المحسنة (اختر القائمة)

en: Disable keyboard support in sliders
ar_EG: تعطيل دعم لوحة المفاتيح في أشرطة التمرير

en: Disable lightbox in product photos
ar_EG: تعطيل العرض المبسط في صور المنتج

en: Disable related products on the products page
ar_EG: تعطيل المنتجات ذات الصلة في صفحة المنتجات

en: Disable sidebar on BuddyPress pages
ar_EG: تعطيل الشريط الجانبي على صفحات BuddyPress

en: Disable sidebar on bbPress pages
ar_EG: تعطيل الشريط الجانبي على صفحات bbPress

en: Disable slider in product photos
ar_EG: تعطيل شريط التمرير في صور المنتج

en: Disable sticker - Sale
ar_EG: تعطيل الملصق - بيع

en: Disable style support for BuddyPress
ar_EG: تعطيل دعم النمط لـ BuddyPress

en: Disable style support for bbPress
ar_EG: تعطيل دعم النمط لـ bbPress

en: Disable zoom in the main product photo
ar_EG: تعطيل التكبير في صورة المنتج الرئيسية

en: Disabling block editor (Gutenberg) in widgets
ar_EG: تعطيل محرر الكتلة (جوتنبرج) في الأدوات

en: Disabling the block editor (Gutenberg) in a text editor
ar_EG: تعطيل محرر الكتلة (جوتنبرج) في محرر النصوص

en: Dismiss this notice
ar_EG: تجاهل هذا الاشعار

en: Display categories on the sitemap
ar_EG: عرض الفئات على خريطة الموقع

en: Display option (Ticker or Date)
ar_EG: خيار العرض (الشريط أو التاريخ)

en: Display weeks
ar_EG: عرض الأسابيع

en: Display wide slider
ar_EG: عرض شريط تمرير واسع

en: Display year
ar_EG: عرض السنة

en: Distributed
ar_EG: وزعت

en: Dividers in center
ar_EG: فواصل في المركز

en: Dividers in width
ar_EG: فواصل في العرض

en: Dot ( . )
ar_EG: نقطة ( . )

en: Dotted frame
ar_EG: إطار منقط

en: Dotted line
ar_EG: خط منقط

en: Double border
ar_EG: حدود مزدوجة

en: Double line
ar_EG: خط مزدوج

en: Drag the block with the cursor to change the position of the links
ar_EG: اسحب الكتلة باستخدام المؤشر لتغيير موضع الروابط

en: Drag to reposition blocks
ar_EG: اسحب لتغيير موضع الكتل

en: Drawing pin
ar_EG: دبوس الرسم

en: Drawing pin (vertical)
ar_EG: دبوس الرسم (عمودي)

en: Dropdown menu background color
ar_EG: لون خلفية القائمة المنسدلة

en: Dynamic zoom
ar_EG: التكبير الديناميكي

en: Edit %s
ar_EG: تعديل  %s

en: Embossed tick
ar_EG: علامة منقوشة

en: Enable auto start for Wide slider
ar_EG: تمكين التشغيل التلقائي لشريط التمرير العريض

en: Enable breadcrumbs in categories
ar_EG: تمكين فتات الخبز في الفئات

en: Enable breadcrumbs in posts
ar_EG: تمكين فتات الخبز في المشاركات

en: Enable cart in main menu
ar_EG: تمكين سلة التسوق في القائمة الرئيسية

en: Enable cart in top menu
ar_EG: تمكين سلة التسوق في القائمة العلوية

en: Enable effect (live picture)
ar_EG: تمكين التأثير (الصورة الحية)

en: Enable navigation buttons for Wide slider
ar_EG: تمكين أزرار التنقل لشريط التمرير العريض

en: Enable search on product category pages
ar_EG: تمكين البحث في صفحات فئة المنتج

en: Enable search on store page
ar_EG: تمكين البحث على صفحة المتجر

en: Enable slider auto start
ar_EG: تمكين البدء التلقائي لشريط التمرير

en: Enable slider navigation buttons
ar_EG: تمكين أزرار التنقل المنزلقة

en: Enable styling support for %s
ar_EG: تمكين دعم التصميم لـ %s

en: Enable the section with the latest posts on the main page
ar_EG: تمكين القسم بأحدث المشاركات في الصفحة الرئيسية

en: Enlargement picture
ar_EG: صورة مكبرة

en: Error 404
ar_EG: خطأ 404

en: Except main page
ar_EG: باستثناء الصفحة الرئيسية

en: Exclamation mark
ar_EG: علامة تعجب

en: Exclamation sheet
ar_EG: ورقة تعجب

en: Expanded plugins adapting
ar_EG: التكيف مع الإضافات الموسعة

en: Expert settings of the administrative part of the theme
ar_EG: إعدادات الخبراء للجزء الإداري للموضوع

en: External Source
ar_EG: مصدر خارجي

en: Fading away
ar_EG: يتلاشى

en: Favorites
ar_EG: المفضلة

en: File
ar_EG: ملف

en: First the graphical menu, then the lists
ar_EG: أولا القائمة الرسومية، ثم القوائم

en: First the list menu, then the graphic
ar_EG: أولاً قائمة القائمة، ثم الرسم

en: Five
ar_EG: خمسة

en: Five columns
ar_EG: خمسة أعمدة

en: Fixed size logo
ar_EG: شعار ذو حجم ثابت

en: Flat
ar_EG: ثابت

en: Flexible heading customization with logo
ar_EG: تخصيص عنوان مرن مع الشعار

en: Flexible sidebar orientation
ar_EG: اتجاه مرن للشريط الجانبي

en: Folded corner
ar_EG: زاوية مطوية

en: Folder
ar_EG: المجلد

en: Font for H2 headings
ar_EG: الخط لعناوين H2

en: Font for H3 - H6 headings
ar_EG: الخط للعناوين H3 - H6

en: Font: Bad-script and Caveat
ar_EG: الخط: نص سيء وتحذير

en: Font: Bellota
ar_EG: الخط: بيلوتا

en: Font: Bitter
ar_EG: الخط : مر

en: Font: Charis-sil
ar_EG: الخط: تشاريس سيل

en: Font: Comfortaa and Roboto
ar_EG: الخط: كومفورتا وروبوتو

en: Font: Cuprum and Exo-2
ar_EG: الخط : Cuprum و Exo-2

en: Font: Fira-sans and Oswald
ar_EG: الخط: فيرا بلا وأوزوالد

en: Font: Jost
ar_EG: الخط: جوست

en: Font: Neucha and Cuprum
ar_EG: الخط: نيوشا وكوبروم

en: Font: Philosopher
ar_EG: الخط: الفيلسوف

en: Font: Play
ar_EG: الخط : العب

en: Font: Roboto
ar_EG: الخط: روبوتو

en: Font: Underdog
ar_EG: الخط: المستضعف

en: Food
ar_EG: الطعام

en: Footer 1
ar_EG: التذييل 1

en: Footer 2
ar_EG: التذييل 2

en: Footer 3
ar_EG: التذييل 3

en: Footer 4
ar_EG: التذييل 4

en: Footer Menu
ar_EG: قائمة الفوتر

en: Footer background color
ar_EG: لون خلفية الفوتر

en: Footer elements color
ar_EG: لون عناصر التذييل

en: Footer link color
ar_EG: لون رابط المنتج

en: Footer link color (on hover)
ar_EG: لون رابط التذييل (عند التمرير)

en: Footer text color
ar_EG: لون نص الفوتر

en: Four
ar_EG: أربعة

en: Four columns
ar_EG: أربعة أعمدة

en: Four menu locations
ar_EG: أربعة مواقع القائمة

en: Frame
ar_EG: الإطار

en: Frame around
ar_EG: الإطار حولها

en: Frame around the link
ar_EG: إطار حول الرابط

en: Frames
ar_EG: إطارات

en: Free
ar_EG: مجاني

en: From %s settings
ar_EG: من إعدادات %s

en: Full demo versions of sites
ar_EG: الإصدارات التجريبية الكاملة للمواقع

en: Full width
ar_EG: العرض الكامل

en: Full width "Read more" button
ar_EG: زر "اقرأ المزيد" بالعرض الكامل

en: Full-width footer background
ar_EG: خلفية تذييل كاملة العرض

en: Full-width main menu background
ar_EG: خلفية القائمة الرئيسية بالعرض الكامل

en: General
ar_EG: عام

en: General color for links
ar_EG: اللون العام للروابط

en: General heading font
ar_EG: خط العنوان العام

en: General links color on hover
ar_EG: لون الروابط العامة عند التمرير

en: General text color
ar_EG: لون النص العام

en: General text font
ar_EG: خط النص العام

en: General typography
ar_EG: الطباعة العامة

en: Get even more windows to insert codes in the premium version
ar_EG: احصل على المزيد من النوافذ لإدراج الرموز في الإصدار المميز

en: Get flexible color settings for %s in the premium version
ar_EG: احصل على إعدادات ألوان مرنة لـ %s في الإصدار المميز

en: Get four more color settings for the main menu in the premium version
ar_EG: احصل على أربعة إعدادات ألوان إضافية للقائمة الرئيسية في الإصدار المميز

en: Get more colors with the premium version
ar_EG: احصل على المزيد من الألوان مع الإصدار المميز

en: Gradient
ar_EG: التدرج

en: Gradient 1 (fill)
ar_EG: التدرج 1 (ملء)

en: Gradient 2 (fill)
ar_EG: التدرج 2 (ملء)

en: Grid (fill)
ar_EG: الشبكة (ملء)

en: Grid image blocks
ar_EG: كتل صورة الشبكة

en: Grid narrow big blocks
ar_EG: شبكة كتل كبيرة ضيقة

en: Grid narrow mid blocks
ar_EG: شبكة الكتل المتوسطة الضيقة

en: Grid narrow small blocks
ar_EG: شبكة كتل صغيرة ضيقة

en: Grid strings blocks
ar_EG: كتل سلاسل الشبكة

en: H1 headings
ar_EG: عناوين H1

en: H2 heading icon selection
ar_EG: اختيار رمز عنوان H2

en: H2 heading icons text color
ar_EG: لون نص أيقونات عنوان H2

en: H2 headings variation
ar_EG: اختلاف عناوين H2

en: H3 - H6 heading icon selection
ar_EG: H3 - اختيار أيقونة العنوان H6

en: H3 - H6 heading icons text color
ar_EG: لون نص أيقونات العناوين H3 - H6

en: H3 - H6 headings variation
ar_EG: اختلاف العناوين H3 - H6

en: Header H1 Font
ar_EG: رأس الخط H1

en: Header H1 row height (0.8 - 5, default 1.5)
ar_EG: ارتفاع صف الرأس H1 (0.8 - 5، الافتراضي 1.5)

en: Header H1 text size
ar_EG: حجم نص الرأس H1

en: Header area width with logo
ar_EG: عرض منطقة الرأس مع الشعار

en: Header background
ar_EG: خلفية الهيدر

en: Header image link
ar_EG: رابط صورة الرأس

en: Headers fill variation for Wide slider
ar_EG: تملأ الرؤوس الاختلاف في شريط التمرير العريض

en: Headings H2
ar_EG: العناوين H2

en: Headings H3 - H6
ar_EG: العناوين H3 - H6

en: Height
ar_EG: الارتفاع

en: Height of main menu items
ar_EG: ارتفاع عناصر القائمة الرئيسية

en: Hide Details
ar_EG: إخفاء التفاصيل

en: Hide avatar in author section
ar_EG: إخفاء الصورة الرمزية في قسم المؤلف

en: Hide description in author section
ar_EG: إخفاء الوصف في قسم المؤلف

en: Home
ar_EG: الرئيسية

en: Home page builder
ar_EG: منشئ الصفحة الرئيسية

en: Horizontally
ar_EG: أفقيا

en: How to change the sidebar orientation for a separate page or post
ar_EG: كيفية تغيير اتجاه الشريط الجانبي لصفحة أو منشور منفصل

en: How to reset theme settings
ar_EG: كيفية إعادة ضبط إعدادات الموضوع

en: Hue change
ar_EG: تغيير هوى

en: Icon (sign)
ar_EG: أيقونة (علامة)

en: Icon size for quote block
ar_EG: حجم الرمز لكتلة الاقتباس

en: Icons color for quote block
ar_EG: لون الرموز لكتلة الاقتباس

en: Images format
ar_EG: تنسيق الصور

en: Import full demo
ar_EG: استيراد العرض التوضيحي الكامل

en: Import in one click full demo versions of sites
ar_EG: استيراد الإصدارات التجريبية الكاملة للمواقع بنقرة واحدة

en: Import ready-made demo versions of websites
ar_EG: استيراد الإصدارات التجريبية الجاهزة من مواقع الويب

en: Important! These options only affect this themes settings (visual customizer settings). If you have a lot of valuable settings, please back up your database before using this feature.
ar_EG: مهم! تؤثر هذه الخيارات فقط على إعدادات السمات هذه (إعدادات أداة التخصيص المرئية). إذا كان لديك الكثير من الإعدادات القيمة، فيرجى عمل نسخة احتياطية من قاعدة البيانات الخاصة بك قبل استخدام هذه الميزة.

en: In a top bar
ar_EG: في شريط علوي

en: In area of soc links (after)
ar_EG: في مجال الروابط الاجتماعية (بعد)

en: In area of soc links (before)
ar_EG: في مجال الروابط الاجتماعية (قبل)

en: In frame
ar_EG: في الإطار

en: In random order
ar_EG: بترتيب عشوائي

en: In this section, there can be a flexible builder that will allow you to quickly and easily customize a cool homepage
ar_EG: في هذا القسم، يمكن أن يكون هناك منشئ مرن يسمح لك بتخصيص صفحة رئيسية رائعة بسرعة وسهولة

en: Increase
ar_EG: زيادة

en: Increasing contrast
ar_EG: زيادة التباين

en: Information
ar_EG: معلومات

en: Information materials
ar_EG: مواد إعلامية

en: Information materials for the %s
ar_EG: مواد إعلامية لـ %s

en: Inner color for marker - numbered lists
ar_EG: اللون الداخلي للعلامة - قوائم مرقمة

en: Install
ar_EG: تثبيت

en: Install %2$s
ar_EG: تثبيت %2$s

en: Install Plugins
ar_EG: تثبيت الإضافات

en: Install Required Plugins
ar_EG: تثبيت الإضافات المطلوبة

en: Installed But Not Activated
ar_EG: تم التثبيت ولكن لم يفعل

en: Installed version:
ar_EG: الإصدار المثبت:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar_EG: تثبيت الإضافة %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
ar_EG: تثبيت الإضافة : %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar_EG: تثبيت وتفعيل الإضافة %1$s (%2$d/%3$d)

en: It is important to know! These settings cannot delete or modify existing image files. Slicing of images occurs at the time of uploading a new image to the %s media library.
ar_EG: من المهم أن تعرف! لا يمكن لهذه الإعدادات حذف أو تعديل ملفات الصور الموجودة. يتم تقطيع الصور إلى شرائح في وقت تحميل صورة جديدة إلى مكتبة الوسائط %s.

en: JS Menu
ar_EG: قائمة شبيبة

en: Just a block
ar_EG: مجرد كتلة

en: Latest Posts
ar_EG: آخر المشاركات

en: Latest comments
ar_EG: أحدث تعليقات

en: Latest entries of author
ar_EG: أحدث إدخالات المؤلف

en: Latest posts
ar_EG: آخر المشاركات

en: Latest posts (Author)
ar_EG: أحدث المشاركات (المؤلف)

en: Latest posts (default)
ar_EG: أحدث المشاركات (افتراضي)

en: Latin numerals
ar_EG: الأرقام اللاتينية

en: Left
ar_EG: يسار

en: Left and down
ar_EG: اليسار والأسفل

en: Left sidebar
ar_EG: الشريط الجانبي الأيسر

en: Less 1 min
ar_EG: أقل من 1 دقيقة

en: Lettering color (Out of stock)
ar_EG: لون الحروف (نفاد المخزون)

en: Light color scheme (Blue)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (الأزرق)

en: Light color scheme (Dark blue and Light blue)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (الأزرق الداكن والأزرق الفاتح)

en: Light color scheme (Dark grey and Red)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (الرمادي الداكن والأحمر)

en: Light color scheme (Green and Orange)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (الأخضر والبرتقالي)

en: Light color scheme (Heavenly and Light blue)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (السماوي والأزرق الفاتح)

en: Light color scheme (Light grey and Green)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (رمادي فاتح وأخضر)

en: Light color scheme (Light grey and Light red)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (رمادي فاتح وأحمر فاتح)

en: Light color scheme (Orange and Gray)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (البرتقالي والرمادي)

en: Light color scheme (Turquoise)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (الفيروز)

en: Light color scheme (Violet and Pink)
ar_EG: نظام الألوان الفاتحة (البنفسجي والوردي)

en: Light shadow
ar_EG: ظل الضوء

en: Light underlining
ar_EG: تسطير الضوء

en: Lightweight menu
ar_EG: قائمة خفيفة

en: Line thickness
ar_EG: سمك الخط

en: Linear arrow
ar_EG: السهم الخطي

en: Link to social network (URL)
ar_EG: رابط إلى الشبكة الاجتماعية (URL)

en: Links color (outside)
ar_EG: لون الروابط (خارجي)

en: Links in content
ar_EG: الروابط في المحتوى

en: List of updates for the %s
ar_EG: قائمة التحديثات لـ %s

en: Lists
ar_EG: القوائم

en: Lists, Quotes, Headings
ar_EG: القوائم والاقتباسات والعناوين

en: Loading...
ar_EG: جار التحميل...

en: Location of the pagination section
ar_EG: موقع قسم ترقيم الصفحات

en: Logo variation
ar_EG: اختلاف الشعار

en: Logo without limits
ar_EG: شعار بلا حدود

en: Lots of hooks (windows for codes)
ar_EG: الكثير من الخطافات (نوافذ للرموز)

en: MENU
ar_EG: القائمة

en: Main
ar_EG: الرئيسية

en: Main Menu
ar_EG: القائمة الرئيسية

en: Main menu
ar_EG: القائمة الرئيسية

en: Main menu (Megamenu)
ar_EG: القائمة الرئيسية (القائمة الضخمة)

en: Main menu background color (submenu)
ar_EG: لون خلفية القائمة الرئيسية (القائمة الفرعية)

en: Main menu color (on hover)
ar_EG: لون القائمة الرئيسية (عند التمرير)

en: Main menu item font
ar_EG: خط عنصر القائمة الرئيسية

en: Main menu items text size
ar_EG: حجم نص عناصر القائمة الرئيسية

en: Main menu items titles in uppercase
ar_EG: عناوين عناصر القائمة الرئيسية بالأحرف الكبيرة

en: Main menu link color (submenu)
ar_EG: لون رابط القائمة الرئيسية (القائمة الفرعية)

en: Main page
ar_EG: الصفحة الرئيسية

en: Main post image
ar_EG: صورة المشاركة الرئيسية

en: Make main menu sticky when scrolling (only for desktop versions of pc)
ar_EG: جعل القائمة الرئيسية ثابتة عند التمرير (فقط لإصدارات سطح المكتب من أجهزة الكمبيوتر)

en: Management and configuration instructions for the %s
ar_EG: تعليمات الإدارة والتكوين لـ %s

en: Marker color - bulleted lists
ar_EG: لون العلامة - قوائم ذات تعداد نقطي

en: Marker color - numbered lists
ar_EG: لون العلامة - قوائم مرقمة

en: Medium
ar_EG: متوسط

en: Menu Locations
ar_EG: مواقع القائمة

en: Meta tag design
ar_EG: تصميم العلامات الوصفية

en: Meta tag size
ar_EG: حجم العلامة الوصفية

en: Meta tags in categories
ar_EG: العلامات الوصفية في الفئات

en: Meta tags in posts
ar_EG: العلامات الوصفية في المشاركات

en: Minimum required version:
ar_EG: الحد الأدنى للإصدار المطلوب:

en: Mobile
ar_EG: الجوال

en: Modularity and flexibility
ar_EG: النمطية والمرونة

en: Month + Date + Year
ar_EG: شهر + تاريخ + سنة

en: Month in letters
ar_EG: الشهر بالحروف

en: More fonts are available in the premium version
ar_EG: تتوفر المزيد من الخطوط في الإصدار المميز

en: More fonts to choose from
ar_EG: المزيد من الخطوط للاختيار من بينها

en: Most popular categories
ar_EG: الفئات الأكثر شعبية

en: Move social links in the header over the image
ar_EG: حرك الروابط الاجتماعية في الرأس فوق الصورة

en: Multicolor scheme: Demo location of color
ar_EG: نظام متعدد الألوان: موقع تجريبي للون

en: New Posts
ar_EG: مقالة جديدة

en: News
ar_EG: الاخبار

en: Next post
ar_EG: المقال التالي

en: Next posts
ar_EG: التالي

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ar_EG: لم يتم اتخاذ أي إجراء. الاضافات نشطه %1$s بالفعل نشط.

en: No image selected
ar_EG: لم يتم تحديد صورة

en: No limits
ar_EG: لا حدود

en: No photo
ar_EG: لا توجد صور

en: No plugins are available to be activated at this time.
ar_EG: لا يوجد اي اضافات للتفعيل في الوقت الحالي.

en: No plugins are available to be installed at this time.
ar_EG: لا يوجد اي اضافات للتثبيت في الوقت الحالي.

en: No plugins are available to be updated at this time.
ar_EG: لا اضافات متاحة ليتم تحديتها في هذاالوقت.

en: No plugins to install, update or activate.
ar_EG: لا توجد إضافات للتثبيت أو التحديث أو التفعيل.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ar_EG: لم يتم تحديد أي إضافات للتفعيل. لم يتم إتخاذ أي إجراء.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ar_EG: لم يتم تحديد أي إضافات للتثبيت. بناءاً على ذلك لم يتم إتخاذ أي إجراء.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ar_EG: لم يتم تحديد إضافات للتحديث ، لن يتم اتخاذ أى إجراء.

en: No products were found matching your selection.
ar_EG: لم يتم العثور على منتجات تطابق اختيارك.

en: No sidebar (center)
ar_EG: لا يوجد شريط جانبي (وسط)

en: No sidebar (full width)
ar_EG: بدون شريط جانبي ( عرض كامل )

en: No sorting
ar_EG: لا يوجد فرز

en: Not Installed
ar_EG: غير مثبت

en: Not available
ar_EG: غير متوفر

en: Not display
ar_EG: يتم عرض

en: Not display titles
ar_EG: عدم عرض العناوين

en: Nothing found
ar_EG: لم يتم العثور على شيء

en: Nothing found:
ar_EG: لم يتم العثور على شيء:

en: Nothing matched your search terms. Try other keywords.
ar_EG: لا شيء يطابق مصطلحات البحث الخاصة بك. جرب كلمات رئيسية أخرى.

en: Nothing was found at this location. Try one of the links below or use the search.
ar_EG: لم يتم العثور على شيء في هذا الموقع. جرب أحد الروابط أدناه أو استخدم البحث.

en: Now you can follow the theme updates on the page
ar_EG: الآن يمكنك متابعة تحديثات الموضوع على الصفحة

en: Number (size) of columns in categories
ar_EG: عدد (حجم) الأعمدة في الفئات

en: Number of author posts in the author section (max 50)
ar_EG: عدد مشاركات المؤلف في قسم المؤلف (الحد الأقصى 50)

en: Number of columns for related posts
ar_EG: عدد الأعمدة للمشاركات ذات الصلة

en: Number of columns in mega menu
ar_EG: عدد الأعمدة في القائمة الضخمة

en: Number of comments
ar_EG: عدد التعليقات

en: Number of comments on a post
ar_EG: عدد التعليقات على المنشور

en: Number of post views
ar_EG: عدد مشاهدات المنشور

en: Number of posts available
ar_EG: عدد المشاركات المتاحة

en: Number of posts available (max 50)
ar_EG: عدد المشاركات المتاحة (الحد الأقصى 50)

en: Number of posts displayed
ar_EG: عدد المشاركات المعروضة

en: Number of related posts (max 50)
ar_EG: عدد المشاركات ذات الصلة (الحد الأقصى 50)

en: Number of slides in the wide slider (max 12)
ar_EG: عدد الشرائح في شريط التمرير العريض (12 كحد أقصى)

en: Number of symbols in description
ar_EG: عدد الرموز في الوصف

en: Numeric lists variation
ar_EG: اختلاف القوائم الرقمية

en: Numeric pagination
ar_EG: ترقيم الصفحات رقمي

en: Off
ar_EG: إيقاف

en: Old comments
ar_EG: تعليقات قديمة

en: On this page you can insert counters, banners, or any other content that will be displayed on the front of the site
ar_EG: في هذه الصفحة يمكنك إدراج عدادات أو لافتات أو أي محتوى آخر سيتم عرضه في مقدمة الموقع

en: One
ar_EG: واحد

en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
ar_EG: تعليق واحد على &ldquo;%1$s&rdquo;

en: Only main page
ar_EG: الصفحة الرئيسية فقط

en: Only pages
ar_EG: صفحات فقط

en: Only posts
ar_EG: المشاركات فقط

en: Open
ar_EG: فتح

en: Open Features (by activating this, you confirm that you want to reset all settings for this theme and understand the risk of permanent data loss)
ar_EG: الميزات المفتوحة (من خلال تفعيل هذا، فإنك تؤكد أنك تريد إعادة تعيين كافة الإعدادات لهذا الموضوع وفهم مخاطر فقدان البيانات بشكل دائم)

en: Open book
ar_EG: كتاب مفتوح

en: Open link in new tab
ar_EG: فتح الرابط في تفرع جديد

en: Orientation for main menu items
ar_EG: الاتجاه لعناصر القائمة الرئيسية

en: Orientation of the logo and site name
ar_EG: اتجاه الشعار واسم الموقع

en: Overall header row height (0.8 - 5, default 1.5)
ar_EG: الارتفاع الإجمالي لصف الرأس (0.8 - 5، الافتراضي 1.5)

en: Overall text size
ar_EG: الحجم الكلي للنص

en: Page
ar_EG: صفحة

en: Page for adding codes
ar_EG: صفحة لإضافة الرموز

en: Pages
ar_EG: الصفحات

en: Pages section header on the sitemap
ar_EG: رأس قسم الصفحات في خريطة الموقع

en: Pages:
ar_EG: الصفحات:

en: Pagination
ar_EG: ترقيم الصفحات

en: Pagination section design
ar_EG: تصميم قسم الصفحات

en: Pagination section size
ar_EG: حجم قسم ترقيم الصفحات

en: Pagination variation
ar_EG: اختلاف الصفحات

en: Paper clip
ar_EG: مشبك الورق FO

en: Paper clip (vertical)
ar_EG: مشبك ورق (عمودي)

en: Par.
ar_EG: قدم المساواة.

en: Pencil
ar_EG: قلم

en: Picture contrast
ar_EG: تباين الصورة

en: Picture frame
ar_EG: إطار الصورة

en: Picture variant
ar_EG: البديل الصورة

en: Please contact the administrator of this site for help.
ar_EG: الرجاء الاتصال بمسؤول هذا الموقع للحصول على المساعدة.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ar_EG: يرجى الاتصال بمزودي الإضافة وسؤالهم عن تجميع الإضافة بما يتناسب مع توجيهات الووردبرس.

en: Plugin
ar_EG: إضافة

en: Plugin activated successfully.
ar_EG: تم تفعيل الإضافة بنجاح.

en: Plugin activation failed.
ar_EG: فشل تفعيل الاضافة.

en: Plugin for inserting your own functions
ar_EG: البرنامج المساعد لإدراج الوظائف الخاصة بك

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ar_EG: لم يتم تفعيل الإضافة. إصدار أعلى من %s مطلوب لهذا القالب. يرجى تحديث الإضافة.

en: Plugins adapting
ar_EG: التكيف مع الإضافات

en: Polaroid
ar_EG: بولارويد

en: Popular products
ar_EG: المنتجات الشائعة

en: Post author
ar_EG: كاتب المقال

en: Post card description size (5 - 30 px)
ar_EG: حجم وصف البطاقة البريدية (5 - 30 بكسل)

en: Post card title size (5 - 50 px)
ar_EG: حجم عنوان البطاقة البريدية (5 - 50 بكسل)

en: Post categories
ar_EG: فئات الوصفات

en: Post creation date
ar_EG: تاريخ إنشاء ما بعد

en: Post reading time
ar_EG: وقت ما بعد القراءة

en: Post sorting
ar_EG: ما بعد الفرز

en: Post tags
ar_EG: أوسمة المشاركات

en: Post title option
ar_EG: خيار عنوان المشاركة

en: Post update date
ar_EG: تاريخ ما بعد التحديث

en: Posted by
ar_EG: نشر بواسطة

en: Posts
ar_EG: المشاركات

en: Posts and pages
ar_EG: المشاركات والصفحات

en: Posts background color
ar_EG: لون خلفية المشاركات

en: Posts section header on the sitemap
ar_EG: رأس قسم المشاركات في خريطة الموقع

en: Posts titles color on hover
ar_EG: لون عناوين المشاركات عند التمرير

en: Posts titles text color
ar_EG: لون نص عناوين المشاركات

en: Posts:
ar_EG: المشاركات:

en: Powerful color settings
ar_EG: إعدادات ألوان قوية

en: Powerful typography
ar_EG: الطباعة القوية

en: Pre-Packaged
ar_EG: المجموعة مجهزة مسبقا

en: Preset options
ar_EG: خيارات محددة مسبقا

en: Preset settings
ar_EG: إعدادات محددة مسبقا

en: Previous post
ar_EG: المقال السابق

en: Previous posts
ar_EG: المقالات السابقة

en: Primary theme color
ar_EG: لون الموضوع الأساسي

en: Priority partition
ar_EG: قسم الأولوية

en: Pro page
ar_EG: صفحة للمحترفين

en: Product price color
ar_EG: لون سعر المنتج

en: Proportion of width occupied by top menu
ar_EG: نسبة العرض التي تشغلها القائمة العلوية

en: Publication date:
ar_EG: تاريخ النشر:

en: Quick Links
ar_EG: روابط سريعة

en: Quote blocks
ar_EG: كتل الاقتباس

en: Range for fluently movement
ar_EG: نطاق للحركة بطلاقة

en: Rate this theme
ar_EG: تقييم القالب

en: Read More
ar_EG: اقرأ المزيد

en: Read more
ar_EG: اقرأ المزيد

en: Reading time
ar_EG: وقت القراءة

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Start here</a>.
ar_EG: جاهز لنشر أول منشوراتك؟ <a href="%1$s">أبدأ هنا</a> .

en: Ready-made color schemes
ar_EG: أنظمة الألوان الجاهزة

en: Recommended
ar_EG: موصى به

en: Rectangular quotes
ar_EG: اقتباسات مستطيلة

en: Reducing picture
ar_EG: تقليل الصورة

en: Reduction
ar_EG: نسبة أو قيمة التخفيض

en: Related elements for the main theme color
ar_EG: العناصر ذات الصلة للون الموضوع الرئيسي

en: Related posts
ar_EG: مقالات ذات الصلة

en: Relieve the Top menu (replace with lightweight)
ar_EG: تخفيف القائمة العلوية (استبدالها بالخفيفة الوزن)

en: Remove
ar_EG: إزالة

en: Remove "Up button"
ar_EG: إزالة "الزر لأعلى"

en: Remove URL field in comments (for posts and pages)
ar_EG: إزالة حقل URL في التعليقات (للمنشورات والصفحات)

en: Remove buttons (back and next) from numeric pagination
ar_EG: إزالة الأزرار (الخلف والتالي) من ترقيم الصفحات الرقمية

en: Remove color in neighboring blocks
ar_EG: إزالة اللون في الكتل المجاورة

en: Remove comment section (for pages)
ar_EG: إزالة قسم التعليق (للصفحات)

en: Remove comment section (for posts)
ar_EG: إزالة قسم التعليقات (للمشاركات)

en: Remove decryption in meta boxs
ar_EG: إزالة فك التشفير في صناديق التعريف

en: Remove decryption in taxonomies
ar_EG: إزالة فك التشفير في التصنيفات

en: Remove description from posts blocks in categories
ar_EG: إزالة الوصف من كتل المشاركات في الفئات

en: Remove hidden H2 tag from pagination
ar_EG: إزالة علامة H2 المخفية من ترقيم الصفحات

en: Remove image slicing for 1536 x 1536
ar_EG: قم بإزالة تقطيع الصورة إلى 1536 × 1536

en: Remove image slicing for 1920 x 1080
ar_EG: إزالة تقطيع الصورة بدقة 1920 × 1080

en: Remove image slicing for 2048 x 2048
ar_EG: قم بإزالة تقطيع الصورة إلى 2048 × 2048

en: Remove image slicing for 2560 x 2560, aka "scaled"
ar_EG: إزالة تقطيع الصورة إلى 2560 × 2560، المعروف أيضًا باسم "مقاس"

en: Remove image slicing for 768 x 768, aka "medium_large"
ar_EG: إزالة تقسيم الصورة إلى 768 × 768، والمعروفة أيضًا باسم "متوسط_كبير"

en: Remove link from author name
ar_EG: إزالة الرابط من اسم المؤلف

en: Remove link underline
ar_EG: إزالة الرابط الذي تحته خط

en: Remove main menu
ar_EG: إزالة القائمة الرئيسية

en: Remove meta tag icons
ar_EG: إزالة أيقونات العلامات الوصفية

en: Remove post titles
ar_EG: إزالة عناوين المشاركة

en: Remove prefix (site name) after SEO Title
ar_EG: قم بإزالة البادئة (اسم الموقع) بعد عنوان SEO

en: Remove section (next entry)
ar_EG: إزالة القسم (الإدخال التالي)

en: Remove stub (No photo) in related posts
ar_EG: إزالة كعب الروتين (بدون صورة) في المشاركات ذات الصلة

en: Remove the dividing line
ar_EG: إزالة الخط الفاصل

en: Remove the main (top) image in pages
ar_EG: قم بإزالة الصورة الرئيسية (العلوية) في الصفحات

en: Remove the main (top) image in posts
ar_EG: قم بإزالة الصورة الرئيسية (العلوية) في المشاركات

en: Remove the prefix "Category" on category pages
ar_EG: قم بإزالة البادئة "الفئة" في صفحات الفئات

en: Remove the prefix (site description) after the SEO Title on the main page
ar_EG: قم بإزالة البادئة (وصف الموقع) بعد عنوان SEO في الصفحة الرئيسية

en: Remove the stub "No photo" from posts blocks in categories
ar_EG: إزالة كعب الروتين "لا توجد صورة" من كتل المشاركات في الفئات

en: Remove title from posts blocks in categories
ar_EG: إزالة العنوان من كتل المشاركات في الفئات

en: Remove top menu
ar_EG: إزالة القائمة العلوية

en: Removing H2 tag from pagination is good for SEO, but worse for special programs (for the visually impaired)
ar_EG: تعد إزالة علامة H2 من ترقيم الصفحات أمرًا جيدًا لتحسين محركات البحث، ولكنها أسوأ بالنسبة للبرامج الخاصة (لضعاف البصر)

en: Removing extra image sizes
ar_EG: إزالة أحجام الصور الإضافية

en: Required
ar_EG: مطلوب

en: Required Update not Available
ar_EG: التحديث المطلوب غير متوفر

en: Requires Update
ar_EG: يتطلب تحديث

en: Reset settings
ar_EG: اعادة الضبط

en: Reset settings and Apply presets
ar_EG: إعادة ضبط الإعدادات وتطبيق الإعدادات المسبقة

en: Reset settings | Apply presets
ar_EG: إعادة ضبط الإعدادات | تطبيق الإعدادات المسبقة

en: Reset theme settings and Apply presets
ar_EG: إعادة ضبط إعدادات السمة وتطبيق الإعدادات المسبقة

en: Reset theme settings and activate presets
ar_EG: إعادة ضبط إعدادات السمة وتفعيل الإعدادات المسبقة

en: Return to Required Plugins Installer
ar_EG: الرجوع إلى مثبت الإضافات المطلوبة

en: Return to the Dashboard
ar_EG: العودة إلى لوحة التحكم الرئيسية

en: Rhombus
ar_EG: المعين

en: Right
ar_EG: يمين

en: Right arrow
ar_EG: ‫تیری دەستی راس

en: Right sidebar
ar_EG: الشريط الجانبي الأيمن

en: Roll up block
ar_EG: نشمر كتلة

en: Round dots
ar_EG: نقاط مستديرة

en: Round frame
ar_EG: إطار مستدير

en: Round quotes
ar_EG: اقتباسات مستديرة

en: Rounded square frame
ar_EG: إطار مربع مستدير

en: Row height of H2 headings (0.8 - 5, default 1.5)
ar_EG: ارتفاع صف عناوين H2 (0.8 - 5، الافتراضي 1.5)

en: Row height of H3 - H6 headings (0.8 - 5, default 1.5)
ar_EG: ارتفاع الصف لعناوين H3 - H6 (0.8 - 5، الافتراضي 1.5)

en: SEO settings
ar_EG: إعدادات تحسين محركات البحث

en: Scroll ticker endlessly
ar_EG: انتقل شريط إلى ما لا نهاية

en: Search
ar_EG: بحث

en: Search button size
ar_EG: حجم زر البحث

en: Search results for: %s
ar_EG: نتائج البحث عن: %s

en: Section (next entry)
ar_EG: القسم (الإدخال التالي)

en: Section heading
ar_EG: عنوان القسم

en: Section option
ar_EG: خيار القسم

en: Section with settings
ar_EG: القسم مع الإعدادات

en: Sections with blocks on the main
ar_EG: أقسام مع كتل على الرئيسي

en: Sections with blocks on the mega menu
ar_EG: الأقسام ذات الكتل في القائمة الضخمة

en: Select Image
ar_EG: اختيار صورة

en: Select category
ar_EG: اختر الفئة

en: Select category 1
ar_EG: اختر الفئة 1

en: Select category 2
ar_EG: اختر الفئة 2

en: Select category 3
ar_EG: اختر الفئة 3

en: Select category 4
ar_EG: اختر الفئة 4

en: Select category 5
ar_EG: اختر الفئة 5

en: Selecting a category to display in a wide slider
ar_EG: تحديد فئة لعرضها في شريط تمرير عريض

en: Selecting an icon for the quote block
ar_EG: اختيار أيقونة لكتلة الاقتباس

en: Separate sidebars for %1$s and %2$s
ar_EG: أشرطة جانبية منفصلة لـ %1$s و%2$s

en: Separator and header color in breadcrumbs
ar_EG: لون الفاصل والرأس في فتات الخبز

en: Separator between breadcrumbs
ar_EG: فاصل بين فتات الخبز

en: Separator between numbers
ar_EG: فاصل بين الأرقام

en: Separator variation for author section
ar_EG: الاختلاف الفاصل لقسم المؤلف

en: Set ALT value for stub No photo
ar_EG: قم بتعيين قيمة ALT لكعب الروتين لا توجد صورة

en: Set settings here
ar_EG: اضبط الإعدادات هنا

en: Set your SEO Description for the homepage
ar_EG: قم بتعيين وصف SEO الخاص بك للصفحة الرئيسية

en: Set your SEO Title for the homepage
ar_EG: قم بتعيين عنوان SEO الخاص بك للصفحة الرئيسية

en: Set your separator for SEO Title prefix
ar_EG: قم بتعيين الفاصل الخاص بك لبادئة عنوان SEO

en: Settings basic widgets (post, page, category, menu)
ar_EG: إعدادات الأدوات الأساسية (المنشور، الصفحة، الفئة، القائمة)

en: Sharp quotes
ar_EG: اقتباسات حادة

en: Shop
ar_EG: المتجر

en: Show "Read more" button in the center
ar_EG: إظهار زر "اقرأ المزيد" في المركز

en: Show Details
ar_EG: إظهار التفاصيل

en: Show all pagination items (for numeric)
ar_EG: إظهار كافة عناصر ترقيم الصفحات (للأرقام)

en: Show link to home page
ar_EG: إظهار الرابط إلى الصفحة الرئيسية

en: Show more
ar_EG: عرض المزيد

en: Show pages on sitemap
ar_EG: عرض الصفحات على خريطة الموقع

en: Show posts on sitemap
ar_EG: عرض المشاركات على خريطة الموقع

en: Show slider full screen width
ar_EG: إظهار عرض شريط التمرير بملء الشاشة

en: Show title for categories, archives and tags
ar_EG: إظهار عنوان الفئات والمحفوظات والعلامات

en: Show title in breadcrumb for posts
ar_EG: إظهار العنوان في مسار التنقل للمشاركات

en: Side border
ar_EG: الحدود الجانبية

en: Side column
ar_EG: العمود الجانبي

en: Side column (BuddyPress)
ar_EG: العمود الجانبي (BuddyPress)

en: Side column (WooCommerce)
ar_EG: العمود الجانبي (WooCommerce)

en: Side column (bbPress)
ar_EG: العمود الجانبي (bbPress)

en: Side shadow
ar_EG: الظل الجانبي

en: Sidebar orientation on main page
ar_EG: اتجاه الشريط الجانبي على الصفحة الرئيسية

en: Sidebar orientation on the entire site
ar_EG: اتجاه الشريط الجانبي على الموقع بأكمله

en: Simple
ar_EG: بسيط

en: Simple design
ar_EG: تصميم بسيط

en: Simple headers
ar_EG: رؤوس بسيطة

en: Site Map
ar_EG: خريطة الموقع

en: Site body background color
ar_EG: لون خلفية نص الموقع

en: Site description font
ar_EG: خط وصف الموقع

en: Site description row height (0.8 - 5, default 1)
ar_EG: ارتفاع صف وصف الموقع (0.8 - 5، الافتراضي 1)

en: Site description size (5 - 50 px, default 16 px)
ar_EG: حجم وصف الموقع (5 - 50 بكسل، الافتراضي 16 بكسل)

en: Site header background color
ar_EG: لون خلفية رأس الموقع

en: Site map
ar_EG: خريطة الموقع

en: Site not ready
ar_EG: الموقع غير جاهز

en: Site title and description text color
ar_EG: عنوان الموقع ولون نص الوصف

en: Site title font
ar_EG: خط عنوان الموقع

en: Site title row height (0.8 - 5, default 1.5)
ar_EG: ارتفاع صف عنوان الموقع (0.8 - 5، الافتراضي 1.5)

en: Site title size (5 - 100 px, default 32 px)
ar_EG: حجم عنوان الموقع (5 - 100 بكسل، الافتراضي 32 بكسل)

en: Site width
ar_EG: عرض الموقع

en: Six
ar_EG: ستة

en: Size fixed
ar_EG: الحجم ثابت

en: Size of section headers on the main page
ar_EG: حجم رؤوس الأقسام في الصفحة الرئيسية

en: Skip to main content
ar_EG: تخطي إلى المحتوى الرئيسي

en: Slash ( / )
ar_EG: شرطة مائلة ( / )

en: Slider move time
ar_EG: وقت تحريك المنزلق

en: Slight slope
ar_EG: منحدر طفيف

en: Small
ar_EG: صغير

en: Small circle
ar_EG: دائرة صغيرة

en: Small dash
ar_EG: اندفاعة صغيرة

en: Small flag
ar_EG: علم صغير

en: Small square
ar_EG: مربع صغير

en: Smooth dimming
ar_EG: يعتم على نحو سلس

en: Snowflake
ar_EG: ندفة الثلج

en: Soaring
ar_EG: ارتفاع

en: Soaring blocks
ar_EG: كتل مرتفعة

en: Social link
ar_EG: الرابط الخاص بالشبكة الاجتماعية

en: Social link builder in the site header
ar_EG: منشئ الروابط الاجتماعية في رأس الموقع

en: Social link design (for icons no background)
ar_EG: تصميم رابط اجتماعي (للأيقونات بدون خلفية)

en: Social link design (for icons with background)
ar_EG: تصميم الروابط الاجتماعية (للأيقونات ذات الخلفية)

en: Social link form
ar_EG: نموذج الارتباط الاجتماعي

en: Social link size
ar_EG: حجم الارتباط الاجتماعي

en: Social links
ar_EG: روابط التواصل الإجتماعبي

en: Social links fill color
ar_EG: الروابط الاجتماعية تملأ اللون

en: Solid frame
ar_EG: إطار صلب

en: Solid line
ar_EG: خط الصلبة

en: Solid tick
ar_EG: القراد الصلبة

en: Some functionality is provided in a separate plugin (as required by %s)
ar_EG: يتم توفير بعض الوظائف في مكون إضافي منفصل (كما هو مطلوب بواسطة %s)

en: Some styles work well with the background
ar_EG: تعمل بعض الأنماط بشكل جيد مع الخلفية

en: Something went wrong with the plugin API.
ar_EG: حدث خطأ مع API المساعد.

en: Source
ar_EG: المصدر

en: Spaces
ar_EG: كل الاماكن

en: Speaker
ar_EG: المتحدث

en: Specify 100% for center the title
ar_EG: حدد 100% fأو قم بتوسيط العنوان

en: Specify the number of columns of popular products
ar_EG: حدد عدد أعمدة المنتجات الشائعة

en: Specify the number of columns of related products
ar_EG: حدد عدد أعمدة المنتجات ذات الصلة

en: Specify the number of popular products
ar_EG: حدد عدد المنتجات الشائعة

en: Specify the number of related products
ar_EG: حدد عدد المنتجات ذات الصلة

en: Specify your text for the link (Default - Home)
ar_EG: حدد النص الخاص بك للارتباط (افتراضي - الصفحة الرئيسية)

en: Speed Settings
ar_EG: إعدادات السرعة

en: Square
ar_EG: مربع

en: Square dots
ar_EG: نقاط مربعة

en: Square frame
ar_EG: إطار مربع

en: Square quotes
ar_EG: اقتباسات مربعة

en: Standard flipping
ar_EG: التقليب القياسي

en: Star
ar_EG: نجمة

en: Status
ar_EG: الحالة

en: Sticker color - Sale
ar_EG: لون الملصق - تخفيضات

en: Style: Confident oasis
ar_EG: النمط: واحة واثقة

en: Style: Heavenly
ar_EG: النمط: سماوي

en: Style: Hippopotamus
ar_EG: النمط: فرس النهر

en: Style: Intrusive frames
ar_EG: النمط: إطارات تدخلية

en: Style: Minimalism
ar_EG: النمط: بساطتها

en: Style: Mixing colors
ar_EG: النمط: مزج الألوان

en: Style: News book
ar_EG: النمط: كتاب أخبار

en: Style: News time
ar_EG: النمط: وقت الأخبار

en: Style: Night magazine
ar_EG: النمط: مجلة ليلية

en: Style: Photo maximalism
ar_EG: النمط: الصورة القصوى

en: Style: Strict carrot
ar_EG: النمط: جزرة صارمة

en: Style: Through limitations
ar_EG: الأسلوب: من خلال القيود

en: Style: Womens blog
ar_EG: النمط: مدونة نسائية

en: Support technical
ar_EG: الدعم الفني

en: Switch off
ar_EG: اطفيء

en: Tags
ar_EG: الوسوم

en: Tags:
ar_EG: الوسوم:

en: Taxonomy for related posts
ar_EG: تصنيف الوظائف ذات الصلة

en: Technical support
ar_EG: دعم فني

en: Template orientation
ar_EG: اتجاه القالب

en: Test text
ar_EG: نص الاختبار

en: Text at the bottom of the footer
ar_EG: النص في أسفل التذييل

en: Text color
ar_EG: لون النص

en: Text color for quote block
ar_EG: لون النص لكتلة الاقتباس

en: Text color main menu and footer
ar_EG: لون النص في القائمة الرئيسية والتذييل

en: Text color of H1 headings
ar_EG: لون النص لعناوين H1

en: Text color of H2 headings
ar_EG: لون النص لعناوين H2

en: Text color of H3 - H6 headings
ar_EG: لون نص العناوين H3 - H6

en: Text color of menu items of basic widgets
ar_EG: لون النص لعناصر القائمة من الأدوات الأساسية

en: Text color of menu items of basic widgets (on hover)
ar_EG: لون نص عناصر القائمة الخاصة بالأدوات الأساسية (عند التمرير)

en: Text for the main link in breadcrumbs
ar_EG: نص للرابط الرئيسي في فتات الخبز

en: Text size
ar_EG: حجم النص

en: Text size of H2 headings
ar_EG: حجم النص لعناوين H2

en: Text size of H3 headings
ar_EG: حجم النص لعناوين H3

en: Text size of H4 headings
ar_EG: حجم النص لعناوين H4

en: Text size of H5 headings
ar_EG: حجم النص لعناوين H5

en: Text size of H6 headings
ar_EG: حجم النص لعناوين H6

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ar_EG[0]: يحتاج البرنامج المساعد التالي إلى تحديث إلى أحدث إصدار لضمان أقصى قدر من التوافق مع هذا الموضوع: %1$s.
ar_EG[1]: يحتاج البرنامج المساعد التالي إلى تحديث إلى أحدث إصدار لضمان أقصى قدر من التوافق مع هذا الموضوع: %1$s.
ar_EG[2]: يحتاج البرنامج المساعد التالي إلى تحديث إلى أحدث إصدار لضمان أقصى قدر من التوافق مع هذا الموضوع: %1$s.
ar_EG[3]: يحتاج البرنامج المساعد التالي إلى تحديث إلى أحدث إصدار لضمان أقصى قدر من التوافق مع هذا الموضوع: %1$s.
ar_EG[4]: يحتاج البرنامج المساعد التالي إلى تحديث إلى أحدث إصدار لضمان أقصى قدر من التوافق مع هذا الموضوع: %1$s.
ar_EG[5]: يحتاج البرنامج المساعد التالي إلى تحديث إلى أحدث إصدار لضمان أقصى قدر من التوافق مع هذا الموضوع: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully -
ar_EG: تم تفعيل الإضافة التالية بنجاح -

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
ar_EG[0]: الإضافة التالية تم تنشيطها بنجاح:
ar_EG[1]: الإضافة التالية تم تنشيطها بنجاح:
ar_EG[2]: الإضافة التالية تم تنشيطها بنجاح:
ar_EG[3]: الإضافة التالية تم تنشيطها بنجاح:
ar_EG[4]: الإضافة التالية تم تنشيطها بنجاح:
ar_EG[5]: الإضافة التالية تم تنشيطها بنجاح:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ar_EG[0]: البرنامج المساعد الموصى بها التالية غير نشط حاليا:%1$s.
ar_EG[1]: البرنامج المساعد الموصى بها التالية غير نشط حاليا:%1$s.
ar_EG[2]: البرنامج المساعد الموصى بها التالية غير نشط حاليا:%1$s.
ar_EG[3]: البرنامج المساعد الموصى بها التالية غير نشط حاليا:%1$s.
ar_EG[4]: البرنامج المساعد الموصى بها التالية غير نشط حاليا:%1$s.
ar_EG[5]: البرنامج المساعد الموصى بها التالية غير نشط حاليا:%1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ar_EG[0]: الإضافة المطلوبة التالية غير نشطة حاليا:%1$s.
ar_EG[1]: الإضافة المطلوبة التالية غير نشطة حاليا:%1$s.
ar_EG[2]: الإضافة المطلوبة التالية غير نشطة حاليا:%1$s.
ar_EG[3]: الإضافة المطلوبة التالية غير نشطة حاليا:%1$s.
ar_EG[4]: الإضافة المطلوبة التالية غير نشطة حاليا:%1$s.
ar_EG[5]: الإضافة المطلوبة التالية غير نشطة حاليا:%1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ar_EG: بدأت عملية التثبيت والتفعيل. قد تستغرق هذه العملية بعض الوقت على بعض المضيفين ، لذا يرجى التحلي بالصبر.

en: The installation of %1$s failed.
ar_EG: فشل تثبيت %1$s.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ar_EG: عملية التثبيت بدأت. قد تستغرق هذه العملية بعض الوقت، لذا يرجى الانتظار .

en: The maximum number of categories on the sitemap
ar_EG: الحد الأقصى لعدد الفئات في خريطة الموقع

en: The maximum number of pages on the sitemap
ar_EG: الحد الأقصى لعدد الصفحات في خريطة الموقع

en: The maximum number of posts on the sitemap
ar_EG: الحد الأقصى لعدد المشاركات على خريطة الموقع

en: The presented settings allow you to remove from the slicing the largest sizes that are not used in this theme.
ar_EG: تتيح لك الإعدادات المقدمة إزالة أكبر الأحجام غير المستخدمة في هذا الموضوع من التقطيع.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ar_EG: تتكون حزمة الإضافات على أكثر من ملف, لاكن لم يتم جمع الملفات في مجلد واحد.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ar_EG: الإضافة لم تحتوي على المجلد المطلوب وتعديل الاسم فشل‬.

en: The selected image will be compressed to the optimal size 150 x 100 px
ar_EG: سيتم ضغط الصورة المحددة إلى الحجم الأمثل 150 × 100 بكسل

en: The size is registered by %s itself. Can be used by this theme when 1920 x 1080 is disabled and set to Full Screen.
ar_EG: تم تسجيل الحجم بواسطة %s نفسه. يمكن استخدامه بواسطة هذا المظهر عند تعطيل 1920 × 1080 وتعيينه على وضع ملء الشاشة.

en: The size is registered by %s itself. Not used in this theme.
ar_EG: تم تسجيل الحجم بواسطة %s نفسه. لا تستخدم في هذا الموضوع.

en: The size is registered by this theme. Used only when "Full width website" is set.
ar_EG: يتم تسجيل الحجم بواسطة هذا الموضوع. يُستخدم فقط عند تعيين "موقع الويب بالعرض الكامل".

en: The size of these styles is quite large, but the benefit is negligible. 
    			Disable if you do not see any difference in the design of block widgets or in the page editor using blocks (Gutenberg)
ar_EG: حجم هذه الأنماط كبير جدًا، لكن الفائدة لا تذكر.
    قم بالتعطيل إذا كنت لا ترى أي اختلاف في تصميم عناصر واجهة المستخدم أو في محرر الصفحة باستخدام الكتل (جوتنبرج)

en: The theme creates multiple thumbnail sizes in a single 16x9 format and uses optimal sizes in the right places. This has a good effect on loading speed and proper display in a unified style.
ar_EG: ينشئ المظهر أحجامًا متعددة للصور المصغرة بتنسيق 16x9 واحد ويستخدم الأحجام المثالية في الأماكن الصحيحة. وهذا له تأثير جيد على سرعة التحميل والعرض المناسب بأسلوب موحد.

en: Theme
ar_EG: القالب

en: There are no posts in this category. Perhaps a search will help.
ar_EG: لا توجد وظائف في هذه الفئة. ربما البحث سوف يساعد.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ar_EG: هناك واحدة او اكثر من الاضافات المطلوبة او الموصى بها لتثبيتها, تحديثها او تفعيلها.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
ar_EG[0]: هناك تحديث متوفر لل: %1$s.
ar_EG[1]: هناك تحديث متوفر لل: %1$s.
ar_EG[2]: هناك تحديث متوفر لل: %1$s.
ar_EG[3]: هناك تحديث متوفر لل: %1$s.
ar_EG[4]: هناك تحديث متوفر لل: %1$s.
ar_EG[5]: هناك تحديث متوفر لل: %1$s.

en: These settings register a new size for the main (top) image of posts and pages.
ar_EG: تسجل هذه الإعدادات حجمًا جديدًا للصورة الرئيسية (العلوية) للمقالات والصفحات.

en: These widgets are displayed in the first column of the footer
ar_EG: يتم عرض هذه الأدوات في العمود الأول من التذييل

en: These widgets are displayed in the fourth column of the footer
ar_EG: يتم عرض هذه الأدوات في العمود الرابع من التذييل

en: These widgets are displayed in the right or left column, depending on the site settings
ar_EG: يتم عرض هذه الأدوات في العمود الأيمن أو الأيسر، حسب إعدادات الموقع

en: These widgets are displayed in the second column of the footer
ar_EG: يتم عرض هذه الأدوات في العمود الثاني من التذييل

en: These widgets are displayed in the sidebar on BuddyPress pages
ar_EG: يتم عرض هذه الأدوات في الشريط الجانبي على صفحات BuddyPress

en: These widgets are displayed in the sidebar on WooCommerce pages
ar_EG: يتم عرض هذه الأدوات في الشريط الجانبي على صفحات WooCommerce

en: These widgets are displayed in the sidebar on bbPress pages
ar_EG: يتم عرض هذه الأدوات في الشريط الجانبي على صفحات bbPress

en: These widgets are displayed in the third column of the footer
ar_EG: يتم عرض هذه الأدوات في العمود الثالث من التذييل

en: Thick border
ar_EG: حدود سميكة

en: Thin border
ar_EG: حدود رقيقة

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ar_EG: يحتاج هذا البرنامج المساعد لتحديث لتكون متوافقة مع الموضوع الخاص بك.

en: This removes the underlining of links in the content text
ar_EG: يؤدي هذا إلى إزالة التسطير على الروابط في نص المحتوى

en: This setting will apply the selected color scheme, all your colors will be reassigned
ar_EG: سيطبق هذا الإعداد نظام الألوان المحدد، وسيتم إعادة تعيين جميع الألوان الخاصة بك

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
ar_EG[0]: هذا القالب يوصي بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[1]: هذا القالب يوصي بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[2]: هذا القالب يوصي بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[3]: هذا القالب يوصي بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[4]: هذا القالب يوصي بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[5]: هذا القالب يوصي بتركيب الإضافة التالية: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ar_EG[0]: هذا القالب يوصى بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[1]: هذا القالب يوصى بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[2]: هذا القالب يوصى بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[3]: هذا القالب يوصى بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[4]: هذا القالب يوصى بتركيب الإضافة التالية: %1$s.
ar_EG[5]: هذا القالب يوصى بتركيب الإضافة التالية: %1$s.

en: This will disable the heavy script required to control the sliders with the keyboard
ar_EG: سيؤدي هذا إلى تعطيل البرنامج النصي الثقيل المطلوب للتحكم في أشرطة التمرير باستخدام لوحة المفاتيح

en: This will reset all theme settings to default, apply the chosen color scheme and activate some settings for the example
ar_EG: سيؤدي هذا إلى إعادة تعيين جميع إعدادات السمات إلى الوضع الافتراضي، وتطبيق نظام الألوان المختار وتنشيط بعض الإعدادات للمثال

en: This works when you click on the image
ar_EG: يعمل هذا عند النقر على الصورة

en: Three
ar_EG: ثلاثة

en: Three columns
ar_EG: ثلاثة اعمدة

en: Three pagination options
ar_EG: ثلاثة خيارات لترقيم الصفحات

en: Ticker
ar_EG: شريط

en: Ticker display variations
ar_EG: اختلافات عرض الشريط

en: Ticker is taken from the title of the last entry in the selected category
ar_EG: يتم أخذ المؤشر من عنوان الإدخال الأخير في الفئة المحددة

en: Ticker link
ar_EG: رابط المؤشر

en: Ticker name
ar_EG: اسم المؤشر

en: Ticker speed
ar_EG: سرعة المؤشر

en: Time between slides
ar_EG: الوقت بين الشرائح

en: Tint picture
ar_EG: صورة تينت

en: Title and logo
ar_EG: العنوان والشعار

en: Title for column 1
ar_EG: عنوان العمود 1

en: Title for column 2
ar_EG: عنوان العمود 2

en: Title for column 3
ar_EG: عنوان العمود 3

en: Title for column 4
ar_EG: عنوان العمود 4

en: Title for column 5
ar_EG: عنوان العمود 5

en: Title for section (Related posts)
ar_EG: عنوان القسم (المقالات ذات الصلة)

en: Title for the latest posts section
ar_EG: عنوان لقسم أحدث المشاركات

en: Title text size
ar_EG: حجم نص العنوان

en: Title text size for small cards
ar_EG: حجم نص العنوان للبطاقات الصغيرة

en: Titles text general color
ar_EG: عناوين النص اللون العام

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[0]: تفعيل <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[1]: تفعيل <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[2]: تفعيل <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[3]: تفعيل <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[4]: تفعيل <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[5]: تفعيل <span class=“count”>(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[0]: تنزيل حزمة التثبيت من <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[1]: تنزيل حزمة التثبيت من <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[2]: تنزيل حزمة التثبيت من <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[3]: تنزيل حزمة التثبيت من <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[4]: تنزيل حزمة التثبيت من <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[5]: تنزيل حزمة التثبيت من <span class=“count”>(%s)</span>

en: To change old pictures, use the thumbnail regeneration plugin.
ar_EG: لتغيير الصور القديمة، استخدم البرنامج المساعد لتجديد الصور المصغرة.

en: To display the sitemap, create a new page through the standard WordPress menu,
    			go to page edit mode and select the "Site Map" template on the right side, save the page.
ar_EG: لعرض خريطة الموقع، قم بإنشاء صفحة جديدة من خلال قائمة WordPress القياسية،
    انتقل إلى وضع تحرير الصفحة وحدد قالب "خريطة الموقع" على الجانب الأيمن، واحفظ الصفحة.

en: To extend the theme, install the free plugin
ar_EG: لتوسيع الموضوع، قم بتثبيت البرنامج المساعد المجاني

en: To restore the default settings, clear the field data and save
ar_EG: لاستعادة الإعدادات الافتراضية، قم بمسح بيانات الحقل وحفظها

en: Together with the icon, the text is also aligned
ar_EG: تتم محاذاة النص أيضًا مع الرمز

en: Toning neighboring blocks
ar_EG: التنغيم الكتل المجاورة

en: Top
ar_EG: أعلى

en: Top Menu
ar_EG: القائمة العلوية

en: Top bar
ar_EG: الشريط العلوي

en: Top image
ar_EG: الصورة العليا

en: Top margin
ar_EG: الهامش العلوي

en: Top menu
ar_EG: القائمة العلوية

en: Top menu text size
ar_EG: حجم نص القائمة العلوية

en: Top menu text size (mobile)
ar_EG: حجم نص القائمة العلوية (الجوال)

en: Top of footer
ar_EG: أعلى التذييل

en: Top of personal account (WooCommerce)
ar_EG: أعلى الحساب الشخصي (WooCommerce)

en: Top part
ar_EG: الجزء العلوي

en: Top search
ar_EG: أعلى البحث

en: Total heading size H2 (5 - 100 px, default 26 px)
ar_EG: إجمالي حجم العنوان H2 (5 - 100 بكسل، الافتراضي 26 بكسل)

en: Total heading size H3 (5 - 100 px, default 24 px)
ar_EG: إجمالي حجم العنوان H3 (5 - 100 بكسل، الافتراضي 24 بكسل)

en: Total heading size H4 (5 - 100 px, default 22 px)
ar_EG: إجمالي حجم العنوان H4 (5 - 100 بكسل، الافتراضي 22 بكسل)

en: Total heading size H5 (5 - 100 px, default 20 px)
ar_EG: إجمالي حجم العنوان H5 (5 - 100 بكسل، الافتراضي 20 بكسل)

en: Total heading size H6 (5 - 100 px, default 18 px)
ar_EG: إجمالي حجم العنوان H6 (5 - 100 بكسل، الافتراضي 18 بكسل)

en: Total heading size h1 (5 - 100 px, default 32 px)
ar_EG: إجمالي حجم العنوان h1 (5 - 100 بكسل، الافتراضي 32 بكسل)

en: Total line height of text
ar_EG: إجمالي ارتفاع سطر النص

en: Total time to scroll through all messages in seconds (max 10 000)
ar_EG: إجمالي الوقت للتمرير خلال جميع الرسائل بالثواني (بحد أقصى 10000)

en: Travel
ar_EG: السفر

en: Triangle
ar_EG: مثلث

en: Try searching the monthly archives. %1$s
ar_EG: حاول البحث في الأرشيف الشهري. %1$s

en: Turn off icons
ar_EG: قم بإيقاف تشغيل الرموز

en: Turn off separators
ar_EG: قم بإيقاف تشغيل الفواصل

en: Turn off styles
ar_EG: قم بإيقاف تشغيل الأنماط

en: Two
ar_EG: اثنين

en: Two author widgets
ar_EG: اثنين من الحاجيات المؤلف

en: Two columns
ar_EG: عمودين

en: Two widgets for recent posts
ar_EG: اثنين من الحاجيات للمشاركات الأخيرة

en: Type
ar_EG: النوع

en: Under the heading on the order page (WooCommerce)
ar_EG: تحت العنوان في صفحة الطلب (WooCommerce)

en: Underline widget titles (all columns)
ar_EG: تسطير عناوين عناصر واجهة المستخدم (جميع الأعمدة)

en: Underlined
ar_EG: تحته خط

en: Unfortunately! This page cannot be found.
ar_EG: للأسف! هذه الصفحة لا يمكن ايجادها.

en: Up button
ar_EG: زر لأعلى

en: Update
ar_EG: تحديث

en: Update %2$s
ar_EG: تحديث %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[0]: تحديث متوفر <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[1]: تحديث متوفر <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[2]: تحديث متوفر <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[3]: تحديث متوفر <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[4]: تحديث متوفر <span class=“count”>(%s)</span>
ar_EG[5]: تحديث متوفر <span class=“count”>(%s)</span>

en: Update Required
ar_EG: التحديث مطلوب

en: Update recommended
ar_EG: تحديث موصى به

en: Updated
ar_EG: تم التحديث

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar_EG: تحديث الإضافة %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
ar_EG: تحديث الاضافة  %s

en: Upgrade message from the plugin author:
ar_EG: رسالة تحديث من مبرمج  الإضافة:

en: Upheaval
ar_EG: الاضطرابات

en: Uppercase text
ar_EG: نص كبير

en: Use social icon styles
ar_EG: استخدم أنماط الأيقونات الاجتماعية

en: Useful links
ar_EG: روابط مفيدة

en: Version
ar_EG: الإصدار

en: Vertical
ar_EG: عمودي

en: Vertical line ( | )
ar_EG: خط عمودي ( | )

en: Very big
ar_EG: كبير جدًا

en: Very small
ar_EG: صغير جدًا

en: View more information
ar_EG: المزيد من المعلومات

en: View your shopping cart
ar_EG: عرض سلة التسوق الخاصة بك

en: Views
ar_EG: مشاهدات

en: Visual Customizer Quick Links
ar_EG: روابط سريعة للمخصص المرئي

en: Visual customizer support (%s)
ar_EG: دعم أدوات التخصيص المرئية (%s)

en: Volumetric
ar_EG: الحجمي

en: Volumetric arrow
ar_EG: السهم الحجمي

en: Watch live sites demos
ar_EG: مشاهدة العروض الحية للمواقع

en: We cannot find what you are looking for. Try using search.
ar_EG: لا يمكننا العثور على ما تبحث عنه. حاول استخدام البحث.

en: Website background color
ar_EG: لون خلفية الموقع

en: What does this give?
ar_EG: ماذا يعطي هذا؟

en: What meta tags to display
ar_EG: ما العلامات الوصفية التي سيتم عرضها

en: When uploading an image to the media library, %s cuts many sizes from one image.
ar_EG: عند تحميل صورة إلى مكتبة الوسائط، يقوم %s بقص العديد من الأحجام من صورة واحدة.

en: Where does the main link lead in breadcrumbs
ar_EG: أين يؤدي الرابط الرئيسي في فتات الخبز

en: Where to display meta tags for categories
ar_EG: مكان عرض العلامات الوصفية للفئات

en: Where to display meta tags for tags
ar_EG: مكان عرض العلامات الوصفية للعلامات

en: Where to display typography
ar_EG: أين يتم عرض الطباعة

en: Where to get the date
ar_EG: أين يمكن الحصول على التاريخ

en: Where to show the latest posts section
ar_EG: مكان إظهار قسم أحدث المشاركات

en: Which taxonomy to display
ar_EG: التصنيف الذي سيتم عرضه

en: White
ar_EG: أبيض

en: Why do you need a child theme
ar_EG: لماذا تحتاج إلى موضوع الطفل

en: Wide slider
ar_EG: منزلق واسع

en: Wide slider background color
ar_EG: لون خلفية منزلق واسع

en: Wide slider headings color
ar_EG: لون عناوين شريط التمرير العريضة

en: Widget (Calendar)
ar_EG: القطعة (التقويم)

en: Widget (Categories)
ar_EG: القطعة (الفئات)

en: Widget Locations
ar_EG: مواقع القطعة

en: Widget Menu
ar_EG: قائمة القطعة

en: Widget example (Archives)
ar_EG: مثال القطعة (الأرشيف)

en: Widget example (Categories)
ar_EG: مثال القطعة (الفئات)

en: Widget example (Pages)
ar_EG: مثال القطعة (الصفحات)

en: Widget example (Tag cloud)
ar_EG: مثال لعنصر واجهة المستخدم (سحابة العلامات)

en: Widget example (Text)
ar_EG: مثال القطعة (نص)

en: Widget example (html)
ar_EG: مثال القطعة (html)

en: Widget header font (all columns)
ar_EG: خط رأس الأداة (جميع الأعمدة)

en: Widget headers
ar_EG: رؤوس القطعة

en: Widget names in uppercase (all columns)
ar_EG: أسماء الأدوات بالأحرف الكبيرة (جميع الأعمدة)

en: Widget settings
ar_EG: إعدادات القطعة

en: Widget title text size (all columns)
ar_EG: حجم نص عنوان القطعة (جميع الأعمدة)

en: Widget titles background size (side column)
ar_EG: حجم خلفية عناوين عناصر واجهة المستخدم (العمود الجانبي)

en: Widget with banner
ar_EG: القطعة مع لافتة

en: Widget with links
ar_EG: القطعة مع الروابط

en: Widget with slider
ar_EG: القطعة مع شريط التمرير

en: Widgets backgrounds (side column)
ar_EG: خلفيات عناصر واجهة المستخدم (العمود الجانبي)

en: Widgets header fill color (side column)
ar_EG: لون تعبئة رأس عناصر واجهة المستخدم (العمود الجانبي)

en: Widgets headers text color in footer
ar_EG: لون نص رؤوس الأدوات في التذييل

en: Widgets title text color (side column)
ar_EG: لون نص عنوان الأدوات (العمود الجانبي)

en: Width
ar_EG: العرض

en: With arbitrary value
ar_EG: مع قيمة تعسفية

en: With icon selection
ar_EG: مع اختيار الأيقونة

en: With numbering
ar_EG: مع الترقيم

en: Without animation
ar_EG: بدون الرسوم المتحركة

en: Without background
ar_EG: بدون خلفية

en: Without settings (Defaults)
ar_EG: بدون إعدادات (افتراضية)

en: WordPress Repository
ar_EG: مستودع ووردبريس

en: XL Mega menu
ar_EG: قائمة XL ميجا

en: Year + Month + Date
ar_EG: سنة + شهر + تاريخ

en: You can change this setting to control the size of the images yourself.
ar_EG: يمكنك تغيير هذا الإعداد للتحكم في حجم الصور بنفسك.

en: Your order
ar_EG: طلبك

en: Zoom (with background)
ar_EG: تكبير (مع الخلفية)

en: Zoom out (with background)
ar_EG: التصغير (مع الخلفية)

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
ar_EG: غير معروف

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar_EG[0]: %1$s تم التفكير في %2$s
ar_EG[1]: %1$s تم التفكير في %2$s
ar_EG[2]: %1$s تم التفكير في %2$s
ar_EG[3]: %1$s تم التفكير في %2$s
ar_EG[4]: %1$s تم التفكير في %2$s
ar_EG[5]: %1$s تم التفكير في %2$s

en: default
ar_EG: الافتراضي

en: default - sets the overall color of the links
ar_EG: الافتراضي - يضبط اللون العام للروابط

en: max 50 000 (default 1500)
ar_EG: الحد الأقصى 50000 (الافتراضي 1500)

en: max 50 000 (default 5000)
ar_EG: الحد الأقصى 50000 (الافتراضي 5000)

en: min
ar_EG: دقيقة

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
ar_EG: و

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[0]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[1]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[2]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[3]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[4]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar_EG[5]: الكل <span class="count">(%s)</span>
