Airin Blog - en to de_DE translation catalogue (918 entries)

en: 
    			This will disable the heavy menu and enable the pure CSS menu.
    			Pros: Disables JS scripts, which can be important for speed since the menu is at the top of the site.
    			Cons: Support for keyboard control will be disabled. The arrows (icons) of the menu control are disabled.
de_DE: 
    Dadurch wird das umfangreiche Menü deaktiviert und das reine CSS-Menü aktiviert.
    Vorteile: Deaktiviert JS-Skripte, was für die Geschwindigkeit wichtig sein kann, da sich das Menü oben auf der Website befindet.
    Nachteile: Die Unterstützung für die Tastatursteuerung wird deaktiviert. Die Pfeile (Symbole) der Menüsteuerung sind deaktiviert.

en: 
     Important!
    
     You are deleting all settings for the current theme.
    
     This action is irreversible!
de_DE: 
     Wichtig!
    
     Sie löschen alle Einstellungen für das aktuelle Theme.
    
     Diese Aktion ist irreversibel!

en: 
     Important!
    
     You change all colors of the current theme.
    
     This action is irreversible!
de_DE: 
     Wichtig!
    
     Sie ändern alle Farben des aktuellen Themas.
    
     Diese Aktion ist irreversibel!

en: (Buttons, icons, lines and other design elements)
de_DE: (Schaltflächen, Symbole, Linien und andere Designelemente)

en: (For this to work, you need to activate social links in the "Social Links" section)
de_DE: (Damit dies funktioniert, müssen Sie soziale Links im Bereich „Soziale Links“ aktivieren.)

en: (If disabled, the title is hidden only visually. The entered text will continue to be present for the main page in h1 tags)
de_DE: (Wenn deaktiviert, wird der Titel nur optisch ausgeblendet. Der eingegebene Text bleibt für die Hauptseite in h1-Tags weiterhin vorhanden.)

en: (Post blocks, as well as pagination, are configured in the "Categories" section)
de_DE: (Beitragsblöcke sowie Paginierung werden im Abschnitt „Kategorien“ konfiguriert.)

en: (The color is selected based on the background of the content part)
de_DE: (Die Farbe wird basierend auf dem Hintergrund des Inhaltsteils ausgewählt.)

en: (The function automatically fills the ALT tag for the image when you upload a file while in a text editor. Based on the title in the current post or page.)
de_DE: (Die Funktion füllt automatisch das ALT-Tag für das Bild aus, wenn Sie eine Datei in einem Texteditor hochladen. Basierend auf dem Titel im aktuellen Beitrag oder auf der Seite.)

en: 0 - 30 px (default 1 px)
de_DE: 0 - 30 px (Standard 1 px)

en: 0 - 30 px (default 2 px)
de_DE: 0 - 30 px (Standard 2 px)

en: 0.8 - 5 (default 1.5)
de_DE: 0,8 - 5 (Standard 1,5)

en: 5 - 100 px (default 18 px)
de_DE: 5 - 100 px (Standard 18 px)

en: 5 - 100 px (default 20 px)
de_DE: 5 - 100 px (Standard 20 px)

en: 5 - 100 px (default 22 px)
de_DE: 5 - 100 px (Standard 22 px)

en: 5 - 100 px (default 24 px)
de_DE: 5 - 100 px (Standard 24 px)

en: 5 - 100 px (default 26 px)
de_DE: 5 - 100 px (Standard 26 px)

en: 5 - 100 px (default 32 px)
de_DE: 5 - 100 px (Standard 32 px)

en: 5 - 50 px (default 14 px)
de_DE: 5 - 50 px (Standard 14 px)

en: 5 - 50 px (default 15 px)
de_DE: 5 - 50 px (Standard 15 px)

en: 5 - 50 px (default 16 px)
de_DE: 5 - 50 px (Standard 16 px)

en: 50 - 1000 (default 150 symbols)
de_DE: 50 - 1000 (Standard 150 Symbole)

en: Above the heading on the page (bbPress)
de_DE: Über der Überschrift auf der Seite (bbPress)

en: Above the list of products on the shopping cart page (WooCommerce)
de_DE: Über der Produktliste auf der Warenkorbseite (WooCommerce)

en: Above the order information on the page - Order accepted (WooCommerce)
de_DE: Über den Bestellinformationen auf der Seite – Bestellung angenommen (WooCommerce)

en: Above the product grid (WooCommerce)
de_DE: Über dem Produktraster (WooCommerce)

en: Activate - Automatic background color for block quotes
de_DE: Aktivieren – Automatische Hintergrundfarbe für Blockzitate

en: Activate - Meta tags in categories
de_DE: Aktivieren – Meta-Tags in Kategorien

en: Activate author section
de_DE: Autorenbereich aktivieren

en: Activate bottom menu
de_DE: Unteres Menü aktivieren

en: Activate fluently movement of blocks
de_DE: Aktivieren Sie die fließende Bewegung von Blöcken

en: Activate footer
de_DE: Fußzeile aktivieren

en: Activate meta tags in posts
de_DE: Aktivieren Sie Meta-Tags in Beiträgen

en: Activate pagination in categories
de_DE: Aktivieren Sie die Paginierung in Kategorien

en: Activate pagination on the homepage
de_DE: Aktivieren Sie die Paginierung auf der Startseite

en: Activate related posts
de_DE: Aktivieren Sie verwandte Beiträge

en: Activate sections with blocks on the main
de_DE: Aktivieren Sie Abschnitte mit Blöcken im Hauptteil

en: Activate social links
de_DE: Aktivieren Sie soziale Links

en: Activate top Search
de_DE: Top-Suche aktivieren

en: Activate your names for user roles
de_DE: Aktivieren Sie Ihre Namen für Benutzerrollen

en: Add a new image size and apply the default for the main image of posts and pages
de_DE: Fügen Sie eine neue Bildgröße hinzu und wenden Sie die Standardgröße für das Hauptbild von Beiträgen und Seiten an

en: Add an inscription (Out of stock) on the product page
de_DE: Fügen Sie auf der Produktseite die Aufschrift „Ausverkauft“ hinzu

en: Add author latest posts to author block
de_DE: Fügen Sie die neuesten Beiträge des Autors zum Autorenblock hinzu

en: Add background for icon
de_DE: Hintergrund für Symbol hinzufügen

en: Add block
de_DE: Block hinzufügen

en: Add breadcrumbs to product category pages
de_DE: Fügen Sie Breadcrumbs zu Produktkategorieseiten hinzu

en: Add breadcrumbs to product pages
de_DE: Fügen Sie Breadcrumbs zu Produktseiten hinzu

en: Add custom value for H2 header
de_DE: Fügen Sie einen benutzerdefinierten Wert für den H2-Header hinzu

en: Add custom value for H3 - H6 header
de_DE: Fügen Sie einen benutzerdefinierten Wert für den H3-H6-Header hinzu

en: Add decryption of meta tags in taxonomy
de_DE: Entschlüsselung von Meta-Tags in der Taxonomie hinzufügen

en: Add decryption of meta tags to meta blocks
de_DE: Entschlüsselung von Meta-Tags zu Metablöcken hinzufügen

en: Add icon to quote block
de_DE: Symbol zum Zitatblock hinzufügen

en: Add label to header H2 counter
de_DE: Fügen Sie dem Header H2-Zähler eine Beschriftung hinzu

en: Add label to header H3 - H6 counter
de_DE: Fügen Sie der Überschrift H3 - H6-Zähler eine Beschriftung hinzu

en: Add margin at the top and bottom of the site (PC version only)
de_DE: Fügen Sie oben und unten auf der Website einen Rand hinzu (nur PC-Version).

en: Add popular products to products page
de_DE: Fügen Sie beliebte Produkte zur Produktseite hinzu

en: Add post date to author block
de_DE: Beitragsdatum zum Autorenblock hinzufügen

en: Add section
de_DE: Abschnitt hinzufügen

en: Add the inscription (Out of stock) to the product card in the product grid
de_DE: Fügen Sie der Produktkarte im Produktraster die Aufschrift „Ausverkauft“ hinzu

en: Add tooltips to meta blocks in categories
de_DE: Fügen Sie Tooltips zu Metablöcken in Kategorien hinzu

en: Add tooltips to meta blocks in posts
de_DE: Fügen Sie Tooltips zu Metablöcken in Beiträgen hinzu

en: Advanced settings
de_DE: Erweiterte Einstellungen

en: After
de_DE: Nach

en: After Wide slider
de_DE: After Wide-Schieberegler

en: After applying, all new uploaded images will be supplemented with the new size, which is apply by default for the main image of posts and pages.
de_DE: Nach der Bewerbung werden alle neu hochgeladenen Bilder mit der neuen Größe ergänzt, die standardmäßig für das Hauptbild von Beiträgen und Seiten gilt.

en: After main menu
de_DE: Nach dem Hauptmenü

en: After the "Rrecent posts" section on the main page
de_DE: Nach dem Abschnitt „Letzte Beiträge“ auf der Hauptseite

en: After the information about the order on the page - Order accepted (WooCommerce)
de_DE: Nach den Informationen zur Bestellung auf der Seite - Bestellung angenommen (WooCommerce)

en: After the list of posts on the category page
de_DE: Nach der Liste der Beiträge auf der Kategorieseite

en: After the list of products on the cart page (WooCommerce)
de_DE: Nach der Produktliste auf der Warenkorbseite (WooCommerce)

en: After the order details on the order page (WooCommerce)
de_DE: Nach den Bestelldetails auf der Bestellseite (WooCommerce)

en: After the price on the product page (WooCommerce)
de_DE: Nach dem Preis auf der Produktseite (WooCommerce)

en: After the product grid (WooCommerce)
de_DE: Nach dem Produktraster (WooCommerce)

en: After the title inside the page
de_DE: Nach dem Titel innerhalb der Seite

en: After the title on the page (bbPress)
de_DE: Nach dem Titel auf der Seite (bbPress)

en: After the title on the product page (WooCommerce)
de_DE: Nach dem Titel auf der Produktseite (WooCommerce)

en: After top menu
de_DE: Nach dem oberen Menü

en: Airin Blog
de_DE: Airin-Blog

en: Airin Blog Left sidebar
de_DE: Airin Blog Linke Seitenleiste

en: Airin Blog New Posts
de_DE: Neue Beiträge im Airin-Blog

en: Airin Blog No sidebar (center)
de_DE: Airin Blog Keine Seitenleiste (Mitte)

en: Airin Blog No sidebar (full width)
de_DE: Airin Blog Keine Seitenleiste (volle Breite)

en: Airin Blog Right sidebar
de_DE: Airin-Blog Rechte Seitenleiste

en: Airin Blog Site Map
de_DE: Airin-Blog-Sitemap

en: Airin Blog the most adaptive and fast theme for blogs and article sites.
de_DE: Airin Blog ist das anpassungsfähigste und schnellste Theme für Blogs und Artikelseiten.

en: Align meta blocks to the center
de_DE: Richten Sie Metablöcke in der Mitte aus

en: All settings of the front part of the theme are located in the visual editor
de_DE: Alle Einstellungen des vorderen Teils des Themes befinden sich im visuellen Editor

en: All settings saved!
de_DE: Alle Einstellungen gespeichert!

en: All site
de_DE: Alle Website

en: All these files take up a huge amount of space, while some of them are not used at all.
de_DE: Alle diese Dateien beanspruchen sehr viel Platz, während einige von ihnen überhaupt nicht verwendet werden.

en: Animated blackout
de_DE: Animierter Blackout

en: Animation for auto slider
de_DE: Animation für Auto-Slider

en: Animation for posts blocks in categories (on hover)
de_DE: Animation für Beitragsblöcke in Kategorien (beim Hovern)

en: Animation of social links
de_DE: Animation sozialer Links

en: Apply
de_DE: Übernehmen

en: Archives
de_DE: Archive

en: Arrow
de_DE: Pfeil

en: Arrow right and down
de_DE: Pfeil nach rechts und unten

en: Arrow to down
de_DE: Pfeil nach unten

en: Arrowhead
de_DE: Pfeilspitze

en: At the bottom of the cart page (WooCommerce)
de_DE: Unten auf der Warenkorbseite (WooCommerce)

en: At the bottom of the dashboard tab in personal account (WooCommerce)
de_DE: Unten auf der Dashboard-Registerkarte im persönlichen Konto (WooCommerce)

en: At the bottom of the page - Order accepted (WooCommerce)
de_DE: Unten auf der Seite – Bestellung angenommen (WooCommerce)

en: At the bottom of the product data on the product page (WooCommerce)
de_DE: Unten in den Produktdaten auf der Produktseite (WooCommerce)

en: At the bottom of your personal account (WooCommerce)
de_DE: Unten in Ihrem persönlichen Konto (WooCommerce)

en: At the end of the order page (WooCommerce)
de_DE: Am Ende der Bestellseite (WooCommerce)

en: At the end of the page
de_DE: Am Ende der Seite

en: At the end of the page (bbPress)
de_DE: Am Ende der Seite (bbPress)

en: At the end of the post
de_DE: Am Ende der Beitrag

en: At the end of the product page (WooCommerce)
de_DE: Am Ende der Produktseite (WooCommerce)

en: At the top of the product page (WooCommerce)
de_DE: Oben auf der Produktseite (WooCommerce)

en: Attention triangle
de_DE: Aufmerksamkeitsdreieck

en: Author
de_DE: Autor

en: Author block
de_DE: Autorenblock

en: Author photo
de_DE: Foto des Autors

en: Author posts title
de_DE: Titel des Autors

en: Author:
de_DE: Autor:

en: Automatic addition of ALT to images from the title of the post
de_DE: Automatisches Hinzufügen von ALT zu Bildern aus dem Titel des Beitrags

en: Avatar URL (only external address), demo -
de_DE: Avatar-URL (nur externe Adresse), Demo -

en: Avatar for users
de_DE: Avatar für Benutzer

en: Average
de_DE: Durchschnittlich

en: Background
de_DE: Hintergrund

en: Background color for dropdown menu links (on hover)
de_DE: Hintergrundfarbe für Dropdown-Menü-Links (beim Hover)

en: Background color for posts (on hover)
de_DE: Hintergrundfarbe für Beiträge (bei Hover)

en: Background color for posts blocks in categories
de_DE: Hintergrundfarbe für Beitragsblöcke in Kategorien

en: Background color for quote block
de_DE: Hintergrundfarbe für Zitatblock

en: Background color main menu and footer
de_DE: Hintergrundfarbe für Hauptmenü und Fußzeile

en: Background color of H2 headings
de_DE: Hintergrundfarbe der H2-Überschriften

en: Background color of H3 - H6 headings
de_DE: Hintergrundfarbe der Überschriften H3–H6

en: Background color of icons and lines for H3 - H6 headings
de_DE: Hintergrundfarbe der Symbole und Zeilen für H3-H6-Überschriften

en: Background color of icons and lines for block quotes
de_DE: Hintergrundfarbe von Symbolen und Zeilen für Blockzitate

en: Background color of icons and lines of H2 headings
de_DE: Hintergrundfarbe der Symbole und Zeilen der H2-Überschriften

en: Background color of menu items of basic classic widgets
de_DE: Hintergrundfarbe der Menüelemente grundlegender klassischer Widgets

en: Background color of sticky posts
de_DE: Hintergrundfarbe von Sticky-Posts

en: Backlight picture
de_DE: Bild mit Hintergrundbeleuchtung

en: Basic settings
de_DE: Grundeinstellungen

en: Before
de_DE: Vorher

en: Before bottom menu
de_DE: Vor dem unteren Menü

en: Before breadcrumbs
de_DE: Vor den Breadcrumbs

en: Before closing HEAD tag
de_DE: Vor dem Schließen des HEAD-Tags

en: Before content within a post
de_DE: Vor dem Inhalt innerhalb eines Beitrags

en: Before main menu
de_DE: Vor dem Hauptmenü

en: Before meta data inside a post
de_DE: Vor Metadaten in einem Beitrag

en: Before related products on product page (WooCommerce)
de_DE: Vor verwandten Produkten auf der Produktseite (WooCommerce)

en: Before searching for products (WooCommerce)
de_DE: Vor der Suche nach Produkten (WooCommerce)

en: Before the "Comments" block inside the post
de_DE: Vor dem „Kommentar“-Block im Beitrag

en: Before the "Grid five blocks" section on the main page
de_DE: Vor dem Abschnitt „Grid five Blocks“ auf der Hauptseite

en: Before the "Grid narrow blocks" section on the main page
de_DE: Vor dem Abschnitt „Gitter schmale Blöcke“ auf der Hauptseite

en: Before the "Grid three blocks" section on the main page
de_DE: Vor dem Abschnitt „Gitter drei Blöcke“ auf der Hauptseite

en: Before the "Next post" block inside the post
de_DE: Vor dem Block „Nächster Beitrag“ im Beitrag

en: Before the "Partial slider" section on the main page
de_DE: Vor dem Abschnitt „Partial Slider“ auf der Hauptseite

en: Before the "Related posts" block inside the post
de_DE: Vor dem Block „Ähnliche Beiträge“ im Beitrag

en: Before the "Rrecent posts" section on the main page
de_DE: Vor dem Abschnitt „Letzte Beiträge“ auf der Hauptseite

en: Before the "Slider three blocks" section on the main page
de_DE: Vor dem Abschnitt „Slider Three Blocks“ auf der Hauptseite

en: Before the "Slider two blocks" section on the main page
de_DE: Vor dem Abschnitt „Slider Two Blocks“ auf der Hauptseite

en: Before the "Vertical columns" section on the main page
de_DE: Vor dem Abschnitt „Vertikale Spalten“ auf der Hauptseite

en: Before the author section inside the post
de_DE: Vor dem Autorenbereich im Beitrag

en: Before the big slider on the main page
de_DE: Vor dem großen Slider auf der Hauptseite

en: Before the closing BODY tag
de_DE: Vor dem schließenden BODY-Tag

en: Before the closing FOOTER tag
de_DE: Vor dem schließenden FOOTER-Tag

en: Before the list of posts on the category page
de_DE: Vor der Liste der Beiträge auf der Kategorieseite

en: Before the main image inside the page
de_DE: Vor dem Hauptbild innerhalb der Seite

en: Before the main image inside the post
de_DE: Vor dem Hauptbild im Beitrag

en: Before the title inside the page
de_DE: Vor dem Titel innerhalb der Seite

en: Before the title inside the post
de_DE: Vor dem Titel im Beitrag

en: Before top menu
de_DE: Vor dem Hauptmenü

en: Bell
de_DE: Glocke

en: Big
de_DE: Groß

en: Big circle
de_DE: Großer Kreis

en: Big dash
de_DE: Großer Strich

en: Big dot
de_DE: Großer Punkt

en: Big slider
de_DE: Großer Slider

en: Big square
de_DE: Großes Quadrat

en: Black
de_DE: Schwarz

en: Blackout tape
de_DE: Verdunkelungsband

en: Block hierarchy
de_DE: Blockhierarchie

en: Block slope
de_DE: Blockneigung

en: Blocks
de_DE: Blöcke

en: Border left
de_DE: Umrandung links

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Bottom margin
de_DE: Unterer Außenabstand

en: Bottom menu text size (5 - 50 px, default 14 px)
de_DE: Textgröße im unteren Menü (5–50 Pixel, Standard 14 Pixel)

en: Bottom part
de_DE: Unterteil

en: Brace
de_DE: Befestigen

en: Breadcrumb link text color
de_DE: Breadcrumb-Link-Textfarbe

en: Breadcrumb link text color on hover
de_DE: Textfarbe des Breadcrumb-Links beim Hover

en: Breadcrumbs background color
de_DE: Breadcrumbs Hintergrundfarbe

en: Breadcrumbs text size
de_DE: Textgröße der Breadcrumbs

en: Bulb
de_DE: Birne

en: Bulleted lists variation
de_DE: Variante der Listen mit Aufzählungszeichen

en: Button (Show more)
de_DE: Schaltfläche (Mehr anzeigen)

en: Button location
de_DE: Position der Schaltfläche

en: Button shape
de_DE: Button Form

en: Button size
de_DE: Button Größe

en: Button variation
de_DE: Knopfvariation

en: By date modified
de_DE: Nach Änderungsdatum

en: By number of comments
de_DE: Nach Anzahl der Kommentare

en: By publication date
de_DE: Nach Veröffentlichungsdatum

en: By title
de_DE: Titel

en: Calendar
de_DE: Kalender

en: Calm blocks
de_DE: Ruhige Blöcke

en: Can be useful if you want to control the styles of the bbPress plugin yourself
de_DE: Kann nützlich sein, wenn Sie die Stile des bbPress-Plugins selbst steuern möchten

en: Cars
de_DE: Fahrzeuge

en: Cart size in the top menu
de_DE: Warenkorbgröße im oberen Menü

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Categories settings
de_DE: Einstellung der Kategorien

en: Categories:
de_DE: Kategorien:

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Category section header on the sitemap
de_DE: Überschrift des Kategorieabschnitts auf der Sitemap

en: Category style
de_DE: Kategorie Stil (Standard und Mauerwerk mit Raum)

en: Category where the ticker comes from
de_DE: Kategorie, aus der der Ticker stammt

en: Center
de_DE: Zentriert

en: Center align titles of all classic widgets
de_DE: Richten Sie die Titel aller klassischen Widgets zentriert aus

en: Center and bottom
de_DE: Mitte und unten

en: Centered
de_DE: Zentriert

en: Change avatar (default) for users without an avatar
de_DE: Avatar ändern (Standard) für Benutzer ohne Avatar

en: Change label (Out of stock)
de_DE: Etikett ändern (Ausverkauft)

en: Change role name - Blocked
de_DE: Rollennamen ändern – Blockiert

en: Change role name - Keymaster
de_DE: Rollennamen ändern – Keymaster

en: Change role name - Moderator
de_DE: Rollennamen ändern – Moderator

en: Change role name - Participant
de_DE: Rollennamen ändern – Teilnehmer

en: Change role name - Spectator
de_DE: Rollennamen ändern – Zuschauer

en: Change the style of author block separators
de_DE: Ändern Sie den Stil der Autorenblocktrennzeichen

en: Changing the thickness of separators in the author block
de_DE: Ändern der Dicke der Trennzeichen im Autorenblock

en: Check mark
de_DE: Häkchen

en: Choosing the location of the icon in the quote block
de_DE: Wählen Sie die Position des Symbols im Anführungszeichenblock

en: Circle
de_DE: Kreis

en: Classic blog
de_DE: Klassischer Blog

en: Classic widget titles background size
de_DE: Hintergrundgröße für klassische Widget-Titel

en: Close search
de_DE: Suche schließen

en: Cloud conversation
de_DE: Cloud-Gespräch

en: Codes (Hooks theme)
de_DE: Codes (Hooks-Thema)

en: Color inversion
de_DE: Farbumkehr

en: Color inversion picture
de_DE: Farbinversionsbild

en: Color of links in dropdown menu
de_DE: Farbe der Links im Dropdown-Menü

en: Color of links in dropdown menu (on hover)
de_DE: Farbe der Links im Dropdown-Menü (beim Hovern)

en: Color of section headings on the main page
de_DE: Farbe der Abschnittsüberschriften auf der Hauptseite

en: Color scheme option
de_DE: Farbschema-Option

en: Color scheme: Dark (Green and Orange)
de_DE: Farbschema: Dunkel (Grün und Orange)

en: Color scheme: Dark (Red and Orange)
de_DE: Farbschema: Dunkel (Rot und Orange)

en: Color scheme: Light (Blue)
de_DE: Farbschema: Hell (Blau)

en: Color scheme: Light (Dark blue and Light blue)
de_DE: Farbschema: Hell (Dunkelblau und Hellblau)

en: Color scheme: Light (Dark grey and Red)
de_DE: Farbschema: Hell (Dunkelgrau und Rot)

en: Color scheme: Light (Green and Orange)
de_DE: Farbschema: Hell (Grün und Orange)

en: Color scheme: Light (Heavenly and Light blue)
de_DE: Farbschema: Hell (Himmlisch und Hellblau)

en: Color scheme: Light (Light grey and Green)
de_DE: Farbschema: Hell (Hellgrau und Grün)

en: Color scheme: Light (Light grey and Light red)
de_DE: Farbschema: Hell (Hellgrau und Hellrot)

en: Color scheme: Light (Orange and Gray)
de_DE: Farbschema: Hell (Orange und Grau)

en: Color scheme: Light (Turquoise)
de_DE: Farbschema: Hell (Türkis)

en: Color scheme: Light (Violet and Pink)
de_DE: Farbschema: Hell (Violett und Rosa)

en: Color schemes
de_DE: Farbschemas

en: Colored circle
de_DE: Farbiger Kreis

en: Colored letters (EN)
de_DE: Farbige Buchstaben (DE)

en: Colored numbers
de_DE: Farbige Zahlen

en: Colored numbers (bold)
de_DE: Farbige Zahlen (fett)

en: Colored square
de_DE: Farbiges Quadrat

en: Comment block
de_DE: Kommentarblock

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Comments closed
de_DE: Kommentare geschlossen

en: Common colors
de_DE: Gemeinsame Farben

en: Contrast blocks
de_DE: Kontrastblöcke

en: Created
de_DE: Erstellt

en: Curtain on picture
de_DE: Vorhang auf Bild

en: Customizes the Skeleton Styles stylesheet according to the template design. Turning it off can be useful if you want to control the stylesheet yourself (Skeleton Styles)
de_DE: Passt das Skeleton Styles-Stylesheet entsprechend dem Vorlagendesign an. Das Ausschalten kann nützlich sein, wenn Sie das Stylesheet selbst steuern möchten (Skeleton Styles).

en: Dark color scheme (Green and Orange)
de_DE: Dunkles Farbschema (Grün und Orange)

en: Dark color scheme (Red and Orange)
de_DE: Dunkles Farbschema (Rot und Orange)

en: Darkened image
de_DE: Abgedunkeltes Bild

en: Dash ( - )
de_DE: Bindestrich ( - )

en: Dashed line
de_DE: Gestrichelte Linie

en: Date
de_DE: Datum

en: Date + Month + Year
de_DE: Datum + Monat + Jahr

en: Date format
de_DE: Datumsformat

en: Deepening
de_DE: Vertiefung

en: Default
de_DE: Standard

en: Default - background color of the main menu
de_DE: Standard – Hintergrundfarbe des Hauptmenüs

en: Default - background not set
de_DE: Standard: Hintergrund nicht festgelegt

en: Default - color of the main menu
de_DE: Standard - Farbe des Hauptmenüs

en: Default - content text color
de_DE: Standard – Farbe des Inhaltstextes

en: Default - general color for links
de_DE: Standard – allgemeine Farbe für Links

en: Default - general text color
de_DE: Standard – allgemeine Textfarbe

en: Default - main theme color
de_DE: Standard – Hauptthemafarbe

en: Default - related elements for main theme color
de_DE: Standard – verwandte Elemente für die Farbe des Hauptthemas

en: Default - site body background color
de_DE: Standard: Hintergrundfarbe des Site-Körpers

en: Default - text color of the main menu
de_DE: Standard – Textfarbe des Hauptmenüs

en: Default - titles text general color
de_DE: Standard: Allgemeine Farbe des Titeltextes

en: Defoult (Back and forward)
de_DE: Defoul (hin und her)

en: Delete block
de_DE: Block löschen

en: Design for category lists and archives in basic classic widgets
de_DE: Entwerfen Sie Kategorielisten und Archive in einfachen klassischen Widgets

en: Design for lists of posts and pages in basic classic widgets
de_DE: Entwerfen Sie Listen mit Beiträgen und Seiten in einfachen klassischen Widgets

en: Design for menu lists in basic classic widgets
de_DE: Design für Menülisten in einfachen klassischen Widgets

en: Design for posts blocks in categories
de_DE: Design für Beitragsblöcke in Kategorien

en: Design for quote block
de_DE: Design für Zitatblock

en: Design for related posts
de_DE: Design für verwandte Beiträge

en: Different settings
de_DE: Verschiedene Einstellungen

en: Dimming adjacent links
de_DE: Benachbarte Links dimmen

en: Direction fluently movement of blocks
de_DE: Richtung fließende Bewegung der Blöcke

en: Disable breadcrumbs in bbPress
de_DE: Deaktivieren Sie Breadcrumbs in bbPress

en: Disable lightbox in product photos
de_DE: Lightbox in Produktfotos deaktivieren

en: Disable related products on the products page
de_DE: Deaktivieren Sie verwandte Produkte auf der Produktseite

en: Disable sidebar on bbPress pages
de_DE: Deaktivieren Sie die Seitenleiste auf bbPress-Seiten

en: Disable slider in product photos
de_DE: Schieberegler in Produktfotos deaktivieren

en: Disable sticker - Sale
de_DE: Aufkleber deaktivieren – Ausverkauf

en: Disable style support for bbPress
de_DE: Deaktivieren Sie die Stilunterstützung für bbPress

en: Disable zoom in the main product photo
de_DE: Deaktivieren Sie den Zoom im Hauptproduktfoto

en: Display categories on the sitemap
de_DE: Kategorien auf der Sitemap anzeigen

en: Display option (Ticker or Date)
de_DE: Anzeigeoption (Ticker oder Datum)

en: Display weeks
de_DE: Wochen anzeigen

en: Display wide slider
de_DE: Breiten Schieberegler anzeigen

en: Display year
de_DE: Jahr anzeigen

en: Distributed
de_DE: Verteilt

en: Dividers in center
de_DE: Trennwände in der Mitte

en: Dividers in width
de_DE: Trennwände in der Breite

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Dot ( . )
de_DE: Punkt ( . )

en: Dotted frame
de_DE: Gepunkteter Rahmen

en: Dotted line
de_DE: Gepunktete Line

en: Double border
de_DE: Doppelter Rand

en: Double line
de_DE: Doppelte Linie

en: Drag the block with the cursor to change the position of the links
de_DE: Ziehen Sie den Block mit dem Cursor, um die Position der Links zu ändern

en: Drag to reposition blocks
de_DE: Ziehen Sie, um Blöcke neu zu positionieren

en: Drawing pin
de_DE: Reißzwecke

en: Drawing pin (vertical)
de_DE: Reißzwecke (vertikal)

en: Dropdown menu background color
de_DE: Hintergrundfarbe des Dropdown-Menüs

en: Dynamic zoom
de_DE: Dynamischer Zoom

en: Edit %s
de_DE: %s bearbeiten

en: Embossed tick
de_DE: Geprägtes Häkchen

en: Enable auto start for Wide slider
de_DE: Aktivieren Sie den automatischen Start für den Wide-Schieberegler

en: Enable breadcrumbs in categories
de_DE: Aktivieren Sie Breadcrumbs in Kategorien

en: Enable breadcrumbs in posts
de_DE: Aktivieren Sie Breadcrumbs in Beiträgen

en: Enable cart in main menu
de_DE: Warenkorb im Hauptmenü aktivieren

en: Enable cart in top menu
de_DE: Aktivieren Sie den Warenkorb im oberen Menü

en: Enable effect (live picture)
de_DE: Effekt aktivieren (Livebild)

en: Enable navigation buttons for Wide slider
de_DE: Aktivieren Sie die Navigationsschaltflächen für den Wide-Schieberegler

en: Enable search on product category pages
de_DE: Aktivieren Sie die Suche auf Produktkategorieseiten

en: Enable search on store page
de_DE: Aktivieren Sie die Suche auf der Store-Seite

en: Enable slider auto start
de_DE: Aktivieren Sie den automatischen Start des Schiebereglers

en: Enable slider navigation buttons
de_DE: Aktivieren Sie die Navigationsschaltflächen mit Schiebereglern

en: Enable styling support for The Events Calendar
de_DE: Aktivieren Sie die Styling-Unterstützung für den Veranstaltungskalender

en: Enable the block with the latest posts on the main page
de_DE: Aktivieren Sie den Block mit den neuesten Beiträgen auf der Hauptseite

en: Enlargement picture
de_DE: Vergrößerungsbild

en: Error 404
de_DE: Fehler 404

en: Except main page
de_DE: Außer Hauptseite

en: Exclamation mark
de_DE: Ausrufezeichen

en: Exclamation sheet
de_DE: Ausrufezeichen

en: Fading away
de_DE: Verblassen

en: Favorites
de_DE: Favoriten

en: File
de_DE: Datei

en: Five
de_DE: Fünf

en: Five columns
de_DE: Fünf Spalten

en: Fixed size logo
de_DE: Logo mit fester Größe

en: Flat
de_DE: Flach

en: Folded corner
de_DE: Gefaltete Ecke

en: Folder
de_DE: Ordner

en: Font for H2 headings
de_DE: Schriftart für H2-Überschriften

en: Font for H3 - H6 headings
de_DE: Schriftart für H3-H6-Überschriften

en: Font: Bad-script and Caveat
de_DE: Schriftart: Schlechte Schrift und Vorsichtsmaßnahme

en: Font: Bellota
de_DE: Schriftart: Bellota

en: Font: Bitter
de_DE: Schriftart: Bitter

en: Font: Charis-sil
de_DE: Schriftart: Charis-sil

en: Font: Comfortaa and Roboto
de_DE: Schriftart: Comfortaa und Roboto

en: Font: Cuprum and Exo-2
de_DE: Schriftart: Cuprum und Exo-2

en: Font: Fira-sans and Oswald
de_DE: Schriftart: Fira-sans und Oswald

en: Font: Jost
de_DE: Schriftart: Jost

en: Font: Neucha and Cuprum
de_DE: Schriftart: Neucha und Cuprum

en: Font: Philosopher
de_DE: Schriftart: Philosoph

en: Font: Play
de_DE: Schriftart: Play

en: Font: Roboto
de_DE: Schriftart: Roboto

en: Font: Underdog
de_DE: Schriftart: Underdog

en: Food
de_DE: Lebensmittel

en: Footer 2
de_DE: Fußzeile 2

en: Footer 4
de_DE: Fußzeile 4

en: Footer Menu
de_DE: Footer Menü

en: Footer background color
de_DE: Footer Hintergrundfarbe

en: Footer elements color
de_DE: Farbe der Fußzeilenelemente

en: Footer link color
de_DE: Footer-Link-Farbe

en: Footer link color (on hover)
de_DE: Farbe des Fußzeilen-Links (beim Hover)

en: Footer text color
de_DE: Footer Textfarbe

en: For all side columns
de_DE: Für alle Seitensäulen

en: For all side columns. Default - background color of the main menu
de_DE: Für alle Seitensäulen. Standard – Hintergrundfarbe des Hauptmenüs

en: For all side columns. Default - text color of the main menu
de_DE: Für alle Seitensäulen. Standard – Textfarbe des Hauptmenüs

en: Four
de_DE: Vier

en: Four columns
de_DE: Vier Spalten

en: Frame
de_DE: Rahmen

en: Frame around
de_DE: Umrahmen

en: Frame around the link
de_DE: Rahmen um den Link

en: Frames
de_DE: Rahmen

en: From WordPress settings
de_DE: Aus den WordPress-Einstellungen

en: Full width
de_DE: Volle Breite

en: Full width "Read more" button
de_DE: Schaltfläche „Weiterlesen“ in voller Breite

en: Full width website
de_DE: Website in voller Breite

en: General
de_DE: Allgemein

en: General color for links
de_DE: Allgemeine Farbe für Links

en: General heading font
de_DE: Allgemeine Schriftart für Überschriften

en: General links color on hover
de_DE: Farbe allgemeiner Links beim Bewegen des Mauszeigers

en: General text color
de_DE: Allgemeine Textfarbe

en: General text font
de_DE: Standard Schriftart

en: General typography
de_DE: Allgemeine Typografie

en: Go to visual editor
de_DE: Gehen Sie zum visuellen Editor

en: Gradient
de_DE: Verlauf

en: Gradient 1 (fill)
de_DE: Farbverlauf 1 (Füllung)

en: Gradient 2 (fill)
de_DE: Farbverlauf 2 (Füllung)

en: Grid (fill)
de_DE: Raster (füllen)

en: Grid five blocks
de_DE: Raster fünf Blöcke

en: Grid narrow blocks
de_DE: Gitter schmale Blöcke

en: Grid three blocks
de_DE: Raster drei Blöcke

en: H1 headings
de_DE: H1 Überschriften

en: H2 heading icon selection
de_DE: Auswahl des H2-Überschriftssymbols

en: H2 heading icons text color
de_DE: Textfarbe für H2-Überschriftensymbole

en: H2 headings variation
de_DE: Variation der H2-Überschriften

en: H3 - H6 heading icon selection
de_DE: Auswahl des Überschriftensymbols H3 - H6

en: H3 - H6 heading icons text color
de_DE: H3 - H6 Textfarbe für Überschriftensymbole

en: H3 - H6 headings variation
de_DE: Variation der Überschriften H3 - H6

en: Header H1 Font
de_DE: Schriftart „Header H1“

en: Header H1 row height (0.8 - 5, default 1.5)
de_DE: Höhe der Kopfzeile H1 (0,8–5, Standard 1,5)

en: Header H1 text size
de_DE: Textgröße für Kopfzeile H1

en: Header area width with logo
de_DE: Breite des Headerbereichs mit Logo

en: Header background
de_DE: Header Hintergrund

en: Header image link
de_DE: Link zum Header-Bild

en: Headers fill variation for Wide slider
de_DE: Variation der Kopfzeilenfüllung für den breiten Schieberegler

en: Headers font for all widgets
de_DE: Schriftart für Kopfzeilen für alle Widgets

en: Headings H2
de_DE: Überschriften H2

en: Headings H3 - H6
de_DE: Überschriften H3 - H6

en: Height
de_DE: Höhe

en: Height of main menu items
de_DE: Höhe der Hauptmenüelemente

en: Hide avatar in author block
de_DE: Avatar im Autorenblock ausblenden

en: Hide description in author block
de_DE: Beschreibung im Autorenblock ausblenden

en: Home
de_DE: Startseite

en: Homepage Starting Settings
de_DE: Homepage-Starteinstellungen

en: Horizontally
de_DE: Horizontal

en: Hue change
de_DE: Farbtonänderung

en: Icon (sign)
de_DE: Symbol (Zeichen)

en: Icon size for quote block
de_DE: Symbolgröße für Anführungszeichenblock

en: Icons color for quote block
de_DE: Symbolfarbe für Anführungszeichenblock

en: Im sure I want to reset all settings for this theme and I understand the risks of permanent data loss
de_DE: Ich möchte sicher alle Einstellungen für dieses Thema zurücksetzen und bin mir der Risiken eines dauerhaften Datenverlusts bewusst

en: Important! Please backup your database before using this feature.
de_DE: Wichtig! Bitte sichern Sie Ihre Datenbank, bevor Sie diese Funktion verwenden.

en: In a top bar
de_DE: In einer Top-Bar

en: In area of soc links (after)
de_DE: Im Bereich der Soc-Links (danach)

en: In area of soc links (before)
de_DE: Im Bereich SoC-Links (vorher)

en: In frame
de_DE: Im Rahmen

en: In random order
de_DE: In zufälliger Reihenfolge

en: Increase
de_DE: Erhöhen

en: Increasing contrast
de_DE: Zunehmender Kontrast

en: Inner color for marker - numbered lists
de_DE: Innenfarbe für Marker – nummerierte Listen

en: It is important to know! These settings cannot delete or modify existing image files. Slicing of images occurs at the time of uploading a new image to the WordPress media library.
de_DE: Es ist wichtig zu wissen! Mit diesen Einstellungen können vorhandene Bilddateien nicht gelöscht oder geändert werden. Das Slicing von Bildern erfolgt zum Zeitpunkt des Hochladens eines neuen Bildes in die WordPress-Medienbibliothek.

en: JS Menu
de_DE: JS-Menü

en: Just a block
de_DE: Nur ein Block

en: Latest Posts
de_DE: Neueste Beiträge

en: Latest comments
de_DE: Neueste Kommentare

en: Latest entries of author
de_DE: Neueste Einträge des Autors

en: Latest posts
de_DE: Neuste Beiträge

en: Latest posts (Author)
de_DE: Neueste Beiträge (Autor)

en: Latest posts (default)
de_DE: Neueste Beiträge (Standard)

en: Latin numerals
de_DE: Lateinische Ziffern

en: Left
de_DE: Links

en: Left and down
de_DE: Links und unten

en: Left sidebar
de_DE: Linke Seitenleiste

en: Less 1 min
de_DE: Weniger 1 Minute

en: Lettering color (Out of stock)
de_DE: Schriftfarbe (Ausverkauft)

en: Light color scheme (Blue)
de_DE: Helles Farbschema (Blau)

en: Light color scheme (Dark blue and Light blue)
de_DE: Helles Farbschema (Dunkelblau und Hellblau)

en: Light color scheme (Dark grey and Red)
de_DE: Helles Farbschema (Dunkelgrau und Rot)

en: Light color scheme (Green and Orange)
de_DE: Helles Farbschema (Grün und Orange)

en: Light color scheme (Heavenly and Light blue)
de_DE: Helles Farbschema (Himmlisches und Hellblau)

en: Light color scheme (Light grey and Green)
de_DE: Helles Farbschema (Hellgrau und Grün)

en: Light color scheme (Light grey and Light red)
de_DE: Helles Farbschema (Hellgrau und Hellrot)

en: Light color scheme (Orange and Gray)
de_DE: Helles Farbschema (Orange und Grau)

en: Light color scheme (Turquoise)
de_DE: Helle Farbgebung (Türkis)

en: Light color scheme (Violet and Pink)
de_DE: Helles Farbschema (Violett und Rosa)

en: Light shadow
de_DE: Licht Schatten

en: Light underlining
de_DE: Leichte Unterstreichung

en: Lightweight menu
de_DE: Leichtes Menü

en: Line thickness
de_DE: Linienstärke

en: Linear arrow
de_DE: Linearer Pfeil

en: Link to social network (URL)
de_DE: Link zum sozialen Netzwerk (URL)

en: Links color (outside)
de_DE: Linkfarbe (außen)

en: Links in content
de_DE: Links im Inhalt

en: Lists
de_DE: Listen

en: Lists, block quotes, headings
de_DE: Listen, Blockzitate, Überschriften

en: Loading...
de_DE: Lade...

en: Location of the pagination block
de_DE: Speicherort des Paginierungsblocks

en: Logo variation
de_DE: Logo-Variante

en: Logo without limits
de_DE: Logo ohne Grenzen

en: MENU
de_DE: MENÜ

en: Main
de_DE: Allgemein

en: Main Menu
de_DE: Hauptmenü

en: Main menu
de_DE: Hauptmenü

en: Main menu background color (submenu)
de_DE: Hintergrundfarbe des Hauptmenüs (Untermenü)

en: Main menu background in full screen width
de_DE: Hintergrund des Hauptmenüs in voller Bildschirmbreite

en: Main menu color (on hover)
de_DE: Farbe des Hauptmenüs (beim Schweben)

en: Main menu item font
de_DE: Schriftart des Hauptmenüelements

en: Main menu items text size
de_DE: Textgröße der Hauptmenüelemente

en: Main menu items titles in uppercase
de_DE: Titel der Hauptmenüelemente in Großbuchstaben

en: Main menu link color (submenu)
de_DE: Hauptmenü-Linkfarbe (Untermenü)

en: Main page
de_DE: Hauptseite

en: Main post image
de_DE: Bild des Hauptbeitrags

en: Make main menu sticky when scrolling (only for desktop versions of pc)
de_DE: Hauptmenü beim Scrollen einkleben (nur für Desktop-PC-Versionen)

en: Marker color - bulleted lists
de_DE: Markierungsfarbe – Listen mit Aufzählungszeichen

en: Marker color - numbered lists
de_DE: Markierungsfarbe – nummerierte Listen

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Meta tag design
de_DE: Meta-Tag-Design

en: Meta tag size
de_DE: Meta-Tag-Größe

en: Meta tags in categories
de_DE: Meta-Tags in Kategorien

en: Meta tags in posts
de_DE: Meta-Tags in Beiträgen

en: Mobile
de_DE: Mobil

en: Month + Date + Year
de_DE: Monat + Datum + Jahr

en: Month in letters
de_DE: Monat in Buchstaben

en: Most popular categories
de_DE: Die beliebtesten Kategorien

en: Move social links in the header over the image
de_DE: Verschieben Sie soziale Links im Header über das Bild

en: Multicolor scheme: Demo location of color
de_DE: Mehrfarbenschema: Demo-Position der Farbe

en: News
de_DE: Neuigkeiten

en: Next post
de_DE: Nächster Beitrag

en: Next posts
de_DE: Nächste Beiträge

en: No image selected
de_DE: Kein Bild ausgewählt

en: No limits
de_DE: Kein Limit

en: No photo
de_DE: Keine Fotos

en: No products were found matching your selection.
de_DE: Keine Ihrer Auswahl entsprechenden Produkte gefunden.

en: No sidebar (center)
de_DE: Keine Seitenleiste (Mitte)

en: No sidebar (full width)
de_DE: Keine Seitenleiste (volle Breite)

en: No sorting
de_DE: Keine Sortierung

en: Not available
de_DE: Nicht verfügbar

en: Not display
de_DE: Nicht angezeigt

en: Not display titles
de_DE: Titel werden nicht angezeigt

en: Nothing found
de_DE: Nichts gefunden

en: Nothing found:
de_DE: Nichts gefunden:

en: Nothing matched your search terms. Try other keywords.
de_DE: Zu Ihren Suchbegriffen passte nichts. Versuchen Sie es mit anderen Schlüsselwörtern.

en: Nothing was found at this location. Try one of the links below or use the search.
de_DE: An dieser Stelle wurde nichts gefunden. Probieren Sie einen der untenstehenden Links aus oder nutzen Sie die Suche.

en: Number (size) of columns in categories
de_DE: Anzahl (Größe) der Spalten in Kategorien

en: Number of author posts in the author block (max 50)
de_DE: Anzahl der Autorenbeiträge im Autorenblock (maximal 50)

en: Number of columns for related posts
de_DE: Anzahl der Spalten für verwandte Beiträge

en: Number of columns in mega menu
de_DE: Anzahl der Spalten im Megamenü

en: Number of comments
de_DE: Anzahl der Kommentare

en: Number of comments on a post
de_DE: Anzahl der Kommentare zu einem Beitrag

en: Number of post views
de_DE: Anzahl der Beitragsaufrufe

en: Number of posts available
de_DE: Anzahl der verfügbaren Beiträge

en: Number of posts available (max 50)
de_DE: Anzahl der verfügbaren Beiträge (maximal 50)

en: Number of posts displayed
de_DE: Anzahl der Einträge, die angezeigt werden

en: Number of related posts (max 50)
de_DE: Anzahl verwandter Beiträge (maximal 50)

en: Number of slides in the wide slider (max 12)
de_DE: Anzahl der Folien im breiten Schieberegler (max. 12)

en: Number of symbols in description
de_DE: Anzahl der Symbole in der Beschreibung

en: Numeric lists variation
de_DE: Numerische Listenvariation

en: Numeric pagination
de_DE: Numerische Paginierung

en: Off
de_DE: Aus

en: Old comments
de_DE: Alte Kommentare

en: One
de_DE: Eins

en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
de_DE: Eine Antwort auf &ldquo;%1$s&rdquo;

en: Only main page
de_DE: Nur Hauptseite

en: Only pages
de_DE: Nur Seiten

en: Only posts
de_DE: Nur Beiträge

en: Open book
de_DE: Offenes Buch

en: Open link in new tab
de_DE: Link in neuem Tab öffnen

en: Orientation for main menu items
de_DE: Orientierung für Hauptmenüpunkte

en: Orientation of the logo and site name
de_DE: Ausrichtung des Logos und Site-Namens

en: Overall header row height (0.8 - 5, default 1.5)
de_DE: Gesamthöhe der Kopfzeile (0,8–5, Standard 1,5)

en: Overall text size
de_DE: Gesamttextgröße

en: Page
de_DE: Seite

en: Page for adding codes
de_DE: Seite zum Hinzufügen von Codes

en: Pages
de_DE: Seiten

en: Pages section header on the sitemap
de_DE: Überschrift des Seitenabschnitts auf der Sitemap

en: Pages:
de_DE: Seiten:

en: Pagination
de_DE: Paginierung

en: Pagination block design
de_DE: Design des Paginierungsblocks

en: Pagination block size
de_DE: Größe des Paginierungsblocks

en: Pagination variation
de_DE: Variation der Paginierung

en: Paper clip
de_DE: Papierklammer

en: Paper clip (vertical)
de_DE: Büroklammer (vertikal)

en: Partial slider
de_DE: Teilweiser Schieber

en: Pencil
de_DE: Option

en: Picture contrast
de_DE: Bildkontrast

en: Picture frame
de_DE: Bilderrahmen

en: Picture variant
de_DE: Bildvariante

en: Popular products
de_DE: Beliebte Produkte

en: Post author
de_DE: Beitrags-Autor

en: Post card description size (5 - 30 px)
de_DE: Größe der Postkartenbeschreibung (5–30 Pixel)

en: Post card title size (5 - 50 px)
de_DE: Größe des Postkartentitels (5–50 Pixel)

en: Post categories
de_DE: Beitragskategorien

en: Post creation date
de_DE: Erstellungsdatum des Beitrags

en: Post reading time
de_DE: Lesezeit für den Beitrag

en: Post sorting
de_DE: Beitragssortierung

en: Post tags
de_DE: Beitrags-Tags

en: Post title option
de_DE: Option für den Beitragstitel

en: Post update date
de_DE: Datum der Postaktualisierung

en: Posted by
de_DE: Veröffentlicht von

en: Posts
de_DE: Beiträge

en: Posts and pages
de_DE: Beiträge und Seiten

en: Posts background color
de_DE: Hintergrundfarbe des Beitrags

en: Posts section header on the sitemap
de_DE: Kopfzeile des Abschnitts „Beiträge“ auf der Sitemap

en: Posts titles color on hover
de_DE: Die Titelfarbe der Beiträge wird angezeigt, wenn Sie mit der Maus darüber fahren

en: Posts titles text color
de_DE: Textfarbe für Posttitel

en: Posts:
de_DE: Beiträge:

en: Presentation page
de_DE: Präsentationsseite

en: Previous post
de_DE: Vorheriger Beitrag

en: Previous posts
de_DE: Vorherige Beiträge

en: Primary theme color
de_DE: Primäre Themefarbe

en: Pro page
de_DE: Pro-Seite

en: Product price color
de_DE: Farbe der Produktpreise

en: Proportion of width occupied by top menu
de_DE: Anteil der Breite, die das obere Menü einnimmt

en: Publication date:
de_DE: Publikationsdatum:

en: Quote blocks
de_DE: Zitatblöcke

en: Range for fluently movement of blocks
de_DE: Bereich für flüssiges Bewegen von Blöcken

en: Rate this theme
de_DE: Bewerten Sie dieses Theme

en: Read more
de_DE: Weiterlesen

en: Reading time
de_DE: Lesezeit

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Start here</a>.
de_DE: Bereit Deinen ersten Post zu veröffentlichen? <a href="%1$s">Fang hier an</a> .

en: Rectangular quotes
de_DE: Rechteckige Anführungszeichen

en: Reducing picture
de_DE: Bild verkleinern

en: Reduction
de_DE: Verminderung/Rabatt

en: Related elements for the main theme color
de_DE: Verwandte Elemente für die Hauptthemafarbe

en: Related posts
de_DE: Ähnliche Beiträge

en: Relieve the menu (replace with lightweight)
de_DE: Menü entlasten (durch Leichtgewicht ersetzen)

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove "Read more" button from posts blocks in categories
de_DE: Entfernen Sie die Schaltfläche „Mehr lesen“ aus den Beitragsblöcken in den Kategorien

en: Remove "Up button"
de_DE: „Nach oben-Taste“ entfernen

en: Remove URL field in comments (for posts and pages)
de_DE: URL-Feld in Kommentaren entfernen (für Beiträge und Seiten)

en: Remove buttons (back and next) from numeric pagination
de_DE: Entfernen Sie die Schaltflächen (Zurück und Weiter) aus der numerischen Paginierung

en: Remove color in neighboring blocks
de_DE: Farbe in benachbarten Blöcken entfernen

en: Remove comment block (for pages)
de_DE: Kommentarblock entfernen (für Seiten)

en: Remove comment block (for posts)
de_DE: Kommentarblock entfernen (für Beiträge)

en: Remove decryption in meta blocks
de_DE: Entschlüsselung in Metablöcken entfernen

en: Remove decryption in taxonomies
de_DE: Entschlüsselung in Taxonomien entfernen

en: Remove description from posts blocks in categories
de_DE: Beschreibung aus Beitragsblöcken in Kategorien entfernen

en: Remove hidden H2 tag from pagination
de_DE: Entfernen Sie den versteckten H2-Tag aus der Paginierung

en: Remove image slicing for 1536 x 1536
de_DE: Entfernen Sie das Bild-Slicing für 1536 x 1536

en: Remove image slicing for 1920 x 1080
de_DE: Entfernen Sie das Bild-Slicing für 1920 x 1080

en: Remove image slicing for 2048 x 2048
de_DE: Entfernen Sie das Bild-Slicing für 2048 x 2048

en: Remove image slicing for 2560 x 2560, aka "scaled"
de_DE: Entfernen Sie die Bildaufteilung für 2560 x 2560, auch bekannt als „skaliert“.

en: Remove image slicing for 768 x 768, aka "medium_large"
de_DE: Entfernen Sie das Bild-Slicing für 768 x 768, auch bekannt als „medium_large“.

en: Remove link from author name
de_DE: Link vom Autorennamen entfernen

en: Remove link underline
de_DE: Link-Unterstreichung entfernen

en: Remove main menu
de_DE: Hauptmenü entfernen

en: Remove meta tag icons
de_DE: Entfernen Sie Meta-Tag-Symbole

en: Remove post titles
de_DE: Beitragstitel entfernen

en: Remove prefix (site name) after SEO Title
de_DE: Entfernen Sie das Präfix (Site-Name) nach dem SEO-Titel

en: Remove section (next entry)
de_DE: Abschnitt entfernen (nächster Eintrag)

en: Remove stub (No photo) in related posts
de_DE: Stub (kein Foto) in verwandten Beiträgen entfernen

en: Remove the dividing line
de_DE: Entfernen Sie die Trennlinie

en: Remove the main (top) image in pages
de_DE: Entfernen Sie das Hauptbild (oben) auf den Seiten

en: Remove the main (top) image in posts
de_DE: Entfernen Sie das Hauptbild (oben) in Beiträgen

en: Remove the prefix "Category" on category pages
de_DE: Entfernen Sie das Präfix „Kategorie“ auf Kategorieseiten

en: Remove the prefix (site description) after the SEO Title on the main page
de_DE: Entfernen Sie das Präfix (Site-Beschreibung) nach dem SEO-Titel auf der Hauptseite

en: Remove the stub "No photo" from posts blocks in categories
de_DE: Entfernen Sie den Stub „Kein Foto“ aus Beitragsblöcken in Kategorien

en: Remove title from posts blocks in categories
de_DE: Titel aus Beitragsblöcken in Kategorien entfernen

en: Remove top menu
de_DE: Oberes Menü entfernen

en: Removing H2 tag from pagination is good for SEO, but worse for special programs (for the visually impaired)
de_DE: Das Entfernen des H2-Tags aus der Paginierung ist gut für SEO, aber schlechter für spezielle Programme (für Sehbehinderte).

en: Removing extra image sizes
de_DE: Entfernen zusätzlicher Bildgrößen

en: Reset settings
de_DE: Einstellungen zurücksetzen

en: Reset theme settings
de_DE: Theme-Einstellungen zurücksetzen

en: Rhombus
de_DE: Raute

en: Right
de_DE: Rechts

en: Right arrow
de_DE: Pfeil nach rechts

en: Right sidebar
de_DE: Rechte Seitenleiste

en: Roll up block
de_DE: Block aufrollen

en: Round dots
de_DE: Runde Punkte

en: Round frame
de_DE: Runder Rahmen

en: Round quotes
de_DE: Runde Anführungszeichen

en: Rounded square frame
de_DE: Abgerundeter quadratischer Rahmen

en: Row height of H2 headings (0.8 - 5, default 1.5)
de_DE: Zeilenhöhe der H2-Überschriften (0,8–5, Standard 1,5)

en: Row height of H3 - H6 headings (0.8 - 5, default 1.5)
de_DE: Zeilenhöhe der Überschriften H3–H6 (0,8–5, Standard 1,5)

en: SEO settings
de_DE: SEO-Einstellungen

en: Search
de_DE: Suche

en: Search button size
de_DE: Größe der Suchschaltfläche

en: Search results for: %s
de_DE: Suchergebnisse für: %s

en: Section (next entry)
de_DE: Abschnitt (nächster Eintrag)

en: Section heading
de_DE: Abschnittsüberschrift

en: Section option
de_DE: Abschnittsoption

en: Section with settings
de_DE: Abschnitt mit Einstellungen

en: Sections with blocks on the main
de_DE: Abschnitte mit Blöcken im Hauptteil

en: Select Image
de_DE: Bild auswählen

en: Select category
de_DE: Kategorie wählen

en: Selecting a category to display in a wide slider
de_DE: Auswählen einer Kategorie zur Anzeige in einem breiten Schieberegler

en: Selecting an icon for the quote block
de_DE: Auswählen eines Symbols für den Zitatblock

en: Selecting the design of widget sections
de_DE: Auswahl des Designs von Widget-Abschnitten

en: Separator and header color in breadcrumbs
de_DE: Trennzeichen- und Kopfzeilenfarbe in Breadcrumbs

en: Separator between breadcrumbs
de_DE: Trenner zwischen Breadcrumbselemente

en: Separator between numbers
de_DE: Trennzeichen zwischen Zahlen

en: Separator variation for author block
de_DE: Trennzeichenvariante für Autorenblock

en: Set ALT value for stub No photo
de_DE: Legen Sie den ALT-Wert für den Stub fest. Kein Foto

en: Set settings here
de_DE: Legen Sie hier die Einstellungen fest

en: Set your SEO Description for the homepage
de_DE: Legen Sie Ihre SEO-Beschreibung für die Homepage fest

en: Set your SEO Title for the homepage
de_DE: Legen Sie Ihren SEO-Titel für die Homepage fest

en: Set your separator for SEO Title prefix
de_DE: Legen Sie Ihr Trennzeichen für das SEO-Titelpräfix fest

en: Sharp quotes
de_DE: Scharfe Zitate

en: Show "Read more" button in the center
de_DE: Schaltfläche „Weiterlesen“ in der Mitte anzeigen

en: Show all pagination items (for numeric)
de_DE: Alle Paginierungselemente anzeigen (für numerisch)

en: Show link to home page
de_DE: Link zur Startseite anzeigen

en: Show more
de_DE: Mehr anzeigen

en: Show pages on sitemap
de_DE: Seiten auf der Sitemap anzeigen

en: Show posts on sitemap
de_DE: Beiträge auf der Sitemap anzeigen

en: Show slider full screen width
de_DE: Schieberegler in voller Bildschirmbreite anzeigen

en: Show title for categories, archives and tags
de_DE: Titel für Kategorien, Archive und Tags anzeigen

en: Show title in breadcrumb for posts
de_DE: Titel im Breadcrumb für Beiträge anzeigen

en: Side border
de_DE: Seitenrand

en: Side column
de_DE: Seitensäule

en: Side column (WooCommerce)
de_DE: Seitenspalte (WooCommerce)

en: Side column (bbPress)
de_DE: Seitenspalte (bbPress)

en: Side column, except WooCommerce
de_DE: Seitenspalte, außer WooCommerce

en: Side column, except WooCommerce. Default - color not set.
de_DE: Seitenspalte, außer WooCommerce. Standard: Farbe nicht festgelegt.

en: Side shadow
de_DE: Seitenschatten

en: Sidebar orientation on main page
de_DE: Ausrichtung der Seitenleiste auf der Hauptseite

en: Sidebar orientation on the entire site
de_DE: Ausrichtung der Seitenleiste auf der gesamten Website

en: Simple
de_DE: Einfach

en: Simple design
de_DE: Einfaches Design

en: Simple headers
de_DE: Einfache Überschriften

en: Site body background color
de_DE: Hintergrundfarbe des Site-Körpers

en: Site description font
de_DE: Schriftart für die Website-Beschreibung

en: Site description row height (0.8 - 5, default 1)
de_DE: Zeilenhöhe der Site-Beschreibung (0,8–5, Standard 1)

en: Site description size (5 - 50 px, default 16 px)
de_DE: Größe der Site-Beschreibung (5–50 Pixel, Standard 16 Pixel)

en: Site header background color
de_DE: Hintergrundfarbe des Site-Headers

en: Site map
de_DE: Sitemap

en: Site not ready
de_DE: Website nicht bereit

en: Site title and description text color
de_DE: Farbe des Site-Titels und des Beschreibungstextes

en: Site title font
de_DE: Schriftart für den Site-Titel

en: Site title row height (0.8 - 5, default 1.5)
de_DE: Zeilenhöhe des Site-Titels (0,8–5, Standard 1,5)

en: Site title size (5 - 100 px, default 32 px)
de_DE: Größe des Site-Titels (5–100 Pixel, Standard 32 Pixel)

en: Six
de_DE: Sechs

en: Size fixed
de_DE: Größe festgelegt

en: Size of section headers on the main page
de_DE: Größe der Abschnittsüberschriften auf der Hauptseite

en: Skip to main content
de_DE: Zum Hauptinhalt springen

en: Slash ( / )
de_DE: Schrägstrich ( / )

en: Slider move time
de_DE: Slider-Bewegungszeit

en: Slider three blocks
de_DE: Schieber drei Blöcke

en: Slider two blocks
de_DE: Schieben Sie zwei Blöcke

en: Slight slope
de_DE: Leichte Steigung

en: Small
de_DE: Klein

en: Small circle
de_DE: Kleiner Kreis

en: Small dash
de_DE: Kleiner Strich

en: Small flag
de_DE: Kleine Flagge

en: Small square
de_DE: Kleines Quadrat

en: Smooth dimming
de_DE: Sanftes Dimmen

en: Snowflake
de_DE: Schneeflocke

en: Soaring
de_DE: Aufsteigend

en: Soaring blocks
de_DE: Hochfliegende Blöcke

en: Social link
de_DE: Social Media-Link

en: Social link design (for icons no background)
de_DE: Social-Link-Design (für Symbole ohne Hintergrund)

en: Social link design (for icons with background)
de_DE: Social-Link-Design (für Icons mit Hintergrund)

en: Social link form
de_DE: Formular für soziale Links

en: Social link size
de_DE: Größe der sozialen Links

en: Social links
de_DE: Soziale Netze

en: Social links fill color
de_DE: Soziale Links füllen Farbe

en: Solid frame
de_DE: Solider Rahmen

en: Solid line
de_DE: Durchgezogene Linie

en: Solid tick
de_DE: Solides Häkchen

en: Some styles work well with the background
de_DE: Einige Stile passen gut zum Hintergrund

en: Spaces
de_DE: Abstände

en: Speaker
de_DE: Referent

en: Specify 100% for center the title
de_DE: Geben Sie 100 an% foder zentrieren Sie den Titel

en: Specify the number of columns of popular products
de_DE: Geben Sie die Anzahl der Spalten beliebter Produkte an

en: Specify the number of columns of related products
de_DE: Geben Sie die Anzahl der Spalten verwandter Produkte an

en: Specify the number of popular products
de_DE: Geben Sie die Anzahl der beliebten Produkte an

en: Specify the number of related products
de_DE: Geben Sie die Anzahl der zugehörigen Produkte an

en: Specify your text for the link (Default - Home)
de_DE: Geben Sie Ihren Text für den Link an (Standard – Startseite)

en: Square
de_DE: Quadrat

en: Square dots
de_DE: Quadratische Punkte

en: Square frame
de_DE: Quadratischer Rahmen

en: Square quotes
de_DE: Quadratische Zitate

en: Standard flipping
de_DE: Standard-Umdrehen

en: Star
de_DE: Stern

en: Sticker color - Sale
de_DE: Aufkleberfarbe - Ausverkauf

en: Style: Confident oasis
de_DE: Stil: Selbstbewusste Oase

en: Style: Heavenly
de_DE: Stil: Himmlisch

en: Style: Hippopotamus
de_DE: Stil: Nilpferd

en: Style: Intrusive frames
de_DE: Stil: Aufdringliche Rahmen

en: Style: Minimalism
de_DE: Stil: Minimalismus

en: Style: Mixing colors
de_DE: Stil: Farben mischen

en: Style: News book
de_DE: Stil: Nachrichtenbuch

en: Style: News time
de_DE: Stil: Nachrichtenzeit

en: Style: Night magazine
de_DE: Stil: Nachtmagazin

en: Style: Photo maximalism
de_DE: Stil: Fotomaximalismus

en: Style: Strict carrot
de_DE: Stil: Strenge Karotte

en: Style: Through limitations
de_DE: Stil: Durch Einschränkungen

en: Style: Womens blog
de_DE: Stil: Frauenblog

en: Switch off
de_DE: Schaltfläche aus

en: Tag cloud
de_DE: Tagcloud

en: Tags
de_DE: Schlagwörter

en: Taxonomy for related posts
de_DE: Taxonomie für verwandte Beiträge

en: Template orientation
de_DE: Vorlagenausrichtung

en: Test text
de_DE: Testtext

en: Text at the bottom of the footer
de_DE: Text unten in der Fußzeile

en: Text color
de_DE: Textfarbe

en: Text color for quote block
de_DE: Textfarbe für Zitatblock

en: Text color main menu and footer
de_DE: Textfarbe für Hauptmenü und Fußzeile

en: Text color of H1 headings
de_DE: Textfarbe von H1-Überschriften

en: Text color of H2 headings
de_DE: Textfarbe von H2-Überschriften

en: Text color of H3 - H6 headings
de_DE: Textfarbe der Überschriften H3 – H6

en: Text color of menu items of basic classic widgets
de_DE: Textfarbe der Menüelemente grundlegender klassischer Widgets

en: Text color of menu items of basic classic widgets (on hover)
de_DE: Textfarbe der Menüelemente grundlegender klassischer Widgets (beim Hovern)

en: Text for the main link in breadcrumbs
de_DE: Text für den Hauptlink in Breadcrumbs

en: Text size
de_DE: Schriftgröße

en: Text size of H2 headings
de_DE: Textgröße von H2-Überschriften

en: Text size of H3 headings
de_DE: Textgröße von H3-Überschriften

en: Text size of H4 headings
de_DE: Textgröße von H4-Überschriften

en: Text size of H5 headings
de_DE: Textgröße von H5-Überschriften

en: Text size of H6 headings
de_DE: Textgröße von H6-Überschriften

en: The maximum number of categories on the sitemap
de_DE: Die maximale Anzahl von Kategorien auf der Sitemap

en: The maximum number of pages on the sitemap
de_DE: Die maximale Anzahl von Seiten auf der Sitemap

en: The maximum number of posts on the sitemap
de_DE: Die maximale Anzahl von Beiträgen auf der Sitemap

en: The presented settings allow you to remove from the slicing the largest sizes that are not used in this theme.
de_DE: Mit den vorgestellten Einstellungen können Sie die größten Größen, die in diesem Thema nicht verwendet werden, aus dem Slicing entfernen.

en: The selected image will be compressed to the optimal size 150 x 100 px
de_DE: Das ausgewählte Bild wird auf die optimale Größe 150 x 100 Pixel komprimiert

en: The size is registered by WordPress itself. Can be used by this theme when 1920 x 1080 is disabled and set to Full Screen.
de_DE: Die Größe wird von WordPress selbst registriert. Kann von diesem Design verwendet werden, wenn 1920 x 1080 deaktiviert und auf Vollbild eingestellt ist.

en: The size is registered by WordPress itself. Not used in this theme.
de_DE: Die Größe wird von WordPress selbst registriert. Wird in diesem Thema nicht verwendet.

en: The size is registered by this theme. Used only when "Full width website" is set.
de_DE: Die Größe wird von diesem Thema registriert. Wird nur verwendet, wenn „Website in voller Breite“ eingestellt ist.

en: There are no posts in this category. Perhaps a search will help.
de_DE: In dieser Kategorie gibt es keine Beiträge. Vielleicht hilft eine Suche weiter.

en: These settings register a new size for the main (top) image of posts and pages.
de_DE: Diese Einstellungen registrieren eine neue Größe für das Hauptbild (oben) von Beiträgen und Seiten.

en: These widgets are displayed in the first column of the footer
de_DE: Diese Widgets werden in der ersten Spalte der Fußzeile angezeigt

en: These widgets are displayed in the fourth column of the footer
de_DE: Diese Widgets werden in der vierten Spalte der Fußzeile angezeigt

en: These widgets are displayed in the right or left column, depending on the site settings
de_DE: Diese Widgets werden je nach Site-Einstellungen in der rechten oder linken Spalte angezeigt

en: These widgets are displayed in the second column of the footer
de_DE: Diese Widgets werden in der zweiten Spalte der Fußzeile angezeigt

en: These widgets are displayed in the sidebar on WooCommerce pages
de_DE: Diese Widgets werden in der Seitenleiste auf WooCommerce-Seiten angezeigt

en: These widgets are displayed in the sidebar on bbPress pages
de_DE: Diese Widgets werden in der Seitenleiste auf bbPress-Seiten angezeigt

en: These widgets are displayed in the third column of the footer
de_DE: Diese Widgets werden in der dritten Spalte der Fußzeile angezeigt

en: Thick border
de_DE: Breiter Rand

en: Thin border
de_DE: Dünner Rand

en: This removes the underlining of links in the content text
de_DE: Dadurch wird die Unterstreichung von Links im Inhaltstext entfernt

en: This setting will apply the selected color scheme, all your colors will be reassigned
de_DE: Diese Einstellung wendet das ausgewählte Farbschema an, alle Ihre Farben werden neu zugewiesen

en: This will reset all theme settings to default, apply the chosen color scheme and activate some settings for the example
de_DE: Dadurch werden alle Designeinstellungen auf die Standardeinstellungen zurückgesetzt, das ausgewählte Farbschema angewendet und einige Einstellungen für das Beispiel aktiviert

en: This works when you click on the image
de_DE: Dies funktioniert, wenn Sie auf das Bild klicken

en: Three
de_DE: Drei

en: Three columns
de_DE: Drei Spalten

en: Ticker is taken from the title of the last entry in the selected category
de_DE: Der Ticker wird vom Titel des letzten Eintrags in der ausgewählten Kategorie übernommen

en: Time between slides
de_DE: Zeit zwischen den Folien

en: Tint picture
de_DE: Bild tönen

en: Title and logo
de_DE: Titel und Logo

en: Title for block (Related posts)
de_DE: Titel für Block (Ähnliche Beiträge)

en: Title for text
de_DE: Titel für Text

en: Title for the latest posts block
de_DE: Titel für den Block mit den neuesten Beiträgen

en: Title text size
de_DE: Größe des Titeltextes

en: Title text size for small cards
de_DE: Titeltextgröße für kleine Karten

en: Titles background color for classic widgets
de_DE: Titelhintergrundfarbe für klassische Widgets

en: Titles of all classic widgets in uppercase
de_DE: Titel aller klassischen Widgets in Großbuchstaben

en: Titles text color for classic widgets
de_DE: Titeltextfarbe für klassische Widgets

en: Titles text general color
de_DE: Allgemeine Farbe des Titeltextes

en: Titles text size of all classic widgets
de_DE: Titeltextgröße aller klassischen Widgets

en: To display the sitemap, create a new page through the standard WordPress menu,
    			go to page edit mode and select the "Site Map" template on the right side, save the page.
de_DE: Um die Sitemap anzuzeigen, erstellen Sie eine neue Seite über das Standard-WordPress-Menü.
    Gehen Sie in den Seitenbearbeitungsmodus und wählen Sie auf der rechten Seite die Vorlage „Sitemap“ aus. Speichern Sie die Seite.

en: To restore the default settings, clear the field data and save
de_DE: Um die Standardeinstellungen wiederherzustellen, löschen Sie die Felddaten und speichern Sie

en: Together with the icon, the text is also aligned
de_DE: Zusammen mit dem Symbol wird auch der Text ausgerichtet

en: Toning neighboring blocks
de_DE: Tonen benachbarter Blöcke

en: Top
de_DE: Oben

en: Top Menu
de_DE: Top Menü

en: Top bar
de_DE: Top Bar

en: Top image
de_DE: Bild oben

en: Top margin
de_DE: Oberer Außenabstand

en: Top menu
de_DE: Top Menü

en: Top menu text size
de_DE: Textgröße im oberen Menü

en: Top menu text size (mobile)
de_DE: Textgröße im oberen Menü (Mobilgeräte)

en: Top of footer
de_DE: Oben in der Fußzeile

en: Top of personal account (WooCommerce)
de_DE: Top des persönlichen Kontos (WooCommerce)

en: Top part
de_DE: Oberer Teil

en: Top search
de_DE: Top-Suche

en: Total heading size H2 (5 - 100 px, default 26 px)
de_DE: Gesamtgröße der Überschrift H2 (5–100 Pixel, Standard 26 Pixel)

en: Total heading size H3 (5 - 100 px, default 24 px)
de_DE: Gesamtgröße der Überschrift H3 (5–100 Pixel, Standard 24 Pixel)

en: Total heading size H4 (5 - 100 px, default 22 px)
de_DE: Gesamtgröße der Überschrift H4 (5–100 Pixel, Standard 22 Pixel)

en: Total heading size H5 (5 - 100 px, default 20 px)
de_DE: Gesamtgröße der Überschrift H5 (5–100 Pixel, Standard 20 Pixel)

en: Total heading size H6 (5 - 100 px, default 18 px)
de_DE: Gesamtgröße der Überschrift H6 (5–100 Pixel, Standard 18 Pixel)

en: Total heading size h1 (5 - 100 px, default 32 px)
de_DE: Gesamtgröße der Überschrift h1 (5–100 Pixel, Standard 32 Pixel)

en: Total line height of text
de_DE: Gesamtzeilenhöhe des Textes

en: Travel
de_DE: Reisen

en: Triangle
de_DE: Dreieck

en: Try searching the monthly archives. %1$s
de_DE: Versuchen Sie, die monatlichen Archive zu durchsuchen. %1$s

en: Turn off icons
de_DE: Symbole ausschalten

en: Turn off separators
de_DE: Trennzeichen ausschalten

en: Turn off styles
de_DE: Schalten Sie Stile aus

en: Two
de_DE: Zwei

en: Two columns
de_DE: Zwei Spalten

en: Under the heading on the order page (WooCommerce)
de_DE: Unter der Überschrift auf der Bestellseite (WooCommerce)

en: Underline titles of all classic widgets
de_DE: Unterstreichen Sie die Titel aller klassischen Widgets

en: Underlined
de_DE: Unterstrichen

en: Unfortunately! This page cannot be found.
de_DE: Bedauerlicherweise! Diese Seite kann nicht gefunden werden.

en: Up button
de_DE: Auf-Taste

en: Updated
de_DE: Aktualisiert

en: Upheaval
de_DE: Umbruch

en: Uppercase text
de_DE: Text in Großbuchstaben

en: Use social icon styles
de_DE: Verwenden Sie soziale Symbolstile

en: Useful links
de_DE: Nützliche Links

en: Various settings of the administrative part of the theme
de_DE: Verschiedene Einstellungen des administrativen Teils des Themes

en: Vertical
de_DE: Vertikal

en: Vertical columns
de_DE: Vertikale Spalten

en: Vertical line ( | )
de_DE: Vertikale Linie ( | )

en: Very big
de_DE: Sehr groß

en: Very small
de_DE: Sehr klein

en: View demo
de_DE: Demo ansehen

en: View your shopping cart
de_DE: Warenkorb ansehen

en: Views
de_DE: Ansichten

en: Volumetric
de_DE: Volumetrisch

en: Volumetric arrow
de_DE: Volumetrischer Pfeil

en: We cannot find what you are looking for. Try using search.
de_DE: Wir können nicht finden, was Sie suchen. Versuchen Sie es mit der Suche.

en: Website background color
de_DE: Hintergrundfarbe der Website

en: What meta tags to display
de_DE: Welche Meta-Tags angezeigt werden sollen

en: When uploading an image to the media library, WordPress cuts many sizes from one image.
de_DE: Beim Hochladen eines Bildes in die Medienbibliothek schneidet WordPress viele Größen aus einem Bild.

en: Where does the main link lead in breadcrumbs
de_DE: Wohin führt der Hauptlink in den Breadcrumbs

en: Where to display meta tags for categories
de_DE: Wo werden Meta-Tags für Kategorien angezeigt

en: Where to display meta tags for tags
de_DE: Wo Meta-Tags für Tags angezeigt werden

en: Where to display typography
de_DE: Wo Typografie angezeigt werden soll

en: Where to get the date
de_DE: Wo bekomme ich das Datum

en: Which taxonomy to display
de_DE: Welche Taxonomie angezeigt werden soll

en: White
de_DE: Weiß

en: Wide slider
de_DE: Breiter Schieber

en: Wide slider background color
de_DE: Hintergrundfarbe des breiten Schiebereglers

en: Wide slider headings color
de_DE: Farbe der breiten Schiebereglerüberschriften

en: Widget Menu
de_DE: Widget-Menü

en: Widget settings
de_DE: Wiegt Einstellungen

en: Widgets headers text color in footer
de_DE: Textfarbe für Widgets-Kopfzeilen in der Fußzeile

en: Widgets sections backgrounds
de_DE: Hintergründe der Widgets-Abschnitte

en: Width
de_DE: Breite

en: With arbitrary value
de_DE: Mit beliebigem Wert

en: With icon selection
de_DE: Mit Icon-Auswahl

en: With numbering
de_DE: Mit Nummerierung

en: Without animation
de_DE: Ohne Animation

en: Without background
de_DE: Ohne Hintergrund

en: Without settings (Defaults)
de_DE: Ohne Einstellungen (Standardwerte)

en: Works for blocks on the main page and category pages
de_DE: Funktioniert für Blöcke auf der Hauptseite und den Kategorieseiten

en: Year + Month + Date
de_DE: Jahr + Monat + Datum

en: Your order
de_DE: Ihre Bestellung

en: Zoom (with background)
de_DE: Zoom (mit Hintergrund)

en: Zoom out (with background)
de_DE: Verkleinern (mit Hintergrund)

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
de_DE[0]: %1$s Kommentar zu &ldquo;%2$s&rdquo;
de_DE[1]: %1$s Kommentare zu &ldquo;%2$s&rdquo;

en: default
de_DE: Standard

en: default - sets the overall color of the links
de_DE: Standard – legt die Gesamtfarbe der Links fest

en: max 50 000 (default 1500)
de_DE: max. 50.000 (Standard: 1.500)

en: max 50 000 (default 5000)
de_DE: max. 50.000 (Standard 5.000)
