Airin Blog - en to it_IT translation catalogue (945 entries)

en: 
    			This will disable the heavy menu and enable the pure CSS menu.
    			Pros: Disables JS scripts, which can be important for speed since the menu is at the top of the site.
    			Cons: Support for keyboard control will be disabled. The arrows (icons) of the menu control are disabled.
it_IT: 
    Ciò disabiliterà il menu pesante e abiliterà il menu CSS puro.
    Pro: disabilita gli script JS, il che può essere importante per la velocità poiché il menu si trova nella parte superiore del sito.
    Contro: il supporto per il controllo da tastiera verrà disabilitato. Le frecce (icone) del controllo menu sono disabilitate.

en: 
     Important!
    
     You are deleting all settings for the current theme.
    
     This action is irreversible!
it_IT: 
     Importante!
    
     Stai eliminando tutte le impostazioni per il tema corrente.
    
     Questa azione è irreversibile!

en: 
     Important!
    
     You change all colors of the current theme.
    
     This action is irreversible!
it_IT: 
     Importante!
    
     Cambia tutti i colori del tema corrente.
    
     Questa azione è irreversibile!

en: (Buttons, icons, lines and other design elements)
it_IT: (Pulsanti, icone, linee e altri elementi di design)

en: (For this to work, you need to activate social links in the "Social Links" section)
it_IT: (Affinché funzioni è necessario attivare i collegamenti social nella sezione "Link social")

en: (If disabled, the title is hidden only visually. The entered text will continue to be present for the main page in h1 tags)
it_IT: (Se disabilitato il titolo viene nascosto solo visivamente. Il testo inserito continuerà ad essere presente per la pagina principale nei tag h1)

en: (Post blocks, as well as pagination, are configured in the "Categories" section)
it_IT: (I blocchi dei post, così come l'impaginazione, sono configurati nella sezione "Categorie")

en: (The color is selected based on the background of the content part)
it_IT: (Il colore viene selezionato in base allo sfondo della parte contenuto)

en: (The function automatically fills the ALT tag for the image when you upload a file while in a text editor. Based on the title in the current post or page.)
it_IT: (La funzione riempie automaticamente il tag ALT per l'immagine quando carichi un file in un editor di testo. In base al titolo nel post o nella pagina corrente.)

en: 0 - 30 px (default 1 px)
it_IT: 0 - 30 px (predefinito 1 px)

en: 0 - 30 px (default 2 px)
it_IT: 0 - 30 px (predefinito 2 px)

en: 0.8 - 5 (default 1.5)
it_IT: 0,8 - 5 (predefinito 1,5)

en: 5 - 100 px (default 18 px)
it_IT: 5 - 100 px (predefinito 18 px)

en: 5 - 100 px (default 20 px)
it_IT: 5 - 100 px (predefinito 20 px)

en: 5 - 100 px (default 22 px)
it_IT: 5 - 100 px (predefinito 22 px)

en: 5 - 100 px (default 24 px)
it_IT: 5 - 100 px (predefinito 24 px)

en: 5 - 100 px (default 26 px)
it_IT: 5 - 100 px (predefinito 26 px)

en: 5 - 100 px (default 32 px)
it_IT: 5 - 100 px (predefinito 32 px)

en: 5 - 50 px (default 14 px)
it_IT: 5 - 50 px (predefinito 14 px)

en: 5 - 50 px (default 15 px)
it_IT: 5 - 50 px (predefinito 15 px)

en: 5 - 50 px (default 16 px)
it_IT: 5 - 50 px (predefinito 16 px)

en: 50 - 1000 (default 150 symbols)
it_IT: 50 - 1000 (150 simboli predefiniti)

en: Above the heading on the page (bbPress)
it_IT: Sopra l'intestazione della pagina (bbPress)

en: Above the list of products on the shopping cart page (WooCommerce)
it_IT: Sopra l'elenco dei prodotti nella pagina del carrello (WooCommerce)

en: Above the order information on the page - Order accepted (WooCommerce)
it_IT: Sopra le informazioni sull'ordine nella pagina - Ordine accettato (WooCommerce)

en: Above the product grid (WooCommerce)
it_IT: Sopra la griglia dei prodotti (WooCommerce)

en: Activate - Automatic background color for block quotes
it_IT: Attiva: colore di sfondo automatico per le virgolette

en: Activate - Meta tags in categories
it_IT: Attiva: meta tag nelle categorie

en: Activate XL Mega menu
it_IT: Attiva il menu XL Mega

en: Activate author section
it_IT: Attiva la sezione autore

en: Activate bottom menu
it_IT: Attiva il menu in basso

en: Activate fluently movement of blocks
it_IT: Attiva il movimento fluido dei blocchi

en: Activate footer
it_IT: Attiva piè di pagina

en: Activate meta tags in posts
it_IT: Attiva i meta tag nei post

en: Activate pagination in categories
it_IT: Attiva l'impaginazione in categorie

en: Activate pagination on the homepage
it_IT: Attiva l'impaginazione sulla home page

en: Activate related posts
it_IT: Attiva i post correlati

en: Activate sections with blocks on the main
it_IT: Attiva le sezioni con blocchi sulla principale

en: Activate social links
it_IT: Attiva i collegamenti social

en: Activate top Search
it_IT: Attiva la ricerca in alto

en: Activate your names for user roles
it_IT: Attiva i tuoi nomi per i ruoli utente

en: Add a "Read more" button
it_IT: Aggiungi un pulsante "Leggi di più"

en: Add a new image size and apply the default for the main image of posts and pages
it_IT: Aggiungi una nuova dimensione dell'immagine e applica quella predefinita per l'immagine principale di post e pagine

en: Add an inscription (Out of stock) on the product page
it_IT: Aggiungi una scritta (Non disponibile) sulla pagina del prodotto

en: Add author latest posts to author block
it_IT: Aggiungi gli ultimi post dell'autore al blocco dell'autore

en: Add background for icon
it_IT: Aggiungi sfondo per l'icona

en: Add block
it_IT: Aggiungi blocco

en: Add breadcrumbs to product category pages
it_IT: Aggiungi breadcrumb alle pagine delle categorie di prodotto

en: Add breadcrumbs to product pages
it_IT: Aggiungi breadcrumb alle pagine dei prodotti

en: Add custom value for H2 header
it_IT: Aggiungi un valore personalizzato per l'intestazione H2

en: Add custom value for H3 - H6 header
it_IT: Aggiungi un valore personalizzato per l'intestazione H3 - H6

en: Add decryption of meta tags in taxonomy
it_IT: Aggiungi la decrittazione dei meta tag nella tassonomia

en: Add decryption of meta tags to meta blocks
it_IT: Aggiungi la decrittazione dei meta tag ai meta blocchi

en: Add icon to quote block
it_IT: Aggiungi l'icona al blocco citazione

en: Add label to header H2 counter
it_IT: Aggiungi etichetta all'intestazione del contatore H2

en: Add label to header H3 - H6 counter
it_IT: Aggiungi etichetta all'intestazione H3 - contatore H6

en: Add margin at the top and bottom of the site (PC version only)
it_IT: Aggiungi margine nella parte superiore e inferiore del sito (solo versione PC)

en: Add popular products to products page
it_IT: Aggiungi prodotti popolari alla pagina dei prodotti

en: Add post date to author block
it_IT: Aggiungi la data del post al blocco dell'autore

en: Add section
it_IT: Aggiungi Sezione

en: Add the inscription (Out of stock) to the product card in the product grid
it_IT: Aggiungi la scritta (Esaurito) alla scheda prodotto nella griglia prodotti

en: Add tooltips to meta blocks in categories
it_IT: Aggiungi descrizioni comandi ai metablocchi nelle categorie

en: Add tooltips to meta blocks in posts
it_IT: Aggiungi descrizioni comandi ai metablocchi nei post

en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: After
it_IT: Dopo

en: After Wide slider
it_IT: Dopo il cursore ampio

en: After applying, all new uploaded images will be supplemented with the new size, which is apply by default for the main image of posts and pages.
it_IT: Dopo l'applicazione, tutte le nuove immagini caricate verranno integrate con la nuova dimensione, che viene applicata per impostazione predefinita all'immagine principale di post e pagine.

en: After main menu
it_IT: Dopo il menu principale

en: After the "Rrecent posts" section on the main page
it_IT: Dopo la sezione "Articoli recenti" nella pagina principale

en: After the information about the order on the page - Order accepted (WooCommerce)
it_IT: Dopo le informazioni sull'ordine nella pagina - Ordine accettato (WooCommerce)

en: After the list of posts on the category page
it_IT: Dopo l'elenco dei post nella pagina della categoria

en: After the list of products on the cart page (WooCommerce)
it_IT: Dopo l'elenco dei prodotti nella pagina del carrello (WooCommerce)

en: After the order details on the order page (WooCommerce)
it_IT: Dopo i dettagli dell'ordine nella pagina dell'ordine (WooCommerce)

en: After the price on the product page (WooCommerce)
it_IT: Dopo il prezzo sulla pagina del prodotto (WooCommerce)

en: After the product grid (WooCommerce)
it_IT: Dopo la griglia dei prodotti (WooCommerce)

en: After the title inside the page
it_IT: Dopo il titolo all'interno della pagina

en: After the title on the page (bbPress)
it_IT: Dopo il titolo nella pagina (bbPress)

en: After the title on the product page (WooCommerce)
it_IT: Dopo il titolo nella pagina del prodotto (WooCommerce)

en: After top menu
it_IT: Dopo il menu principale

en: Airin Blog
it_IT: Blog di Airin

en: Airin Blog - is a Multipurpose, responsive, fast, minimal magazine theme for blogs and article sites, news and media, with many settings for all occasions. Modern minimalism combined with versatility and adaptability. Lots of customization options that will provide endless options for creating a unique site. Flexible functionality - different sidebar orientation, flexible header with logo, 4 menu locations, main menu (mega menu), three pagination options, breadcrumbs, author block and related posts. Powerful Typography - Change font size and line height, choose fonts, add color typography for posts and pages. Clean code, no frameworks, full support for the WordPress visual customizer. Speed, adaptability and modularity. A minimum of scripts for modules to work. Decide for yourself which modules will work. SEO optimization with correct titles and markup. Adaptation for WooCommerce, Elementor, bbPress, Events Calendar, Jetpack, WPML. Watch full demos here - airinblog.web-zone.org
it_IT: Airin Blog: è un tema di rivista multiuso, reattivo, veloce e minimale per blog e siti di articoli, notizie e media, con molte impostazioni per tutte le occasioni. Minimalismo moderno combinato con versatilità e adattabilità. Molte opzioni di personalizzazione che forniranno infinite opzioni per creare un sito unico. Funzionalità flessibile: diverso orientamento della barra laterale, intestazione flessibile con logo, 4 posizioni di menu, menu principale (mega menu), tre opzioni di impaginazione, breadcrumb, blocco autore e post correlati. Tipografia potente: modifica la dimensione del carattere e l'altezza della riga, scegli i caratteri, aggiungi tipografia a colori per post e pagine. Codice pulito, nessun framework, supporto completo per il personalizzatore visivo di WordPress. Velocità, adattabilità e modularità. Un minimo di script affinché i moduli funzionino. Decidi tu stesso quali moduli funzioneranno. Ottimizzazione SEO con titoli e markup corretti. Adattamento per WooCommerce, Elementor, bbPress, Calendario eventi, Jetpack, WPML. Guarda le demo complete qui: airinblog.web-zone.org

en: Airin Blog Left sidebar
it_IT: Blog Airin Barra laterale sinistra

en: Airin Blog New Posts
it_IT: Blog Airin Nuovi post

en: Airin Blog No sidebar (center)
it_IT: Blog Airin Nessuna barra laterale (al centro)

en: Airin Blog No sidebar (full width)
it_IT: Blog Airin Nessuna barra laterale (larghezza intera)

en: Airin Blog Right sidebar
it_IT: Blog Airin Barra laterale destra

en: Airin Blog Site Map
it_IT: Mappa del sito del blog Airin

en: Align meta blocks to the center
it_IT: Allinea i metablocchi al centro

en: All settings of the front part of the theme are located in the visual editor
it_IT: Tutte le impostazioni della parte anteriore del tema si trovano nell'editor visivo

en: All settings saved!
it_IT: Tutte le impostazioni salvate!

en: All site
it_IT: Tutto il sito

en: All these files take up a huge amount of space, while some of them are not used at all.
it_IT: Tutti questi file occupano un'enorme quantità di spazio, mentre alcuni di essi non vengono utilizzati affatto.

en: Animated blackout
it_IT: Blackout animato

en: Animation for auto slider
it_IT: Animazione per il dispositivo di scorrimento automatico

en: Animation for posts blocks in categories (on hover)
it_IT: Animazione per i blocchi di post nelle categorie (al passaggio del mouse)

en: Animation of social links
it_IT: Animazione dei collegamenti sociali

en: Apply
it_IT: Applica

en: Archives
it_IT: Archivi

en: Arrow
it_IT: Freccia

en: Arrow right and down
it_IT: Freccia a destra e in basso

en: Arrow to down
it_IT: Freccia verso il basso

en: Arrowhead
it_IT: Punta di freccia

en: At the bottom of the cart page (WooCommerce)
it_IT: In fondo alla pagina del carrello (WooCommerce)

en: At the bottom of the dashboard tab in personal account (WooCommerce)
it_IT: Nella parte inferiore della scheda della dashboard nell'account personale (WooCommerce)

en: At the bottom of the page - Order accepted (WooCommerce)
it_IT: In fondo alla pagina - Ordine accettato (WooCommerce)

en: At the bottom of the product data on the product page (WooCommerce)
it_IT: Nella parte inferiore dei dati del prodotto nella pagina del prodotto (WooCommerce)

en: At the bottom of your personal account (WooCommerce)
it_IT: In fondo al tuo account personale (WooCommerce)

en: At the end of the order page (WooCommerce)
it_IT: Alla fine della pagina dell'ordine (WooCommerce)

en: At the end of the page
it_IT: Alla fine della pagina

en: At the end of the page (bbPress)
it_IT: A fine pagina (bbPress)

en: At the end of the post
it_IT: Alla fine del post

en: At the end of the product page (WooCommerce)
it_IT: Alla fine della pagina del prodotto (WooCommerce)

en: At the top of the product page (WooCommerce)
it_IT: Nella parte superiore della pagina del prodotto (WooCommerce)

en: Attention triangle
it_IT: Triangolo di attenzione

en: Author
it_IT: Autore

en: Author block
it_IT: Blocco dell'autore

en: Author photo
it_IT: Autore foto

en: Author posts title
it_IT: Titolo del post dell'autore

en: Author:
it_IT: Autore:

en: Automatic addition of ALT to images from the title of the post
it_IT: Aggiunta automatica di ALT alle immagini dal titolo del post

en: Avatar URL (only external address), demo -
it_IT: URL avatar (solo indirizzo esterno), demo -

en: Avatar for users
it_IT: Avatar per gli utenti

en: Average
it_IT: Media

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background color for dropdown menu links (on hover)
it_IT: Colore di sfondo per i collegamenti del menu a discesa (al passaggio del mouse)

en: Background color for posts (on hover)
it_IT: Colore di sfondo per i post (al passaggio del mouse)

en: Background color for posts blocks in categories
it_IT: Colore di sfondo per i blocchi di post nelle categorie

en: Background color for quote block
it_IT: Colore di sfondo per il blocco delle virgolette

en: Background color main menu, footer and widget titles
it_IT: Colore di sfondo del menu principale, del piè di pagina e dei titoli dei widget

en: Background color of H2 headings
it_IT: Colore di sfondo delle intestazioni H2

en: Background color of H3 - H6 headings
it_IT: Colore di sfondo dei titoli H3 - H6

en: Background color of icons and lines for H3 - H6 headings
it_IT: Colore di sfondo delle icone e delle linee per i titoli H3 - H6

en: Background color of icons and lines for block quotes
it_IT: Colore di sfondo delle icone e delle linee per le virgolette

en: Background color of icons and lines of H2 headings
it_IT: Colore di sfondo delle icone e delle linee dei titoli H2

en: Background color of menu items of basic classic widgets
it_IT: Colore di sfondo delle voci di menu dei widget classici di base

en: Background color of sticky posts
it_IT: Colore di sfondo dei post appiccicosi

en: Backlight picture
it_IT: Immagine in controluce

en: Basic settings
it_IT: Impostazioni di base

en: Before
it_IT: Prima

en: Before bottom menu
it_IT: Prima del menu in basso

en: Before breadcrumbs
it_IT: Prima del pangrattato

en: Before closing HEAD tag
it_IT: Prima di chiudere il tag HEAD

en: Before content within a post
it_IT: Prima del contenuto di un post

en: Before main menu
it_IT: Prima del menu principale

en: Before meta data inside a post
it_IT: Prima dei metadati all'interno di un post

en: Before related products on product page (WooCommerce)
it_IT: Prima dei prodotti correlati nella pagina del prodotto (WooCommerce)

en: Before searching for products (WooCommerce)
it_IT: Prima di cercare prodotti (WooCommerce)

en: Before the "Comments" block inside the post
it_IT: Prima del blocco "Commenti" all'interno del post

en: Before the "Grid five blocks" section on the main page
it_IT: Prima della sezione "Griglia cinque blocchi" nella pagina principale

en: Before the "Grid narrow blocks" section on the main page
it_IT: Prima della sezione "Blocchi stretti della griglia" nella pagina principale

en: Before the "Grid three blocks" section on the main page
it_IT: Prima della sezione "Griglia tre blocchi" nella pagina principale

en: Before the "Next post" block inside the post
it_IT: Prima del blocco "Post successivo" all'interno del post

en: Before the "Partial slider" section on the main page
it_IT: Prima della sezione "Slider parziale" nella pagina principale

en: Before the "Related posts" block inside the post
it_IT: Prima del blocco "Post correlati" all'interno del post

en: Before the "Rrecent posts" section on the main page
it_IT: Prima della sezione "Articoli recenti" nella pagina principale

en: Before the "Slider three blocks" section on the main page
it_IT: Prima della sezione "Slider tre blocchi" nella pagina principale

en: Before the "Slider two blocks" section on the main page
it_IT: Prima della sezione "Slider due blocchi" nella pagina principale

en: Before the "Vertical columns" section on the main page
it_IT: Prima della sezione "Colonne verticali" nella pagina principale

en: Before the author section inside the post
it_IT: Prima della sezione autore all'interno del post

en: Before the big slider on the main page
it_IT: Prima del grande cursore nella pagina principale

en: Before the closing BODY tag
it_IT: Prima del tag BODY di chiusura

en: Before the closing FOOTER tag
it_IT: Prima del tag FOOTER di chiusura

en: Before the list of posts on the category page
it_IT: Prima dell'elenco dei post nella pagina della categoria

en: Before the main image inside the page
it_IT: Prima dell'immagine principale all'interno della pagina

en: Before the main image inside the post
it_IT: Prima dell'immagine principale all'interno del post

en: Before the title inside the page
it_IT: Prima del titolo all'interno della pagina

en: Before the title inside the post
it_IT: Prima del titolo all'interno del post

en: Before top menu
it_IT: Prima del menu principale

en: Bell
it_IT: Campana

en: Big
it_IT: Grande

en: Big circle
it_IT: Grande cerchio

en: Big dash
it_IT: Grande scatto

en: Big dot
it_IT: Grande punto

en: Big slider
it_IT: Grande cursore

en: Big square
it_IT: Grande piazza

en: Black
it_IT: Nero

en: Blackout tape
it_IT: Nastro oscurante

en: Block hierarchy
it_IT: Gerarchia dei blocchi

en: Block slope
it_IT: Pendenza del blocco

en: Blocks
it_IT: Blocchi

en: Border left
it_IT: Bordo a sinistra

en: Bottom
it_IT: Sotto

en: Bottom margin
it_IT: Margine inferiore

en: Bottom menu text size (5 - 50 px, default 14 px)
it_IT: Dimensioni del testo del menu inferiore (5 - 50 px, predefinito 14 px)

en: Bottom part
it_IT: Parte inferiore

en: Brace
it_IT: Bretelle

en: Breadcrumb link text color
it_IT: Colore del testo del collegamento breadcrumb

en: Breadcrumb link text color on hover
it_IT: Colore del testo del collegamento breadcrumb al passaggio del mouse

en: Breadcrumbs background color
it_IT: Colore di sfondo per le briciole di pane

en: Breadcrumbs text size
it_IT: Dimensioni del testo breadcrumb

en: Bulb
it_IT: Lampadina

en: Bulleted lists variation
it_IT: Variazione degli elenchi puntati

en: Button (Show more)
it_IT: Pulsante (Mostra altro)

en: Button location
it_IT: Posizione del pulsante

en: Button shape
it_IT: Forma del pulsante

en: Button size
it_IT: Grandezza pulsante

en: Button variation
it_IT: Variazione dei pulsanti

en: Buttons
it_IT: Pulsanti

en: By date modified
it_IT: Per data modificata

en: By number of comments
it_IT: Per numero di commenti

en: By publication date
it_IT: Per data di pubblicazione

en: By title
it_IT: Titolo

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Calm blocks
it_IT: Blocchi di calma

en: Can be useful if you want to control the styles of the bbPress plugin yourself
it_IT: Può essere utile se vuoi controllare tu stesso gli stili del plugin bbPress

en: Cars
it_IT: Veicoli

en: Cart size in the top menu
it_IT: Dimensioni del carrello nel menu in alto

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Categories settings
it_IT: Impostazioni Categorie

en: Categories:
it_IT: Categorie:

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category section header on the sitemap
it_IT: Intestazione della sezione categoria sulla mappa del sito

en: Category style
it_IT: Stile di categoria

en: Category where the ticker comes from
it_IT: Categoria da cui proviene il ticker

en: Center
it_IT: Centro

en: Center align titles of all classic widgets
it_IT: Allinea al centro i titoli di tutti i widget classici

en: Center and bottom
it_IT: Centro e fondo

en: Centered
it_IT: Centrato

en: Change avatar (default) for users without an avatar
it_IT: Cambia avatar (predefinito) per gli utenti senza avatar

en: Change label (Out of stock)
it_IT: Cambia etichetta (Non disponibile)

en: Change role name - Blocked
it_IT: Cambia nome ruolo - Bloccato

en: Change role name - Keymaster
it_IT: Cambia il nome del ruolo: Keymaster

en: Change role name - Moderator
it_IT: Cambia nome ruolo - Moderatore

en: Change role name - Participant
it_IT: Cambia nome ruolo - Partecipante

en: Change role name - Spectator
it_IT: Cambia nome ruolo - Spettatore

en: Change the style of author block separators
it_IT: Cambia lo stile dei separatori dei blocchi dell'autore

en: Changing the thickness of separators in the author block
it_IT: Modifica dello spessore dei separatori nel blocco autore

en: Check mark
it_IT: Segno di spunta

en: Choosing the location of the icon in the quote block
it_IT: Scegliere la posizione dell'icona nel blocco delle virgolette

en: Circle
it_IT: Cerchio

en: Classic blog
it_IT: Blog classico

en: Classic widget titles background size
it_IT: Dimensioni dello sfondo dei titoli dei widget classici

en: Close search
it_IT: Chiudi ricerca

en: Cloud conversation
it_IT: Conversazione sulla nuvola

en: Codes (Hooks theme)
it_IT: Codici (tema Hooks)

en: Color inversion
it_IT: Inversione di colore

en: Color inversion picture
it_IT: Immagine di inversione di colore

en: Color of links in dropdown menu
it_IT: Colore dei collegamenti nel menu a discesa

en: Color of links in dropdown menu (on hover)
it_IT: Colore dei collegamenti nel menu a discesa (al passaggio del mouse)

en: Color of section headings on the main page
it_IT: Colore dei titoli delle sezioni nella pagina principale

en: Color scheme option
it_IT: Opzione combinazione di colori

en: Color scheme: Dark (Green and Orange)
it_IT: Combinazione di colori: scuro (verde e arancione)

en: Color scheme: Dark (Red and Orange)
it_IT: Combinazione di colori: scuro (rosso e arancione)

en: Color scheme: Light (Blue)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (blu)

en: Color scheme: Light (Dark blue and Light blue)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (blu scuro e azzurro)

en: Color scheme: Light (Dark grey and Red)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (grigio scuro e rosso)

en: Color scheme: Light (Green and Orange)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (verde e arancione)

en: Color scheme: Light (Heavenly and Light blue)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (celeste e azzurro)

en: Color scheme: Light (Light grey and Green)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (grigio chiaro e verde)

en: Color scheme: Light (Light grey and Light red)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (grigio chiaro e rosso chiaro)

en: Color scheme: Light (Orange and Gray)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (arancione e grigio)

en: Color scheme: Light (Turquoise)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (turchese)

en: Color scheme: Light (Violet and Pink)
it_IT: Combinazione di colori: chiaro (viola e rosa)

en: Color schemes
it_IT: Schemi di colori

en: Colored circle
it_IT: Cerchio colorato

en: Colored letters (EN)
it_IT: Lettere colorate (IT)

en: Colored numbers
it_IT: Numeri colorati

en: Colored numbers (bold)
it_IT: Numeri colorati (grassetto)

en: Colored square
it_IT: Quadrato colorato

en: Comment block
it_IT: Blocco dei commenti

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Comments closed
it_IT: Commenti non modificabili

en: Common colors
it_IT: Colori Standard

en: Contact
it_IT: Contatto

en: Contrast blocks
it_IT: Blocchi di contrasto

en: Created
it_IT: Creato

en: Curtain on picture
it_IT: Tenda sull'immagine

en: Customizes the Skeleton Styles stylesheet according to the template design. Turning it off can be useful if you want to control the stylesheet yourself (Skeleton Styles)
it_IT: Personalizza il foglio di stile Stili scheletro in base al design del modello. Disattivarlo può essere utile se vuoi controllare tu stesso il foglio di stile (Stili Skeleton)

en: Dark color scheme (Green and Orange)
it_IT: Combinazione di colori scuri (verde e arancione)

en: Dark color scheme (Red and Orange)
it_IT: Combinazione di colori scuri (rosso e arancione)

en: Darkened image
it_IT: Immagine oscurata

en: Dash ( - )
it_IT: Trattino ( - )

en: Dashed line
it_IT: Linea tratteggiata

en: Date
it_IT: Data

en: Date + Month + Year
it_IT: Data + mese + anno

en: Date format
it_IT: Formato Data

en: Deepening
it_IT: Approfondimento

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default - background color of the main menu
it_IT: Predefinito: colore di sfondo del menu principale

en: Default - background not set
it_IT: Predefinito: sfondo non impostato

en: Default - color of the main menu
it_IT: Predefinito: colore del menu principale

en: Default - content text color
it_IT: Predefinito: colore del testo del contenuto

en: Default - general color for links
it_IT: Predefinito: colore generale per i collegamenti

en: Default - general text color
it_IT: Predefinito: colore generale del testo

en: Default - main theme color
it_IT: Predefinito: colore del tema principale

en: Default - related elements for main theme color
it_IT: Predefinito: elementi correlati al colore del tema principale

en: Default - site body background color
it_IT: Predefinito: colore di sfondo del corpo del sito

en: Default - text color of the main menu
it_IT: Predefinito: colore del testo del menu principale

en: Default - titles text general color
it_IT: Predefinito: colore generale del testo dei titoli

en: Defoult (Back and forward)
it_IT: Predefinito (Indietro e avanti)

en: Delete block
it_IT: Elimina il blocco

en: Design for category lists and archives in basic classic widgets
it_IT: Progetta elenchi di categorie e archivi nei widget classici di base

en: Design for lists of posts and pages in basic classic widgets
it_IT: Progetta elenchi di post e pagine nei widget classici di base

en: Design for menu lists in basic classic widgets
it_IT: Progetta elenchi di menu nei widget classici di base

en: Design for posts blocks in categories
it_IT: Progetta blocchi di post in categorie

en: Design for quote block
it_IT: Design per blocco preventivo

en: Design for related posts
it_IT: Design per post correlati

en: Different settings
it_IT: Impostazioni diverse

en: Dimming adjacent links
it_IT: Oscuramento dei collegamenti adiacenti

en: Direction fluently movement of blocks
it_IT: Direzione del movimento fluido dei blocchi

en: Disable breadcrumbs in bbPress
it_IT: Disabilita il breadcrumb in bbPress

en: Disable lightbox in product photos
it_IT: Disabilita lightbox nelle foto dei prodotti

en: Disable related products on the products page
it_IT: Disabilita i prodotti correlati nella pagina dei prodotti

en: Disable sidebar on bbPress pages
it_IT: Disabilita la barra laterale sulle pagine bbPress

en: Disable slider in product photos
it_IT: Disabilita il dispositivo di scorrimento nelle foto dei prodotti

en: Disable sticker - Sale
it_IT: Disattiva adesivo - Vendita

en: Disable style support for bbPress
it_IT: Disabilita il supporto dello stile per bbPress

en: Disable zoom in the main product photo
it_IT: Disabilita lo zoom nella foto principale del prodotto

en: Display categories on the sitemap
it_IT: Visualizza le categorie sulla mappa del sito

en: Display option (Ticker or Date)
it_IT: Opzione di visualizzazione (Ticker o Data)

en: Display weeks
it_IT: Visualizza settimane

en: Display wide slider
it_IT: Visualizza il cursore ampio

en: Display year
it_IT: Visualizza l'anno

en: Distributed
it_IT: Distribuito

en: Dividers in center
it_IT: Divisori al centro

en: Dividers in width
it_IT: Divisori in larghezza

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Dot ( . )
it_IT: Punto (.)

en: Dotted frame
it_IT: Cornice punteggiata

en: Dotted line
it_IT: Linea punteggiata

en: Double border
it_IT: Doppio bordo

en: Double line
it_IT: Doppia Linea

en: Drag the block with the cursor to change the position of the links
it_IT: Trascina il blocco con il cursore per modificare la posizione dei collegamenti

en: Drag to reposition blocks
it_IT: Trascina per riposizionare i blocchi

en: Drawing pin
it_IT: Puntina

en: Drawing pin (vertical)
it_IT: Puntina da disegno (verticale)

en: Dropdown menu background color
it_IT: Colore di sfondo del menu a discesa

en: Dynamic zoom
it_IT: Zoom dinamico

en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

en: Embossed tick
it_IT: Segno di spunta in rilievo

en: Enable auto start for Wide slider
it_IT: Abilita l'avvio automatico per il dispositivo di scorrimento ampio

en: Enable breadcrumbs in categories
it_IT: Abilita i breadcrumb nelle categorie

en: Enable breadcrumbs in posts
it_IT: Abilita i breadcrumb nei post

en: Enable cart in main menu
it_IT: Abilita il carrello nel menu principale

en: Enable cart in top menu
it_IT: Abilita il carrello nel menu in alto

en: Enable effect (live picture)
it_IT: Abilita effetto (immagine dal vivo)

en: Enable navigation buttons for Wide slider
it_IT: Abilita i pulsanti di navigazione per il dispositivo di scorrimento ampio

en: Enable search on product category pages
it_IT: Abilita la ricerca nelle pagine delle categorie di prodotto

en: Enable search on store page
it_IT: Abilita la ricerca nella pagina dello store

en: Enable slider auto start
it_IT: Abilita l'avvio automatico del dispositivo di scorrimento

en: Enable slider navigation buttons
it_IT: Abilita i pulsanti di navigazione del dispositivo di scorrimento

en: Enable styling support for The Events Calendar
it_IT: Abilita il supporto degli stili per il calendario degli eventi

en: Enable the block with the latest posts on the main page
it_IT: Abilita il blocco con gli ultimi post nella pagina principale

en: Enlargement picture
it_IT: Immagine ingrandita

en: Error 404
it_IT: Errore 404

en: Except main page
it_IT: Tranne la pagina principale

en: Exclamation mark
it_IT: Punto esclamativo

en: Exclamation sheet
it_IT: Foglio esclamativo

en: Fading away
it_IT: Dissolvendosi

en: Favorites
it_IT: Preferiti

en: First the graphical menu, then the lists
it_IT: Prima il menù grafico, poi le liste

en: First the list menu, then the graphic
it_IT: Prima il menu elenco, poi quello grafico

en: Five
it_IT: Cinque

en: Five columns
it_IT: Cinque colonne

en: Fixed size logo
it_IT: Logo a dimensione fissa

en: Flat
it_IT: Piatto

en: Folded corner
it_IT: Angolo piegato

en: Folder
it_IT: Cartella

en: Font for H2 headings
it_IT: Carattere per intestazioni H2

en: Font for H3 - H6 headings
it_IT: Carattere per intestazioni H3 - H6

en: Font: Bad-script and Caveat
it_IT: Carattere: sceneggiatura errata e avvertenza

en: Font: Bellota
it_IT: Carattere: Bellota

en: Font: Bitter
it_IT: Carattere: amaro

en: Font: Charis-sil
it_IT: Carattere: Charis-sil

en: Font: Comfortaa and Roboto
it_IT: Carattere: Comfortaa e Roboto

en: Font: Cuprum and Exo-2
it_IT: Carattere: Cuprum ed Exo-2

en: Font: Fira-sans and Oswald
it_IT: Carattere: Fira-sans e Oswald

en: Font: Jost
it_IT: Carattere: Jost

en: Font: Neucha and Cuprum
it_IT: Carattere: Neucha e Cuprum

en: Font: Philosopher
it_IT: Carattere: Filosofo

en: Font: Play
it_IT: Carattere: Riproduci

en: Font: Roboto
it_IT: Carattere: Roboto

en: Font: Underdog
it_IT: Carattere: perdente

en: Food
it_IT: Cibo

en: Footer 1
it_IT: Piè di pagina 1

en: Footer 2
it_IT: Pié di pagina 2

en: Footer 3
it_IT: Piè di pagina 3

en: Footer 4
it_IT: Pié di pagina 4

en: Footer Menu
it_IT: Menu piè di pagina

en: Footer background color
it_IT: Colore di sfondo del piè di pagina

en: Footer elements color
it_IT: Colore degli elementi del piè di pagina

en: Footer link color
it_IT: Colore link footer

en: Footer link color (on hover)
it_IT: Colore del collegamento nel piè di pagina (al passaggio del mouse)

en: Footer text color
it_IT: Colore testo footer

en: For all side columns
it_IT: Per tutte le colonne laterali

en: For all side columns. Default - background color of the main menu
it_IT: Per tutte le colonne laterali. Predefinito: colore di sfondo del menu principale

en: For all side columns. Default - text color of the main menu
it_IT: Per tutte le colonne laterali. Predefinito: colore del testo del menu principale

en: Four
it_IT: Quattro

en: Four columns
it_IT: Quattro colonne

en: Frame
it_IT: Cornice

en: Frame around
it_IT: Inquadra intorno

en: Frame around the link
it_IT: Inquadratura attorno al collegamento

en: Frames
it_IT: Fotogrammi

en: From WordPress settings
it_IT: Dalle impostazioni di WordPress

en: Full width
it_IT: Tutto schermo

en: Full width "Read more" button
it_IT: Pulsante "Leggi di più" a tutta larghezza

en: Full width website
it_IT: Sito web a tutta larghezza

en: General
it_IT: Generale

en: General color for links
it_IT: Colore generale per i collegamenti

en: General heading font
it_IT: Carattere generale dell'intestazione

en: General links color on hover
it_IT: Colore dei collegamenti generali al passaggio del mouse

en: General text color
it_IT: Colore generale del testo

en: General text font
it_IT: Carattere di testo generale

en: General typography
it_IT: Tipografia generale

en: Go to visual editor
it_IT: Vai all'editor visivo

en: Gradient
it_IT: Gradiente

en: Gradient 1 (fill)
it_IT: Gradiente 1 (riempimento)

en: Gradient 2 (fill)
it_IT: Gradiente 2 (riempimento)

en: Grid (fill)
it_IT: Griglia (riempimento)

en: Grid five blocks
it_IT: Griglia cinque blocchi

en: Grid image blocks
it_IT: Blocchi immagine griglia

en: Grid narrow big blocks
it_IT: Griglia di grandi blocchi stretti

en: Grid narrow blocks
it_IT: Blocchi stretti della griglia

en: Grid narrow mid blocks
it_IT: Griglia stretta ai blocchi centrali

en: Grid narrow small blocks
it_IT: Griglia piccoli blocchi stretti

en: Grid strings blocks
it_IT: Blocchi di stringhe di griglia

en: Grid three blocks
it_IT: Griglia tre blocchi

en: H1 headings
it_IT: Titoli H1

en: H2 heading icon selection
it_IT: Selezione dell'icona della direzione H2

en: H2 heading icons text color
it_IT: Colore del testo delle icone dell'intestazione H2

en: H2 headings variation
it_IT: Variazione titoli H2

en: H3 - H6 heading icon selection
it_IT: Selezione dell'icona della direzione H3 - H6

en: H3 - H6 heading icons text color
it_IT: Colore del testo delle icone dell'intestazione H3 - H6

en: H3 - H6 headings variation
it_IT: Variazione titoli H3 - H6

en: Header H1 Font
it_IT: Carattere H1 dell'intestazione

en: Header H1 row height (0.8 - 5, default 1.5)
it_IT: Altezza riga intestazione H1 (0,8 - 5, predefinito 1,5)

en: Header H1 text size
it_IT: Dimensioni del testo dell'intestazione H1

en: Header area width with logo
it_IT: Larghezza dell'area dell'intestazione con logo

en: Header background
it_IT: Sfondo Header

en: Header image link
it_IT: Collegamento all'immagine dell'intestazione

en: Headers fill variation for Wide slider
it_IT: Variazione di riempimento delle intestazioni per il dispositivo di scorrimento ampio

en: Headers font for all widgets
it_IT: Carattere delle intestazioni per tutti i widget

en: Headings H2
it_IT: Rubriche H2

en: Headings H3 - H6
it_IT: Rubriche H3 - H6

en: Height
it_IT: Altezza

en: Height of main menu items
it_IT: Altezza delle voci del menu principale

en: Hide avatar in author block
it_IT: Nascondi avatar nel blocco autore

en: Hide description in author block
it_IT: Nascondi la descrizione nel blocco dell'autore

en: Homepage Starting Settings
it_IT: Impostazioni iniziali della home page

en: Horizontally
it_IT: Orizzontale

en: Hue change
it_IT: Cambiamento di tonalità

en: Icon (sign)
it_IT: Icona (segno)

en: Icon size for quote block
it_IT: Dimensioni dell'icona per il blocco delle virgolette

en: Icons color for quote block
it_IT: Colore delle icone per il blocco delle virgolette

en: Import ready-made demo versions of websites
it_IT: Importa versioni demo già pronte dei siti web

en: Important! These options only affect this themes settings (visual customizer settings). If you have a lot of valuable settings, please back up your database before using this feature.
it_IT: Importante! Queste opzioni influiscono solo sulle impostazioni di questo tema (impostazioni di personalizzazione visiva). Se disponi di molte impostazioni importanti, esegui il backup del database prima di utilizzare questa funzione.

en: In a top bar
it_IT: In un bar in alto

en: In area of soc links (after)
it_IT: Nell'area dei collegamenti soc (dopo)

en: In area of soc links (before)
it_IT: Nell'area dei collegamenti soc (prima)

en: In frame
it_IT: Nel telaio

en: In random order
it_IT: In ordine casuale

en: Increase
it_IT: Aumenta

en: Increasing contrast
it_IT: Contrasto crescente

en: Information
it_IT: Informazioni

en: Information materials for the Airin Blog theme
it_IT: Materiali informativi sul tema Airin Blog

en: Inner color for marker - numbered lists
it_IT: Colore interno per pennarello - elenchi numerati

en: It is important to know! These settings cannot delete or modify existing image files. Slicing of images occurs at the time of uploading a new image to the WordPress media library.
it_IT: È importante saperlo! Queste impostazioni non possono eliminare o modificare i file di immagine esistenti. Il taglio delle immagini avviene al momento del caricamento di una nuova immagine nella libreria multimediale di WordPress.

en: JS Menu
it_IT: Menù JS

en: Just a block
it_IT: Solo un isolato

en: Latest Posts
it_IT: Ultimi articoli

en: Latest comments
it_IT: Ultimi commenti

en: Latest entries of author
it_IT: Ultime voci dell'autore

en: Latest posts
it_IT: Ultimi articoli

en: Latest posts (Author)
it_IT: Ultimi post (Autore)

en: Latest posts (default)
it_IT: Ultimi post (impostazione predefinita)

en: Latin numerals
it_IT: Numeri latini

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Left and down
it_IT: A sinistra e in basso

en: Left sidebar
it_IT: Barra laterale sinistra

en: Less 1 min
it_IT: Meno 1 minuto

en: Lettering color (Out of stock)
it_IT: Colore caratteri (Non disponibile)

en: Light color scheme (Blue)
it_IT: Combinazione di colori chiari (blu)

en: Light color scheme (Dark blue and Light blue)
it_IT: Combinazione di colori chiari (blu scuro e azzurro)

en: Light color scheme (Dark grey and Red)
it_IT: Combinazione di colori chiari (grigio scuro e rosso)

en: Light color scheme (Green and Orange)
it_IT: Combinazione di colori chiari (verde e arancione)

en: Light color scheme (Heavenly and Light blue)
it_IT: Combinazione di colori chiari (celeste e azzurro)

en: Light color scheme (Light grey and Green)
it_IT: Combinazione di colori chiari (grigio chiaro e verde)

en: Light color scheme (Light grey and Light red)
it_IT: Combinazione di colori chiari (grigio chiaro e rosso chiaro)

en: Light color scheme (Orange and Gray)
it_IT: Combinazione di colori chiari (arancione e grigio)

en: Light color scheme (Turquoise)
it_IT: Combinazione di colori chiari (turchese)

en: Light color scheme (Violet and Pink)
it_IT: Combinazione di colori chiari (viola e rosa)

en: Light shadow
it_IT: Ombra leggera

en: Light underlining
it_IT: Sottolineatura leggera

en: Lightweight menu
it_IT: Menù leggero

en: Line thickness
it_IT: Spessore della linea

en: Linear arrow
it_IT: Freccia lineare

en: Link to social network (URL)
it_IT: Collegamento al social network (URL)

en: Links color (outside)
it_IT: Colore maglie (esterno)

en: Links in content
it_IT: Collegamenti nel contenuto

en: Lists
it_IT: Liste

en: Lists, block quotes, headings
it_IT: Elenchi, virgolette, intestazioni

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Location of the pagination block
it_IT: Posizione del blocco di impaginazione

en: Logo variation
it_IT: Variazione del logo

en: Logo without limits
it_IT: Logo senza limiti

en: Main
it_IT: Principale

en: Main Menu
it_IT: Menu principale

en: Main menu
it_IT: Menu principale

en: Main menu background color (submenu)
it_IT: Colore di sfondo del menu principale (sottomenu)

en: Main menu background in full screen width
it_IT: Sfondo del menu principale a schermo intero

en: Main menu color (on hover)
it_IT: Colore del menu principale (al passaggio del mouse)

en: Main menu item font
it_IT: Carattere della voce del menu principale

en: Main menu items text size
it_IT: Dimensioni del testo delle voci del menu principale

en: Main menu items titles in uppercase
it_IT: Titoli delle voci del menu principale in maiuscolo

en: Main menu link color (submenu)
it_IT: Colore collegamento menu principale (sottomenu)

en: Main page
it_IT: Pagina principale

en: Main post image
it_IT: Immagine del post principale

en: Make main menu sticky when scrolling (only for desktop versions of pc)
it_IT: Rendi permanente il menu principale durante lo scorrimento (solo per le versioni desktop del PC)

en: Management and configuration instruction for Airin Blog theme
it_IT: Istruzioni per la gestione e la configurazione del tema Airin Blog

en: Marker color - bulleted lists
it_IT: Colore indicatore: elenchi puntati

en: Marker color - numbered lists
it_IT: Colore contrassegno: elenchi numerati

en: Medium
it_IT: Medio

en: Meta tag design
it_IT: Progettazione di metatag

en: Meta tag size
it_IT: Dimensione del metatag

en: Meta tags in categories
it_IT: Meta tag nelle categorie

en: Meta tags in posts
it_IT: Meta tag nei post

en: Mobile
it_IT: Cellulare

en: Month + Date + Year
it_IT: Mese + Data + Anno

en: Month in letters
it_IT: Mese in lettere

en: Most popular categories
it_IT: Categorie più popolari

en: Move social links in the header over the image
it_IT: Sposta i collegamenti social nell'intestazione sopra l'immagine

en: Multicolor scheme: Demo location of color
it_IT: Schema multicolore: posizione demo del colore

en: Next post
it_IT: Articolo successivo

en: Next posts
it_IT: Articoli successivi

en: No image selected
it_IT: Nessuna immagine selezionata

en: No limits
it_IT: Senza limiti

en: No photo
it_IT: Nessuna foto

en: No products were found matching your selection.
it_IT: Non è stato trovato nessun prodotto che combacia con la tua selezione.

en: No sidebar (center)
it_IT: Nessuna barra laterale (al centro)

en: No sidebar (full width)
it_IT: Nessuna barra laterale (larghezza intera)

en: No sorting
it_IT: Nessun ordinamento

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Not display
it_IT: Non visualizzare

en: Not display titles
it_IT: Non visualizzare i titoli

en: Nothing found
it_IT: Nessun risultato

en: Nothing found:
it_IT: Non abbiamo trovato nulla:

en: Nothing matched your search terms. Try other keywords.
it_IT: Niente corrisponde ai termini di ricerca. Prova altre parole chiave.

en: Nothing was found at this location. Try one of the links below or use the search.
it_IT: Non è stato trovato nulla in questa posizione. Prova uno dei link sottostanti o utilizza la ricerca.

en: Number (size) of columns in categories
it_IT: Numero (dimensione) di colonne nelle categorie

en: Number of author posts in the author block (max 50)
it_IT: Numero di post dell'autore nel blocco autore (max 50)

en: Number of columns for related posts
it_IT: Numero di colonne per post correlati

en: Number of columns in mega menu
it_IT: Numero di colonne nel mega menu

en: Number of comments
it_IT: Numero di commenti

en: Number of comments on a post
it_IT: Numero di commenti su un post

en: Number of post views
it_IT: Numero di visualizzazioni del post

en: Number of posts available
it_IT: Numero di posti disponibili

en: Number of posts available (max 50)
it_IT: Numero di posti disponibili (max 50)

en: Number of posts displayed
it_IT: Numero di post visualizzati

en: Number of related posts (max 50)
it_IT: Numero di post correlati (max 50)

en: Number of slides in the wide slider (max 12)
it_IT: Numero di diapositive nello slider ampio (max 12)

en: Number of symbols in description
it_IT: Numero di simboli nella descrizione

en: Numeric lists variation
it_IT: Variazione elenchi numerici

en: Numeric pagination
it_IT: Paginazione numerica

en: Old comments
it_IT: Vecchi commenti

en: One
it_IT: Uno

en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
it_IT: Un commento su &ldquo;%1$s&rdquo;

en: Only main page
it_IT: Solo pagina principale

en: Only pages
it_IT: Solo pagine

en: Only posts
it_IT: Solo notizie

en: Open Features (by activating this, you confirm that you want to reset all settings for this theme and understand the risk of permanent data loss)
it_IT: Apri Funzionalità (attivandola, confermi di voler ripristinare tutte le impostazioni per questo tema e di comprendere il rischio di perdita permanente di dati)

en: Open book
it_IT: Libro aperto

en: Open link in new tab
it_IT: Apri link in un nuova scheda

en: Orientation for main menu items
it_IT: Orientamento per le voci del menu principale

en: Orientation of the logo and site name
it_IT: Orientamento del logo e del nome del sito

en: Overall header row height (0.8 - 5, default 1.5)
it_IT: Altezza complessiva della riga di intestazione (0,8 - 5, valore predefinito 1,5)

en: Overall text size
it_IT: Dimensione complessiva del testo

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page for adding codes
it_IT: Pagina per l'aggiunta di codici

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Pages section header on the sitemap
it_IT: Intestazione della sezione delle pagine sulla mappa del sito

en: Pages:
it_IT: Pagine:

en: Pagination
it_IT: Paginazione

en: Pagination block design
it_IT: Progettazione del blocco di impaginazione

en: Pagination block size
it_IT: Dimensioni del blocco di impaginazione

en: Pagination variation
it_IT: Variazione dell'impaginazione

en: Paper clip
it_IT: Graffetta per fogli

en: Paper clip (vertical)
it_IT: Graffetta (verticale)

en: Partial slider
it_IT: Dispositivo di scorrimento parziale

en: Pencil
it_IT: Matita

en: Picture contrast
it_IT: Contrasto dell'immagine

en: Picture frame
it_IT: Cornici

en: Picture variant
it_IT: Variante dell'immagine

en: Popular products
it_IT: Prodotti popolari

en: Post author
it_IT: Autore dell'articolo

en: Post card description size (5 - 30 px)
it_IT: Dimensioni descrizione cartolina (5 - 30 px)

en: Post card title size (5 - 50 px)
it_IT: Dimensioni del titolo della cartolina (5 - 50 px)

en: Post categories
it_IT: Categorie Articoli

en: Post creation date
it_IT: Data di creazione successiva

en: Post reading time
it_IT: Tempo di lettura del post

en: Post sorting
it_IT: Ordinamento articoli

en: Post tags
it_IT: Tag del post

en: Post title option
it_IT: Opzione titolo post

en: Post update date
it_IT: Data di aggiornamento successivo

en: Posted by
it_IT: Pubblicato da

en: Posts
it_IT: Articoli

en: Posts and pages
it_IT: Post e pagine

en: Posts background color
it_IT: Colore di sfondo dei post

en: Posts section header on the sitemap
it_IT: Intestazione della sezione dei post sulla mappa del sito

en: Posts titles color on hover
it_IT: Colore dei titoli dei post al passaggio del mouse

en: Posts titles text color
it_IT: Colore del testo dei titoli dei post

en: Posts:
it_IT: Articoli:

en: Presentation page
it_IT: Pagina di presentazione

en: Preset options
it_IT: Opzioni preimpostate

en: Preset settings
it_IT: Impostazioni preimpostate

en: Previous post
it_IT: Articolo precedente

en: Previous posts
it_IT: Articoli precedenti

en: Primary theme color
it_IT: Colore del tema principale

en: Priority partition
it_IT: Partizione prioritaria

en: Pro page
it_IT: Pagina Pro

en: Product price color
it_IT: Colore prezzo per il prodotto

en: Proportion of width occupied by top menu
it_IT: Proporzione di larghezza occupata dal menu principale

en: Publication date:
it_IT: Data di pubblicazione:

en: Quote blocks
it_IT: Blocchi di quote

en: Range for fluently movement of blocks
it_IT: Gamma per il movimento fluido dei blocchi

en: Rate this theme
it_IT: Vota questo tema

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: Reading time
it_IT: Tempo di lettura

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Start here</a>.
it_IT: Pronto a pubblicare il tuo primo post? <a href="%1$s">Comincia qui</a> .

en: Rectangular quotes
it_IT: Citazioni rettangolari

en: Reducing picture
it_IT: Riduzione dell'immagine

en: Reduction
it_IT: Riduzione

en: Related elements for the main theme color
it_IT: Elementi correlati per il colore del tema principale

en: Related posts
it_IT: Articoli correlati

en: Relieve the menu (replace with lightweight)
it_IT: Alleggerire il menu (sostituirlo con leggero)

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove "Up button"
it_IT: Rimuovere il "pulsante Su"

en: Remove URL field in comments (for posts and pages)
it_IT: Rimuovi il campo URL nei commenti (per post e pagine)

en: Remove buttons (back and next) from numeric pagination
it_IT: Rimuovere i pulsanti (indietro e successivo) dall'impaginazione numerica

en: Remove color in neighboring blocks
it_IT: Rimuovi il colore nei blocchi vicini

en: Remove comment block (for pages)
it_IT: Rimuovi il blocco dei commenti (per le pagine)

en: Remove comment block (for posts)
it_IT: Rimuovi il blocco dei commenti (per i post)

en: Remove decryption in meta blocks
it_IT: Rimuovi la decrittazione nei meta blocchi

en: Remove decryption in taxonomies
it_IT: Rimuovere la decrittazione nelle tassonomie

en: Remove description from posts blocks in categories
it_IT: Rimuovi la descrizione dai blocchi di post nelle categorie

en: Remove hidden H2 tag from pagination
it_IT: Rimuovi il tag H2 nascosto dall'impaginazione

en: Remove image slicing for 1536 x 1536
it_IT: Rimuovi la suddivisione in porzioni dell'immagine per 1536 x 1536

en: Remove image slicing for 1920 x 1080
it_IT: Rimuovi la suddivisione in porzioni dell'immagine per 1920 x 1080

en: Remove image slicing for 2048 x 2048
it_IT: Rimuovi la suddivisione dell'immagine per 2048 x 2048

en: Remove image slicing for 2560 x 2560, aka "scaled"
it_IT: Rimuovi la suddivisione in porzioni dell'immagine per 2560 x 2560, ovvero "ridimensionata"

en: Remove image slicing for 768 x 768, aka "medium_large"
it_IT: Rimuovi la suddivisione in porzioni dell'immagine per 768 x 768, ovvero "medium_large"

en: Remove link from author name
it_IT: Rimuovi il collegamento dal nome dell'autore

en: Remove link underline
it_IT: Rimuovere la sottolineatura del collegamento

en: Remove main menu
it_IT: Rimuovi il menu principale

en: Remove meta tag icons
it_IT: Rimuovi le icone dei meta tag

en: Remove post titles
it_IT: Rimuovi i titoli dei post

en: Remove prefix (site name) after SEO Title
it_IT: Rimuovi il prefisso (nome del sito) dopo il titolo SEO

en: Remove section (next entry)
it_IT: Rimuovi sezione (voce successiva)

en: Remove stub (No photo) in related posts
it_IT: Rimuovi lo stub (nessuna foto) nei post correlati

en: Remove the dividing line
it_IT: Rimuovere la linea di demarcazione

en: Remove the main (top) image in pages
it_IT: Rimuovi l'immagine principale (superiore) nelle pagine

en: Remove the main (top) image in posts
it_IT: Rimuovi l'immagine principale (in alto) nei post

en: Remove the prefix "Category" on category pages
it_IT: Rimuovere il prefisso "Categoria" nelle pagine delle categorie

en: Remove the prefix (site description) after the SEO Title on the main page
it_IT: Rimuovi il prefisso (descrizione del sito) dopo il titolo SEO nella pagina principale

en: Remove the stub "No photo" from posts blocks in categories
it_IT: Rimuovi lo stub "Nessuna foto" dai blocchi di post nelle categorie

en: Remove title from posts blocks in categories
it_IT: Rimuovi il titolo dai blocchi di post nelle categorie

en: Remove top menu
it_IT: Rimuovi il menu principale

en: Removing H2 tag from pagination is good for SEO, but worse for special programs (for the visually impaired)
it_IT: Rimuovere il tag H2 dall'impaginazione è positivo per il SEO, ma peggio per i programmi speciali (per non vedenti)

en: Removing extra image sizes
it_IT: Rimozione di dimensioni immagine aggiuntive

en: Reset settings
it_IT: Rispristina le impostazioni

en: Reset settings | Apply presets
it_IT: Ripristina impostazioni | Applica preimpostazioni

en: Reset theme settings and Apply presets
it_IT: Ripristina le impostazioni del tema e applica le preimpostazioni

en: Rhombus
it_IT: Rombo

en: Right
it_IT: Destra

en: Right arrow
it_IT: Freccia destra

en: Right sidebar
it_IT: Barra laterale destra

en: Roll up block
it_IT: Blocco arrotolabile

en: Round dots
it_IT: Punti rotondi

en: Round frame
it_IT: Cornice rotonda

en: Round quotes
it_IT: Virgolette rotonde

en: Rounded square frame
it_IT: Cornice quadrata arrotondata

en: Row height of H2 headings (0.8 - 5, default 1.5)
it_IT: Altezza della riga delle intestazioni H2 (0,8 - 5, predefinito 1,5)

en: Row height of H3 - H6 headings (0.8 - 5, default 1.5)
it_IT: Altezza riga delle intestazioni H3 - H6 (0,8 - 5, predefinito 1,5)

en: SEO settings
it_IT: Impostazioni SEO

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search button size
it_IT: Dimensioni del pulsante di ricerca

en: Search results for: %s
it_IT: Risultati della ricerca per: %s

en: Section (next entry)
it_IT: Sezione (voce successiva)

en: Section heading
it_IT: Intestazione sezione

en: Section option
it_IT: Opzione sezione

en: Section with settings
it_IT: Sezione con le impostazioni

en: Sections with blocks on the main
it_IT: Sezioni con blocchi sulla principale

en: Sections with blocks on the mega menu
it_IT: Sezioni con blocchi nel mega menu

en: Select Image
it_IT: Seleziona immagine

en: Select category
it_IT: Seleziona categoria

en: Select category 1
it_IT: Seleziona la categoria 1

en: Select category 2
it_IT: Seleziona la categoria 2

en: Select category 3
it_IT: Seleziona la categoria 3

en: Select category 4
it_IT: Seleziona la categoria 4

en: Select category 5
it_IT: Seleziona la categoria 5

en: Selecting a category to display in a wide slider
it_IT: Selezione di una categoria da visualizzare in un ampio cursore

en: Selecting an icon for the quote block
it_IT: Selezione di un'icona per il blocco preventivo

en: Selecting the design of widget sections
it_IT: Selezione del design delle sezioni del widget

en: Separator and header color in breadcrumbs
it_IT: Colore del separatore e dell'intestazione nel breadcrumb

en: Separator between breadcrumbs
it_IT: Separatore tra il pangrattato

en: Separator between numbers
it_IT: Separatore tra i numeri

en: Separator variation for author block
it_IT: Variazione del separatore per il blocco dell'autore

en: Set ALT value for stub No photo
it_IT: Imposta il valore ALT per lo stub Nessuna foto

en: Set settings here
it_IT: Configura le impostazioni qui

en: Set your SEO Description for the homepage
it_IT: Imposta la descrizione SEO per la home page

en: Set your SEO Title for the homepage
it_IT: Imposta il titolo SEO per la home page

en: Set your separator for SEO Title prefix
it_IT: Imposta il separatore per il prefisso del titolo SEO

en: Sharp quotes
it_IT: Citazioni taglienti

en: Shop
it_IT: Negozio

en: Show "Read more" button in the center
it_IT: Mostra il pulsante "Leggi di più" al centro

en: Show all pagination items (for numeric)
it_IT: Mostra tutti gli elementi di impaginazione (per numerici)

en: Show link to home page
it_IT: Mostra il collegamento alla home page

en: Show more
it_IT: Mostra di più

en: Show pages on sitemap
it_IT: Mostra le pagine sulla mappa del sito

en: Show posts on sitemap
it_IT: Mostra i post sulla mappa del sito

en: Show slider full screen width
it_IT: Mostra la larghezza dello schermo intero del dispositivo di scorrimento

en: Show title for categories, archives and tags
it_IT: Mostra titolo per categorie, archivi e tag

en: Show title in breadcrumb for posts
it_IT: Mostra il titolo nel breadcrumb per i post

en: Side border
it_IT: Bordo laterale

en: Side column
it_IT: Colonna laterale

en: Side column (WooCommerce)
it_IT: Colonna laterale (WooCommerce)

en: Side column (bbPress)
it_IT: Colonna laterale (bbPress)

en: Side column, except WooCommerce
it_IT: Colonna laterale, tranne WooCommerce

en: Side column, except WooCommerce. Default - color not set.
it_IT: Colonna laterale, tranne WooCommerce. Predefinito: colore non impostato.

en: Side shadow
it_IT: Ombra laterale

en: Sidebar orientation on main page
it_IT: Orientamento della barra laterale sulla pagina principale

en: Sidebar orientation on the entire site
it_IT: Orientamento della barra laterale sull'intero sito

en: Simple
it_IT: Semplice

en: Simple design
it_IT: Design semplice

en: Simple headers
it_IT: Intestazioni semplici

en: Site body background color
it_IT: Colore di sfondo del corpo del sito

en: Site description font
it_IT: Font della descrizione del sito

en: Site description row height (0.8 - 5, default 1)
it_IT: Altezza riga descrizione sito (0,8 - 5, valore predefinito 1)

en: Site description size (5 - 50 px, default 16 px)
it_IT: Dimensioni della descrizione del sito (5 - 50 px, predefinito 16 px)

en: Site header background color
it_IT: Colore di sfondo dell'intestazione del sito

en: Site not ready
it_IT: Sito non pronto

en: Site title and description text color
it_IT: Colore del titolo del sito e del testo della descrizione

en: Site title font
it_IT: Font del titolo del sito

en: Site title row height (0.8 - 5, default 1.5)
it_IT: Altezza della riga del titolo del sito (0,8 - 5, predefinito 1,5)

en: Site title size (5 - 100 px, default 32 px)
it_IT: Dimensioni del titolo del sito (5 - 100 px, predefinito 32 px)

en: Size fixed
it_IT: Taglia fissa

en: Size of section headers on the main page
it_IT: Dimensione delle intestazioni delle sezioni nella pagina principale

en: Skip to main content
it_IT: Vai al contenuto principale

en: Slash ( / )
it_IT: Barra (/)

en: Slider move time
it_IT: Tempo di spostamento del cursore

en: Slider three blocks
it_IT: Dispositivo di scorrimento tre blocchi

en: Slider two blocks
it_IT: Dispositivo di scorrimento di due blocchi

en: Slight slope
it_IT: Leggera pendenza

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Small circle
it_IT: Piccolo cerchio

en: Small dash
it_IT: Piccolo trattino

en: Small flag
it_IT: Piccola bandiera

en: Small square
it_IT: Piccola piazza

en: Smooth dimming
it_IT: Oscuramento graduale

en: Snowflake
it_IT: Fiocco

en: Soaring
it_IT: In ascesa

en: Soaring blocks
it_IT: Blocchi in ascesa

en: Social link
it_IT: Legame sociale

en: Social link design (for icons no background)
it_IT: Progettazione di collegamenti social (per le icone senza sfondo)

en: Social link design (for icons with background)
it_IT: Progettazione di collegamenti social (per icone con sfondo)

en: Social link form
it_IT: Modulo di collegamento sociale

en: Social link size
it_IT: Dimensione del collegamento sociale

en: Social links
it_IT: Collegamenti social

en: Social links fill color
it_IT: I collegamenti sociali riempiono il colore

en: Solid frame
it_IT: Telaio solido

en: Solid line
it_IT: Linea continua

en: Solid tick
it_IT: Segno di spunta solido

en: Some styles work well with the background
it_IT: Alcuni stili funzionano bene con lo sfondo

en: Spaces
it_IT: Spazi

en: Speaker
it_IT: Relatore

en: Specify 100% for center the title
it_IT: Specifica 100% fo centra il titolo

en: Specify the number of columns of popular products
it_IT: Specifica il numero di colonne di prodotti popolari

en: Specify the number of columns of related products
it_IT: Specificare il numero di colonne di prodotti correlati

en: Specify the number of popular products
it_IT: Specificare il numero di prodotti popolari

en: Specify the number of related products
it_IT: Specificare il numero di prodotti correlati

en: Specify your text for the link (Default - Home)
it_IT: Specifica il testo per il collegamento (Predefinito - Home)

en: Square
it_IT: Quadrato

en: Square dots
it_IT: Punti quadrati

en: Square frame
it_IT: Cornice quadrata

en: Square quotes
it_IT: Virgolette quadrate

en: Standard flipping
it_IT: Capovolgimento standard

en: Star
it_IT: Stella

en: Sticker color - Sale
it_IT: Colore adesivo - Saldi

en: Style: Confident oasis
it_IT: Stile: oasi sicura

en: Style: Heavenly
it_IT: Stile: celeste

en: Style: Hippopotamus
it_IT: Stile: ippopotamo

en: Style: Intrusive frames
it_IT: Stile: cornici invadenti

en: Style: Minimalism
it_IT: Stile: minimalismo

en: Style: Mixing colors
it_IT: Stile: miscelazione dei colori

en: Style: News book
it_IT: Stile: libro di notizie

en: Style: News time
it_IT: Stile: tempo di notizie

en: Style: Night magazine
it_IT: Stile: rivista notturna

en: Style: Photo maximalism
it_IT: Stile: massimalismo fotografico

en: Style: Strict carrot
it_IT: Stile: carota rigorosa

en: Style: Through limitations
it_IT: Stile: attraverso le limitazioni

en: Style: Womens blog
it_IT: Stile: blog femminile

en: Support
it_IT: Supporto

en: Switch off
it_IT: Spegnere

en: Taxonomy for related posts
it_IT: Tassonomia per i post correlati

en: Template orientation
it_IT: Orientamento del modello

en: Test text
it_IT: Prova il testo

en: Text at the bottom of the footer
it_IT: Testo in fondo al piè di pagina

en: Text color
it_IT: Colore del testo

en: Text color for quote block
it_IT: Colore del testo per il blocco delle virgolette

en: Text color main menu and footer
it_IT: Menu principale e piè di pagina a colori del testo

en: Text color of H1 headings
it_IT: Colore del testo delle intestazioni H1

en: Text color of H2 headings
it_IT: Colore del testo delle intestazioni H2

en: Text color of H3 - H6 headings
it_IT: Colore del testo dei titoli H3 - H6

en: Text color of menu items of basic classic widgets
it_IT: Colore del testo delle voci di menu dei widget classici di base

en: Text color of menu items of basic classic widgets (on hover)
it_IT: Colore del testo delle voci di menu dei widget classici di base (al passaggio del mouse)

en: Text for the main link in breadcrumbs
it_IT: Testo per il collegamento principale nel breadcrumb

en: Text size
it_IT: Dimensioni del testo

en: Text size of H2 headings
it_IT: Dimensione del testo delle intestazioni H2

en: Text size of H3 headings
it_IT: Dimensione del testo delle intestazioni H3

en: Text size of H4 headings
it_IT: Dimensione del testo delle intestazioni H4

en: Text size of H5 headings
it_IT: Dimensione del testo delle intestazioni H5

en: Text size of H6 headings
it_IT: Dimensione del testo delle intestazioni H6

en: The maximum number of categories on the sitemap
it_IT: Il numero massimo di categorie sulla mappa del sito

en: The maximum number of pages on the sitemap
it_IT: Il numero massimo di pagine sulla mappa del sito

en: The maximum number of posts on the sitemap
it_IT: Il numero massimo di post sulla mappa del sito

en: The presented settings allow you to remove from the slicing the largest sizes that are not used in this theme.
it_IT: Le impostazioni presentate ti consentono di rimuovere dal taglio le dimensioni più grandi che non vengono utilizzate in questo tema.

en: The selected image will be compressed to the optimal size 150 x 100 px
it_IT: L'immagine selezionata verrà compressa alla dimensione ottimale 150 x 100 px

en: The size is registered by WordPress itself. Can be used by this theme when 1920 x 1080 is disabled and set to Full Screen.
it_IT: La dimensione è registrata da WordPress stesso. Può essere utilizzato da questo tema quando 1920 x 1080 è disabilitato e impostato su Schermo intero.

en: The size is registered by WordPress itself. Not used in this theme.
it_IT: La dimensione è registrata da WordPress stesso. Non utilizzato in questo tema.

en: The size is registered by this theme. Used only when "Full width website" is set.
it_IT: La dimensione è registrata da questo tema. Utilizzato solo quando è impostato "Sito Web a larghezza intera".

en: Theme
it_IT: Tema

en: There are no posts in this category. Perhaps a search will help.
it_IT: Non ci sono messaggi in questa categoria. Forse una ricerca aiuterà.

en: These settings register a new size for the main (top) image of posts and pages.
it_IT: Queste impostazioni registrano una nuova dimensione per l'immagine principale (superiore) di post e pagine.

en: These widgets are displayed in the first column of the footer
it_IT: Questi widget vengono visualizzati nella prima colonna del piè di pagina

en: These widgets are displayed in the fourth column of the footer
it_IT: Questi widget vengono visualizzati nella quarta colonna del piè di pagina

en: These widgets are displayed in the right or left column, depending on the site settings
it_IT: Questi widget vengono visualizzati nella colonna di destra o di sinistra, a seconda delle impostazioni del sito

en: These widgets are displayed in the second column of the footer
it_IT: Questi widget vengono visualizzati nella seconda colonna del piè di pagina

en: These widgets are displayed in the sidebar on WooCommerce pages
it_IT: Questi widget vengono visualizzati nella barra laterale delle pagine WooCommerce

en: These widgets are displayed in the sidebar on bbPress pages
it_IT: Questi widget vengono visualizzati nella barra laterale delle pagine bbPress

en: These widgets are displayed in the third column of the footer
it_IT: Questi widget vengono visualizzati nella terza colonna del piè di pagina

en: Thick border
it_IT: Bordo spesso

en: Thin border
it_IT: Bordo sottile

en: This removes the underlining of links in the content text
it_IT: Ciò rimuove la sottolineatura dei collegamenti nel testo del contenuto

en: This setting will apply the selected color scheme, all your colors will be reassigned
it_IT: Questa impostazione applicherà la combinazione di colori selezionata, tutti i colori verranno riassegnati

en: This will reset all theme settings to default, apply the chosen color scheme and activate some settings for the example
it_IT: Ciò ripristinerà tutte le impostazioni del tema predefinite, applicherà la combinazione di colori scelta e attiverà alcune impostazioni per l'esempio

en: This works when you click on the image
it_IT: Funziona quando fai clic sull'immagine

en: Three
it_IT: Tre

en: Three columns
it_IT: Tre colonne

en: Ticker
it_IT: Telescrivente

en: Ticker is taken from the title of the last entry in the selected category
it_IT: Il ticker viene preso dal titolo dell'ultima voce nella categoria selezionata

en: Time between slides
it_IT: Tempo tra le diapositive

en: Tint picture
it_IT: Immagine a tinta

en: Title and logo
it_IT: Titolo e logo

en: Title for block (Related posts)
it_IT: Titolo per blocco (Articoli correlati)

en: Title for column 1
it_IT: Titolo per la colonna 1

en: Title for column 2
it_IT: Titolo per la colonna 2

en: Title for column 3
it_IT: Titolo per la colonna 3

en: Title for column 4
it_IT: Titolo per la colonna 4

en: Title for column 5
it_IT: Titolo per la colonna 5

en: Title for text
it_IT: Titolo per il testo

en: Title for the latest posts block
it_IT: Titolo per il blocco dei post più recenti

en: Title text size
it_IT: Dimensioni del testo del titolo

en: Title text size for small cards
it_IT: Dimensioni del testo del titolo per cartoline piccole

en: Titles background color for classic widgets
it_IT: Colore di sfondo dei titoli per i widget classici

en: Titles of all classic widgets in uppercase
it_IT: Titoli di tutti i widget classici in maiuscolo

en: Titles text color for classic widgets
it_IT: Colore del testo dei titoli per i widget classici

en: Titles text general color
it_IT: Colore generale del testo dei titoli

en: Titles text size of all classic widgets
it_IT: Dimensioni del testo dei titoli di tutti i widget classici

en: To display the sitemap, create a new page through the standard WordPress menu,
    			go to page edit mode and select the "Site Map" template on the right side, save the page.
it_IT: Per visualizzare la mappa del sito, crea una nuova pagina tramite il menu standard di WordPress,
    vai in modalità modifica pagina e seleziona il modello "Mappa del sito" sul lato destro, salva la pagina.

en: To restore the default settings, clear the field data and save
it_IT: Per ripristinare le impostazioni predefinite, cancellare i dati del campo e salvare

en: Together with the icon, the text is also aligned
it_IT: Insieme all'icona viene allineato anche il testo

en: Toning neighboring blocks
it_IT: Tonificare i blocchi vicini

en: Top
it_IT: In alto

en: Top Menu
it_IT: Menu superiore

en: Top image
it_IT: Immagine superiore

en: Top margin
it_IT: Margine superiore

en: Top menu
it_IT: Top Menu

en: Top menu text size
it_IT: Dimensioni del testo del menu principale

en: Top menu text size (mobile)
it_IT: Dimensioni del testo del menu principale (mobile)

en: Top of footer
it_IT: Parte superiore del piè di pagina

en: Top of personal account (WooCommerce)
it_IT: Inizio dell'account personale (WooCommerce)

en: Top part
it_IT: Parte in alto

en: Top search
it_IT: Ricerca principale

en: Total heading size H2 (5 - 100 px, default 26 px)
it_IT: Dimensione totale dell'intestazione H2 (5 - 100 px, predefinito 26 px)

en: Total heading size H3 (5 - 100 px, default 24 px)
it_IT: Dimensione totale dell'intestazione H3 (5 - 100 px, predefinito 24 px)

en: Total heading size H4 (5 - 100 px, default 22 px)
it_IT: Dimensione totale dell'intestazione H4 (5 - 100 px, predefinito 22 px)

en: Total heading size H5 (5 - 100 px, default 20 px)
it_IT: Dimensione totale dell'intestazione H5 (5 - 100 px, predefinito 20 px)

en: Total heading size H6 (5 - 100 px, default 18 px)
it_IT: Dimensione totale dell'intestazione H6 (5 - 100 px, predefinito 18 px)

en: Total heading size h1 (5 - 100 px, default 32 px)
it_IT: Dimensione totale dell'intestazione h1 (5 - 100 px, predefinito 32 px)

en: Total line height of text
it_IT: Altezza totale della riga di testo

en: Travel
it_IT: Viaggi

en: Triangle
it_IT: Triangolo

en: Try searching the monthly archives. %1$s
it_IT: Prova a cercare negli archivi mensili. %1$s

en: Turn off icons
it_IT: Disattiva le icone

en: Turn off separators
it_IT: Disattivare i separatori

en: Turn off styles
it_IT: Disattiva gli stili

en: Two
it_IT: Due

en: Two columns
it_IT: Due colonne

en: Under the heading on the order page (WooCommerce)
it_IT: Sotto l'intestazione nella pagina dell'ordine (WooCommerce)

en: Underline titles of all classic widgets
it_IT: Sottolinea i titoli di tutti i widget classici

en: Underlined
it_IT: Sottolineato

en: Unfortunately! This page cannot be found.
it_IT: Purtroppo! Impossibile trovare questa pagina.

en: Up button
it_IT: Pulsante su

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Upheaval
it_IT: Sconvolgimento

en: Uppercase text
it_IT: Testo maiuscolo

en: Use social icon styles
it_IT: Utilizza gli stili delle icone social

en: Useful links
it_IT: Link utili

en: Various settings of the administrative part of the theme
it_IT: Varie impostazioni della parte amministrativa del tema

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Vertical columns
it_IT: Colonne verticali

en: Vertical line ( | )
it_IT: Linea verticale ( | )

en: Very big
it_IT: Molto grande

en: Very small
it_IT: Molto piccolo

en: View demo
it_IT: Vedi di più

en: View your shopping cart
it_IT: Visualizza il tuo carrello

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: Volumetric
it_IT: Volumetrico

en: Volumetric arrow
it_IT: Freccia volumetrica

en: Watch live sites demos
it_IT: Guarda le demo dei siti dal vivo

en: We cannot find what you are looking for. Try using search.
it_IT: Non possiamo trovare quello che stai cercando. Prova a utilizzare la ricerca.

en: Website background color
it_IT: Colore di sfondo del sito web

en: What meta tags to display
it_IT: Quali meta tag visualizzare

en: When uploading an image to the media library, WordPress cuts many sizes from one image.
it_IT: Quando carichi un'immagine nel catalogo multimediale, WordPress taglia molte dimensioni da un'immagine.

en: Where does the main link lead in breadcrumbs
it_IT: Dove porta il collegamento principale nel breadcrumb

en: Where to display meta tags for categories
it_IT: Dove visualizzare i meta tag per le categorie

en: Where to display meta tags for tags
it_IT: Dove visualizzare i meta tag per i tag

en: Where to display typography
it_IT: Dove visualizzare la tipografia

en: Where to get the date
it_IT: Dove trovare la data

en: Which taxonomy to display
it_IT: Quale tassonomia visualizzare

en: White
it_IT: Bianco

en: Wide slider
it_IT: Ampio cursore

en: Wide slider background color
it_IT: Colore di sfondo del cursore ampio

en: Wide slider headings color
it_IT: Colore delle intestazioni del cursore ampio

en: Widget Menu
it_IT: Menù widget

en: Widget settings
it_IT: Impostazione dei Widget

en: Widgets headers text color in footer
it_IT: Colore del testo delle intestazioni dei widget nel piè di pagina

en: Widgets sections backgrounds
it_IT: Sfondi delle sezioni dei widget

en: Width
it_IT: Larghezza

en: With arbitrary value
it_IT: Con valore arbitrario

en: With icon selection
it_IT: Con selezione di icone

en: With numbering
it_IT: Con numerazione

en: Without animation
it_IT: Senza animazione

en: Without background
it_IT: Senza sfondo

en: Without settings (Defaults)
it_IT: Senza impostazioni (predefinite)

en: Works for blocks on the main page and category pages
it_IT: Funziona per i blocchi nella pagina principale e nelle pagine delle categorie

en: XL Mega menu
it_IT: Menù XL Mega

en: Year + Month + Date
it_IT: Anno + Mese + Data

en: Your order
it_IT: Il tuo ordine

en: Zoom (with background)
it_IT: Zoom (con sfondo)

en: Zoom out (with background)
it_IT: Zoom indietro (con sfondo)

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it_IT[0]: %1$s commento su &ldquo;%2$s&rdquo;
it_IT[1]: %1$s commenti su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: default
it_IT: predefinito

en: default - sets the overall color of the links
it_IT: default: imposta il colore generale dei collegamenti

en: max 50 000 (default 1500)
it_IT: massimo 50.000 (predefinito 1500)

en: max 50 000 (default 5000)
it_IT: massimo 50.000 (predefinito 5.000)
